Arxangelskinin diaspor rəhbəri təltif olunub
Ötən gün Moskvada, Serqo Orconikidze adına Rusiya Dövlət Geoloji Kəşfiyyat Universitetində “Neft-qaz sənayesinin formalaşması və inkişafı – Rusiya və Azərbaycan alim və mütəxəssislərinin töhfəsi” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Bu tədbir çərçivəsində “Arxangelsk vilayətinin Azərbaycan diasporu” Regional İctimai Təşkilatının rəhbəri Tərlan Qasımov N.K. Baibakov adına İqtisadi İnkişafa Yardım Fondunun elmi rəhbəri, Rusiya Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin baş elmi katibinin müavini, professor Aleksey Pavloviç Lyubimov tərəfindən təltif olunub. Belə ki, Tərlan Qasımova aktiv ictimai fəaliyyətinə görə “Baybakov Fondu”nun qızıl medalı təqdim edilib.
“Fəaliyyətimizə verilən yüksək qiymətə görə İqtisadi İnkişafa Yardım Fondunin İdarə Heyətinin sədri Aleksandr Savelyeviç Romaşinə, professor Aleksey Pavloviç Lyubimova və Fondun bütün əməkdaşlarına təşəkkür edirəm”,- deyə Tərlan Qasımov saytımıza bildirib.
Xatırladaq ki, Tərlan Qasımova bu medal 2022-ci ilin martında Rusiyanın Arxangelsk şəhərində M.V.Lomonosov adına Şimal Federal Arktika Universitetində görkəmli alim, tədqiqatçı, geoloq, Fərman Salmanovun adına elmi laboratoriyanın açılışına göstərdiyi dəstəyə görə verilib. Onu da deyək ki, bu, Fərman Salmanovla bağlı Rusiya miqyasında görülmuş ikinci işdir. Bundan əvvəl isə Serqo Orconikidze adına Rusiya Dövlət Geoloji Kəşfiyyat Universitetində Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Fərman Salmanov adına auditoriya açılıb.

An international scientific conference on “Formation and development of the oil and gas industry – the contribution of Russian and Azerbaijani scientists and specialists” was held the other day in Moscow at the Russian State University of Geological Exploration named after Sergo Orjonikidze.
Within the framework of this event, the head of the Regional Public Organization “Azerbaijan Diaspora of Arkhangelsk Region” Tarlan Gasimov N.K. He was awarded by the Scientific Director of the Baibakov Economic Development Assistance Fund, Deputy Chief Scientific Secretary of the Presidium of the Russian Academy of Sciences, Professor Alexei Pavlovich Lyubimov. Thus, Tarlan Gasimov was presented with the gold medal of the “Baybakov Foundation” for his active social activities.
“I would like to thank the Chairman of the Board of Directors of the Economic Development Assistance Fund Aleksandr Savelyevich Romashin, Professor Aleksey Pavlovich Lyubimov and all the employees of the Foundation for the high value given to our activity,” Tarlan Gasimov told our website.
It should be noted that this medal was awarded to Tarlan Gasimova in March 2022 in Arkhangelsk, Russia, for his support to the opening of a scientific laboratory named after Farman Salmanov, an outstanding scientist, researcher, geologist, at the Northern Federal Arctic University named after M.V. Lomonosov. Let’s also say that this is the second case related to Farman Salmanov on the Russian scale. Before that, an auditorium named after Farman Salmanov was opened at the Russian State University of Geological Exploration named after Sergo Orjonikidze with the support of the Heydar Aliyev Foundation.