Prezident İlham Əliyev: “Mən xoşbəxt adamam ki, əziz, doğma xalqıma işğaldan azad edilmiş Qarabağdan Novruz bayramı münasibətilə təbriklərimi çatdırıram”
Novruz bəşəriyyət tarixində ən qədim bayramlardan biridir və bu bayram dünyanın bir çox yerlərində, o cümlədən Azərbaycanda yaz bərabərliyi günündə qeyd olunur. Novruz bütün ölkədə aşıqların, xanəndələrin, xalq müğənnilərin konsertləri keçirilən kütləvi bayramdır. Burada kəndirbazlar, pəhləvanlar öz güclərini nümayiş etdirir, meydanlarda kosa və keçəlin iştirakı ilə komik tamaşalar göstərilir. Kosa qışı, keçəl isə yazı simvolizə edir. Söz yarışmasında, əlbəttə ki, keçəl qalib gəlir. Kənd yerlərində at yarışları – çovqan oyunu keçirilir. Bakıda əsas bayram tədbirləri əfsanəvi Qız qalasının ətrafında keçirilir.
Qədim fars dilindən “Novruz” “yeni gün” deməkdir. Bayramın tarixi həmişə Günəş təqvimi ilə müəyyən edilən illik yaz bərabərliyi gününə “bağlanır”. Bu yaz bayramı ümummilli xarakter alıb və müxtəlif millətlərin nümayəndələrini birləşdirir.
Novruz bayramı baharın gəlişini simvollaşdırır. Türk xalqlarının hər birinin bu bayramla bağlı özünəməxsus əlamətləri və adət-ənənələri var. Məsələn, azərbaycanlılar arasında yazın yaxınlaşmasının ilk əlaməti səməni (cücərmiş buğda) olur. Toxumları evdə yetişdirməyin daha yaxşı olduğuna inanılır, bu, bolluq və firavanlıq cəlb edəcəkdir, deyə düşünülür.
Novruz bayarmı təbiətin yenilənməsinin və yeni ilin başlanğıcının təcəssümüdür. Adətə görə, bu gün erkən dururlar və mütləq şirin bir şey yeyirlər və imkanı varsa su üstə gedirlər. Daha sonra qohum-əqraba bir-birlərinin evlərinə gedib bayramlaşırlar. Həmçinin Novruz bayramında tonqal qalanır. “Ağırlığım, uğurluğum odlara” deyib odun üzərindən atdanılır.
Novruz istisnasız olaraq hamıya xoş əhval-ruhiyyə bəxş edir. Adətən bayaram ərəfəsində müxtəlif tədbir, şənlik və layihlər təşkil edilir. Xatıladaq ki, 2007-ci il Novruz bayramı ərəfəsində Mehriban xanımın təşəbbüsü “Hərəyə bir ağac əkək” kampaniyası ilə başlanmışdır. Kampaniya bu gün də davam etdirilir. Kampaniya başlayandan sonra respublikanın bütün şəhər, rayon və qəsəbələrində vətəndaşlar, ayrı-ayrı idarə və müəssisələrin kollektivləri bu çağırışa səs verərək, yaşıllaşdırma kampaniyasına qoşulmuşdur. Ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasına, ekoloji problemlərin həllinə töhfə olan bu layihə çərçivəsində respublikanın bütün guşələrində yüz minlərlə ağac əkilmiş, yeni parklar və bağlar salınmışdır. Təkcə 2020-ci ildə – Nəsimi ilində Mehriban xanım Əliyevanın ideyası və təşəbbüsü ilə böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibətilə bir gündə 650 min ağac əkilmişdir.
Novruz bayramı Azərbaycanda ən vacib və ən sevimli bayramlardan biridir. Novruz, əsasən, müsəlman ölkələrində qeyd olunsa da, bu, heç də dini bayram deyil, təbiətin yeniləşməsini simvolizə edir. 2009-cu ildə Novruz YUNESKO-ya bəşəriyyətin qeyri-maddi Mədəni İrsinin Reprezentativ Siyahısına daxil edilmişdir. Qeyd etmək istərdik ki, hələ Azərbaycana rəhbərliyinin birinci dövründə Ulu Öndər Heydər Əliyev Sovet hakimiyyətinin qadağan edtməsinə baxmayaraq, milli ruhun yüksəlməsinə kömək edən amillərə xüsusi hörmətlə yanaşmış, Novruzun qədim köklərə malik olduğunu və Azərbaycan xalqının qəlbində əbədi yaşadığını vurğulamışdır: “Novruz bayramının bizə bəxş etdiyi ən gözəl nemət ondan ibarətdir ki, qədim zamanlardan bu bayramda insanlar kin-küdurəti unudur, küsülülər barışır, ziddiyyətlər aradan götürülür. Demək, bu, dostluq, həmrəylik, yüksək mənəviyyat bayramıdır”. Ümummilli Lider Heydər Əliyev bu bayramın respublika miqyasında yüksək səviyyədə keçirilməsinə də nail olub və bu gün bu bayram çox möhtəşəm keçirir, bütün respublika, dünyanın müxtəlif yerlərində yaşayan bütün azərbaycanlılar qeyd edir. Bunu xarici ölkələrdə Novruz bayramı ilə bağlı soydaşlarımızın keçirdikləri bayram mərasimi əyani sübut edir. Qeyd edək ki, Novruz bayramının diasporumuz tərəfindən də qeyd etmək artıq ənənəyə çevrilib. Bahar bayramının hazırlanmasında və keçirilməsində Azərbaycan diasporu çox böyük fəallıq göstərir. Belə tədbirlərdə adətən milli yeməklərin sərgisi təşkil olunur. Milli diaspor nümayəndələri ənənəvi şirniyyatlar nümayiş etdirirlər. Hər şey sevgi və hörmətlə edilir – geyimlər tikilir, milli xörəklər hazırlanır. Ətirli nemətlərdən ibarət təmtəraqlı süfrə, milli xörəklərlə süfrəyə verilmiş, səməni, rəngli yumurtalar – əcnəbiləri Azərbaycan xalqının zəngin mədəniyyəti ilə tanış edir. Ümumiyyətlə, Novruz bayramı ilə bağlı xarcdə keçirilən bütün tədbirləri əcnəbilər də maraqla qarşılayırlar.
Diaspor sədirləri də Novruz bayramını təbrik edirlər. Onlar tarixi vətənlərindən uzaqda yaşayaraq adət-ənənələrimizi, dilimizi, mədəniyyətimizi qoruyub saxlamağa çalışdıqlarını qeyd edirlər. Onlar dostluq və harmoniya şəraitində yaşadıqları ölkələrin rəsmi qurumlarını, yerli xalqı da bayram tədbirlərinə dəvət edirlər.
Novruzun özünəməxsus ab-havası var. Bu, çoxəsrlik ənənələri, maraqlı adətləri olan bayramdır. Diasporumuz tacik, özbək və tatar milli mədəniyyət mərkəzi ilə də Novruz tədbirləri keçirir, konsert proqram təşkil edirlər. Bu tədbirlərdə türk xalqları mədəniyyətimizin zənginliyini səxavətlə bölüşürlər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev Ümummilli Liderin vəsiyyətini və Azərbaycan xalqının arzularını reallaşdırdı. Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında müzəffər Azərbaycan Ordusu doğma torpaqlarımızı işğaldan azad etdi və biz artıq həmin ərazilərdə Novruz bayramını qeyd edirik. Artıq işğaldan azad olunan ərazilərə Böyük Qayıdış başlayıb. Qarabağda bayram tonqalının yaradılması hər bir soydaşmızı qürurlandırır. Qarabağa yenidən Novruz ab-habası yaradılıb. Prezident İlham Əliyev 2021-ci ilin 20 martında Şuşadan dünya azərbaycanlılarına etdiyi Novruz bayramı təbirikində demişdir: “Mən xoşbəxt adamam ki, əziz, doğma xalqıma işğaldan azad edilmiş Qarabağdan Novruz bayramı münasibətilə təbriklərimi çatdırıram. Bu əziz gündə bir daha bütün Azərbaycan xalqını gözəl bayram münasibətilə təbrik etmək istəyirəm”. Həmin il Novruz bayramının Qarabağda da qeyd edilməsi çox əlamətdar oldu. Çünki 30 ildən artıq idi ki, xalqımız qəlbində Qarabağ niskili ilə bayram keçirirdi. Lakin 2021-ci ilin Novruz bayramını qalib xalq olaraq keçirdik.
Bu bayram qədim tarixə malikdir və türk xalqarı arasında böyük sevgi ilə qeyd olunur. Yaz bayramı ənənəvi olaraq bütün türk millətlərinin nümayəndələrini birləşdirir. Ona görə də Novruzu bütün türk xaqları gözləyir. Bahar bayramı hər şeydən əvvəl xalqların dostluğunu, sülh içində yaşamağını həmrəylik, hörmət və məhəbbətdə simvollaşdırır.

Президент Ильхам Алиев: «Я рад передать поздравления моему дорогому, родному народу из освобожденного от оккупации Карабаха по случаю праздника Новруз»
Навруз – один из древнейших праздников в истории человечества, и этот праздник отмечается во многих частях мира, в том числе и в Азербайджане в день весеннего равноденствия. Навруз – массовый праздник во всей стране, во время которого проходят концерты ашиков, певцов и народных исполнителей. Здесь жонглеры и борцы демонстрируют свою силу, на площадях показываются юмористические представления с участием косы и лысого. Чашка символизирует зиму, а лысина – лето. В словесном состязании, конечно, побеждает лысый. В сельской местности проводятся скачки и игры в метели. Главные праздничные мероприятия в Баку проходят вокруг легендарного Девичьего замка.
Навруз в переводе с древнеперсидского языка означает «новый день». Дата праздника всегда «привязывается» к ежегодному весеннему равноденствию, которое определяется по солнечному календарю. Этот весенний праздник имеет национальный характер и объединяет представителей разных национальностей.
Праздник Навруз символизирует приход весны. У каждого из тюркских народов есть свои приметы и традиции, связанные с этим праздником. Например, у азербайджанцев первым признаком приближения весны является самани (проросшая пшеница). Считается, что семена лучше выращивать дома, ведь они привлекают изобилие и процветание.
Навруз – олицетворение обновления природы и начало нового года. По обычаю, в этот день встают рано и обязательно едят что-нибудь сладкое, а если есть возможность, то отправляются на воду. Позже родственники ходят друг к другу домой и празднуют. В праздник Новруз также разжигают костер. Он прыгает через огонь со словами: «Мой вес, мой успех в огне».
Навруз приносит хорошее настроение всем без исключения. Накануне праздника обычно организуются различные мероприятия, праздники и проекты. Напомним, накануне праздника Новруз 2007 года инициатива Мехрибан Ханум стартовала с акции «Посади дерево для всех». Кампания продолжается и сегодня. После начала акции граждане, коллективы отдельных ведомств и предприятий во всех городах, районах и поселках республики проголосовали за этот призыв и присоединились к акции по озеленению. В рамках этого проекта во всех уголках республики были посажены сотни тысяч деревьев, построены новые парки и сады, что способствовало улучшению окружающей среды и решению экологических проблем. Только в 2020 году – году Насими по идее и инициативе госпожи Мехрибан Алиевой по случаю 650-летия великого азербайджанского поэта Имаддина Насими за один день было посажено 650 тысяч деревьев.
Праздник Навруз – один из самых важных и любимых праздников в Азербайджане. Хотя Новруз отмечают преимущественно в мусульманских странах, это вовсе не религиозный праздник, а символизирует обновление природы. В 2009 году Новруз был включен в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО. Хотим отметить, что еще в первый период своего руководства в Азербайджане Великий Лидер Гейдар Алиев уделял особое внимание факторам, которые способствовали поднятию национального духа, несмотря на запреты советской власти, и подчеркивал, что Новруз имеет давнюю историю. уходит корнями и навсегда живет в сердцах азербайджанского народа: «Самый лучший подарок праздника Новруз нам – это чудесное благо, заключающееся в том, что с древних времен в этот праздник люди забывают обиды, примиряются обиды, разрешаются конфликты. То есть это праздник дружбы, солидарности и высокой духовности». Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву также удалось провести этот праздник на высоком уровне в республике, и сегодня этот праздник отмечается очень торжественно, его отмечает вся республика и все азербайджанцы, проживающие в разных уголках мира. Об этом наглядно свидетельствует праздничная церемония, проведенная нашими соотечественниками в связи с праздником Новруз в зарубежных странах. Следует отметить, что празднование праздника Новруз нашей диаспорой уже стало традицией. Азербайджанская диаспора очень активно участвует в подготовке и проведении весеннего праздника. На таких мероприятиях обычно устраивают выставки национальных блюд. Представители национальной диаспоры демонстрируют традиционные сладости. Все делается с любовью и уважением – шьется одежда, готовятся национальные блюда. Роскошный стол с ароматными подарками, сервированный национальными блюдами, солодом, разноцветными яйцами – знакомит иностранцев с богатой культурой азербайджанского народа. В целом все мероприятия, связанные с праздником Навруз, иностранцы приветствуют.
С праздником Новруз поздравили и лидеры диаспоры. Они отмечают, что стараются сохранить наши традиции, язык и культуру, живя вдали от исторической родины. Они приглашают официальные учреждения стран, где живут в условиях дружбы и согласия, а также местных жителей на праздничные мероприятия.
Навруз имеет свою атмосферу. Это праздник с многовековыми традициями и интересными обычаями. Наша диаспора организует новрузские мероприятия и концерты совместно с таджикским, узбекским и татарским национальными культурными центрами. На этих мероприятиях турецкий народ щедро делится богатством нашей культуры.
Президент Азербайджанской Республики, Верховный Главнокомандующий Ильхам Алиев осознал волю Общенационального лидера и пожелания азербайджанского народа. Под руководством Верховного Главнокомандующего победоносная Азербайджанская Армия освободила наши родные земли от оккупации, и мы уже отмечаем Новруз на этих территориях. Великое возвращение на освобожденные от оккупации территории уже началось. Создание праздничного костра в Карабахе вызывает гордость у каждого соотечественника. В Карабахе вновь создана атмосфера Навруза. 20 марта 2021 года в своем поздравлении азербайджанцам мира из Шуши с праздником Новруз президент Ильхам Алиев сказал: «Я рад передать поздравления моему дорогому, родному народу из освобожденного от оккупации Карабаха, с по случаю праздника Новруз. В этот дорогой день я хочу еще раз поздравить весь азербайджанский народ с прекрасным праздником». В этом году празднование Новруза в Карабахе имело большое значение. Потому что вот уже более 30 лет наш народ праздновал Карабахский нискил в своих сердцах. Однако праздник Новруз 2021 года мы провели как народ-победитель.
Этот праздник имеет древнюю историю и отмечается с большой любовью среди тюркских народов. Летний праздник традиционно объединяет представителей всех тюркских народов. Именно поэтому весь турецкий народ ждет Новруза. Прежде всего, праздник Весны символизирует дружбу народов, живущих в мире, солидарности, уважении и любви.