AMB: “Biznes kreditlərinin şərtləri yumşaldılıb”
“Biznes kreditləri üzrə risklər nəzərə alınmaqla, real sektorun maliyyələşməsində bankların rolunun stimullaşdırılması məqsədilə onlara digər növ kreditlərlə müqayisədə (məsələn, istehlak kreditləri) daha yumşaq prudensial normalar tətbiq edilir. Bu növ kreditlər üzrə bankların requlyativ kapitalının hesablanmasına birbaşa təsir edən ehtiyat normaları və risk dərəcələri daha aşağı səviyyədə müəyyən edilib.
Məsələn:
– Kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinə verilən, habelə qeyri-neft sektoru üzrə ixracın maliyyələşməsinə yönəlmiş milli valyutada biznes kreditlərinin risk dərəcəsi 100%-dən 50%-ə azaldılıb;
– Qeyri-neft sektoru üzrə ixracın maliyyələşməsinə yönəlmiş xarici valyutada biznes kreditləri üzrə risk dərəcəsi 75% səviyyəsində müəyyən edilib, və s.
Həmçinin, bankların real sektorda irimiqyaslı və uzunmüddətli layihələrin maliyyələşdirilməsində rolunun artırılması, eləcə də tənzimləmə çərçivəsinin qabaqcıl beynəlxalq təcrübəyə uyğunlaşdırılması məqsədilə AMB 24 oktyabr 2022-ci il tarixində “Layihə maliyyələşdirilməsi kreditlərinin prudensial tənzimlənməsi Qaydası” təsdiq edib.
Sözügedən Qayda ənənəvi biznes krediti məhsullarından fərqli olaraq layihə maliyyələşdirilməsi kreditləri üzrə ödənişlərin borcalanın gəlirləri hesabına deyil, layihənin yaratdığı gəlir hesabına həyata keçirilməsi tələbləri, layihədə iştirak edən tərəflərin vəzifələri, kredit təşkilatının dayanıqlı kapital mövqeyinə və layihə idarəetməsi sahəsində təcrübəli insan resurslarına malik olması məsələləri əhatə edir. Qayda ilə müəyyən edilmiş requlyativ tələblərə əsasən layihə fazasında olan kreditlər faizlərin ödənilməsi uzun dövriliyinə görə əlavə ehtiyatların yaradılması tələbindən istisna olunmuş, bu növ kreditlərin xüsusiyyətləri nəzərə alınaraq, digər tələblər müəyyən edilib.
Eyni zamanda, AMB bankların iqtisadiyyatın real sektorunu maliyyələşdirməsinin stimullaşdırılması məqsədilə requlyativ alətlərin qabaqcıl beynəlxalq təcrübələr əsasında araşdırılmasını daimi əsasda davam etdirir və həmin alətlərin tətbiqi imkanlarını diqqətdə saxlayır”, – deyə açıqlamada qeyd olunub.

ЦБА: «Условия бизнес-кредитования смягчены»
Азербайджан смягчил условия бизнес-кредитования.Об этом сообщил Центральный банк Азербайджана (ЦБА) в ответ на запрос “Report”.«Учитывая риски бизнес-кредитов, в целях стимулирования роли банков в финансировании реального сектора к ним применяются более мягкие пруденциальные нормы по сравнению с другими видами кредитов (например, потребительскими). ​​Нормы резервирования а ставки риска, которые непосредственно влияют на расчет регулятивного капитала банков по этим видам кредитов, в большей степени определены на низком уровне.Например:- Уровень риска бизнес-кредитов в национальной валюте, предоставляемых малому и среднему бизнесу, а также направленных на финансирование экспорта в ненефтяном секторе, снижен со 100% до 50%;- Ставка риска по бизнес-кредитам в иностранной валюте, направленным на финансирование экспорта в ненефтяном секторе, установлена ​​на уровне 75% и т.д.Также в целях повышения роли банков в финансировании масштабных и долгосрочных проектов в реальном секторе, а также адаптации нормативной базы к передовой международной практике, 24 октября 2022 года ЦБА утвердил «Правило «Пруденциальное регулирование кредитов проектного финансирования».
В отличие от традиционных бизнес-кредитных продуктов, указанное Правило охватывает требования о том, что выплаты по кредитам проектного финансирования производятся не из доходов заемщика, а из доходов, полученных от реализации проекта, ответственность сторон, участвующих в проекте, кредитной организации. стабильное положение капитала и опытные человеческие ресурсы в области управления проектами. Согласно нормативным требованиям, установленным правилом, кредиты на этапе проекта исключены из требования по созданию дополнительных резервов в связи с длительным циклом процентных выплат, остальные требования определены с учетом особенностей данного вида кредитов.В то же время ЦБА продолжает изучать инструменты регулирования на основе передовой международной практики с целью стимулирования финансирования банками реального сектора экономики и учитывает возможности применения этих инструментов”, – говорится в сообщении.