Azərbaycanda keçiriləcək COP29 çərçivəsində “Yaşıl Dünya Naminə” 1-ci Networking Forumuna start verildi
Məlumunuzdur ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə 2024-cü il “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Bu il çərçivəsində Gənclərin Töhfəsi İctimai Birliyi, Azərbaycan – Türkiyə Qida Təhlükəsizliyi İctimai Birliyi və Qida Təhlükəsizliyi Hərəkatının birgə təşkilatçılığı ilə aparılan dövlət siyasətinə ictimai dəstək məqsədilə “Yaşıl Dünya Naminə” 1-ci Networking Forumu keçiriləcək. Forum çərçivəsində silsilə tədbirlərlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Gənclərin Töhfəsi İctimai Birliyinin sədri Asim Vəliyev bildirib ki, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – kimi mötəbər bir tədbirin COP29 Azərbaycanda keçirilməsini vətəndaş cəmiyyəti institutları olaraq yüksək qiymətləndiririk. Bu beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən Azərbaycana olan böyük hörmət və etimadın göstəricisidir.
Qida Təhlükəsizliyi Hərəkatının rəhbəri Məhsəti Hüseynova bildirib ki, COP29 beynəlxalq konfransını yüksək səviyyədə keçirəcəyik, bununla da ölkəmiz, xalqımız növbəti böyük uğura imza atacaq, Azərbaycan neft-qaz ölkəsi kimi bu sahədə inkişafı, yaşıl enerji ilə bağlı layihələrin həyata keçirilməsi, yaşıl enerji növlərinin yaradılması və yaşıl enerjinin dünya bazarlarına nəqli hazırda bizim enerji siyasətimizin prioriteti olduğunu dünyaya göstərəcək. COP 29-da 10 minlərlə xarici nümayəndə ölkəmizə gələcək, iki həftə ərzində Bakı dünyanın mərkəzinə çevriləcək. Təxmini ehtimallara görə, təqribən 70-80 min xarici qonaq bu müddət ərzində ölkəmizdə olacaq.
2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi isə öz növbəsində dünyada bir ilkdir və məhz bu ildə belə mötəbər tədbirlə Azərbaycan dünyaya öz qüdrətini göstərməyə nail olacaq.

В рамках COP29, которая пройдет в Азербайджане, стартовал 1-й сетевой форум «За зеленый мир»
Как известно, Указом Президента Азербайджанской Республики 2024 год был объявлен «Годом солидарности зеленого мира». В рамках текущего года с целью общественной поддержки государственной политики будет проведен I Сетевой форум «За зеленый мир», проводимый совместно Общественным объединением «Вклад молодежи», Азербайджано-Турецким общественным объединением «Безопасность пищевых продуктов» и Продовольственной организацией. Движение безопасности. В рамках форума планируется провести ряд мероприятий.
Председатель Общественного объединения «Вклад молодежи» Асим Велиев отметил, что как институты гражданского общества мы высоко оцениваем 29-ю сессию Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата – COP29 в Азербайджане. Это показатель большого уважения и доверия к Азербайджану со стороны международного сообщества.
Глава Движения за безопасность пищевых продуктов Махсати Гусейнова заявила, что мы проведем международную конференцию COP29 на высоком уровне, тем самым наша страна, наш народ добьется очередного большого успеха, развития Азербайджана в этой сфере как нефтегазовой стране, реализации проектов, связанных с зеленой энергетикой, созданием видов зеленой энергии и покажет всему миру, что передача зеленой энергии на мировые рынки в настоящее время является приоритетом нашей энергетической политики. На COP 29 в нашу страну приедут 10 тысяч иностранных представителей, и в течение двух недель Баку станет центром мира. По оценкам, в этот период нашу страну посетят примерно 70-80 тысяч иностранных гостей.
Объявление 2024 года «Годом солидарности зеленого мира» является первым в мире, и именно в этом году Азербайджан сможет продемонстрировать миру свою мощь таким престижным мероприятием.