“Heydər Əliyevin Dənizkənarı Milli Parkın inkişafında misilsiz xidmətləri” adlı konfrans keçirilib
Dənizkənarı Bulvar İdarəsi və Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyi münasimətilə “Heydər Əliyevin Dənizkənarı Milli Parkın inkişafında misilsiz xidmətləri” adlı konfrans keçirib.
Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin sədri İlqar Mustafayev Ulu Öndər Heydər Əliyevin Bakı bulvarının inkişafındakı xidmətlərindən, bu xidmətlərin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsindən danışıb.
O qeyd edib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin diqqət və qayğısı nəticəsində 1970-80-ci illərdə ölkədə, eləcə də bulvarda yenidənqurma və quruculuq işləri aparılıb, Bulvar şərq və qərb istiqamətlərində genişləndirilib və uzunluğu 3,7 kilometrə çatdırılıb. Ulu Öndər Azərbaycana ikinci rəhbərliyi dövründə də dövlət quruculuğu ilə yanaşı, bulvarın inkişaf etdirilməsinə də xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşıb.
Tədbirdə iştirak edən Memarlıq və İnşaat Unuversitetinin Sosial və ictimai əlaqələr üzrə prorektoru Orxan Naqdıyev, Azərbaycan Memarlar İttifaqının sədri Elbay Qasımzadə, Memarlıq və İnşaat Universitetinin “Memarlığın əsasları” kafedrasının dosenti, memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru Kamran Sultanov Ümummilli Liderin əvəzsiz fəaliyyətindən söz açıb.
Tədbirdə Heydər Əliyevin Dənizkənarı Milli Parkın ziyarətlərindən biri haqqında videoçarx yayımlanıb.

The conference “Heydar Aliyev’s unparalleled services in the development of Seaside National Park” was held
Seaside Boulevard Administration and Azerbaijan Architecture and Construction University held a conference called “Heydar Aliyev’s unparalleled services in the development of Seaside National Park” on the occasion of the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev.
Ilgar Mustafayev, Chairman of the Seaside Boulevard Administration, spoke about the services of Great Leader Heydar Aliyev in the development of Baku Boulevard, and the successful continuation of these services by President Ilham Aliyev.
He noted that as a result of the attention and care of National Leader Heydar Aliyev, in the 1970s and 1980s, reconstruction and construction works were carried out in the country, as well as on the boulevard, the boulevard was expanded in the east and west directions and its length was increased to 3.7 kilometers. During the second administration of Azerbaijan, the Great Leader paid special attention and care to the development of the boulevard in addition to state building.
Orkhan Nagdiyev, vice-rector for social and public relations of the University of Architecture and Construction, Elbay Gasimzade, chairman of the Union of Architects of Azerbaijan, Kamran Sultanov, associate professor of the “Fundamentals of Architecture” department of the University of Architecture and Construction, doctor of philosophy in architecture, spoke about the invaluable activity of the National Leader.
A video about one of Heydar Aliyev’s visits to the Seaside National Park was broadcast at the event.