2024-cü ilin yanvar-noyabr ayları ərzində vergi ödəyicilərinə xidmət mərkəzlərində ümumilikdə 582.443 şəxs qəbul edilib və onlara 885.859 sayda xidmət göstərilib ki, bunlardan 326,5 minə yaxını şifahi (müraciət etmiş şəxslərin vergi qanunvericiliyi və inzibatçılığı ilə əlaqədar suallarının cavablandırılması), 175,4 mindən çoxu elektron xidmətlər (bəyannamələrin və hesabatların, habelə müxtəlif ərizələrin tərtibatına və elektron formada göndərilməsinə köməklik göstərilməsi) olub.
Ümumi xidmətlərin 89,1 faizini 9 xidmət növü (şifahi və hazır sənədlərin verilməsi ilə bağlı xidmətlər istisna olmaqla) təşkil edib:
- Bəyannamələrin (hesabatların) və cari vergi ödəmələrinin hesablanması barədə arayışların vergi orqanlarına təqdim edilməsi;
- Vergi ödəyicisinin fəaliyyətinin dayandırılması;
- Sadələşdirilmiş vergi üzrə sabit məbləğin, məcburi dövlət sosial sığorta və icbari tibbi sığorta haqqının ödənilməsi haqqında qəbzin verilməsi;
- Asan İmza sertifikatlarının verilməsi;
- Fiziki şəxsin uçota alınması və yenidən uçota alınması;
- Vergi ödəyicisinin uçot məlumatlarının dəyişdirilməsi;
- Vergi ödəyicisinə arayışların verilməsi;
- Vergi ödəyicisinin fəaliyyətinin bərpası;
- Fiziki şəxsin uçotdan çıxarılması.
Hesabat dövründə vergi ödəyicilərindən daxil olmuş 32 mindən çox yazılı müraciət cavablandırılıb, onlara 11,9 milyondan artıq məlumatlandırma xarakterli müxtəlif növ bildiriş (məktub) göndərilib.
Yanvar – noyabr ayları ərzində 3.988 vergi ödəyicisinin iştirakı ilə 274 görüş keçirilib, 5.095 vergi ödəyicisinə ünvanlı xidmət göstərilib. Vergi ödəyicilərinin preventiv məlumatlandırılması məqsədilə onların mobil nömrələrinə 2 milyondan çox SMS göndərilib. 2024-cü ilin 11 ayı ərzində ümumilikdə 350.935 müraciət üzrə 560.169 Asan İmza sertifikatı verilib.

За январь-ноябрь 2024 года в центрах обслуживания налогоплательщиков было принято 582 443 человека и оказано им 885 859 услуг, из них устных (ответы на вопросы обратившихся лиц по вопросам налогового законодательства и администрирования) – 326,5 тыс. , 175,4 более тысячи электронных сервисов (по составлению деклараций и отчетов, а также различных заявлений и в электронном виде 89,1 процента от общего объема услуг составили 9 видов услуг (без учета услуг, связанных с устными и готовыми документами):
Декларации (отчеты) и представление справок о расчете текущих налоговых платежей в налоговые органы;
Приостановление деятельности налогоплательщика;
Фиксированный размер взносов по упрощенному налогу, обязательному государственному социальному страхованию и обязательному медицинскому страхованию. Выдача квитанции об оплате;
Выдача свидетельств легкой подписи;
Регистрация и перерегистрация физического лица;
Изменение учетных данных налогоплательщика;Восстановление деятельности налогоплательщика;
Снятие с учета физического лица.
За отчетный период даны ответы на более чем 32 тысячи письменных обращений налогоплательщиков. Было направлено более 11,9 миллиона информационных уведомлений (письм) различных видов.
За январь-ноябрь проведено 274 встречи с участием 3988 налогоплательщиков, адресные услуги оказаны 5095 налогоплательщикам. В целях профилактического информирования на мобильные номера налогоплательщиков было отправлено более 2 млн SMS. За 11 месяцев 2024 года было выдано 560 169 сертификатов Asan İmza на 350 935 заявок.