2024-cü il ərzində biznesində innovativ və müasir yanaşmalar tətbiq edən, ixracyönümlü məhsul və xidmətlər istehsal edən, aktiv investisiya fəaliyyəti ilə seçilən və məşğulluğun təmin edilməsinə öz töhfəsini verən 15 biznes subyektinə KOBİA tərəfindən “Dayaq” mükafatı təqdim edilib.
Sahibkarların ölkə iqtisadiyyatına verdiyi töhfə nəzərə alınaraq, artıq 3 ildir ki, biznes nümayəndələrinə “Dayaq” mükafatı təqdim edilir. Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən 2022-ci ildə təsis edilmiş “Dayaq” mükafatının məqsədi biznesində innovativ və müasir yanaşmalar tətbiq edən, ixracyönümlü məhsul və xidmətlər istehsal edən, aktiv investisiya fəaliyyəti ilə seçilən, məşğulluğun təmin edilməsinə öz töhvəsini verən şirkətləri mükafatlandırmaqla onları stimullaşdırmaq, eləcə də sahibkarların qazandıqları uğurları ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmaq, biznes düşüncə tərzini təşviq etmək, dövlət və özəl sektor arasında əlaqələri daha da möhkəmləndirməkdir. Rəmzi məna daşıyan “Dayaq” mükafatı həm də dövlətin daim sahibkarların yanında olduğunun göstəricisidir.
2024-cü il üzrə “Dayaq” mükafatının sahibkarlara təqdim edilməsi üçün İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, KOBİA-nın təşkilatçılığı ilə tədbir keçirilib. Dövlət qurumlarının nümayəndələrinin, millət vəkillərinin, sahibkarların, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilmiş tədbir Azərbaycan Respublikasının dövlət himninin səslənməsi və torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlayıb.
Tədbirdə çıxış edən əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev və iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev 2024-cü il ərzində ölkəmizdə sosial-iqtisadi sahədə, özəl bölmədə əldə olunmuş uğurlar, sahibkarların məşğulluğun təmin olunmasında rolu, növbəti illərdə iqtisadiyyat və sahibkarlıq sahəsində yeniliklər barədə məlumat veriblər. Milli Məclisin deputatı Nigar Arpadarai, Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev və KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov isə çıxışlarında sahibkarlıq sahəsində qanunvericilik təşəbbüsləri, KOB-ların dayanıqlı və davamlı iqtisadi inkişafda, yaşıl keçiddə rolu, dövlət-özəl əməkdaşlığı barədə fikirlərini bölüşüblər.
Sonra 2024-cü ildə uğur qazanmış 15 sahibkarlıq subyektinə dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri tərəfindən müxtəlif nominasiyalar üzrə “Dayaq” mükafatları təqdim edilib. Sahibkarlar “Turizm”, “Fəal xarici şirkət”, “Fəal ixracatçı şirkət”, “Uğurlu fermer”, “Gənc sahibkar”, “Uğurlu qadın sahibkar”, “İlin investoru”, “Əlillik məhdudiyyət deyil”, “İnnovativ həllər”, “Uğurlu startap”, “Naxçıvan Muxtar Respublikasında uğurlu şirkət”, “Halal biznes”, “Azad olunmuş ərazilərdə uğurlu biznes”, “Yaşıl biznesin təşviqi” və “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım” nominasiyaları üzrə mükafatlandırılıblar.
Həmçinin KOBİA tərəfindən Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi KOB evlərində “G2B xidmətlərinin səmərəli təşkili” nominasiyası üzrə mükafata layiq görülüb.
Tədbir çərçivəsində KOB-ların təhsil, elm, tədqiqat və dəstək istiqamətləri üzrə layihələrinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə KOBİA tərəfindən elan edilmiş 6-cı qrant müsabiqəsinin 20 qalibinə qrant mükafatları təqdim olunub. Qeyd edək ki, KOB-ların təhsil, elm, tədqiqat və dəstək istiqamətləri üzrə layihələrinin maliyyələşdirilməsinə dəstək məqsədilə indiyədək 6 qrant müsabiqəsi keçirilib və bu müsabiqələr çərçivəsində KOB-ların 99 layihəsinə 1,7 milyon manat həcmində qrant vəsaiti ayrılıb.

Награждены самые активные предприниматели 2024 года
В течение 2024 года КОБИА вручила награду «Даяг» 15 субъектам хозяйствования, которые применили инновационные и современные подходы в своем бизнесе, произвели экспортно-ориентированную продукцию и услуги, отличились активной инвестиционной деятельностью и способствовали обеспечению занятости.
Учитывая вклад предпринимателей в экономику страны, премия «Даяг» вручается представителям бизнеса вот уже 3 года. Целью премии «Даяг», учрежденной Агентством развития малого и среднего бизнеса (КОБИА) в 2022 году, является награждение компаний, которые применяют инновационные и современные подходы в своем бизнесе, производят экспортно-ориентированную продукцию и услуги, выделяются за их активную инвестиционную деятельность, а также способствовать обеспечению занятости, стимулировать их, а также доводить до сведения общественности успехи предпринимателей, способствовать развитию бизнес-мышления и дальнейшему укреплению связей между государственным и частным секторами. Премия «Даяг», имеющая символическое значение, также является показателем того, что государство всегда рядом с предпринимателями.
Мероприятие проведено при поддержке Министерства экономики и организации КОБИА. вручить премию «Даяг» предпринимателям в 2024 году. Мероприятие, проведенное с участием представителей государственных учреждений, парламентариев, предпринимателей, представителей международных организаций, началось с пения Государственного гимна Азербайджанской Республики и минуты молчания в память наших шахидов, погибших за территориальная целостность нашей земли.
Выступающие на мероприятии министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев и первый заместитель министра экономики Эльнур Алиев добились в 2024 году в частном секторе в социально-экономической сфере нашей страны. Они доложили о достигнутых успехах, роли предпринимателей в обеспечении занятости, инновациях в сфере экономики и предпринимательства в ближайшие годы. Депутат Милли Меджлиса Нигяр Арпадарай, президент Национальной конфедерации организаций предпринимателей (работодателей) Азербайджана Мамед Мусаев и председатель совета директоров KOBIA Орхан Мамедов рассказали о законодательных инициативах в сфере предпринимательства, роли малого и среднего бизнеса в стабильном и устойчивое экономическое развитие, зеленый переход и государственно-частное сотрудничество, они поделились своими мыслями по этому поводу.
Тогда 15 успешным субъектам предпринимательства в 2024 году руководители государственных учреждений вручили премии «Даяг» в различных номинациях. Предприниматели «Туризм», «Активная иностранная компания», «Активная компания-экспортер», «Успешный фермер», «Молодой предприниматель», «Успешная женщина-предприниматель», «Инвестор года», «Инвалидность – не ограничение», «Инновационный решения», «Успешный стартап», «Успешная компания в Нахчыванской Автономной Республике», «Халяльный бизнес», «Успешный бизнес на освобожденных территориях»,Они были награждены в номинациях «Продвижение зеленого бизнеса» и «Чистая окружающая среда и зеленый рост».
Также Агентство наземного транспорта Азербайджана по версии KOBIA удостоено награды в номинации «Эффективная организация услуг G2B» в домах малого и среднего бизнеса.
В рамках мероприятия были вручены гранты 20 победителям 6-го грантового конкурса, объявленного KOBIA для финансирования проектов МСП в сфере образования, науки, исследований и поддержки. Отметим, что на сегодняшний день проведено 6 грантовых конкурсов для поддержки финансирования проектов МСП в сферах образования, науки, исследований и поддержки, и в рамках данных конкурсов выделено 1,7 миллиона манатов грантовых средств. выделено на 99 проектов МСП.