Arxangelskinin diaspor rəhbəri təltif olunub
Ötən gün Moskvada, Serqo Orconikidze adına Rusiya Dövlət Geoloji Kəşfiyyat Universitetində “Neft-qaz sənayesinin formalaşması və inkişafı – Rusiya və Azərbaycan alim və mütəxəssislərinin töhfəsi” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Bu tədbir çərçivəsində “Arxangelsk vilayətinin Azərbaycan diasporu” Regional İctimai Təşkilatının rəhbəri Tərlan Qasımov N.K. Baibakov adına İqtisadi İnkişafa Yardım Fondunun elmi rəhbəri, Rusiya Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin baş elmi katibinin müavini, professor Aleksey Pavloviç Lyubimov tərəfindən təltif olunub. Belə ki, Tərlan Qasımova aktiv ictimai fəaliyyətinə görə “Baybakov Fondu”nun qızıl medalı təqdim edilib.
“Fəaliyyətimizə verilən yüksək qiymətə görə İqtisadi İnkişafa Yardım Fondunin İdarə Heyətinin sədri Aleksandr Savelyeviç Romaşinə, professor Aleksey Pavloviç Lyubimova və Fondun bütün əməkdaşlarına təşəkkür edirəm”,- deyə Tərlan Qasımov saytımıza bildirib.
Xatırladaq ki, Tərlan Qasımova bu medal 2022-ci ilin martında Rusiyanın Arxangelsk şəhərində M.V.Lomonosov adına Şimal Federal Arktika Universitetində görkəmli alim, tədqiqatçı, geoloq, Fərman Salmanovun adına elmi laboratoriyanın açılışına göstərdiyi dəstəyə görə verilib. Onu da deyək ki, bu, Fərman Salmanovla bağlı Rusiya miqyasında görülmuş ikinci işdir. Bundan əvvəl isə Serqo Orconikidze adına Rusiya Dövlət Geoloji Kəşfiyyat Universitetində Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Fərman Salmanov adına auditoriya açılıb.

Глава диаспоры Архангельска награжден
На днях в Москве в Российском государственном геологоразведочном университете имени Серго Орджоникидзе прошла международная научная конференция на тему «Становление и развитие нефтегазовой отрасли – вклад российских и азербайджанских ученых и специалистов».< /п>
В рамках данного мероприятия руководитель Региональной общественной организации «Азербайджанская диаспора Архангельской области» Тарлан Гасымов Н.К. Его наградил научный руководитель Фонда содействия экономическому развитию имени Байбакова, заместитель главного ученого секретаря Президиума РАН, профессор Алексей Павлович Любимов. Так, Тарлан Гасымов за активную общественную деятельность был награжден золотой медалью «Фонда Байбакова».
“Хотел бы поблагодарить председателя совета директоров Фонда содействия экономическому развитию Александра Савельевича Ромашина, профессора Любимова Алексея Павловича и всех сотрудников Фонда за высокую оценку нашей деятельности”, – сообщил нашему сайту Тарлан Гасымов.
Отметим, что этой медалью Тарлан Гасымова была награждена в марте 2022 года в Архангельске, Россия, за поддержку открытия научной лаборатории имени Фармана Салманова, выдающегося ученого, исследователя, геолога, в Северном федеральном арктическом университете им. после М. В. Ломоносова. Скажем также, что это второе дело, связанное с Фарманом Салмановым, в масштабах России. До этого в Российском государственном геологоразведочном университете имени Серго Орджоникидзе при поддержке Фонда Гейдара Алиева была открыта аудитория имени Фармана Салманова.