Albaniyada Heydər Əliyev haqqında kitab
Albaniyada Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibəti ilə kitab nəşr edilib. Alban dilində nəşr edilən “Heydər Əliyevin həyatı, fəaliyyəti və düşüncələri” kitabının müəllifi Entela Muço Albaniya-Azərbaycan Mədəniyyət və Dostluq Dərnəyinin sədridir.
Müasir Azərbaycan dövlətinin me­marı və qurucusu olan Heydər Əliyevə həsr olunmuş kitab tarixi faktlar əsasın­da hazırlanıb. Alban oxucularını Azər­baycan xalqının keçdiyi tarixi mübarizə yolu, keçən əsrin sonunda qazanılan müstəqilliyin qorunub saxlanmasındatarixi şəxsiyyətin rolu və fəaliyyəti ilə yaxından tanış edir. Heydər Əliyev ir­sinə töhfə olan kitab Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə və xaricdə tanıdıl­masında yeni addımdır.
Azərbaycanın Albaniya Respubli­kasındakı səfiri Anar Hüseynov tərə­findən nəşri dəstəklənən kitabın hazır­lanmasında AMEA Tarix İnstitutunun Demoqrafiya şöbəsinin müdiri İradə Məmədova, Bakı Avrasiya Universitie­sinin kafedra müdiri Elmira Məmmədo­va-Kekeç, professor Səadət Şıxıyeva, Xəzər Universitetinin dosenti Aynur Qəzənfərqızı, araşdırmaçı-alim Fariz Xəlil, Qardaş Türkiyənin tanınmış ta­rixçi və dilçi alimləri Əli Arslan, Ömər Turan və Mustafa Balcı yaxından iştirak ediblər.

Book about Heydar Aliyev in Albania
A book was published in Albania on the occasion of the 100th anniversary of the national leader Heydar Aliyev. Entela Mucho, the author of the book “Life, Activities and Thoughts of Heydar Aliyev” published in Albanian, is the chairman of the Albanian-Azerbaijani Culture and Friendship Association.
The book dedicated to Heydar Aliyev, the architect and founder of the modern Azerbaijan state, was prepared on the basis of historical facts. It introduces the Albanian readers to the historical struggle of the Azerbaijani people, the role and activity of the historical personality in preserving the independence gained at the end of the last century. The book, which is a contribution to the legacy of Heydar Aliyev, is a new step in the promotion of Azerbaijan in the international world and abroad.
In the preparation of the book, whose publication was supported by Anar Huseynov, the Ambassador of Azerbaijan to the Republic of Albania, Irada Mammadova, head of the Department of Demography of the Institute of History of ANAS, Elmira Mammadova-Kekech, head of the department of Baku Eurasian University, professor Saadat Shikhiyeva, associate professor of Khazar University, Aynur Gazanfargizi, researcher-scientist Fariz Khalil, Brother Ali Arslan, Ömer Turan and Mustafa Balci, well-known historians and linguists of Turkey, were closely involved.