“Azərbaycanın “yaşıl enerji” siyasəti” layihəsi çərçivəsində İtaliyada silsilə tədbirlərə başlanıb
Mayın 27-də “Bakı Politoloqlar Klubu” İctimai Birliyinin və Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə İtaliyanın tanınmış Peruca Universitetində “Azərbaycan-İtaliya: yeni enerji siyasəti və ikitərəfli əlaqələr” mövzusunda konfrans keçirilib. “Bakı Politoloqlar Klubu” İctimai Birliyinin sədri Zaur Məmmədov tədbirin əhəmiyyəti, inkişaf edən Azərbaycan-İtaliya münasibətləri barədə danışıb.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Azərbaycanın beynəlxalq sistemdə mövqeyi, xarici siyasət prioritetləri və bölgədəki vəziyyətlə bağlı konfrans iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Peruca Universitetinin tədqiqatçı-alimləri – Francesco Randazzo, Emilio Cassese, Valentina Chabert və digərləri COP29 ölkəsi olan Azərbaycanın dünyada artan nüfuzunu, Bakı və Roma arasında əlaqələrin müsbət inkişaf dinamikasını qeyd ediblər, mövzu barədə fikirlərini bölüşüblər.
BMTM-nin şöbə müdiri Cavid Vəliyev, qurumun baş məsləhətçisi Şahmar Hacıyev Azərbaycanın Avrasiyada Şərqlə Qərb, Şimalla Cənub arasında körpü rolunun siyasi və iqtisadi aspektlərini izah ediblər.
Konfransda yaşıl enerji ixracatçısı kimi regional mövqeyini getdikcə gücləndirən Azərbaycanın yeni enerji strategiyasının mahiyyəti barədə suallar cavablandırılıb.
Peruca Universiteti 1308-ci ildən fəaliyyət göstərir. Universitetdə 25 min nəfər tələbə təhsil alır, bu qədim təhsil ocağı 1100 nəfər professor və tədqiqatçı heyətinə malikdir.

On May 27, a conference on “Azerbaijan-Italy: new energy policy and bilateral relations” was held at the well-known University of Perugia, Italy, jointly organized by the “Baku Club of Political Scientists” Public Union and the International Relations Analysis Center. Zaur Mammadov, Chairman of the “Baku Club of Political Scientists” Public Union, spoke about the importance of the event and the developing Azerbaijan-Italy relations.
Farid Shafiyev, Chairman of the Management Board of the International Relations Analysis Center, informed the participants of the conference about Azerbaijan’s position in the international system, foreign policy priorities and the situation in the region.
Researchers-scientists of the University of Perugia – Francesco Randazzo, Emilio Cassese, Valentina Chabert and others noted the growing influence of Azerbaijan, a country of COP29 in the world, the positive development dynamics of relations between Baku and Rome, and shared their views on the topic.
Javid Valiyev, head of UNM department, and Shahmar Hajiyev, chief adviser of the institution, explained the political and economic aspects of Azerbaijan’s role as a bridge between East and West, North and South in Eurasia.
At the conference, questions were answered about the nature of the new energy strategy of Azerbaijan, which is gradually strengthening its regional position as a green energy exporter.
The University of Perugia has been operating since 1308. 25,000 students study at the university, this ancient educational institution has 1,100 professors and researchers.