Azərbaycanda keçiriləcək COP29 çərçivəsində “Yaşıl Dünya Naminə” 1-ci Networking Forumuna start verildi
Məlumunuzdur ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə 2024-cü il “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Bu il çərçivəsində Gənclərin Töhfəsi İctimai Birliyi, Azərbaycan – Türkiyə Qida Təhlükəsizliyi İctimai Birliyi və Qida Təhlükəsizliyi Hərəkatının birgə təşkilatçılığı ilə aparılan dövlət siyasətinə ictimai dəstək məqsədilə “Yaşıl Dünya Naminə” 1-ci Networking Forumu keçiriləcək. Forum çərçivəsində silsilə tədbirlərlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Gənclərin Töhfəsi İctimai Birliyinin sədri Asim Vəliyev bildirib ki, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – kimi mötəbər bir tədbirin COP29 Azərbaycanda keçirilməsini vətəndaş cəmiyyəti institutları olaraq yüksək qiymətləndiririk. Bu beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən Azərbaycana olan böyük hörmət və etimadın göstəricisidir.
Qida Təhlükəsizliyi Hərəkatının rəhbəri Məhsəti Hüseynova bildirib ki, COP29 beynəlxalq konfransını yüksək səviyyədə keçirəcəyik, bununla da ölkəmiz, xalqımız növbəti böyük uğura imza atacaq, Azərbaycan neft-qaz ölkəsi kimi bu sahədə inkişafı, yaşıl enerji ilə bağlı layihələrin həyata keçirilməsi, yaşıl enerji növlərinin yaradılması və yaşıl enerjinin dünya bazarlarına nəqli hazırda bizim enerji siyasətimizin prioriteti olduğunu dünyaya göstərəcək. COP 29-da 10 minlərlə xarici nümayəndə ölkəmizə gələcək, iki həftə ərzində Bakı dünyanın mərkəzinə çevriləcək. Təxmini ehtimallara görə, təqribən 70-80 min xarici qonaq bu müddət ərzində ölkəmizdə olacaq.
2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi isə öz növbəsində dünyada bir ilkdir və məhz bu ildə belə mötəbər tədbirlə Azərbaycan dünyaya öz qüdrətini göstərməyə nail olacaq.

The 1st Networking Forum “For a Green World” was launched within the framework of COP29 to be held in Azerbaijan
As you know, 2024 was declared the “Year of Solidarity for the Green World” by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan. Within the framework of this year, the 1st Networking Forum “For the Green World” will be held for the purpose of public support for the state policy conducted jointly by the Youth Contribution Public Union, the Azerbaijan-Turkey Food Safety Public Union and the Food Safety Movement. It is planned to hold a series of events within the framework of the forum.
Asim Valiyev, chairman of the Youth Contribution Public Union, said that as civil society institutions, we highly appreciate the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change – COP29 in Azerbaijan. This is an indicator of the great respect and trust of Azerbaijan by the international community.
The head of the Food Safety Movement, Mahsati Huseynova, said that we will hold the COP29 international conference at a high level, thereby our country, our people will achieve the next great success, the development of Azerbaijan in this field as an oil and gas country, the implementation of projects related to green energy, the creation of green energy types and It will show the world that the transfer of green energy to world markets is currently the priority of our energy policy. 10 thousand foreign representatives will come to our country at COP 29, Baku will become the center of the world within two weeks. According to estimates, approximately 70-80 thousand foreign guests will be in our country during this period.
The declaration of 2024 as the “Year of Solidarity for the Green World” is a first in the world, and it is in this year that Azerbaijan will be able to show its power to the world with such a prestigious event.