Azərbaycan-Belarus əlaqələrinin tarixində daha bir səhifə yazılmaqdadır
Azərbaycan-Belarus əlaqələrinin tarixində daha bir səhifə yazılmaqdadır. Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun ölkəmizə rəsmi səfəri və səfər zamanı imzalanan bir çox əhəmiyyətli sənədlər bunun təsdiqi oldu.
Belarus Prezidentinin cari ilin 16 may tarixində Azərbaycana etdiyi dövlət səfəri ölkələrimiz arasında əlaqələrin keyfiyyətcə yeni, daha yüksək mərhələyə keçidinə güclü təkan olacaq. Belarus və Azərbaycan arasında əlaqələr kifayət qədər geniş spektoru əhatə edir. Bura təhlükəsizlik, iqtisadi, siyasi və beynəlxalq arenada qarşılıqlı dəstək kimi strateji əhəmiyyət kəsb edən sahələr də aiddir.  Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun mayın 16-da Azərbaycana etdiyi növbəti dövlət səfəri mövcud əlaqələrin daha da genişlənməsinə və dərinləşməsinə səbəb olacaq. Cənab Prezident İlham Əliyev mətbuata bəyanatla etdiyi çıxışında xüsusi olaraq vurğulayıb  ki, çox uzaq olmayan gələcəkdə Belarus-Azərbaycan münasibətlərinin yeni perspektivləri görünəcək, yeni müəssisələr və iş yerləri açılacaq, əməkdaşlığın yeni istiqamətləri müəyyənləşəcək. Dövlət başçısı  Belarus şirkətlərini Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrinin bərpasında fəal iştirak etməyə dəvət etdiyini bildirdi və qeyd etdi ki, bu istiqamətdə həyata keçiriləcək  işlərin miqyası çox genişdir.
Azərbaycanla Belarus dövlətləri arasında münasibətlər dərin tarixi köklərə malikdir və hər iki ölkə müstəqilliyini elan etdikdən sonra yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. İki dövlət arasındakı ikitərəfli münasibətlər strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib. Bu münasibətlərin formalaşmasında və inkişafında dövlətlərimizin başçıları arasında səmimi dostluq münasibətləri, yüksək səviyyəli dialoq və qarşılıqlı anlaşma mühüm rol oynayır. Bu baxımdan Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun ölkəmizə rəsmi səfəri ikitərəfli münasibətlərin dərinləşməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.  Ölkələrimizin rəhbərləri arasında etimada əsaslanan münasibətlər bütün digər dövlət qulluqçularına impuls verir ki, onlar, həmçinin öz aralarında ünsiyyət saxlasınlar, çalışsınlar, dostluq etsinlər, öz ölkələrinin rifahı və ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi naminə fəaliyyət göstərsinlər.
İkitərəfli əlaqələrin dinamik inkişafı üçün və ölkələr arasında bağlanmış müqavilələrin, sazişlərin və digər sənədlərin səmərəli həyata keçirilməsi məqsədi ilə Azərbaycan ilə Belarus arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiya yaradılıb. Belarus hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tam dəstəkləyib və hərbi sahədə ölkələrimiz arasında sıx əməkdaşlıq mövcuddur.
Belarusun zəngin şəhərsalma təcrübəsinin, müasir texnologiyalarının, aqroşəhərciklərin tikintisi təcrübəsinin Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində tətbiqi çox yüksək səmərə verə bilər. “Bununla yanaşı, dövlət başçılarının istər təkbətək, istərsə də geniş tərkibdə keçirdikləri görüşlərin gedişində hərbi-sənaye kompleksində, kənd təsərrüfatında, nəqliyyatda əlaqələrin inkişafı məsələləri və ümumiyyətlə,  ölkələrimizin iqtisadiyyatının inkişafı üçün praktiki əhəmiyyət daşıyacaq bir çox məsələlər geniş şəkildə müzakirə olunub. Əldə edilən razılıqlar və imzalanan sənədlər Azərbaycan-Belarus münasibətlərinin bundan sonra daha da yüksək dinamika ilə inkişaf edəcəyini söyləməyə tam əsas verir.
Belarus o dost dövlətlərdəndir ki, daim Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyıb, hər zaman ölkəmizin haqlı və ədalətli işinə siyasi müstəvidə dəstək verib. Ümumiyyətlə, Azərbaycan və Belarus təkcə dost deyil, həm də mühüm strateji tərəfdaşdırlar. Bu münasibətlərin formalaşmasında və inkişafında dövlət başçıları arasında səmimi dostluq münasibətləri, yüksək səviyyəli dialoq və qarşılıqlı anlaşma mühüm rol oynayır. Müşahidə edilən dostluq münasibətləri, keçirilən görüşlər bu gün Cənubi Qafqazda sülh və davamlı inkişafın təmin olunmasına, habelə hər iki ölkə xalqlarının rifahı naminə böyük işlərin uğurla davam etdirilməsinə rəvac verir. Mövcud geosiyasi təlatümlər fonunda isə Belarus Azərbaycanla əməkdaşlığa, müttəfiqliyə çox böyük diqqət göstərir.
Bütün bunlarla yanaşı, əlaqələrimizin dərinləşməsində hökumətlərarası və humanitar komissiyaların rolunu xüsusilə qeyd etmək lazımdır. Ölkələrimiz arasında qarşılıqlı etimada və dostluğa əsaslanan əlaqələrin inkişaf dinamikası davam edir. Münasibətlərimiz milli maraqlara uyğun gəlir. İnanırıq ki, əlaqələrimiz bundan sonra da inkişaf edəcək və dərinləşəcək. Qeyd etmək lazımdır ki, Belarus Respublikasının Prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun respublikamıza dövlət səfəri zamanı 9 adda sənəd imzalanmışdır. Şübhəsiz ki, imzalanan mühüm sənədlər ikitərəfli münasibətlərin inkişafına güclü təkan verəcək.

В истории азербайджано-белорусских отношений пишется еще одна страница
В истории азербайджано-белорусских отношений пишется еще одна страница. Подтверждением этому стал официальный визит Президента Беларуси Александра Лукашенко в нашу страну и подписание в ходе визита многих важных документов.
Государственный визит Президента Беларуси в Азербайджан 16 мая этого года станет мощным импульсом для перехода отношений между нашими странами на качественно новую, более высокую ступень. Отношения между Беларусью и Азербайджаном охватывают широкий спектр. Это включает в себя области стратегического значения, такие как взаимная поддержка в сфере безопасности, экономической, политической и международной арене. Следующий государственный визит президента Беларуси Александра Лукашенко в Азербайджан 16 мая приведет к дальнейшему расширению и углублению существующих отношений. Господин Президент Ильхам Алиев в своем обращении к прессе особо подчеркнул, что в не столь отдаленном будущем появятся новые перспективы белорусско-азербайджанских отношений, будут открыты новые предприятия и рабочие места, определены новые направления сотрудничества. Глава государства сообщил, что пригласил белорусские компании принять активное участие в восстановлении Карабаха и Восточного Зангезура, и отметил, что объем работ, которые предстоит провести в этом направлении, очень широк.
Отношения между государствами Азербайджан и Беларусь имеют глубокие исторические корни, и обе страны вступили в новый этап развития после провозглашения своей независимости. Двусторонние отношения между двумя государствами поднялись на уровень стратегического партнёрства. Искренние дружеские отношения, диалог на высоком уровне и взаимопонимание между главами наших государств играют важную роль в становлении и развитии этих отношений. В этой связи большое значение с точки зрения углубления двусторонних отношений имеет официальный визит Президента Беларуси Александра Лукашенко в нашу страну.Отношения, основанные на доверии между руководителями наших стран, дают стимул всем остальным государственным служащим общаться, работать, дружить, работать на благо своих стран и укрепление дружественных отношений между нашими странами.
Для динамичного развития двусторонних отношений и эффективной реализации контрактов, соглашений и других документов, заключенных между странами, создана совместная межправительственная комиссия по торгово-экономическому сотрудничеству между Азербайджаном и Беларусью. Беларусь всегда полностью поддерживала территориальную целостность Азербайджана, между нашими странами существует тесное сотрудничество в военной сфере.
Применение богатого опыта градостроительства Беларуси, современных технологий, опыта строительства агрогородков на освобожденных территориях Азербайджана может оказаться весьма эффективным. “Кроме того, в ходе встреч глав государств как один на один, так и в большой группе рассматриваются вопросы развития отношений в военно-промышленном комплексе, сельском хозяйстве, транспорте и вообще многие вопросы практического значения. для развития экономики наших стран широко обсуждались. Достигнутые договоренности и подписанные документы дают все основания говорить о том, что азербайджано-белорусские отношения впредь будут развиваться с еще большей динамикой.
Беларусь является одним из тех дружественных государств, которые всегда признавали территориальную целостность Азербайджана и всегда поддерживали справедливую и честную работу нашей страны на политическом уровне. В целом Азербайджан и Беларусь не только друзья, но и важные стратегические партнеры. Искренние дружеские отношения, диалог на высоком уровне и взаимопонимание между главами государств играют важную роль в становлении и развитии этих отношений. Наблюдающиеся дружеские отношения и состоявшиеся сегодня встречи способствуют обеспечению мира и устойчивого развития на Южном Кавказе, а также успешному продолжению великих дел на благо народов обеих стран. На фоне нынешних геополитических потрясений Беларусь уделяет большое внимание сотрудничеству и союзничеству с Азербайджаном.
Помимо всего этого, следует особо отметить роль межправительственных и гуманитарных комиссий в углублении наших отношений. Динамика развития отношений, основанных на взаимном доверии и дружбе между нашими странами, продолжается. Наши отношения соответствуют национальным интересам. Мы верим, что наши отношения будут и дальше развиваться и углубляться. Отметим, что в ходе государственного визита Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко было подписано 9 документов. Несомненно, подписанные важные документы дадут мощный импульс развитию двусторонних отношений.