Albaniyada Heydər Əliyev haqqında kitab
Albaniyada Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibəti ilə kitab nəşr edilib. Alban dilində nəşr edilən “Heydər Əliyevin həyatı, fəaliyyəti və düşüncələri” kitabının müəllifi Entela Muço Albaniya-Azərbaycan Mədəniyyət və Dostluq Dərnəyinin sədridir.
Müasir Azərbaycan dövlətinin me­marı və qurucusu olan Heydər Əliyevə həsr olunmuş kitab tarixi faktlar əsasın­da hazırlanıb. Alban oxucularını Azər­baycan xalqının keçdiyi tarixi mübarizə yolu, keçən əsrin sonunda qazanılan müstəqilliyin qorunub saxlanmasındatarixi şəxsiyyətin rolu və fəaliyyəti ilə yaxından tanış edir. Heydər Əliyev ir­sinə töhfə olan kitab Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə və xaricdə tanıdıl­masında yeni addımdır.
Azərbaycanın Albaniya Respubli­kasındakı səfiri Anar Hüseynov tərə­findən nəşri dəstəklənən kitabın hazır­lanmasında AMEA Tarix İnstitutunun Demoqrafiya şöbəsinin müdiri İradə Məmədova, Bakı Avrasiya Universitie­sinin kafedra müdiri Elmira Məmmədo­va-Kekeç, professor Səadət Şıxıyeva, Xəzər Universitetinin dosenti Aynur Qəzənfərqızı, araşdırmaçı-alim Fariz Xəlil, Qardaş Türkiyənin tanınmış ta­rixçi və dilçi alimləri Əli Arslan, Ömər Turan və Mustafa Balcı yaxından iştirak ediblər.

Книга о Гейдаре Алиеве в Албании
В Албании издана книга по случаю 100-летия общенационального лидера Гейдара Алиева. Энтела Мучо, автор книги «Жизнь, деятельность и мысли Гейдара Алиева», изданной на албанском языке, является председателем Албано-азербайджанской ассоциации культуры и дружбы.
Книга, посвященная Гейдару Алиеву, архитектору и основателю современного Азербайджанского государства, подготовлена ​​на основе исторических фактов. Он знакомит албанских читателей с исторической борьбой азербайджанского народа, ролью и деятельностью исторической личности в сохранении независимости, завоеванной в конце прошлого века. Книга, являющаяся вкладом в наследие Гейдара Алиева, является новым шагом в продвижении Азербайджана в международном мире и за рубежом.
В подготовке книги, издание которой поддержали Анар Гусейнов, посол Азербайджана в Республике Албания, Ирада Мамедова, заведующая отделом демографии Института истории НАНА Эльмира Мамедова-Кекеч, В работе принимали непосредственное участие заведующий кафедрой Бакинского Евразийского университета, профессор Саадат Шихыева, доцент Университета Хазар Айнур Газанфаргызы, научный сотрудник Фариз Халил, брат Али Арслан, Омер Туран и Мустафа Балчи, известные историки и лингвисты Турции. .