Dinamik iqtisadi uğurlar
Azərbaycanda sahibkarlığın inkişafı, əlverişli biznes mühitin yaradılması məqsədilə əsaslı şəkildə islahatlar aparılır. Bu, iqtisadi inkişaf strategiyasının tələblərindən irəli gəlir və onun daima mərkəzində durur. Ölkə iqtisadiyyatının davamlı və tarazlı inkişafının təmin edilməsi, regionların inkişafının sürətləndirilməsi sosial-iqtisadi tərəqqisinin hazırkı mərhələsinin prioritet vəzifələrindəndir və qəbul edilmiş məqsədli dövlət proqramları çərçivəsində uğurla yerinə yetirilməkdədir. Dinamik uğurların əldə edilməsində özəl sektor əhəmiyyətli rol oynamaqdadır ki, bu da həyata keçirilən məqsədyönlü siyasət biznes mühiti üçün əlverişlili şəraitin yaradılması ilə şərtlənir. “Bizim iqtisadiyyatımızın aparıcı qüvvəsi özəl sektordur, sahibkarlardır” deyən Ulu Öndər Heydər Əliyev bir ictimai-iqtisadi formasiyadan digərinə keçid dövründə respublikanın qarşısında duran strateji vəzifə və hədəfləri düzgün müəyyənləşdirmişdir. Dünyanın qabaqcıl dövlətlərinin təcrübəsində uğurla sınaqdan çıxmış müsbət inkişaf modellərinin potensialına müraciət edərək, Ulu Öndər onları Azərbaycan reallıqlarına adaptasiyasına müvəffəq olmuşdur. Qısa müddətdə ölkəyə investisiya axınını stimullaşdıran müasir innovativ inkişaf modeli qurulmuşdur. Bu model özəl mülkiyyətçiliyə, sahibkarlığa, sərbəst rəqabətə yol açan, liberallığı özündə ehtiva edən və sosialyönümlü mahiyyət daşıyan iqtisadiyyat modeli idi.
Sahibkarlığa dövlət tərəfindən maddi və hüquqi dəstək yaradılmış, kiçik və orta sahibkarların maliyyə vəsaitlərinə olan tələbatının ödənilməsi təmin edilmişdir. Sahibkarlığın bazar infrastrukturunun yaradılması sahəsində respublikada ilk sənaye şəhərciyinin, biznes mərkəzlər şəbəkəsinin yaradılması üzrə tədbirlər həyata keçirilməkdədir. Bunun nəticəsində dövlət-sahibkar münasibətləri inkişaf etdirilmiş, sahibkarlığın tənzimlənməsi sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində əhəmiyyətli addımlar atılmışdır. Sahibkarların hüquqlarının müdafiəsinin işlək mexanizmləri təkmilləşmiş, qanunsuz müdaxilə halları azalmışdır. Sahibkarlığın məsləhət, informasiya təminatının gücləndirilməsi və işgüzar əlaqələrinin inkişafı istiqamətində mütəmadi tədbirlər həyata keçirilməkdədir.
Ulu Öndər Heydər Əliyev daima xüsusi vurğulayıdı ki, Azərbaycan dövləti sahibkarlığın sürətlə inkişaf etdirilməsini ölkədə iqtisadi və sosial problemlərin həllinin, cəmiyyətdə sabitliyin möhkəmləndirilməsinin mühüm amili hesab edir: “Sosial-iqtisadi inkişaf sahəsində Azərbaycan bazar iqtisadiyyatının, azad sahibkarlığın inkişaf etdirilməsi, iqtisadi həyatın sərbəstləşdirilməsi, xarici kapitalın, xarici investisiyaların Azərbaycana cəlb olunması, xarici investorlar üçün əlverişli şərait yaradılması xəttini qəti şəkildə götürmüşdür. Sözün qısası, söhbət azad bazar iqtisadiyyatından gedir. Bununla əlaqədar mən Azərbaycanla iqtisadi əməkdaşlığa maraq göstərənlərin hamısını respublikamıza dəvət etmişəm, onu nəzərdə tuturam ki, Azərbaycan hər cəhətdən bütün dünya üçün açıqdır, xüsusən investisiyalar üçün, iqtisadi münasibətlər üçün Azərbaycan Birləşmiş Krallığın işgüzar aləminin üzünə açıqdır. Mən demişəm və sizin qarşınızda bir daha bildirirəm ki, Azərbaycan iqtisadi əməkdaşlıq üçün, investisiyalar üçün əlverişli imkanlara malikdir, respublikanın rəhbərliyi, dövlətimiz investisiyaların müdafiəsinə, Azərbaycanla əməkdaşlığa başlayacaq xarici firmaların mənafelərinin müdafiəsinə təminat verir.”
Hazırda bu sahədəki siyasət sahibkarlığa dövlət himayəsinin sistem şəklində həyata keçirilməsinin, sahibkarlara dövlət dəstəyi tədbirlərinin səmərəsinin yüksəldilməsinin təmin edilməsinə yönəldilib. Bu strateji xəttin reallaşdırılması istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirilməkdədir. Prezident İlham Əliyevin imzaladığı bir sıra fərman və sərəncamlar, qanunlar, dövlət proqramları sahibkarlığın inkişafına təkan vermiş, qeyri-neft sektorunun inkişafını stimullaşdırıb. Məqsəd ölkə iqtisadiyyatına investisiyaların təşviqini təmin etməkdir. “Bir pəncərə” sistemi elektron hökumətin əsas elementlərindən sayılır. O, məlumatların bir mərkəzdə cəmləşdirilməsini, eləcə də bütün inzibati qeydiyyatların (vergi qeydiyyatı da daxil olmaqla) tamamilə sinxronlaşdırılmasını nəzərdə tutur. İş adamlarının mərkəzi sistemlə avtomatik, on-layn və davamlı əlaqəsi yaranır. Faktiki olaraq bu, lisenziyaların mərkəzləşdirilmiş qaydada və elektron şəkildə təqdim edilməsi deməkdir. Bu zaman, qeydiyyat üçün lazım olan prosedurların sayı azalır, vaxt itkisinin qarşısı alınır.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təməlini qoyduğu güclü iqtisadiyyat nəticəsində Azərbaycanın ildən-ilə əhəmiyyətli dərəcədə artan maliyyə imkanları onun həm də sərmayədar ölkəyə çevrilməsini, digər dövlətlərin iqtisadiyyatına kapital yatırmasını şərtləndirir. Türkiyə, Gürcüstan, Moldova və digər ölkələrdə inşa edilən nəhəng emal müəssisələri respublikamızın həmin ölkələrin bu məhsullara olan təminatında həlledici rol oynaması ilə bərabər, sərmayədar dövlət kimi dünya bazarında rəqabət imkanlarını artırır. Eyni zamanda azərbaycanlı iş adamları müxtəlif ölklərdə öz bizneslərini qurur, fəaliyyət dairələrini ildən-ilə genişləndirirlər.

Динамичный экономический успех
В Азербайджане проводятся фундаментальные реформы с целью развития предпринимательства и создания благоприятной бизнес-среды. Оно вытекает из требований стратегии экономического развития и всегда находится в ее центре. Обеспечение устойчивого и сбалансированного развития экономики страны, ускорение развития регионов является одной из приоритетных задач современного этапа социально-экономического прогресса и успешно реализуется в рамках принятых целевых государственных программ. Частный сектор играет важную роль в достижении динамичного успеха, что обусловлено созданием благоприятных условий для деловой среды. “Ведущей силой нашей экономики является частный сектор, предприниматели”, – сказал великий лидер Гейдар Алиев, верно определив стратегические задачи и цели, стоящие перед республикой в ​​период перехода от одной общественно-экономической формации к другой. Обращаясь к потенциалу позитивных моделей развития, успешно апробированных на опыте передовых стран мира, Великому лидеру удалось адаптировать их к реалиям Азербайджана. За короткое время создана современная инновационная модель развития, стимулирующая приток инвестиций в страну. Эта модель представляла собой экономическую модель, которая открывала путь к частной собственности, предпринимательству, свободной конкуренции, включала либерализм и носила просоциальный характер.
Государством была создана финансовая и правовая поддержка предпринимательства, были удовлетворены финансовые потребности малого и среднего предпринимательства. В области создания рыночной инфраструктуры предпринимательства реализуются меры по созданию первого в республике промышленного городка и сети бизнес-центров. В результате этого получили развитие государственно-предпринимательские отношения, предприняты значительные шаги в направлении совершенствования системы регулирования предпринимательства. Усовершенствованы эффективные механизмы защиты прав предпринимателей, уменьшились случаи незаконного вмешательства. Регулярно принимаются меры в направлении усиления консультационного и информационного обеспечения предпринимательства и развития деловых связей.
Великий лидер Гейдар Алиев всегда подчеркивал, что Азербайджанское государство рассматривает быстрое развитие предпринимательства как важный фактор решения экономических и социальных проблем в стране и укрепления стабильности в обществе: однозначно взяло курс на привлечение капитала и иностранных инвестиций в Азербайджан и создание благоприятные условия для иностранных инвесторов. Короче говоря, мы говорим о свободной рыночной экономике. В связи с этим я пригласил в нашу республику всех, кто заинтересован в экономическом сотрудничестве с Азербайджаном, я имею в виду, что Азербайджан во всех отношениях открыт для всего мира, особенно для инвестиций и экономических связей, Азербайджан открыт для делового мира Объединенное королевство. Я говорил и повторяю перед вами, что в Азербайджане имеются благоприятные возможности для экономического сотрудничества и инвестиций, руководство республики, наше государство гарантирует защиту инвестиций и защиту интересов иностранных компаний, которые начнут сотрудничество с Азербайджаном.
В настоящее время политика в этой сфере направлена ​​на обеспечение системной реализации государственной защиты предпринимательства, повышение эффективности мер государственной поддержки предпринимателей. В направлении реализации этой стратегической линии реализуются последовательные меры. Ряд указов и распоряжений, законов, государственных программ, подписанных Президентом Ильхамом Алиевым, стимулировали развитие предпринимательства, стимулировали развитие ненефтяного сектора. Цель – обеспечить стимулирование инвестиций в экономику страны. Система «одного окна» считается одним из основных элементов электронного правительства. Он предусматривает централизацию данных, а также полную синхронизацию всех административных регистраций (в том числе налоговой). Деловые люди имеют автоматическое, онлайновое и постоянное соединение с центральной системой. На практике это означает, что лицензии выдаются централизованно и в электронном виде. При этом сокращается количество регистрационных процедур и исключаются потери времени.
В результате сильной экономики, основанной общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, финансовые возможности Азербайджана, которые с каждым годом значительно увеличиваются, делают его страной-инвестором и вкладывают капитал в экономику других государств. Огромные перерабатывающие заводы, построенные в Турции, Грузии, Молдове и других странах, играют решающую роль в поставках этой продукции в нашу республику, а как государство-инвестор повышают конкурентоспособность мирового рынка. В то же время азербайджанские бизнесмены с каждым годом открывают свой бизнес в разных странах и расширяют сферу деятельности.Ибрагимова Гульзар Исахан кызы, проректор Евразийского университета по научной работе, доктор политических наук, профессор