Enerji resursları ilə zəngin olmasına və dünyada enerji resurslarının ixracatçısı kimi tanınmasına baxmayaraq Azərbaycan Respublikasında bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə hər zaman diqqət mərkəzində olub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən enerji təhlükəsizliyi siyasətinin təməl hədəflərindən biri də ölkəmizdə bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin gücləndirilməsindən ibarətdir.
Avropa İttifaqının enerji sahəsində etibarlı tərəfdaşına, strateji müttəfiqinə çevrilmiş Azərbaycan, həm də bu gün dünyanın prioritet elan etdiyi “yaşıl keçid”in də fəal iştirakçısı kimi tanınır. Bu sahədə zəngin potensiala malik olan ölkəmizdə hazırda mühüm “yaşıl” layihələr uğurla icra olunur və sözügedən sahədə gələcəkdə yüksək göstəricilər əldə ediləcəyi proqnozlaşdırılır. Çünki respublikamızın bu sahədə potensialı olduqca yüksəkdir. Digər tərəfdən, Azərbaycanın əlverişli investisiya və siyasi sabitlik məkanı kimi tanınması, eyni zamanda, enerji ilə bağlı götürdüyü öhdəliklərə tam sadiqliyi ölkəmizin yaxın illərdə bu sahədə də əsas təchizatçılardan birinə çevriləcəyini deməyə əsas verir.
Dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyev iyunun 21-də Bakı Ekspo Mərkəzində Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən 29-cu Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz – “Caspian Oil&Gas” və 12-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji – “Caspian Power” sərgiləri zamanı “Euronews”a verdiyi müsahibədə bir sıra önəmli məsələlərə toxunub, önəmli mesajlar verib.
Dövlət başçısının sözlərinə görə, “Masdar” bizim bərpaolunan enerji sahəsində strateji tərəfdaşımızdır: “Ötən ilin oktyabrında biz 230 meqavatlıq ilk Günəş enerjisi stansiyasının açılışını etdik. Bu gün isə ümumi gücü 1 qiqavat olan üç günəş və külək enerjisi stansiyalarının təməlqoyma mərasimini keçirdik. Bu, yalnız başlanğıcdır, çünki biz orta perspektivdə 10 qiqavata və 2030-cu ilədək 5 qiqavata qədər gücü əhatə edən bütün müqavilələri və anlaşma memorandumlarını icra etməyi planlaşdırırıq. Hədəfimiz belədir, potensial var”.
“Siz Günəşi, istəyimizi və o cümlədən küləyi görə bilərsiniz. Yaxşı sərmayə mühiti var. Bu, həqiqətən göstərir ki, ölkə ənənəvi enerjidən əldə etdiyi gəlirləri hazırda bərpaolunan enerjiyə yönəldir. COP29-a ev sahibliyi edəcək ölkə kimi yaşıl enerjiyə keçid prosesində öndə gedənlərdən olmaq bizim üzərimizə düşən öhdəlikdir”, – Prezident vurğulayıb.
Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin 21 iyun tarixində “Euronews”a müsahibəsi əslində enerji mükəmməl şəkildə aydınlıq gətirməyə yönəlib: “Azərbaycan nəinki ənənəvi enerji mənbələrinə, o cümlədən bərpaolunan enerjiyə sərmayə yatıranlar üçün cəlbedicidir.” Ölkəmizdə artıq 1994-cü ildən başlayaraq 30 ildir ki, “Bakı enerji həftəsi” keçirilir. Bu il keçirilən tədbirdə dünyanın 37 ölkəsindən 300-dən çox nümayəndə iştirak etmişdir. Dövlətimizin başçısının həmin müsahibədə səsləndirdiyi mühüm fikirə diqqət edək: “Ölkə ənənəvi enerjidən əldə etdiyi gəlirləri hazırda bərpaolunan enerjiyə yönəldir. COP29-a ev sahibliyi edəcək ölkə kimi yaşıl enerjiyə keçid prosesində öndə gedənlərdən olmaq bizim üzərimizə düşən öhdəlikdir.” Məntiq budur: Azərbaycan iqlim dəyişmələri və enerji problemlərini –başqa sözlə bəşəriyyətin gələcəyini düşünən öncül dövlətlərdən biridir.
Qeyd edək ki, ölkəmizdə 20-25 il müddətinə hesablanan “yaşıl enerji” layihələri yerli və xarici ekspertlər tərəfindən Azərbaycanın gələcəyinə, dövlət siyasətinə olan inamın göstəricisi kimi dəyərləndirilib.

Несмотря на то, что Азербайджан богат энергетическими ресурсами и признан экспортером энергоресурсов в мире, использование возобновляемых источников энергии всегда было в центре внимания в Азербайджанской Республике. Одной из основных целей политики энергетической безопасности, реализуемой под руководством Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, является усиление использования возобновляемых источников энергии в нашей стране.
Азербайджан, ставший надежным партнером и стратегическим союзником Евросоюза в сфере энергетики, также признан активным участником «зеленого перехода», который мир объявил приоритетом. В нашей стране, обладающей богатым потенциалом в этой сфере, в настоящее время успешно реализуются важные «зеленые» проекты, и прогнозируется, что в будущем в указанной сфере будут достигнуты высокие показатели. Потому что потенциал нашей республики в этой сфере очень высок. С другой стороны, признание Азербайджана как места благоприятных инвестиций и политической стабильности и в то же время его полная приверженность взятым на себя обязательствам в сфере энергетики означает, что наша страна станет одним из основных поставщиков в этом регионе. области в ближайшие годы.
Глава нашего государства господин Ильхам Алиев во время проходивших 21 июня в Бакинском Экспо Центре 29-й Международной выставки «Нефть и Газ Каспия – «Caspian Oil & Gas»» и 12-й выставки «Каспийская Международная Энергия и Зеленая Энергия – «Caspian Power»». “Евроньюс” в интервью он затронул ряд важных вопросов и дал важные сообщения.
По словам главы государства, «Масдар» является нашим стратегическим партнером в сфере возобновляемой энергетики: «В октябре прошлого года мы открыли первую солнечную электростанцию мощностью 230 мегаватт. Сегодня мы провели церемонию закладки фундамента три солнечные и ветряные электростанции общей мощностью 1 гигаватт. Это только начало, потому что мы планируем реализовать все соглашения и меморандумы о взаимопонимании, охватывающие 10 гигаватт в среднесрочной перспективе и до 5 гигаватт к 2030 году. Это наше. цель, потенциал есть”.
«Вы можете видеть Солнце, наше желание и в том числе ветер. Здесь хороший инвестиционный климат. Это действительно показывает, что страна сейчас переводит свои доходы с традиционной энергетики на возобновляемую. Как страна, принимающая COP29, мы находимся на переднем крае на переднем крае перехода к зеленой энергетике – это наша ответственность”, – подчеркнул Президент.
Интервью президента Азербайджана господина Ильхама Алиева “Евроньюс” от 21 июня как раз и направлено на разъяснение того, что энергетика совершенна: “Азербайджан привлекателен для тех, кто инвестирует не только в традиционные источники энергии, но и в возобновляемую энергетику”. «Бакинская энергетическая неделя» проводится в нашей стране уже 30 лет, начиная с 1994 года. В этом году в мероприятии приняли участие более 300 представителей из 37 стран мира. Обратим внимание на важное мнение, высказанное главой нашего государства в том интервью: «Сейчас страна перенаправляет свои доходы от традиционной энергетики к возобновляемой. Как страна, которая будет принимать COP29, мы обязаны быть среди лидеров в переходе к зеленой энергетике». Логика такова: Азербайджан – одна из ведущих стран, задумывающихся об изменении климата и энергетических проблемах – иными словами, о будущем человечества.
Следует отметить, что проекты «зеленой энергетики» в нашей стране, рассчитанные на 20-25 лет, оценены местными и зарубежными экспертами как показатель уверенности в будущем Азербайджана и государственной политике.