Özbəkistanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin anım günü ilə əlaqədar mərasim keçirilib
Azərbaycanın Özbəkistandakı Səfirliyi və onun nəzdində Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan xalqının böyük oğlu, dövlətçilik tariximizdə əvəzsiz xidmətləri olan dahi şəxsiyyət, dünya şöhrətli siyasətçi, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım günü ilə bağlı mərasim keçirilib.
Mərasimdə Səfirliyin və Mədəniyyət Mərkəzinin əməkdaşları, yerli azərbaycanlılar və özbəklər, Azərbaycan diasporasının üzvləri, jurnalistlər iştirak ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Özbəkistandakı səfiri Hüseyn Quliyev və qonaqlar Ulu Öndər Heydər Əliyevin səfirlikdəki büstü önünə gül-çiçək dəstələri qoyublar. Daha sonra tədbir iştirakçıları səfirliyin foyesində təşkil olunmuş, Ulu Öndərin həyat və fəaliyyətinə həsr edilən foto və nəşr sərgisi ilə tanış olublar.
Tədbirdə çıxış edən səfir Hüseyn Quliyev Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti haqqında söhbət açaraq, onun Azərbaycan xalqı və dövlətçiliyi qarşısında misilsiz xidmətlərindən danışmış, bu görkəmli şəxsiyyətin xatirəsinin hər bir azərbaycanlının qəlbində yaşadığını bildirmişdir. O, müasir və müstəqil Azərbaycanın bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə inkişaf kursunu uğurla davam etdirməsini qeyd edib. 44 günlük Vətən müharibəsində ölkəmizin qələbəsi haqqında danışan səfir Hüseyn Quliyev qeyd edib ki, bu, Ulu Öndərin vəsiyyətini yerinə yetirən, əcdadlarımızın torpaqlarını erməni işğalçılarından və vandallarından azad edən cənab Prezident İlham Əliyev bütün Azərbaycan xalqının qürurudur.
Sonda Hüseyn Quliyev vurğulayıb ki, Heydər Əliyev Prezident İlham Əliyevin apardığı islahatlar sayəsində güc, nüfuz, uğur və inkişaf nümunəsinə çevrilmiş arzuladığı bugünkü Azərbaycanla fəxr edərdi.
Daha sonra çıxış edən Özbəkistan-Azərbaycan dostluq cəmiyyətinin icraçı direktoru professor Erkin Nuriddinov, yerli azərbaycanlılar və digər tədbir iştirakçıları Ulu Öndər haqqında öz fikir və mülahizələrini bölüşüb, ömrünü Azərbaycan xalqına və dövlətçiliyinə fədakar xidmətə həsr etmiş bu dahi şəxsiyyətə hörmət və ehtiramlarını bildiriblər.
Qeyd edək ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində və eləcədə də Daşkənd şəhərində yerləşən Heydər Əliyev parkındakı abidələrinin önünə gül dəstələri qoyulmaqla da böyük ehtiramla yad edilib.

A ceremony was held in connection with the commemoration day of Heydar Aliyev, the eldest son of the Azerbaijani people, a genius with invaluable services in the history of our statehood, a world-renowned politician, and National Leader, jointly organized by the Embassy of Azerbaijan in Uzbekistan and the Azerbaijan Cultural Center named after Heydar Aliyev.
Employees of the Embassy and Cultural Center, local Azerbaijanis and Uzbeks, members of the Azerbaijani diaspora, and journalists took part in the ceremony.
First, the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Uzbekistan Huseyn Guliyev and the guests laid flowers in front of the bust of Great Leader Heydar Aliyev in the embassy. Later, the participants of the event got acquainted with the photo and publication exhibition dedicated to the life and activities of the Great Leader, organized in the lobby of the embassy.
Speaking at the event, Ambassador Huseyn Guliyev talked about the life and activities of National Leader Heydar Aliyev, spoke about his unparalleled services to the Azerbaijani people and statehood, and said that the memory of this outstanding personality lives in the hearts of every Azerbaijani. He noted that today modern and independent Azerbaijan successfully continues its development course under the leadership of President Ilham Aliyev. Speaking about the victory of our country in the 44-day Patriotic War, Ambassador Huseyin Guliyev noted that this is the pride of the entire Azerbaijani people, Mr. President Ilham Aliyev, who fulfilled the will of the Great Leader and freed the lands of our ancestors from Armenian invaders and vandals.
Finally, Huseyn Guliyev emphasized that Heydar Aliyev would be proud of today’s Azerbaijan, which he dreamed of, which has become an example of power, prestige, success and development thanks to the reforms carried out by President Ilham Aliyev.
Professor Erkin Nuriddinov, executive director of the Uzbekistan-Azerbaijan friendship society, who spoke later, local Azerbaijanis and other participants of the event shared their thoughts and opinions about the Great Leader, and expressed their respect for this genius who dedicated his life to selfless service to the people of Azerbaijan and statehood.
Let us note that the dear memory of National Leader Heydar Aliyev was commemorated with great respect by laying flowers in front of his monuments in the Azerbaijan Cultural Center and Heydar Aliyev Park located in Tashkent.