Azərbaycan Universitetində “COP29 simulyasiya” layihəsinin ikinci təlimi keçirilib
Azərbaycan Universitetində “COP29 simulyasiya” layihəsinin ikinci təlimi təşkil olunub. Universitetin Humanitar fənlər fakültəsinin Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Elvin Talışinski ilə Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin dekanı Xanım Quliyevanın birgə moderatorluğu ilə baş tutan təlimdə ABŞ, Pakistan və Azərbaycandan olan ekspertlər layihə iştirakçıları qarşısında çıxış ediblər. Bu haqda Azərbaycan Universitetinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən saytımıza məlumat verilib.
Amerika-Azərbaycan İnteqrasiya Mərkəzinin rəhbəri, ABŞ-da neft və qaz sənayesində EPC layihələr üzrə mütəxəssis Samir Novruzov COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi barədə qərarın beynəlxalq arenada ölkəmizə etimadın və hörmətin təzahürü olduğunu qeyd edib. O, dünyada baş verən iqlim dəyişikliyi ilə bağlı bir sıra problemlərin aradan qaldırılmasının həm Azərbaycan, həm də ABŞ üçün olduqca əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb, hər iki ölkədə bu istiqamətdə görülən işlər haqqında məlumat verib.
Ardınca Pakistan Kəşmir Gənclər Forumu Beyin Mərkəzinin icraçı direktoru Zaman Bajwa çıxış edib. Zaman Bajwa iqlim dəyişikliyi probleminin Pakistan üçün prioritet məsələ olduğunu bildirib, gənclərin bu prosesdə aktiv iştirakının vacibliyini diqqətə çatdırıb. Pakistanlı ekspert COP-un 29-cu sessiyasının Azərbaycanda keçirilməsinə də münasibət bildirib.
Sonda Diaspor Fəaliyyətinə Jurnalistlərin Dəstəyi İctimai Birliyinin sədri Fuad Hüseynzadə çıxış edərək COP29-un ölkəmizdə keçirilməsinin əhəmiyyəti, bu sessiyada media, xüsusilə də vətəndaş cəmiyyətinin rolundan bəhs edib.
Qeyd edək ki, müxtəlif ali təhsil müəssisələrindən olan tələbələrin iştirakı ilə keçirilən “COP29 simulyasiya” layihəsi Azərbaycanın COP29-a (BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası) ev sahibliyi etməsi və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində təşkil olunur. Layihənin məqsədi dövlətlərin siyasi qərarlarının ətraf mühitə və planetimizə təsiri və nəticələri ilə bağlı biliklərin tələbələrə ötürülməsi, onlarda natiqlik, arqument formalaşdırmaq və debat aparmaq bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, qeyd olunan beynəlxalq tədbirlə bağlı tələbələrin məlumatlandırılmasıdır. “COP29 simulyasiya” layihəsinin təlimləri aprel və may aylarında da davam edəcək.

The second training of the “COP29 simulation” project was held at Azerbaijan University
The second training of the “COP29 simulation” project was organized at Azerbaijan University. Experts from the USA, Pakistan and Azerbaijan spoke in front of the project participants at the training, which was jointly moderated by the head of the Department of Political and Social Sciences of the Faculty of Humanities, Doctor of Philosophy in Political Sciences Elvin Talishinski and the Dean of the Faculty of Business and Economics Mrs. Guliyeva. This was reported to our website by the Public Relations Department of Azerbaijan University.
Samir Novruzov, the head of the American-Azerbaijani Integration Center, an expert on EPC projects in the oil and gas industry in the United States, noted that the decision to hold COP29 in Azerbaijan is a manifestation of trust and respect for our country in the international arena. He emphasized that the elimination of a number of problems related to climate change occurring in the world is very important for both Azerbaijan and the United States, and provided information about the work done in this direction in both countries.
Then Zaman Bajwa, executive director of Pakistan Kashmir Youth Forum Think Tank, spoke. Zaman Bajwa said that the problem of climate change is a priority issue for Pakistan, and emphasized the importance of active participation of young people in this process. The Pakistani expert also commented on the holding of the 29th session of the COP in Azerbaijan.
Finally, Fuad Huseynzade, the Chairman of the Public Union for the Support of Journalists to Diaspora Activities, spoke about the importance of holding COP29 in our country and the role of the media, especially civil society, in this session.
It should be noted that the “COP29 simulation” project, which was held with the participation of students from various higher education institutions, was the result of Azerbaijan’s hosting of COP29 (the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change) and “Solidarity for a Green World”. is organized within the framework of “year”. The purpose of the project is to transfer knowledge to students about the impact and consequences of the political decisions of the states on the environment and our planet, to develop their skills of public speaking, argument formation and debate, and to inform students about the mentioned international event. The exercises of the “COP29 simulation” project will continue in April and May.