8 Noyabr-Zəfər Gününün əcdadları
Fərəcov Fəyyaz Qasım oğlu 1921-ci ildə Azərbaycan SSR, Lənkəran qəzasının indiki (Masallı rayonunun) Qasımlı kəndində anadan olmuşdur. Dini bilikləri səbəbindən doğulduğu kəndin seçilmiş şəxslərindən idi.
Atası – Qasımov Qasım Fərəc oğlu (1897-17.12.1981) Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti əsgərlərinə maddi yardım etdiyinə görə 1937-ci ilin 14 mart tarixində həyat yoldaşı – Qasımova Xeyrənisə Əli qızı (1901-10.04.1937) ilə bərabər Stalin repressiyasına məruz qalmışlar. Qasım kişi, 17 dekabr, 1981-ci ildə Rusiyanın Kemerov vilayətinin Marinsk şəhərində vəfat etmişdir.
Xeyrənisə xanım isə, sürgün edildikdən 20 gün sonra,  10 aprel, 1937-ci ildə Qazaxıstanda 36 yaşında  vəfat etmişdir.
Fəyyaz Fərəcov 1941-ci ildə Masallı Rayon Hərbi Komissarlığı tərəfindən Sovet ordusu sıralarına çağırılaraq Rostov vilayəti Proxladnaya şəhərində yerləşən hərbi hissələrin birində xidmət etməyə başlayır. Krımın müdafiəsi uğrunda gedən qızğın döyüşlərdə qəhrəmancasına vuruşur.
21.06.1942-ci ildə cəbhədə olarkən İzyum şəhərində (Xarkov ətrafı) gedən döyüşlərdə başından ağır yaralanaraq alman faşistləri tərəfindən əsir götürülür.
Əsirlikdə olarkən  Stalino (indiki Donetsk) və Almaniyanın Ştrans şəhərlərindəki hərbi əsir düşərgələrində saxlanılmış, orada 4-5 ay qaldıqdan sonra İtaliyaya göndərilmişdir.
SSRİ Hökumətinin 10 saylı  Fərmanına əsasən 19 noyabr 1944-cü ildə  ingilis komandanlığı tərəfindən 2909 nömrəli eşelona (cəbhə dərinliyində mövqe tutan və bu qaydada yeriyən qoşun hissəsinə) çatdırılmışdır.
21 noyabr, 1944-cü ildə 12 nömrəli fərmana əsasən, Uzaq Şərq mədənlərinə göndərilmiş və burada 1947-ci ilin aprel ayınadək işləmişdir.
Daha sonra öz doğma kəndinə qayıtmış və Mirhüseyn ağadan dini təhsil alaraq məsciddə Quran dərsi verərək öz bilik və bacarığını gələcək nəsillərə öyrətmişdir.
Sovet dövründə Seyyid Mirhüseyn Ağanı gizlicə öz evində saxlayarmış.
Fəyyaz kişi həm də Qasımlı kəndinin nümunəvi ziyalılarından biri olmuşdur. Fəyyaz kişiyə hər kəs “Fəyyaz dədə” deyə müraciət edərdi. Bu hörməti o öz zəhməti və xeyirxah əməlləri ilə qazanmışdır.
O, Azərbaycan türkcəsilə yanaşı, həm də rus və ərəb dillərini bilirdi.
SSRİ Ali Sovetinin Rəyasət Heyətinin 27.01.1957-ci il tarixli “Alman-faşist işğalçıları ilə döyüşlərdə və  Böyük Vətən müharibəsi dövründə əsirlikdən qaçarkən göstərdiyi şücaətə görə keçmiş hərbi əsirlərin SSRİ-nin orden və medalları ilə təltif edilməsi haqqında” Fərmanına uyğun olaraq, Fəyyaz Fərəcov “Böyük Vətən müharibəsində Almaniya üzərində qələbəyə görə” medalı və “Böyük Vətən müharibəsində rəşadətli əməyə görə”, eləcə də  7 may 1975-ci ildə “Böyük Vətən müharibəsində Qələbənin otuz illiyi”, 23 Mart 1978-ci ildə “SSRİ Silahlı Qüvvələrinin 60 illiyi”, 30 noyabr 1980-ci ildə “Əmək veteranı” medalları ilə təltif edilmişdir.
6 aprel 1985-ci ildə isə SSRİ Müdafiə Nazirliyi tərəfindən 2-ci dərəcəli BVM ordeninə  layiq görülmüşdür.
Fəyyaz kişi çox zəhmətkeş və dindar adam olub. Əsirlikdə yaşadığı aylar onun həyatında əzablı izlər qoyub. Danışırmış ki, almanlar hərbi sirrləri öyrənmək üçün onlara çox əzablar verib. Həm də xatırlayırmış ki, kimlər sirrləri açıb, öz sovet ordusuna xəyanət edirmiş, onu artıq istifadəsiz kimi güllələyirmişlər. Fəyyaz kişi vətəninə, millətinə bağlı əsgərlərdən olub.
Nəvələri öz qəhrəman babaları ilə qürur duyur.
Uzun sürən xəstəlikdən sonra 19 may, 1998-ci ildə Masallı rayonunun, Qasımlı kəndində vəfat edib və elə oradaca kənd qəbristanlığında torpağa tapşırılıb. Allah rəhmət eləsin! Məkanı cənnət olsun!

Ancestors of November 8-Victory Day
Farajov Fayaz Kasym ogly was born in 1921 in the village of Gasimly, Lenkoran district (now Masalli district) of the Azerbaijan SSR. He studied the Koran and Islam. For his justice, he became a respectable man of his native village. In 1941, he was drafted by the Masalli RVC into the ranks of the Soviet army. Since that time, he served in one of the military units of the city of Prokhladny, Rostov region. In 1941 he fought in the battles for the defense of Crimea. In 1942, Fayaz Faradzhov, who was at that time in the battles for the city of Izyum (near Kharkov), was surrounded, wounded in the head and captured by the Nazi invaders. During his time in captivity, he was in prisoner of war camps in the cities of Stalino and Shtrans. After being in them for 4-5 months, he was sent to Italy. On November 19, 1944, he was delivered in Soviet train No. 2909 from the British command. On November 21, 1944, in accordance with Decree No. 12, he was sent to work in the fields of the Far East. Until April 1947 he worked in the fields.
Upon returning to his native village, he gives lessons in the Koran, spreads his knowledge about Islam. He speaks three languages: Turkic, Russian and Arabic. In pursuance of the Decree of the Presidium of the Supreme Soviet of the USSR of January 27, 1958 “On awarding orders and medals of the USSR to former prisoners of war who have wounded or escaped from captivity” for the courage shown in battles with the Nazi invaders or when escaping from captivity during the Great Patriotic War, Fayaz Faradzhov was awarded the medal “For Victory over Germany in the Great Patriotic War” and the medal “For Valiant labor in the Great Patriotic War.” On May 7, 1975, he was awarded the Jubilee Medal “Thirty Years of Victory in the Great Patriotic War.” On March 23, 1978, he was awarded the medal “60 Years of the Armed Forces of the USSR.” On November 30, 1980 he was awarded the Veteran of Labor medal. On April 6, 1985, Fayaz Farajov was awarded the “Order of the Patriotic War, II degree.” On March 16, 1997, the privatization check was presented to the Masalli district department of the State Property Committee. After a long serious illness, he died on May 19, 1998 in his native village. He was buried there.
With respect: Deputy Chairman of the Murmansk regional public organization “Cultural Center Azerbaijan” – Mehdi Fayazov