Azərbaycan COP29-a ciddi şəkildə hazırlaşır
Prezident İlham Əliyev aidiyyəti qurumlara COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi ilə bağlı öz tapşırıq və göstərişlərini verib
Ermənistanın COP29-un ev sahibliyinə Azərbaycanın xeyrinə öz namizədliyini geri götürməsi dövlətimiz tərəfindən xoş niyyətin təzahürü olaraq qiymətləndirilir. Öz növbəsində Azərbaycan Respublikası da Ermənistanın Şərqi Avropa Qrupundan COP-un Büro üzvlüyünə namizədliyini dəstəkləyib. Bunu iki ölkə arasında sülh prosesində yeni mərhələnin balanğıcı hesab etmək olar. Yəni heç bir kənar dövlət olmadan problemlər birbaş dialoq yolu ilə həll edilir. Bu onu göstərir ki, sülhü regiondan kənarda axtarmaq lazım deyil. Regionun daxilində vasitəçisiz sülh əldə etmək mümkündür. Prezident İlham Əliyevin cari ilin 15 dekabr tarixində BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının – COP29-un gələn il ölkəmizdə keçirilməsi ilə əlaqədar müşavirədə çıxışında Ermənistanın bu vəziyyətlə barışdığını qeyd edib. Cənab Prezident deyib ki, COP29 konfransının keçirilməsi bunu bir daha göstərir: “İrimiqyaslı beynəlxalq tədbirlərin keçirilməsi təbii ki, üzərimizə böyük məsuliyyət qoyur. Ancaq biz bu günə qədər bir çox beynəlxalq tədbirlər keçirmişik. Hətta bu il Beynəlxalq Astronavtika Konqresini böyük müvəffəqiyyətlə keçirmişik. Onu da hər kəs bilir ki, bu mötəbər beynəlxalq tədbir ikinci dəfə Bakı şəhərində keçirilib. 50 il bundan əvvəl sovet Azərbaycanının paytaxtı olan Bakıda, bu il isə müstəqil Azərbaycanın paytaxtı olan Bakıda bu tədbir keçirilmişdir. Ancaq təbii ki, COP29 bu vaxta qədər keçirilmiş tədbirlərlə müqayisəyə gəlmir. Hətta Avropa Oyunlarını xatırlasaq, o vaxt 5 min idmançı və onları müşayiət edən təqribən 3 min qonaq gəlmişdir. Ancaq COP29-da 10 minlərlə xarici nümayəndə ölkəmizə gələcək, iki həftə ərzində Bakı dünyanın mərkəzi olacaq. Müəyyən ehtimallara görə, təqribən 70-80 min xarici qonaq bu müddət ərzində ölkəmizdə olacaq”. Qeyd edək ki, Azərbaycan BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasına tərəf olmaqla qlobal iqlim dəyişmələrinə qarşı mübarizəyə qoşulub. Ölkəmiz 1990-cı illə müqayisədə 2030-cu ilə qədər istixana qazlarının miqdarını 35 faiz azaldılmasını hədəfləyir. 2030-cu ildən sonra isə daha iddialı hədəf müəyyən edilib ki, bu da 2050-ci ilə qədər istixana qazlarının miqdarını 40 faiz azaldılmasından ibarətdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ölkəmizin işğaldan azad edilmiş torpaqlarını “Yaşıl enerji” zonası elan edib. Bu ərazilərin 2050-ci ilədək “Netto sıfır emissiya” zonasına çevrilməsi nəzərdə tutulur. Prezident İlham Əliyev COP29 beynəlxalq konfransını Azərbaycanın yüksək səviyyədə keçirəcəyinə şübhə etmədiyini vurğulayıb: “… bu, ölkəmizin, xalqımızın növbəti böyük uğuru olacaq. Eyni zamanda, Azərbaycan neft-qaz ölkəsi kimi bu sahədə də özünü göstərəcəkdir və dünyada hər kəs bir daha görəcək ki, bizim gündəliyimiz yaşıl enerji ilə bağlıdır. Yaşıl enerji növlərinin yaradılması və yaşıl enerjinin dünya bazarlarına nəqli hazırda bizim enerji siyasətimizin prioritetidir. Bu, reallıqdır və bütün dünya bunu bir daha görəcək”. Azərbaycanın dünyanın ən böyük və mühüm dövlətlərarası tədbirlərindən biri olan COP29-a 2024-cü ildə ev sahibliyi etməsi Prezident İlham Əliyevin növbəti təntənəli qələbəsidir. Bu, Qoşulmama Hərəkatına sədrliyimiz və Təhlükəsizlik Şurasına üzvlüyümüzdən sonra xarici siyasətimizin ən böyük uğurudur. Eyni zamanda, son zamanlar Azərbaycana qarşı çirkin kampaniya aparan bəzi dairələrə tutarlı cavabdır.
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasına Tərəflərin Konfransı – COP Konvensiyasının ali qərar qəbul edən orqanıdır. Katibliyi Bonnda yerləşir. Hər il dünyanın hər yerindən hökumət nümayəndələri COP-da toplaşaraq iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması və fəsadlarının aradan qaldırılması istiqamətində birgə səylər göstərmək üçün çağırışlar edir. COP-un ilk toplantısı 1995-ci ildə Berlin şəhərində keçirilib.
Artıq Azərbaycan bu mötəbər beynəlxalq tədbirə də ciddi şəkildə hazırlaşır. Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə belə bir müşavirənin keçirilməsi bunu bir daha göstərir. Dövlətimizin başçsı müşavirədə aidiyyəti qurumlara COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi ilə bağlı öz tapşırıq və göstərişlərini verib. Bu tapşırıqların yerinə yetirilməsi isə hər zaman olduğu kimi Prezident İlham Əliyevin diqqətində olacaq.

Азербайджан серьезно готовится к COP29
Президент Ильхам Алиев дал поручения и поручения соответствующим учреждениям относительно проведения COP29 в Азербайджане
Отказ Армении от своей кандидатуры на проведение COP29 в пользу Азербайджана рассматривается нашим государством как проявление доброй воли. В свою очередь, Азербайджанская Республика поддержала кандидатуру Армении в члены Бюро КС от Восточноевропейской группы. Это можно рассматривать как начало нового этапа мирного процесса между двумя странами. То есть проблемы решаются путем прямого диалога без какого-либо иностранного государства. Это показывает, что мира не следует искать за пределами региона. Достичь мира внутри региона можно и без посредника. В выступлении Президента Ильхама Алиева 15 декабря текущего года на совещании по поводу 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – COP29 в следующем году в нашей стране он отметил, что Армения пришла к соглашению с этой ситуацией. Господин Президент заявил, что проведение конференции COP29 лишний раз это показывает: «Проведение масштабных международных мероприятий, конечно, налагает на нас большую ответственность. Однако до сих пор мы провели много международных мероприятий. Еще в этом году мы с большим успехом провели Международный астронавтический конгресс. Всем известно, что это престижное международное мероприятие проводится в Баку во второй раз. Это мероприятие состоялось 50 лет назад в Баку, столице Советского Азербайджана, а в этом году – в Баку, столице независимого Азербайджана. Но, конечно, COP29 не идет ни в какое сравнение с мероприятиями, проводившимися до сих пор. Даже если вспомнить Европейские игры, то в это время приехали 5 тысяч спортсменов и около 3 тысяч сопровождающих их гостей. Однако на COP29 в нашу страну приедут 10 тысяч иностранных представителей, и в течение двух недель Баку станет центром мира. По некоторым данным, в этот период в нашей стране побудет примерно 70-80 тысяч иностранных гостей. Следует отметить, что Азербайджан присоединился к борьбе с глобальным изменением климата, став участником Рамочной конвенции ООН по изменению климата. Наша страна ставит целью сократить количество парниковых газов на 35 процентов к 2030 году по сравнению с 1990 годом. После 2030 года была поставлена ​​более амбициозная цель, которая заключается в сокращении количества парниковых газов на 40 процентов к 2050 году. Президент Азербайджанской Республики объявил освобожденные земли нашей страны зоной «Зеленой энергии». К 2050 году планируется превратить эти территории в зоны «чистых нулевых выбросов». Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что не сомневается в том, что Азербайджан проведет международную конференцию COP29 на высоком уровне: «…это будет очередным большим успехом нашей страны и народа. В то же время Азербайджан проявит себя в этой сфере как нефтегазовая страна, и весь мир еще раз увидит, что наша повестка дня связана с зеленой энергетикой. Создание зеленых видов энергии и транспортировка зеленой энергии на мировые рынки в настоящее время являются приоритетом нашей энергетической политики. Это реальность, и весь мир увидит это снова». Проведение в 2024 году в Азербайджане COP29, одного из крупнейших и важнейших межгосударственных мероприятий в мире, является еще одной торжественной победой Президента Ильхама Алиева. Это самый большой успех нашей внешней политики после нашего председательства в Движении неприсоединения и членства в Совете Безопасности. В то же время это солидный ответ некоторым кругам, которые в последнее время ведут безобразную кампанию против Азербайджана.
Конференция Сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (КС) является высшим органом Конвенции, принимающим решения. Ее секретариат находится в Бонне. Ежегодно представители правительств со всего мира собираются на КС и призывают к совместным усилиям по предотвращению изменения климата и ликвидации его последствий. Первое заседание КС состоялось в Берлине в 1995 году.
Азербайджан серьезно готовится к этому престижному международному событию. Проведение такого заседания под председательством Президента Ильхама Алиева еще раз показывает это. На встрече глава нашего государства дал поручения и поручения соответствующим структурам относительно проведения COP29 в Азербайджане. Как всегда, выполнение этих задач будет находиться под вниманием Президента Ильхама Алиева.