Ekoturistik məkanlarda təmizlik tələb etmək üçün müvafiq yerlərə zibil qutuları qoyulmalı, sanitar qovşaqları tikilməlidir
Ekspert Ceyhun Aşurov: “Ekoloji aləm, ətraf mühitin qorunması ilə bağlı məktəblərdə, cəmiyyət mütəmadi maarifləndirilməlidir. Ekoturistik məkanların zibillənməsi hallarının aradan qaldırılması üçün bələdiyyələr və müvafiq qurumlar ciddi şəkildə işləməlidir”
Mövzu ilə bağlı aktual məsələlərdən olan ərazilərin təmiz saxlanması və zibillənməməsi ilə bağlı son günlərdə həyəcan təbili çalındı. Azad olunmuş torpaqlarımızda ekoturistik məkanların zibillənməsi ilə bağlı sosial və internet mediada videokadrlar və fotoların yayılması, ekspert fikirlərini təqdim edən materialların işıqlandırılması da bu aktuallığı göstərir. Bununla bağlı həmin ərazilərdə apardığımız monitorinq və müşahidələrdən də bir daha bu qənaətə gəlirik ki, həmin məkanların təmiz saxlanması üçün yerli icmalar, turistlər və müvafiq qurumlar diqqət və məsuliyyəti artırmalıdırlar.
Mövzu haqqında bizə fikirlərini bildirən turizm üzrə ekspert Ceyhun Aşurov da mediada işğal olunmuş ərazilərdə yol kənarlarına zibillərin atılması ilə bağlı görüntü və xəbərlərin cəmiyyətdə mənfi emossiyaya səbəb olduğunu bildirdi. Onun fikrincə, birinci növbədə ekoturistik məkanlarda təmizlik tələb etmək üçün müvafiq yerlərə zibil qutuları qoyulmalı, ayaqyolular tikilməlidir: “Təmizlik üçün sanitar qovşaqları olmalıdır. Orada zibil qutularının, müvafiq yazı və işarələrin olması mütləqdir. Regionların bir çoxunda bu kimi məsələlərə rast gəlinir. Göygöl xalqa açılandan sonra qısa müddətdə ora zibillənməyə başlamışdı. Zibil atılması düzgün deyil. Amma bundan əvvəl orada lazımi şərtləri yaratmalıyıq ki, müəyyən yerlərdə dayanacaq və yaxud da zibil qabları olsun. Müəyyən şərait yaradılsın ki, bundan sonra da təmizliyə əməl edilməsi tələb olunsun. Zibil qutularının, sanitar qovşaqların, yazı və işarələrin olması insanları təmizliyə riayət etməyə dəvət edəcəkdir və bu kimi halların qarşısını alacaqdır”.
Bir sıra yerlərdə zibil qutuları, sanitar qovşaqlarının olmasına baxmayaraq, insanlar tərəfindən təmizliyə təmizliyə riayət edilmir. Bu isə cəmiyyətdə bununla bağlı maariflənmə və hətta, bir sıra hallarda cərimələrin tətbiqi ilə bağlı fikirlərin əsaslı olduğunu göstərir. Bu nüansla bağlı olaraq ekspert belə bildirdi: “Bu zaman maariflənmə əvvəldən başlamalıdır. Yəni məktəblərdə, cəmiyyətdə, əhalidə ətraf mühit, ekoloji aləmlə bağlı maarifləndirmə aparılmalıdır. İkinci məsələ isə maarifləndirmədən başqa bəzən biz zibil qutuları olan yerləri görürük, amma orada zibillər aşıb-daşır,vaxtlı-vaxtında boşaldılmayan zibil qutuları ətraf mühitdə zibillənməyə yol açır. İnsanlar da boşaldılmayan zibilin ətrafına zibilləri atır və yaxud da zibil qutularının mövcudluğunun “mənasız” olduğunu görüb ətrafı zibilləmiş olurlar. Bu cür halların aradan qaldırılması üçün bələdiyyələr və müvafiq qurumlar ciddi şəkildə işləməlidir. Ümumiyyətlə, təmizliyin qorunması cəmiyyətin məsələsidir. Lakin müvafiq qurumlar vaxtlı-vaxtında zibil qutularının boşaldılması prosesini həyata keçirməlidir. “Ətrafın təmiz saxlanılmasına riayət edək” kimi yazıların olması, sosial şəbəkə və televiziyada müxtəlif videoçakrxların çəkilib yayımlanması müsbət halların yaranmasına gətirib çıxara bilər. Bu cür maarifləndirmə üsulları daha çox yayıldıqca, insanlar vəziyyətin fərqində olduqca ətraf mühitə daha həssas yanaşacaqlar”.
Əlbəttə, burada müvafiq qurumların üzərinə də iş düşür: “Məsələ yalnız maarifləndirmə ilə bitmir. Müvafiq qabların yerləşdirilməsi, vaxtlı-vaxtında zibillərin atılması, ətraf mühitin qorunmasıyla paralel olaraq ətrafı ciddi şəkildə kirlətməylə bağlı müvafiq cərimələrin tətbiq olunması işə yaraya bilər”.
Bu məqalə Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə yardımı ilə həyata keçirilən “Azad edilmiş ərazilərdə ekoturistik standartlar” layihəsi çərçivəsində hazırlanmışdır. Bu məqalədə əks olunan fikir və mülahizələr müəllifə aiddir və Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin rəsmi mövqeyini əks etdirməyə bilər.

In order to demand cleanliness in eco-tourist places, garbage cans should be placed in appropriate places and sanitary junctions should be built
Expert Jeyhun Ashurov: “Ecological world, environmental protection should be regularly educated in schools and society. Municipalities and relevant institutions should work seriously to eliminate littering of ecotourism sites.
In recent days, alarm bells have been raised regarding keeping the areas clean and not littering, which is a pressing issue on the subject. The distribution of videos and photos on the social and internet media about the littering of ecotourism places in our liberated lands, and the coverage of materials presenting expert opinions also show this relevance. In this regard, from the monitoring and observations we conducted in those areas, we once again come to the conclusion that local communities, tourists and relevant institutions should increase their attention and responsibility in order to keep those places clean.
Tourism expert Jeyhun Ashurov, who gave us his opinion on the subject, also stated that images and news about the dumping of garbage on the roadsides in the occupied territories in the media caused negative emotions in the society. According to him, first of all, in order to require cleanliness in eco-tourist places, garbage cans should be placed in the appropriate places, sidewalks should be built: “There should be sanitary junctions for cleaning. There must be trash cans, appropriate inscriptions and signs. Similar issues are encountered in many regions. After Goygol was opened to the public, garbage began to be dumped there in a short time. Littering is not correct. But before that, we need to create the necessary conditions there, so that there are parking spaces or garbage containers in certain places. Certain conditions should be created so that cleanliness is required from now on. The presence of trash cans, sanitary stations, writings and signs will invite people to observe cleanliness and prevent such situations.”
In a number of places, despite the presence of garbage cans and sanitary facilities, cleanliness is not observed by people. This shows that the ideas regarding the education and even, in some cases, the application of fines in the society are justified. Regarding this nuance, the expert said: “In this case, education should start from the beginning. In other words, education about the environment and the ecological world should be carried out in schools, society, and the population. The second issue is, apart from education, sometimes we see places with trash cans, but trash overflows there, trash cans that are not emptied on time lead to littering in the environment. People also throw garbage around the garbage that is not emptied, or see that the presence of garbage cans is “pointless” and litter the surroundings. Municipalities and relevant institutions must work hard to eliminate such situations. In general, maintaining cleanliness is a matter of society. However, the relevant institutions should carry out the process of emptying the trash cans from time to time. The presence of writings such as “Let’s keep the environment clean”, filming and broadcasting various videos on social networks and television can lead to the creation of positive situations. As such education methods become more widespread, people will be more sensitive to the environment as they are aware of the situation”. Placement of appropriate containers, timely disposal of garbage, in parallel with environmental protection, the application of appropriate fines for seriously polluting the environment can be useful”. It was developed within the framework of the “Ecotourism standards in liberated areas” project.
The opinions and considerations reflected in this article belong to the author and may not reflect the official position of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan.