Moskvada qvardiya generalı Həzi Aslanovun adına veteran təşkilatı təsis edilib
Moskvanın Qərb-İnzibati Dairəsinin (QİD) Oçakovo-Matveyevskoye rayonunun Veteranlar Şurasının binasında “İki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, qvardiya general-mayoru Həzi Aslanov adına Böyük Qələbə Varislərinin Birliyi” veteran təşkilatının yaradılmasına həsr olunmuş tədbir keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, təşkilat QİD-in Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyətinin sədri Əli Kazımov, Moskva Müharibə Veteranları Komitəsinin İnformasiya Komissiyasının üzvü, QİD-in Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyəti sədrinin müavini İrina Silina, “Rusiyanın Əmək Şücaəti” Ümumrusiya İctimai Təşkilatının nümayəndəsi Valentina Dubinina və Hərbi-Kosmik Qüvvələrin veteranı, istefada olan polkovnik Çingiz Qafarov tərəfindən təsis edilib.
Tədbirdə Moskvanın Qərb-İnzibati Dairəsinin Oçakovo-Matveyevskoye rayonunun Veteranlar Şurasının sədri, kontr-admiral Sergey Streltsov, general-mayor Valentin Kurnışov, Rusiyanın Ehtiyatda olan Zabitlər İttifaqı sədrinin birinci müavini Anatoli Juravlyov, hərbi veteranlar Yaşar Cəfərov, İlqar Məmmədov və başqaları iştirak ediblər.
Tədbir zamanı təşkilatın 2024-cü il üçün fəaliyyət planı qəbul edilib. Təşkilatın Moskva Müharibə Veteranları Komitəsinin tərkibinə daxil olması barədə qərar qəbul olunub.

В Москве учреждена ветеранская организация имени гвардии генерала Ази Асланова
В здании Совета ветеранов района Очаково-Матвеевское Западного административного округа (ЗАО) Москвы состоялось мероприятие, посвящённое созданию ветеранской организации «Объединение наследников Великой Победы имени дважды Героя Советского Союза, гвардии генерала танковых войск Ази Асланова».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, организация учреждена председателем Азербайджанской национально-культурной автономии ЗАО Али Кязымовым, членом Информационной комиссии Московского комитета ветеранов войны, заместителем председателя Азербайджанской национально-культурной автономии ЗАО Ириной Силиной, представителем Всероссийской общественной организации «Трудовая доблесть России», Валентиной Дубининой и ветераном военно-космических сил, полковником в отставке Чингизом Кафаровым.
В мероприятии приняли участие председатель Совета ветеранов района Очаково-Матвеевское ЗАО Москвы, контр-адмирал Сергей Стрельцов, генерал-майор Валентин Курнышов, первый заместитель председателя Российского Союза офицеров запаса Анатолий Журавлёв, ветераны боевых действий Яшар Джафаров, Ильгар Мамедов и др.
В ходе мероприятия был принят план работы организации на 2024 год. Принято решение о вхождении организации в состав Московского комитета ветеранов войны.