“Azərbaycan rus məktəblilərinin və tələbələrinin gözü ilə” müsabiqəsi uğurla başa çatıb
Noyabrın 28-də Moskva vilayəti Azərbaycanlılarının regional milli-mədəni muxtariyyətinin nümayəndələrinin və Dedovski korreksiya internat məktəbinin məktəblilərinin iştirakı ilə “Azərbaycan rus məktəblilərinin və tələbələrinin gözü ilə” müsabiqəsi keçirilmişdir. Yarışda ümumilikdə 13 məktəbli iştirak edib və onların hər birinə qiymətli və xatirə hədiyyələri verilib. Bu görüş Azərbaycan musiqisi ilə yaxından tanış olan, maraqlı vaxt keçirən, çay süfrəsi arxasında əyləncəli söhbət edən uşaqlar üçün parlaq xatirələr buraxacaq.
Sonra dekabrın 6-da qonaqlar İstra şəhər rayonunun Vostoçnı mikrorayonunda 2 nömrəli məktəbin yeni binasına toplaşıblar. Məktəbin direktoru Oskar Faritoviç Latipov salamlama nitqində belə görüşlərin çoxmillətli Rusiya üçün əhəmiyyətini vurğulayıb.
Moskva vilayəti Azərbaycanlılarının regional milli-mədəni muxtariyyətinin sədri Elşən İbrahimov yarışın qonaqlarını salamlayıb. Rəna Qafarlı tədbirin ab-havasına şənlik və ləzzət qatan gözəl musiqi nömrələri ilə çıxış edib. İkinci məktəbdə keçirilən müsabiqənin qalibi 8-ci sinifin istedadlı şagirdi Vera Sidorova olub. Onun ifası qüsursuz idi və münsiflər heyəti və tamaşaçılar tərəfindən tanınıb. Vera yüksək səviyyəli bacarıq və heyrətamiz xarizma nümayiş etdirərək, bu əziz qələbəyə və əsas mükafata – planşetə layiq idi.
Dekabrın 8-də münsiflər heyətinin üzvləri 11 nömrəli tam orta məktəbdə müsabiqə keçirmək üçün Dolqoprudnı şəhər rayonunda olublar. Tədbir məktəbin direktoru Oksana Smetanina, Dolqoprudnı şəhərinin Azərbaycan icmasının rəhbəri Namus Nağıyev, münsiflər heyətinin sədri, pedaqoji elmlər doktoru, professor Nizami Əliyev tərəfindən sevinclə qarşılanıb.
Uşaqlar müsabiqə iştirakçısı Timur Ponomarevi ad günü münasibətilə alqışlarla təbrik ediblər. 9 “A” sinif şagirdi Ayla Xıdırovanın film təqdimatı böyük maraq doğursa da, essesini mükəmməl yazıb, bütün suallara düzgün və aydın cavab verən 8 “A” sinif şagirdi Duyğu Qurbanova qalib olub.
Beləliklə, Dolqoprudnıda keçirilən müsabiqə gözəl Azərbaycan musiqisi altında başa çatıb.
Sırada İstra şəhər dairəsinin bir hissəsi olan Dedovsk şəhərindəki 1 nömrəli məktəb dayanırdı. Tədbirin qalan iştirakçıları ilə birlikdə bütün uşaqlar Mir telekanalının hazırladığı “Azərbaycana getmək üçün 5 səbəb” adlı filmin nümayişi ilə açılan verilişin başlamasını gözləyirdilər. Tamaşaçılar bu şərq ölkəsinin gözəlliklərini, mənəvi irsini mənimsəyərək həvəslə seyr ediblər.
Sonra müğənni Andrey Katkov səhnəyə çıxıb, Müslüm Maqomayevin repertuarından olan gözəl “Azərbaycan” mahnısı ilə hər kəsi sevindirib.
Dedovskaya məktəbinin müəllimləri Yana Latışeva, Marina Kiseleva və Lyudmila Limarçuku unutmamalı və onlara hörmət göstərməliyik. Onlar oğlanları bu yarışa ən yaxşı şəkildə hazırlamaqda böyük iş görüblər.
Müəllim Lyudmila Limarçuk, Dedovsk Skuratoviç Veteranlar Şurasının sədri Nadejda Nikitiçna və İstra Urban Dairəsinin Veteranlar Şurasının sədri general-leytenant Çikovani Vladimir Okropiroviç də tələbələr qarşısında çıxış ediblər.
Müsabiqə zamanı münsiflər heyətinin qarşısında çətin tapşırıq yaranıb. Səbinə Seyidəliyeva ilə Olqa Semayeva arasında seçim etmək lazım olub. Hər iki qız dəqiq cavabları ilə güclü təəssürat yaradıb. Əlavə suallardan sonra münsiflər heyəti birinci yeri Olqa Semayevaya verib.
“Azərbaycan rus məktəblilərinin və tələbələrinin gözü ilə” müsabiqəsi uğurla başa çatıb. Əvvəlcədən çox böyük iş görülüb, nəticədə müasir standartlara cavab verən yeni reqlament hazırlanıb.
Moskva vilayəti Azərbaycanlılarının regional milli-mədəni muxtariyyətinin sədri Elşən İbrahimov dəstəklərinə görə Moskva vilayətinin İnformasiya və Sosial Rabitə Nazirliyinə, həmçinin İstra və Dolqoprudnı şəhər rayonlarının Administrasiyasına və bu rayonların tədris-metodiki mərkəzlərinə töhfələrinə görə minnətdarlıq edib.
“Müsabiqə sübut etdi ki, bu kimi layihələrin müsbət effekti var. Ona görə də biz həmişəlik vidalaşmır, “bir daha görüşənə qədər, dostlar!” deyirik” – deyə Elşən İbrahimov bildirib.

The competition “Azerbaijan through the eyes of Russian schoolchildren and students” was held on November 28 with the participation of representatives of the regional national-cultural autonomy of Azerbaijanis of the Moscow region and schoolchildren of the Dedovsky correctional boarding school. A total of 13 schoolchildren took part in the competition, and each of them was awarded valuable and memorable gifts. This meeting will leave vivid memories for the guys who got acquainted with Azerbaijani music, spent an interesting time and had a fun conversation over a cup of tea.
Then, on December 6, the guests gathered in the new building of school No. 2 in the Vostochny microdistrict of the Istra city district. The school director, Oscar Faritovich Latypov, in his welcoming speech emphasized the importance of such meetings for multinational Russia.
The welcoming words of the Chairman of the RNAA MO Elshan Ibragimov greeted the guests of the competition and filled them with a joyful mood. Rena Gafarli performed wonderful musical numbers that added festivity and delight to the atmosphere of the event. The winner of the competition at the second school was Vera Sidorova, a talented student of 8th grade. Her performance was flawless and won recognition from the jury and audience. Vera demonstrated a high level of skill and amazing charisma, deserving this cherished victory and the main prize – a tablet.
On December 8, members of the jury arrived in the Dolgoprudny city district to hold a competition in secondary school No. 11. The event was joyfully welcomed by the school director, Oksana Smetanina, the head of the Azerbaijani community of Dolgoprudny, Namus Nagiyev, as well as the chairman of the jury, Doctor of Pedagogical Sciences and Professor Nizami Aliyev . All guests and participants of the competition received a warm and cordial welcome speech from these persons.
The guys congratulated contest participant Timur Ponomarev on his birthday with applause. The film presentation of class 9 “A” student Ayla Khydyrova aroused great interest, but the winner was class 8 “A” student Duygu Gurbanova, who wrote down her essay perfectly and answered all the questions correctly and clearly.
Thus, the competition in Dolgoprudny ended under the beautiful Azerbaijani music.
In line, stood school No. 1 in the city of Dedovsk, part of the Istra urban district. Together with the rest of the event participants, all the guys were waiting for the start of the program, which opened with the screening of a film created by the Mir TV channel, entitled “5 reasons to go to Azerbaijan.” The spectators watched with enthusiasm, absorbing the beauty and spiritual heritage of this eastern country.
And then, singer Andrei Katkov came on stage to please everyone present with the wonderful song “Azerbaijan” from the repertoire of Muslim Magomayev.
We should not forget and pay tribute to the teachers of the Dedovskaya school, Yana Latysheva, Marina Kiseleva and Lyudmila Limarchuk. They did a great job preparing the guys for this competition in the best possible way.
Teacher Lyudmila Limarchuk, Chairman of the Council of Veterans of Dedovsk Skuratovich Nadezhda Nikitichna and Lieutenant General Chikovani Vladimir Okropirovich, Chairman of the Council of Veterans of the Istra Urban District also spoke to the students.
During the competition, a difficult task arose for the jury members. It was necessary to make a choice between Sabina Seyidalieva and Olga Semaeva. Both girls made a strong impression with their accurate answers.
After additional questions, the jury awarded first place to Olga Semaeva
The competition “Azerbaijan through the eyes of Russian schoolchildren and students” has been successfully completed. A huge amount of work was done in advance, as a result of which a new regulation was developed that meets modern standards.
We are grateful to the Ministry of Information and Social Communications of the Moscow Region for their support, as well as the Administration of the urban districts of Istra and Dolgoprudny and the educational and methodological centers of these districts for their contribution.
The competition proved that the project is in demand. Therefore, we do not say goodbye forever, but say “until we meet again, friends!”