“Azərbaycan rus məktəblilərinin və tələbələrinin gözü ilə” müsabiqəsi uğurla başa çatıb
Noyabrın 28-də Moskva vilayəti Azərbaycanlılarının regional milli-mədəni muxtariyyətinin nümayəndələrinin və Dedovski korreksiya internat məktəbinin məktəblilərinin iştirakı ilə “Azərbaycan rus məktəblilərinin və tələbələrinin gözü ilə” müsabiqəsi keçirilmişdir. Yarışda ümumilikdə 13 məktəbli iştirak edib və onların hər birinə qiymətli və xatirə hədiyyələri verilib. Bu görüş Azərbaycan musiqisi ilə yaxından tanış olan, maraqlı vaxt keçirən, çay süfrəsi arxasında əyləncəli söhbət edən uşaqlar üçün parlaq xatirələr buraxacaq.
Sonra dekabrın 6-da qonaqlar İstra şəhər rayonunun Vostoçnı mikrorayonunda 2 nömrəli məktəbin yeni binasına toplaşıblar. Məktəbin direktoru Oskar Faritoviç Latipov salamlama nitqində belə görüşlərin çoxmillətli Rusiya üçün əhəmiyyətini vurğulayıb.
Moskva vilayəti Azərbaycanlılarının regional milli-mədəni muxtariyyətinin sədri Elşən İbrahimov yarışın qonaqlarını salamlayıb. Rəna Qafarlı tədbirin ab-havasına şənlik və ləzzət qatan gözəl musiqi nömrələri ilə çıxış edib. İkinci məktəbdə keçirilən müsabiqənin qalibi 8-ci sinifin istedadlı şagirdi Vera Sidorova olub. Onun ifası qüsursuz idi və münsiflər heyəti və tamaşaçılar tərəfindən tanınıb. Vera yüksək səviyyəli bacarıq və heyrətamiz xarizma nümayiş etdirərək, bu əziz qələbəyə və əsas mükafata – planşetə layiq idi.
Dekabrın 8-də münsiflər heyətinin üzvləri 11 nömrəli tam orta məktəbdə müsabiqə keçirmək üçün Dolqoprudnı şəhər rayonunda olublar. Tədbir məktəbin direktoru Oksana Smetanina, Dolqoprudnı şəhərinin Azərbaycan icmasının rəhbəri Namus Nağıyev, münsiflər heyətinin sədri, pedaqoji elmlər doktoru, professor Nizami Əliyev tərəfindən sevinclə qarşılanıb.
Uşaqlar müsabiqə iştirakçısı Timur Ponomarevi ad günü münasibətilə alqışlarla təbrik ediblər. 9 “A” sinif şagirdi Ayla Xıdırovanın film təqdimatı böyük maraq doğursa da, essesini mükəmməl yazıb, bütün suallara düzgün və aydın cavab verən 8 “A” sinif şagirdi Duyğu Qurbanova qalib olub.
Beləliklə, Dolqoprudnıda keçirilən müsabiqə gözəl Azərbaycan musiqisi altında başa çatıb.
Sırada İstra şəhər dairəsinin bir hissəsi olan Dedovsk şəhərindəki 1 nömrəli məktəb dayanırdı. Tədbirin qalan iştirakçıları ilə birlikdə bütün uşaqlar Mir telekanalının hazırladığı “Azərbaycana getmək üçün 5 səbəb” adlı filmin nümayişi ilə açılan verilişin başlamasını gözləyirdilər. Tamaşaçılar bu şərq ölkəsinin gözəlliklərini, mənəvi irsini mənimsəyərək həvəslə seyr ediblər.
Sonra müğənni Andrey Katkov səhnəyə çıxıb, Müslüm Maqomayevin repertuarından olan gözəl “Azərbaycan” mahnısı ilə hər kəsi sevindirib.
Dedovskaya məktəbinin müəllimləri Yana Latışeva, Marina Kiseleva və Lyudmila Limarçuku unutmamalı və onlara hörmət göstərməliyik. Onlar oğlanları bu yarışa ən yaxşı şəkildə hazırlamaqda böyük iş görüblər.
Müəllim Lyudmila Limarçuk, Dedovsk Skuratoviç Veteranlar Şurasının sədri Nadejda Nikitiçna və İstra Urban Dairəsinin Veteranlar Şurasının sədri general-leytenant Çikovani Vladimir Okropiroviç də tələbələr qarşısında çıxış ediblər.
Müsabiqə zamanı münsiflər heyətinin qarşısında çətin tapşırıq yaranıb. Səbinə Seyidəliyeva ilə Olqa Semayeva arasında seçim etmək lazım olub. Hər iki qız dəqiq cavabları ilə güclü təəssürat yaradıb. Əlavə suallardan sonra münsiflər heyəti birinci yeri Olqa Semayevaya verib.
“Azərbaycan rus məktəblilərinin və tələbələrinin gözü ilə” müsabiqəsi uğurla başa çatıb. Əvvəlcədən çox böyük iş görülüb, nəticədə müasir standartlara cavab verən yeni reqlament hazırlanıb.
Moskva vilayəti Azərbaycanlılarının regional milli-mədəni muxtariyyətinin sədri Elşən İbrahimov dəstəklərinə görə Moskva vilayətinin İnformasiya və Sosial Rabitə Nazirliyinə, həmçinin İstra və Dolqoprudnı şəhər rayonlarının Administrasiyasına və bu rayonların tədris-metodiki mərkəzlərinə töhfələrinə görə minnətdarlıq edib.
“Müsabiqə sübut etdi ki, bu kimi layihələrin müsbət effekti var. Ona görə də biz həmişəlik vidalaşmır, “bir daha görüşənə qədər, dostlar!” deyirik” – deyə Elşən İbrahimov bildirib.

Конкурс “Азербайджан глазами российских школьников и студентов” прошел 28 ноября с участием представителей региональной национально-культурной автономии азербайджанцев Московской области и школьников Дедовской коррекционной школы-интерната. Всего 13 школьников приняли участие в конкурсе, и каждый из них был награжден ценными и памятными подарками. Эта встреча оставит яркие воспоминания у ребят, которые познакомились с азербайджанской музыкой, провели интересное время и весело побеседовали за чашкой чая.
Далее, 6 декабря, гости собрались в новом корпусе школы № 2 в микрорайоне Восточный городского округа Истра. Директор школы, Оскар Фаритович Латыпов, в своем приветственном слове подчеркнул важность таких встреч для многонациональной России.
Приветственные слова председателя РНКАА МО Эльшана Ибрагимова встретили гостей конкурса и наполнили их радостным настроением. Рена Гафарлы выступила с прекрасными музыкальными номерами, которые добавили праздничности и восторга в атмосферу мероприятия. Победителем конкурса во второй школе стала талантливая ученица 8 «З» класса Вера Сидорова. Ее выступление было безупречным и завоевало признание жюри и зрителей. Вера продемонстрировала высокий уровень мастерства и потрясающую харизму, заслуживая эту заветную победу и главный приз -планшет.
8 декабря члены жюри прибыли в городской округ Долгопрудный, чтобы провести конкурс в средней общеобразовательной школе № 11. Мероприятие было радостно приветствовано директором школы, Оксаной Сметаниной, руководителем азербайджанской общины Долгопрудного, Намусом Нагиевым, а также председателем жюри, доктором педагогических наук и профессором Низами Алиевым. Все гости и участники конкурса получили теплую и сердечную приветственную речь от указанных лиц.
Ребята аплодисментами поздравили участника конкурса Тимура Пономарёва с днём рождения. Большой интерес вызвала фильм-презентация ученицы 9 «А» класса Айла Хыдыровой, но победителем стала ученица 8 «А» класса Дуйгу Гурбанова, отлично записавшая сочинение и верно и чётко отвечавшая на все вопросы.
Таким образом, под прекрасной азербайджанской музыкой завершился конкурс в Долгопрудном.
В очереди, стояла школа № 1 города Дедовска, входящего в городской округ Истра. Вместе с остальными участниками мероприятия, все ребята ожидали начала программы, которая открылась показом фильма, созданного телеканалом «Мир», под названием «5 причин поехать в Азербайджан». Зрители смотрели с увлечением, впитывая в себя красоту и духовное наследие этой восточной страны.
А потом, на сцену вышел певец Андрей Катков, чтобы порадовать всех присутствующих замечательной песней «Азербайджан» из репертуара Муслима Магомаева.
Не следует забывать и отдать должное преподавателям Дедовской школы, Яне Латышевой, Марине Киселевой и Людмиле Лимарчуку. Они сделали огромную работу, подготовив ребят к этому конкурсу самым лучшим образом.
Перед учениками также выступили педагог Людмила Лимарчук, председатель совета ветеранов Дедовска Скуратович Надежда Никитична и генерал-лейтенант Чиковани Владимир Окропирович, председатель совета ветеранов городского округа Истра.
В ходе конкурса возникла сложная задача перед членами жюри. Необходима было сделать выбор между Сабиной Сейидалиевой и Ольгой Семаевой.Обе девушки произвели яркое впечатление своими точными ответами.
После дополнительных вопросов жюри присудил первое место Ольга Семаевой
Конкурс «Азербайджан глазами российских школьников и студентов» успешно завершен. Предварительно была выполнена огромная работа, в результате которой было разработано новое положение, соответствующее современным стандартам.
Мы признательны Министерству информационных и социальных коммуникаций Московской области за оказанную поддержку, а также Администрации городских округов Истра и Долгопрудный и учебно-методическим центрам этих округов за их вклад.
Конкурс доказал, что проект востребован. Поэтому мы прощаемся не навсегда, а говорим “до новых встреч, друзья!”