Azərbaycanın Belarus əsilli Milli Qəhrəmanının xatirəsi anılıb – FOTO
Azərbaycanın Belarusdakı səfirliyinin əməkdaşları və hərbi attaşe aparatının nümayəndələri Anım Günü ilə əlaqədar sentyabrın 27-də Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı, Belarus əsilli Anatoliy Nikolayeviç Davidoviçin məzarını ziyarət edərək önünə əklil qoyub, xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Səfirlikdən AZƏRTAC-a bildiriblər ki, sonra Milli Qəhrəmanın Slutskda yaşayan anası Kima Davidoviç evində ziyarət olunub, onun səhhəti və qayğıları ilə yaxından maraqlanılıb, səfirlik adından ona sovqat verilib.
Səfir Ülvi Baxşəliyev Birinci Qarabağ müharibəsində qəhrəmancasına döyüşərək həlak olan mayor A.N.Davidoviçin göstərdiyi şücaət və igidliyin Azərbaycan tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini, ölümündən sonra onun Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən “Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı” adına layiq görüldüyünü bildirib.
Diplomat vurğulayıb ki, Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizin xatirəsinə dərin ehtiramın ifadəsi olan 27 Sentyabr – Anım Günündə A.N.Davidoviçin məzarının ziyarət olunması ona olan ehtiramın ifadəsidir.
Səfir, həmçinin Azərbaycan-Belarus münasibətlərinə toxunub.
K.Davidoviç oğlunun xatirəsinə olan dərin ehtirama, eləcə də özünə göstərilən diqqət və qayğıya görə Azərbaycan Prezidentinə və dövlətinə minnətdarlığını bildirib. Milli Qəhrəmanın anası Azərbaycanın Qarabağda suveren hüquqlarını bərpa etməsi və ölkənin ərazi bütovlüyünün təmin olunmasını böyük sevinclə qarşıladığını vurğulayıb.

Сотрудники Посольства Азербайджана в Беларуси и представители аппарата военного атташе посетили могилу Анатолия Николаевича Давидовича, Национального героя Азербайджана, уроженца Беларуси, 27 сентября в связи с Днем памяти, возложили венок перед ним и почтили его память.
В посольстве сообщили АЗЕРТАДЖ, что позднее мать Национального героя Кима Давидович, проживающая в Слуцке, посетила у нее дома, внимательно интересовалась ее здоровьем и заботами, и от имени посольства ей был вручен подарок .
Посол Ульви Бахшалиев сообщил, что доблесть и храбрость майора А.Н.Давидовича, героически погибшего в боях в Первой Карабахской войне, были высоко оценены Азербайджаном, а после его смерти он был удостоен звания «Национальный герой Азербайджана». общенационального лидера Гейдара Алиева.
Дипломат подчеркнул, что посещение могилы А.Н.Давидовича 27 сентября – Дня памяти, что является выражением глубокого уважения к памяти наших солдат и офицеров, героически сражавшихся в Отечественной войне и отдавших свою жизнь в борьбе за территориальную целостность нашей страны, является выражением уважения к нему.
Посол также коснулся азербайджано-белорусских отношений.
К.Давидович выразил благодарность Президенту и Азербайджанскому государству за глубокое уважение к памяти его сына, а также за проявленное к нему внимание и заботу. Мать Национального героя подчеркнула, что с большой радостью приветствует восстановление Азербайджаном своих суверенных прав в Карабахе и обеспечение территориальной целостности страны.