QHT təhlükədə olan quşlar haqqında araşdırma aparacaq
Azərbaycan Ornitoloji Cəmiyyəti 1 iyun-30 sentyabr arasında Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə “Xüsusi Qorunan Ərazilərdə təhlükədə olan yuvalayan quşların öyrənilməsi, XQƏ işçilərinin bacarıq səviyyəsinin qaldırılması və ictimaiyyətin cəlbi” qrant lahiyəsi həyat keçirəcək. Bu haqda Azərbaycan Ornitoloji Cəmiyyətindən saytımıza məlumat verilib. Lahiyənin əsas məqsədi XQƏ-də işçilərin bacarıq və qabiliyyətini artırmaq, təhlükədə […]
Murmanskda Qələbə Günü münasibətilə keçirilən “Berlinə gedən yol” adlı tədbirə soydaşlarımız da qatılıblar
9 may – faşizm üzərində Qələbə Günü münasibətilə Rusiya Federasiyasının Murmansk şəhərində “Berlinə gedən yol” adlı tədbir keçirilmişdir. Tədbirdə Murmansk Vilayəti İctimai Təşkilatı “Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi”nin sədr müavini Mehdi Fəyyazlı çıxış etmişdir. Böyük Vətən müharibəsi iştirakçısı, müharibə veteranı – FƏRƏCOV FƏYYAZ QASIM OĞLU haqqında ətraflı məlumat vermişdir. Sonda Azərbaycanın dahi şairi – Səməd Vurğunun Azərbaycan […]
Cahid Camal “Xalq Əmanəti” layihəsinin 24-cü nəşrində
Xalq Bankın “Xalq Əmanəti” layihəsinin 24-cü nəşri azərbaycanlı rəssam Cahid Camala həsr olunub. Azərbaycan, ingilis və rus dillərində hazırlanmış bədii albom Cahid Camalın həyat və yaradıcılığına nəzər salır, onun irsini açıqlayır. Mayın 3-də Bakıda görkəmli rəssamlar, ziyalılar və digər incəsənət təmsilçilərinin iştirakı ilə yeni nəşrin təqdimatı keçirilib. Gecədə çıxış edənlər kitabın zəngin mənbə olduğunu, Azərbaycan […]
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” ilə bağlı layihəyə yeni nağıl təqdim edildi
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində Yasamal rayon MKS-inin M.Ş.Vazeh adına Mərkəzi Kitabxanasında həyata keçirilən “Təbiətə valeh olanlar” layihəsinə şair, yazıçı-publisist, AYB-nin və AJB-nin üzvü, Mərkəzi Kitabxananın Fəxri oxucusu Gülarə Munis “Bənövşə gülünün nağılı”nı təqdim etdi. Yazıçı nağılda balaca oxucuları Vətənimizin zəngin təbiəti ilə tanış edərək, torpağı, təbiəti, gülləri, çiçəkləri uşaqlara sevdirir. Təbiətdə olan gül-çiçəklər […]
Brest qalasının müdafiəsinin qarşıdan gələn 83-cü ildönümünə həsr olunmuş “Sonuncuya qədər dayan!” adlı tədbir keçirilib
27 aprel 2024-cü il tarixdə 444 saylı məktəbdəki “Efim Moiseeviç Fomin adına Brest qalası muzeyi”ndə “İki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, qvardiya general-mayoru Həzi Aslanov adına Böyük Qələbə Varislərinin Birliyi” ictimai təşkilatı (sədri Əli Əliyeviç Kazımov) məktəbin müəllim-kitabxanaçısı Olqa Nikolaevna Lyulina ilə birlikdə Brest qalasının müdafiəsinin qarşıdan gələn 83-cü ildönümünə həsr olunmuş “Sonuncuya qədər dayan!” adlı […]
Ömrünü tibb elminə həsr etmiş alim və oftalmoloq
Prezident İlham Əliyev: “Onun ürəyi elə işıqlı qalırdı” Müasir Azərbaycanın tarixində onun inkişafında iştirak edən qadınlar az deyil. Onlar dövlət idarəçiliyində fəaldırlar, təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və həyatın bir çox başqa sahələrində çalışırlar. Baxmayaraq ki, demək lazımdır ki, hətta müasir dövrdən əvvəl də Şərq qadınları orta əsrlərin siyasi həyatında böyük rol oynamışdır. Keçmiş də tarixin gedişatına […]
Yəhudilər Moskvada baş vermiş terror aktında həlak olanların və yaralananların ailələrinə başsağlığı verib
Dünya xalqları Alyansı, İsrail evi, İsrailin həmvətənləri və dostları Federasiyası – “Haverim İsrail” Moskva şəhərində baş vermiş dəhşətli terror aktında həlak olanların və yaralananların ailələrinə başsağlığı verir.
Prezident İlham Əliyev: “Mən xoşbəxt adamam ki, əziz, doğma xalqıma işğaldan azad edilmiş Qarabağdan Novruz bayramı münasibətilə təbriklərimi çatdırıram” Novruz bəşəriyyət tarixində ən qədim bayramlardan biridir və bu bayram dünyanın bir çox yerlərində, o cümlədən Azərbaycanda yaz bərabərliyi günündə qeyd olunur. Novruz bütün ölkədə aşıqların, xanəndələrin, xalq müğənnilərin konsertləri keçirilən kütləvi bayramdır. Burada kəndirbazlar, pəhləvanlar öz […]
Murmanskda keçirilən “Dostluq bayramı” festivalında Azərbaycanla bağlı təqdimat olub
27 yanvar 2024-cü ildə S.M. Kirov adına “Murmansk regional mədəniyyət və xalq sənəti sarayı”nda “Dostluq bayramı” Milli-Mədəni Festivalı keçirililmişdir. Murmansk Vilayəti İctimai Təşkilatı “Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi”nin sədr müavini Fəyyazlı Mehdi Afiq oğlu və Azərbaycan xalqının Murmansk Vilayəti üzrə nümayəndəsi Natavan Həmzəyeva Azərbaycan Respublikasının tarixi yerləri, eləcə də milli bayramlarını özündə cəmləşdirən poster (divar qəzeti) təqdim […]
Azərbaycanda keçiriləcək COP29 çərçivəsində “Yaşıl Dünya Naminə” 1-ci Networking Forumuna start verildi
Məlumunuzdur ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə 2024-cü il “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Bu il çərçivəsində Gənclərin Töhfəsi İctimai Birliyi, Azərbaycan – Türkiyə Qida Təhlükəsizliyi İctimai Birliyi və Qida Təhlükəsizliyi Hərəkatının birgə təşkilatçılığı ilə aparılan dövlət siyasətinə ictimai dəstək məqsədilə “Yaşıl Dünya Naminə” 1-ci Networking Forumu keçiriləcək. Forum çərçivəsində silsilə tədbirlərlərin keçirilməsi […]

The NGO will conduct research on endangered birds
Azerbaijan Ornithological Society will implement the grant project “Study of endangered nesting birds in Specially Protected Areas, raising the skill level of the Ornithological Society and involving the public” with the financial support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan between June 1 and September 30. Azerbaijan Ornithological Society […]
Our compatriots also participated in the “Road to Berlin” event held in Murmansk on the occasion of Victory Day
Dear my compatriots! It is already 79 years old, celebrated on May 9 – Day of Victory over Fascism. This victory was not easy at all. Hundreds, thousands of our compatriots gave their lives for this victory. Our grandfathers and great-grandfathers fought bravely and courageously far beyond the borders of their native Azerbaijan, and also […]
Cahid Camal “Xalq Əmanəti” layihəsinin 24-cü nəşrində
Xalq Bankın “Xalq Əmanəti” layihəsinin 24-cü nəşri azərbaycanlı rəssam Cahid Camala həsr olunub. Azərbaycan, ingilis və rus dillərində hazırlanmış bədii albom Cahid Camalın həyat və yaradıcılığına nəzər salır, onun irsini açıqlayır. Mayın 3-də Bakıda görkəmli rəssamlar, ziyalılar və digər incəsənət təmsilçilərinin iştirakı ilə yeni nəşrin təqdimatı keçirilib. Gecədə çıxış edənlər kitabın zəngin mənbə olduğunu, Azərbaycan […]
A new story was presented to the “Year of Solidarity for the Green World” project
Poet, writer-publicist, member of AYB and AJB, Honorary of the Central Library to the project “Those who are fascinated by nature” implemented in the Central Library named after M. Sh. reader Gulara Munis presented “The Tale of the Violet Rose”. In the fairy tale, the writer introduces young readers to the rich nature of our […]
Dedicated to the upcoming 83rd anniversary of the defense of the Brest fortress “Stand to the end!” event was held
On April 27, 2024, in the “Brest Fortress Museum named after Efim Moiseevich Fomin” in school No. 444, the public organization “Union of the Heirs of the Great Victory named after Twice Hero of the Soviet Union, Major General of the Guard Hazi Aslanov” (chairman Ali Aliyevich Kazimov), the teacher of the school together with […]
Scientist and ophthalmologist who dedicated his life to medical science
President Ilham Aliyev: “His heart was so bright” In the history of modern Azerbaijan, there are not a few women who participated in its development. They are active in public administration, work in education, health, culture and many other areas of life. Although it must be said that even before the modern era, Eastern women […]
Jews expressed their condolences to the families of those killed and injured in the terrorist attack in Moscow
Alliance of nations of the world, ISRAELI HOUSE, Federation of compatriots and friends of Israel – “Haverim Israel” expresses its condolences to the families of those killed and injured in this terrible terrorist act in the city of Moscow.
Welcome, Novruz holiday!
President Ilham Aliyev: “I am a happy person to convey my congratulations to my dear, native people from Karabakh, which was freed from occupation, on the occasion of Novruz holiday” Nowruz is one of the oldest holidays in the history of mankind, and this holiday is celebrated in many parts of the world, including in […]
There was a presentation about Azerbaijan at the “Friendship Day” festival held in Murmansk
On January 27, 2024, S.M. “Friendship Day” National Cultural Festival was held in “Murmansk Regional Palace of Culture and Folk Art” named after Kirov. Murmansk Region Public Organization “Azerbaijan Culture Center” Vice-Chairman Fayyazli Mehdi Afiq oglu and representative of the Azerbaijani people for Murmansk Region Natavan Hamzayeva presented a poster (wall paper) containing historical places […]
The 1st Networking Forum “For a Green World” was launched within the framework of COP29 to be held in Azerbaijan
As you know, 2024 was declared the “Year of Solidarity for the Green World” by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan. Within the framework of this year, the 1st Networking Forum “For the Green World” will be held for the purpose of public support for the state policy conducted jointly by […]