“Azərbaycanın “yaşıl enerji” siyasəti” layihəsi çərçivəsində İtaliyada silsilə tədbirlərə başlanıb
Mayın 27-də “Bakı Politoloqlar Klubu” İctimai Birliyinin və Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə İtaliyanın tanınmış Peruca Universitetində “Azərbaycan-İtaliya: yeni enerji siyasəti və ikitərəfli əlaqələr” mövzusunda konfrans keçirilib. “Bakı Politoloqlar Klubu” İctimai Birliyinin sədri Zaur Məmmədov tədbirin əhəmiyyəti, inkişaf edən Azərbaycan-İtaliya münasibətləri barədə danışıb.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Azərbaycanın beynəlxalq sistemdə mövqeyi, xarici siyasət prioritetləri və bölgədəki vəziyyətlə bağlı konfrans iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Peruca Universitetinin tədqiqatçı-alimləri – Francesco Randazzo, Emilio Cassese, Valentina Chabert və digərləri COP29 ölkəsi olan Azərbaycanın dünyada artan nüfuzunu, Bakı və Roma arasında əlaqələrin müsbət inkişaf dinamikasını qeyd ediblər, mövzu barədə fikirlərini bölüşüblər.
BMTM-nin şöbə müdiri Cavid Vəliyev, qurumun baş məsləhətçisi Şahmar Hacıyev Azərbaycanın Avrasiyada Şərqlə Qərb, Şimalla Cənub arasında körpü rolunun siyasi və iqtisadi aspektlərini izah ediblər.
Konfransda yaşıl enerji ixracatçısı kimi regional mövqeyini getdikcə gücləndirən Azərbaycanın yeni enerji strategiyasının mahiyyəti barədə suallar cavablandırılıb.
Peruca Universiteti 1308-ci ildən fəaliyyət göstərir. Universitetdə 25 min nəfər tələbə təhsil alır, bu qədim təhsil ocağı 1100 nəfər professor və tədqiqatçı heyətinə malikdir.

В рамках проекта «Политика «зеленой энергетики» Азербайджана» в Италии стартовал ряд мероприятий
27 мая в известном Университете Перуджи (Италия) прошла конференция на тему «Азербайджан-Италия: новая энергетическая политика и двусторонние отношения», организованная Общественным объединением «Бакинский клуб политологов» и Центр анализа международных отношений. Председатель Общественного объединения «Бакинский клуб политологов» Заур Мамедов рассказал о важности мероприятия и развивающихся азербайджано-итальянских отношениях.
Председатель правления Центра анализа международных отношений Фарид Шафиев проинформировал участников конференции о положении Азербайджана в международной системе, приоритетах внешней политики и ситуации в регионе.
Исследователи-ученые Университета Перуджи – Франческо Рандаццо, Эмилио Кассезе, Валентина Шаберт и другие отметили растущее влияние Азербайджана, страны COP29 в мире, положительную динамику развития отношений между Баку и Римом, и поделились своим мнением по поводу тема.
Глава управления ЕНД Джавид Велиев и главный советник учреждения Шахмар Гаджиев разъяснили политические и экономические аспекты роли Азербайджана как моста между Востоком и Западом, Севером и Югом в Евразии.
На конференции были даны ответы на вопросы о характере новой энергетической стратегии Азербайджана, который постепенно укрепляет свои региональные позиции как экспортера зеленой энергии.
Университет Перуджи действует с 1308 года. В университете обучаются 25 000 студентов, в этом старинном учебном заведении работают 1100 профессоров и научных сотрудников.