Azərbaycan və Bolqarıstan dövlətlərı arasında çoxşaxəli əməkdaşlıq
Müstəqil Azərbaycan beynəlxalq münasibətlər  sistemində  öz  yerini  tutaraq         dünya  siyasətinin  formalaşmasında aparıcı yer alan dövlətlərlə qarşılıqlı etimad əsasında əlaqələrini qurub. Əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan Azərbaycanın xarici siyasət konsepsiyası bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Dövlət başcısının uzaqgörən siyasətinin nəticəsidir ki, Azərbaycanın dünya birliyinə inteqrasiyası sürətlənir, qarşılıqlı etimada əsaslanan əlaqələr dinamik inkişaf edir. Böyük tərəqqi yolu keçən və Zəfər qazanan bütöv Azərbaycan  bütün dünyada hörmət və nüfuza sahib ölkəyə çevrilib. Şərq və Qərbin aparıcı ölkələri ilə münasibətlərin tənzimlənməsi və əməkdaşlıq prinsipi ilə  qarşılıqlı əlaqələrin qurulması dövlətimizin xarici siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir. Azərbaycan Prezidenti Cənab İlham Əliyevin Azərbaycana nailiyyətlər qazandıran siyasəti dünya ölkələrində böyük maraqla qarşılanır.  Dövlətimizin beynəlxalq və regional layihələrdə əsas iştirakçı qismində çıxış etməsi bu əlaqələrin yüksək səviyyədə olmasına dəlalət edir. Bu gün Azərbaycanın bir çox dünya ölkələri ilə yanaşı, Bolqarıstanla da əlaqələri uğurlu inkişaf yolundadır. Cənubi Qafqazın lider ölkəsi kimi Azərbaycanla münasibətlərin inkişafına əhəmiyyət verən Bolqarıstan ikitərəfli əlaqələrin yüksək səviyyədə saxlanılmasında maraqlıdır. Hər iki dövləti ənənəvi dostluq, anlaşma və qarşılıqlı etimada əsaslanan əlaqələr birləşdirir. Ərazi bütövlüyünü və suverenliyini təmin etmiş Azərbaycanla  Bolqarıstan arasındakı əməkdaşlıq münasibətləri daha da genişlənir və inkişaf edir. İki ölkə arasında iqtisadi, ticarət və investisiya sahələrində əməkdaşlıq davamlı olaraq həyata kecirilir. Çoxşaxəli  əməkdaşlığı artırmaq məqsədilə görülən islər nəticəsini verir.
Mayın 8-də Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti Rumen Radevin ölkəmizə rəsmi səfəri qarşılıqlı əlaqələrin davamlı olduğunun göstəricisidir. Dövlətlərarası yüksək səviyyədə siyasi dialoqun mövcudlugu təkcə Azərbaycan və Bolqarıstanın deyil, həmçinin Qafqaz və Qara dəniz hövzəsinin də iqtisadi firavanlığının təmin olunmasına yaxşı zəmin yaradır. Səfər çərçivəsində ikitərəfli münasibətlər, mövcud vəziyyət, qarşıda duran çağırışlarin müzakirəsi əlbəttə ki, əlaqələrin daha da dərinləşmsinə istiqamətlənib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti Rumen Radevin iştirakı ilə Azərbaycan-Bolqarıstan sənədlərinin imzalanması mərasimi, eləcə də hər iki dövlətin prezidentlərinin  “Azərbaycan Respublikası ilə Bolqarıstan Respublikası arasında strateji tərəfdaşlığın gücləndirilməsi haqqında Birgə Bəyannamə”ni imzalamaları gələcək əməkdaşliq ücün yeni imkanlar acir.
İki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin yaranma tarixindən ötən dövr ərizində dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərləri bu əlaqələrin dərinləşməsində əhəmiyyətli rol oynayır. Səfərlər çərçivəsində Azərbaycan və Bolqarıstan arasında birgə Bəyannamə, Şəki və Qalerovo arasında qardaşlaşmış şəhər nümayəndəliyinin yaradılması haqqında birgə Bəyannamə, dövlətlərarası səhiyyə və tibb elmi sahəsində saziş və s. imzalanmışdı. 2015-ci ildə Bolqarıstanla Azərbaycan arasında strateji tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyannamə isə ölkələrarası əlaqələrin yüksək mərhələyə qalxmasına səbəb olub.
Azərbaycan və Bolqarıstanın əməkdaşlığı, iki ölkə arasındakı dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin daha da güclənməsinə və bölgədə mövqelərinin artmasına kömək edir.  Azərbaycan və Bolqarıstan arasında daşımalar, nəqliyyat dəhlizinin yaradılması ilə bağlı potensial mövcuddur.  Azərbaycan Bolqarıstan üçün enerji sahəsində mühüm, həlledici tərəfdaşa çevrilib və  qaz təchizatının şaxələndirilməsində vacib rol oynayır.
Azərbaycan  regionda öz liderlik rolunu inkişaf etdirməklə yaşıl enerji, ətraf mühitin qorunması sahəsində ugurlu layihələrin təşəbbüskarıdır.  Məlumdur ki, Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Memorandum imzalanmışdır. Yeni və çoxşaxəli qaz nəqliyyat infrastrukturu bir çox ölkələri təbii qazla təmin edilməsinə imkan yaratmış olur.  Prezident İlham Əliyevin mətbuata bəyanatında bildirdiyi kimi “Azərbaycan qazının Bolqarıstana ixracı ildən-ilə artmaqdadır”. Ötən il  1 milyard 250 milyon kubmetr Azərbaycan qazı Bolqarıstan bazarına nəql edilib.  2022-ci ildə isə bu rəqəm cəmi 600 milyon təşkil edirdi. Strateji layihə olan Yunanıstan-Bolqarıstan Qaz İnterkonnektoru həm Bolqarıstan, həm də Şərqi Avropa üçün çox mühüm layihədir. Bu interkonnektor ilk dəfə olaraq, Bolqarıstanın Azərbaycandan təbii qaz almasına imkan verir. Avropanın enerji xəritəsini dəyişdirəcək bu layihə təkcə iki ölkə arasında deyil, bütün regionda iqtisadi əməkdaşlığı inkişaf etdirməyə yeni imkanlar yaradıb.
Azərbaycanın Bolqarıstan üçün enerji sahəsində mühüm, həlledici tərəfdaşa çevrilməsi və qaz təchizatının şaxələndirilməsində vacib rol oynaması da müasir dövrümüzdə dövlərlərarası münüsibətlərdə xüsusi əhəmiyyət daşıyır.  Cənab Prezident çıxışında qeyd etdiyi kimi, Azərbaycan tərəfdaş ölkələrlə, o cümlədən Bolqarıstanla yaşıl enerji kabeli istiqamətində çox fəal iş aparır.  Bir neçə aydan sonra hazır olacaq texniki-iqtisadi əsaslandırmanın işlərin başlanması üçün gözəl zəmin olacağını vurğulayan dövlətimizin başçısı bildirib ki, Azərbaycan Avropa məkanı üçün təkcə neft-qaz təchizatçısı kimi deyil, eyni zamanda, yaşıl enerji təchizatçısı kimi özünü göstərəcək: “Potensial kifayət qədər genişdir və biz bu barədə eyni zamanda ilin sonunda COP29 konfransında da danışacağıq”. Yaşıl enerjinin inkişafı və yaşıl enerjinin dünya bazarlarına çıxışı Azərbaycanın enerji siyasətinin prioritetiləri sırasındadır.
Şərq-Qərb və əks istiqamət üzrə daha böyük həcmdə yüklərin daşınması Azərbaycan  və Bolqarıstan münasibətlərinin daha da gücləndirilməsində mühüm rol oynayır. Prezident Azərbaycanın sərmayəsi sayəsində Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun modernləşdirilməsinin bir neçə gün bundan əvvəl tam başa çatdığını diqqətə çəkib. Bu dəmir yolunun ötürmə qabiliyyətinin bir neçə dəfə artırıldığını vurğulayan dövlətimizin başçısının diqqətə catdırdıgı kimi vaxtilə Azərbaycan tərəfindən təşəbbüs kimi irəli sürülmüş bu layihə bu gün imkanları genişləndirilmiş şəkildə Orta Dəhlizin önəmli seqmenti kimi mühüm rol oynayacaq. Həm Şərq-Qərb istiqaməti üzrə və əks istiqamət üzrə daha böyük həcmdə yüklərin daşınması  münasibətlərin daha da gücləndirilməsinə təkan verəcək. Əlbəttə ki, səfər çərçivəsində müxtəlif sahələr üzrə dövlətlərarası mübadilənin gücləndirilməsi nəzərə alınıb. Bütün bu və ya digər məsələlər dövlətlərarası münasibətlərin daha da dərinləşməsinə yeni perspektivlər açacaqdır.
Azərbaycan etibarlı və sınanmış tərəfdaş olaraq Bolqarıstan ilə də bütün sahələr üzrə səmərəli münasibətlərin daha da inkişafina önəm verir.

Independent Azerbaijan has taken its place in the system of international relations and established relations with the states that take a leading place in the formation of world politics on the basis of mutual trust. The foreign policy concept of Azerbaijan, which was founded by National Leader Heydar Aliyev, is successfully continued today by President Ilham Aliyev. As a result of the visionary policy of the head of state, Azerbaijan’s integration into the world community is accelerating, relations based on mutual trust are developing dynamically. Azerbaijan as a whole, which has made great progress and won victory, has become a country with respect and prestige all over the world. Regulating relations with the leading countries of the East and West and establishing mutual relations with the principle of cooperation is one of the main priorities of our state’s foreign policy. The policy of the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, which has brought achievements to Azerbaijan, is met with great interest in the countries of the world. The fact that our state acts as the main participant in international and regional projects indicates that these relations are at a high level. Today, Azerbaijan’s relations with many countries of the world, as well as with Bulgaria, are on the path of successful development. As the leading country of the South Caucasus, Bulgaria, which attaches importance to the development of relations with Azerbaijan, is interested in maintaining bilateral relations at a high level. Both countries are connected by traditional friendship, understanding and mutual trust. Cooperation relations between Azerbaijan and Bulgaria, which have ensured their territorial integrity and sovereignty, are expanding and developing. Cooperation between the two countries in economic, trade and investment fields is continuously implemented. The work done to increase multifaceted cooperation is bearing fruit.
The official visit of the President of the Republic of Bulgaria Rumen Radev to our country on May 8 is an indication of the continuity of mutual relations. The presence of interstate political dialogue at a high level creates a good basis for ensuring the economic prosperity of not only Azerbaijan and Bulgaria, but also the Caucasus and the Black Sea basin. Within the framework of the visit, the discussion of bilateral relations, the current situation, and the upcoming challenges is of course aimed at further deepening of relations. The ceremony of signing Azerbaijan-Bulgaria documents with the participation of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the President of the Republic of Bulgaria Rumen Radev, as well as the signing of the “Joint Declaration on strengthening the strategic partnership between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Bulgaria” by the presidents of both states, opens new opportunities for future cooperation.< /p>
Mutual visits of the heads of state during the past period since the establishment of diplomatic relations between the two countries play an important role in deepening these relations. Within the framework of the visits, a joint Declaration between Azerbaijan and Bulgaria, a joint Declaration on the establishment of a sister city representation between Sheki and Galerovo, an agreement in the field of interstate health and medical science, etc. was signed. In 2015, the Joint Declaration on strategic partnership between Bulgaria and Azerbaijan led to the rise of inter-country relations to a higher level.
Cooperation between Azerbaijan and Bulgaria helps to further strengthen the friendly and brotherly relations between the two countries and increase their positions in the region. There is potential for creating a transport corridor between Azerbaijan and Bulgaria. Azerbaijan has become an important, decisive partner in the field of energy for Bulgaria and plays an important role in the diversification of gas supply.
By developing its leadership role in the region, Azerbaijan is the initiator of successful projects in the field of green energy and environmental protection. It is known that the Memorandum on strategic partnership in the field of energy was signed between the European Union and Azerbaijan. The new and versatile gas transport infrastructure has made it possible to supply natural gas to many countries. As President Ilham Aliyev said in his statement to the press, “the export of Azerbaijani gas to Bulgaria is increasing every year.” Last year, 1 billion 250 million cubic meters of Azerbaijani gas was transported to the Bulgarian market. In 2022, this figure was only 600 million. A strategic project, the Greece-Bulgaria Gas Interconnector is a very important project for both Bulgaria and Eastern Europe. This interconnector allows Bulgaria to buy natural gas from Azerbaijan for the first time. This project, which will change the energy map of Europe, has created new opportunities to develop economic cooperation not only between the two countries, but in the entire region.
Azerbaijan becoming an important, decisive partner in the field of energy for Bulgaria and playing an important role in the diversification of gas supply is also of special importance in inter-generational relations in our modern era. As Mr. President mentioned in his speech, Azerbaijan is actively working with partner countries, including Bulgaria, in the direction of the green energy cable. Emphasizing that the feasibility study, which will be ready in a few months, will be a good basis for the start of work, the head of state said that Azerbaijan will show itself not only as a supplier of oil and gas for the European space, but also as a supplier of green energy: “The potential is quite wide and we will also talk about it at the COP29 conference at the end of the year”. The development of green energy and the access of green energy to world markets are among the priorities of Azerbaijan’s energy policy.
The transportation of larger volumes of cargo in the East-West and opposite direction plays an important role in strengthening the relations between Azerbaijan and Bulgaria. The President noted that the modernization of the Baku-Tbilisi-Kars railway was completed a few days ago thanks to Azerbaijan’s investment. As the head of our state pointed out that the capacity of this railway has been increased several times, this project, which was put forward as an initiative by Azerbaijan, will play an important role today as an important segment of the Middle Corridor with expanded capabilities. Both East-West and vice-versa transportation of larger volumes of cargo will encourage further strengthening of relations. Of course, within the framework of the visit, the strengthening of interstate exchange in various fields was taken into account. All these or other issues will open new perspectives for further deepening of interstate relations.
As a reliable and tested partner, Azerbaijan attaches importance to the further development of effective relations with Bulgaria in all areas.