AMB: “Biznes kreditlərinin şərtləri yumşaldılıb”
“Biznes kreditləri üzrə risklər nəzərə alınmaqla, real sektorun maliyyələşməsində bankların rolunun stimullaşdırılması məqsədilə onlara digər növ kreditlərlə müqayisədə (məsələn, istehlak kreditləri) daha yumşaq prudensial normalar tətbiq edilir. Bu növ kreditlər üzrə bankların requlyativ kapitalının hesablanmasına birbaşa təsir edən ehtiyat normaları və risk dərəcələri daha aşağı səviyyədə müəyyən edilib.
Məsələn:
– Kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinə verilən, habelə qeyri-neft sektoru üzrə ixracın maliyyələşməsinə yönəlmiş milli valyutada biznes kreditlərinin risk dərəcəsi 100%-dən 50%-ə azaldılıb;
– Qeyri-neft sektoru üzrə ixracın maliyyələşməsinə yönəlmiş xarici valyutada biznes kreditləri üzrə risk dərəcəsi 75% səviyyəsində müəyyən edilib, və s.
Həmçinin, bankların real sektorda irimiqyaslı və uzunmüddətli layihələrin maliyyələşdirilməsində rolunun artırılması, eləcə də tənzimləmə çərçivəsinin qabaqcıl beynəlxalq təcrübəyə uyğunlaşdırılması məqsədilə AMB 24 oktyabr 2022-ci il tarixində “Layihə maliyyələşdirilməsi kreditlərinin prudensial tənzimlənməsi Qaydası” təsdiq edib.
Sözügedən Qayda ənənəvi biznes krediti məhsullarından fərqli olaraq layihə maliyyələşdirilməsi kreditləri üzrə ödənişlərin borcalanın gəlirləri hesabına deyil, layihənin yaratdığı gəlir hesabına həyata keçirilməsi tələbləri, layihədə iştirak edən tərəflərin vəzifələri, kredit təşkilatının dayanıqlı kapital mövqeyinə və layihə idarəetməsi sahəsində təcrübəli insan resurslarına malik olması məsələləri əhatə edir. Qayda ilə müəyyən edilmiş requlyativ tələblərə əsasən layihə fazasında olan kreditlər faizlərin ödənilməsi uzun dövriliyinə görə əlavə ehtiyatların yaradılması tələbindən istisna olunmuş, bu növ kreditlərin xüsusiyyətləri nəzərə alınaraq, digər tələblər müəyyən edilib.
Eyni zamanda, AMB bankların iqtisadiyyatın real sektorunu maliyyələşdirməsinin stimullaşdırılması məqsədilə requlyativ alətlərin qabaqcıl beynəlxalq təcrübələr əsasında araşdırılmasını daimi əsasda davam etdirir və həmin alətlərin tətbiqi imkanlarını diqqətdə saxlayır”, – deyə açıqlamada qeyd olunub.

CBA: “The terms of business loans have been eased”
Azerbaijan has eased the terms of business loans.This was reported by the Central Bank of Azerbaijan (CBA) in response to the inquiry of “Report”.”Taking into account the risks of business loans, in order to stimulate the role of banks in the financing of the real sector, more lenient prudential norms are applied to them compared to other types of loans (for example, consumer loans). Reserve norms and risk rates, which directly affect the calculation of regulatory capital of banks for these types of loans, are more was determined at a low level.For example:- The risk rate of business loans in national currency granted to small and medium-sized enterprises, as well as aimed at financing exports in the non-oil sector, was reduced from 100% to 50%;- The risk rate for business loans in foreign currency aimed at financing exports in the non-oil sector is set at 75%, etc.Also, in order to increase the role of banks in financing large-scale and long-term projects in the real sector, as well as to adapt the regulatory framework to advanced international practice, on October 24, 2022, the CBA approved the “Rule for Prudential Regulation of Project Financing Loans”.
In contrast to traditional business credit products, the mentioned Rule covers the requirements that payments for project financing loans are not made from the borrower’s income, but from the income generated by the project, the responsibilities of the parties involved in the project, the credit organization’s stable capital position and experienced human resources in the field of project management. According to the regulatory requirements established by the rule, loans in the project phase are excluded from the requirement to create additional reserves due to the long cycle of interest payments, other requirements have been determined taking into account the characteristics of this type of loans.At the same time, CBA continues to examine regulatory instruments based on advanced international practices in order to stimulate banks’ financing of the real sector of the economy, and keeps in mind the possibilities of applying those instruments,” the statement said.