QHT təhlükədə olan quşlar haqqında araşdırma aparacaq
Azərbaycan Ornitoloji Cəmiyyəti 1 iyun-30 sentyabr arasında Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə “Xüsusi Qorunan Ərazilərdə təhlükədə olan yuvalayan quşların öyrənilməsi, XQƏ işçilərinin bacarıq səviyyəsinin qaldırılması və ictimaiyyətin cəlbi” qrant lahiyəsi həyat keçirəcək. Bu haqda Azərbaycan Ornitoloji Cəmiyyətindən saytımıza məlumat verilib. Lahiyənin əsas məqsədi XQƏ-də işçilərin bacarıq və qabiliyyətini artırmaq, təhlükədə […]
Murmanskda Qələbə Günü münasibətilə keçirilən “Berlinə gedən yol” adlı tədbirə soydaşlarımız da qatılıblar
9 may – faşizm üzərində Qələbə Günü münasibətilə Rusiya Federasiyasının Murmansk şəhərində “Berlinə gedən yol” adlı tədbir keçirilmişdir. Tədbirdə Murmansk Vilayəti İctimai Təşkilatı “Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi”nin sədr müavini Mehdi Fəyyazlı çıxış etmişdir. Böyük Vətən müharibəsi iştirakçısı, müharibə veteranı – FƏRƏCOV FƏYYAZ QASIM OĞLU haqqında ətraflı məlumat vermişdir. Sonda Azərbaycanın dahi şairi – Səməd Vurğunun Azərbaycan […]
Cahid Camal “Xalq Əmanəti” layihəsinin 24-cü nəşrində
Xalq Bankın “Xalq Əmanəti” layihəsinin 24-cü nəşri azərbaycanlı rəssam Cahid Camala həsr olunub. Azərbaycan, ingilis və rus dillərində hazırlanmış bədii albom Cahid Camalın həyat və yaradıcılığına nəzər salır, onun irsini açıqlayır. Mayın 3-də Bakıda görkəmli rəssamlar, ziyalılar və digər incəsənət təmsilçilərinin iştirakı ilə yeni nəşrin təqdimatı keçirilib. Gecədə çıxış edənlər kitabın zəngin mənbə olduğunu, Azərbaycan […]
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” ilə bağlı layihəyə yeni nağıl təqdim edildi
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində Yasamal rayon MKS-inin M.Ş.Vazeh adına Mərkəzi Kitabxanasında həyata keçirilən “Təbiətə valeh olanlar” layihəsinə şair, yazıçı-publisist, AYB-nin və AJB-nin üzvü, Mərkəzi Kitabxananın Fəxri oxucusu Gülarə Munis “Bənövşə gülünün nağılı”nı təqdim etdi. Yazıçı nağılda balaca oxucuları Vətənimizin zəngin təbiəti ilə tanış edərək, torpağı, təbiəti, gülləri, çiçəkləri uşaqlara sevdirir. Təbiətdə olan gül-çiçəklər […]
Brest qalasının müdafiəsinin qarşıdan gələn 83-cü ildönümünə həsr olunmuş “Sonuncuya qədər dayan!” adlı tədbir keçirilib
27 aprel 2024-cü il tarixdə 444 saylı məktəbdəki “Efim Moiseeviç Fomin adına Brest qalası muzeyi”ndə “İki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, qvardiya general-mayoru Həzi Aslanov adına Böyük Qələbə Varislərinin Birliyi” ictimai təşkilatı (sədri Əli Əliyeviç Kazımov) məktəbin müəllim-kitabxanaçısı Olqa Nikolaevna Lyulina ilə birlikdə Brest qalasının müdafiəsinin qarşıdan gələn 83-cü ildönümünə həsr olunmuş “Sonuncuya qədər dayan!” adlı […]
Ömrünü tibb elminə həsr etmiş alim və oftalmoloq
Prezident İlham Əliyev: “Onun ürəyi elə işıqlı qalırdı” Müasir Azərbaycanın tarixində onun inkişafında iştirak edən qadınlar az deyil. Onlar dövlət idarəçiliyində fəaldırlar, təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və həyatın bir çox başqa sahələrində çalışırlar. Baxmayaraq ki, demək lazımdır ki, hətta müasir dövrdən əvvəl də Şərq qadınları orta əsrlərin siyasi həyatında böyük rol oynamışdır. Keçmiş də tarixin gedişatına […]
Yəhudilər Moskvada baş vermiş terror aktında həlak olanların və yaralananların ailələrinə başsağlığı verib
Dünya xalqları Alyansı, İsrail evi, İsrailin həmvətənləri və dostları Federasiyası – “Haverim İsrail” Moskva şəhərində baş vermiş dəhşətli terror aktında həlak olanların və yaralananların ailələrinə başsağlığı verir.
Prezident İlham Əliyev: “Mən xoşbəxt adamam ki, əziz, doğma xalqıma işğaldan azad edilmiş Qarabağdan Novruz bayramı münasibətilə təbriklərimi çatdırıram” Novruz bəşəriyyət tarixində ən qədim bayramlardan biridir və bu bayram dünyanın bir çox yerlərində, o cümlədən Azərbaycanda yaz bərabərliyi günündə qeyd olunur. Novruz bütün ölkədə aşıqların, xanəndələrin, xalq müğənnilərin konsertləri keçirilən kütləvi bayramdır. Burada kəndirbazlar, pəhləvanlar öz […]
Murmanskda keçirilən “Dostluq bayramı” festivalında Azərbaycanla bağlı təqdimat olub
27 yanvar 2024-cü ildə S.M. Kirov adına “Murmansk regional mədəniyyət və xalq sənəti sarayı”nda “Dostluq bayramı” Milli-Mədəni Festivalı keçirililmişdir. Murmansk Vilayəti İctimai Təşkilatı “Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi”nin sədr müavini Fəyyazlı Mehdi Afiq oğlu və Azərbaycan xalqının Murmansk Vilayəti üzrə nümayəndəsi Natavan Həmzəyeva Azərbaycan Respublikasının tarixi yerləri, eləcə də milli bayramlarını özündə cəmləşdirən poster (divar qəzeti) təqdim […]
Azərbaycanda keçiriləcək COP29 çərçivəsində “Yaşıl Dünya Naminə” 1-ci Networking Forumuna start verildi
Məlumunuzdur ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə 2024-cü il “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Bu il çərçivəsində Gənclərin Töhfəsi İctimai Birliyi, Azərbaycan – Türkiyə Qida Təhlükəsizliyi İctimai Birliyi və Qida Təhlükəsizliyi Hərəkatının birgə təşkilatçılığı ilə aparılan dövlət siyasətinə ictimai dəstək məqsədilə “Yaşıl Dünya Naminə” 1-ci Networking Forumu keçiriləcək. Forum çərçivəsində silsilə tədbirlərlərin keçirilməsi […]

НПО проведет исследование исчезающих птиц
Азербайджанское орнитологическое общество при финансовой поддержке Агентства государственной поддержки неправительственных организаций реализует грантовый проект «Изучение исчезающих гнездящихся птиц на особо охраняемых территориях, повышение квалификации орнитологического общества и вовлечение общественности». Азербайджанской Республики с 1 июня по 30 сентября. Об этом нашему сайту сообщили Азербайджанское орнитологическое общество. Основная цель проекта – повышение навыков и умений сотрудников HCCA, […]
Наши соотечественники также приняли участие в акции «Дорога на Берлин», прошедшей в Мурманске по случаю Дня Победы.
Дорогие мои соотечественники! Вот уже 79 лет торжественно отмечается 9 мая – День Победы над фашизмом. Это победа совсем не была легкой. Сотни, тысячи наших соотечественников отдали свою жизнь за эту победу. Наши деды и прадеды отважно и мужественно сражались далеко за пределами родного Азербайджана, а также защищали родную азербайджанскую землю. Более 170 тысяч граждан […]
Джаид Джемаль в 24-ом издании проекта «Халг Аманаты»
24-ое издание проекта «Халг Аманаты» посвящено азербайджанскому художнику Джаиду Джемалю. Художественный альбом, подготовленный на азербайджанском, английском и русском языках, раскрывает его наследие, описывает жизнь и творчество. 3 мая в Баку была проведена презентация нового издания с участием выдающихся художников, знатоков искусства и других представителей интеллигенции. Выступающие на вечере отметили богатое содержание книги и особую роль […]
Новую историю представили в рамках проекта «Год солидарности за зеленый мир»
Поэт, писатель-публицист, член АМБ и АМБ, Почетный член Центральной библиотеки проекту «Те, кто очарован природой», реализуемому в Центральной библиотеке имени М.Ш. читательнице Гуларе Мунис, представил «Сказку о Фиолетовая роза”. В сказке писатель знакомит юных читателей с богатой природой нашей Родины и приучает детей любить землю, природу, розы и цветы. Цветы в природе не только служат […]
К предстоящему 83-летию обороны Брестской крепости «Стоять до конца!» мероприятие было проведено
27 апреля 2024 года в “Музее Брестской крепости имени Ефима Моисеевича Фомина” ГБОУ Школы N444 Регионаональная общественная организация “Объединение наследников Великой Победы имени дважды Героя Советского Союза гвардии генерала танковых войск Ази Асланова” (председатель Али Алиевич Казымов) совместно с педагогом-библиотекарем Школы N444 Ольгой Николаевной Люлиной для учащихся и гостей школы провела мероприятие “Стоять до последнего!”, […]
Ученый и офтальмолог, посвятивший свою жизнь медицинской науке.
Президент Ильхам Алиев: «Его сердце было таким светлым» В истории современного Азербайджана немало женщин, принимавших участие в его развитии. Они активны в сфере государственного управления, работают в сфере образования, здравоохранения, культуры и многих других сферах жизни. Хотя надо сказать, что и до современной эпохи восточные женщины играли главную роль в политической жизни Средневековья. Прошлое также […]
Евреи выразили соболезнования семьям погибших и раненых в результате теракта в Москве
Альянс народов мира,ISRAELI HOUSE, Федерация соотечественников и друзей Израиля – “Haverim Israel” выражает своё соболезнования семьям погибших и пострадавший в этом ужасном террористическом акте в городе Москва.
Президент Ильхам Алиев: «Я рад передать поздравления моему дорогому, родному народу из освобожденного от оккупации Карабаха по случаю праздника Новруз» Навруз – один из древнейших праздников в истории человечества, и этот праздник отмечается во многих частях мира, в том числе и в Азербайджане в день весеннего равноденствия. Навруз – массовый праздник во всей стране, во […]
На прошедшем в Мурманске фестивале «День дружбы» прошла презентация об Азербайджане
27 января 2024 года в”Мурманском областном дворце культуры и народного творчества” имени С.М.Кирова прошёл фестиваль национальных культур «Праздник Дружбы» ! Заместитель председателя Мурманской областной общественной организации “Культурный Центр Азербайджан” – Фаязов Мехди Афигович и очаровательная представительница азербайджанского народа Натаван Гамзаева представили плакат, на котором изображены достопримечательности, а также рисунки с которыми ассоциируется Республика Азербайджан. Во […]
В рамках COP29, которая пройдет в Азербайджане, стартовал 1-й сетевой форум «За зеленый мир»
Как известно, Указом Президента Азербайджанской Республики 2024 год был объявлен «Годом солидарности зеленого мира». В рамках текущего года с целью общественной поддержки государственной политики будет проведен I Сетевой форум «За зеленый мир», проводимый совместно Общественным объединением «Вклад молодежи», Азербайджано-Турецким общественным объединением «Безопасность пищевых продуктов» и Продовольственной организацией. Движение безопасности. В рамках форума планируется провести ряд […]