Moskvada qvardiya generalı Həzi Aslanovun adına veteran təşkilatı təsis edilib
Moskvanın Qərb-İnzibati Dairəsinin (QİD) Oçakovo-Matveyevskoye rayonunun Veteranlar Şurasının binasında “İki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, qvardiya general-mayoru Həzi Aslanov adına Böyük Qələbə Varislərinin Birliyi” veteran təşkilatının yaradılmasına həsr olunmuş tədbir keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, təşkilat QİD-in Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyətinin sədri Əli Kazımov, Moskva Müharibə Veteranları Komitəsinin İnformasiya Komissiyasının üzvü, QİD-in Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyəti sədrinin müavini İrina Silina, “Rusiyanın Əmək Şücaəti” Ümumrusiya İctimai Təşkilatının nümayəndəsi Valentina Dubinina və Hərbi-Kosmik Qüvvələrin veteranı, istefada olan polkovnik Çingiz Qafarov tərəfindən təsis edilib.
Tədbirdə Moskvanın Qərb-İnzibati Dairəsinin Oçakovo-Matveyevskoye rayonunun Veteranlar Şurasının sədri, kontr-admiral Sergey Streltsov, general-mayor Valentin Kurnışov, Rusiyanın Ehtiyatda olan Zabitlər İttifaqı sədrinin birinci müavini Anatoli Juravlyov, hərbi veteranlar Yaşar Cəfərov, İlqar Məmmədov və başqaları iştirak ediblər.
Tədbir zamanı təşkilatın 2024-cü il üçün fəaliyyət planı qəbul edilib. Təşkilatın Moskva Müharibə Veteranları Komitəsinin tərkibinə daxil olması barədə qərar qəbul olunub.

In the building of the Council of Veterans of the Ochakovo-Matveevskoye district of the Western Administrative District (JSC) of Moscow, an event was held dedicated to the creation of the veteran organization “Association of the heirs of the Great Victory named after twice Hero of the Soviet Union, Guard General of Tank Forces Azi Aslanov.”
According to AZERTAC, the organization was founded by the chairman of the Azerbaijan National-Cultural Autonomy CJSC Ali Kazimov, a member of the Information Commission of the Moscow Committee of War Veterans, the deputy chairman of the Azerbaijan National-Cultural Autonomy CJSC Irina Silina, a representative of the All-Russian public organization “Labor Valor of Russia”, Valentina Dubinina and a military veteran -space forces, retired colonel Chingiz Kafarov.
The event was attended by the Chairman of the Council of Veterans of the Ochakovo-Matveevskoye District of Moscow, Rear Admiral Sergei Streltsov, Major General Valentin Kurnyshov, First Deputy Chairman of the Russian Union of Reserve Officers Anatoly Zhuravlev, combat veterans Yashar Jafarov, Ilgar Mamedov and others.
During the event, the organization’s work plan for 2024 was adopted. A decision was made to include the organization in the Moscow Committee of War Veterans.