Azad edilmiş ərazilərdə ekoturistik standartların oturuşması vacibdir
Qarabağda ekoturizmin inkişafı üçün minalar təmizlənməli, bioresurslar qorunmalıdır. Bununla bağlı müvafiq qurum və ictimai birliklər yerli icmalarla birbaşa maarifləndirici və təşəbbüskar layihələr reallaşdıra bilərlər.
Azərbaycanda, xüsusən də işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə ekoturizm potensialının reallaşdırılması həmin ərazilərin iqtisadi reinteqrasiyası baxımından mühüm rol oynayır. Bu baxımdan bir neçə nüansı incələmə məqsədəuyğun olardı.
Ekoturizm nədir?
Ekoloji turizm və ya ekoturizm ətraf mühitə qayğı ilə yanaşmağı təlqin edən, eyni zamanda təbiətdən zövq almağı aşılayan turizm növü hesab edilir. Ekoturizm bir müstəqil turizm istiqaməti kimi BMT-nin ixtisaslaşmış qurumu olan Ümumdünya Turizm Təşkilatı tərəfindən müəyyən edilib. Ekoturizm məqsədyönlü şəkildə təbii ərazilərə ətraf mühitin və yerli təbiətin vəziyyəti ilə daha da dərindən maraqlanmaq, bu sahədə problemlərin və tendensiyaların daha dərindən öyrənilməsi və dərk edilməsi məqsədilə təbiətlə birbaa təmasda olmaqdır. Belə səyahətlər zamanı ekosistemin bütövlüyü qorunmalı, flora və faunaya, təbii resurslara qayğı ilə yanaşılmalıdır. Bundan əlavə, ekosistemin qorunması həm də yerli əhaliyə sərf edəcək şəkildə həyata keçirilməlidir. Ekoturizm standartlarına düzgün əməl edilərsə, həm təbiətin qorunmasına və çiçəklənməsinə, flora və faunanın təbii artımına, həm də təbiətin daha təmiz olmasına münbit zəmin yaradır. Ekoturizm turizm fəaliyyətinin təbiətdən başqa, həm də yerli əhali ilə qarşılıqlı əlaqəni təmin edir. Ekoturizm turizmin digər növləri ilə müqayisədə, daha az antropoloji təsirə məruz qalmış təbii ərazilərdə həyata keçirilir. Ekoturizm ətraf mühitin aşınmasına və onun keyfiyyətinin aşağı düşməsinə, bitki, su resursları və heyvan növlərinin tükənməsinə imkan verməməli, buna şərait yaratmamalıdır. Ona görə də bütün bunlara nail olmaq üçün ekoturizm standartlarına cidd-cəhdlə əməl edilməsi vacibdir. Bu iş etibar və bacarıqla həyata keçirilməlidir. Ekoturizmin daha bir məqsədi də yerli əhalinin təbiətdən zövq almasına şərait yaratmaqdır. Bu, təbiətə xoşməramlı və dostca edilən səyahətdir, səyahətin məqsədi isə yerli təbiət və adət-ənənələrlə tanış olmaq, eyni zamanda, bundan zövq alamaqdır.  O cümlədən, azad edilmiş ərazilərimizin ekoturistik potensialı bu baxımdan ekoturistlərə, həmçinin yerli əhaliyə çox şeylər vəd edir.
Azad edilmiş ərazilərin ekoturistik potensialı
İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə ətraf mühitin qorunması, ekoturistik standartlara əməl edilməsi və bu baxımdan bölgənin potensialından düzgün istifadə iqtisadi reinteqrasiyada vacib amillərdəndir. Azad edilmiş ərazilərimizə əhalinin kütləvi qayıdışı, orada yaşayış məntəqələrinin, müasir infrastrukturun yaradılması Qarabağı cəmiyyətimizə yenidən qazandırmış oldu. Bununla belə, bu ərazilərin kütləvi məskunlaşması, eyni zamanda, Qarabağa artan beynəlxalq maraq, xarici turistlərin səyahət həvəsi bölgədə turizm, xüsusən də ekoturizm standartlarının oturuşmasını aktuallaşdırır. Həmin ərazilərdə, xüsusən, su hövzələrinin təmiz saxlanması və qorunması, sulardakı biomüxtəlifliyin tükənməsinin qarşısının alınması hər bir cəmiyyət üzvünün konstitusion vəzifələrindəndir. Son zamanlar bu məsələ xeyli dərəcədə aktuallaşıb. Azərbaycanda su hövzələrinin təmiz saxlanması və qorunmasına, sulardakı biomüxtəlifliyin qorunmasına, Qarabağdakı su resurslarına nəzarətin bərpa olunmasına, təbiətin gözəlliyinin və ətraf mühitin təmizliyinin saxlanmasına, ölkənin turizm, xüsusən də ekoturizm baxımından cəlbediciliyinin artırılmasına yardımçı olmaq hər birimizin borcudur. Bu barədə fikirlərini öyrəndiyimiz ekspert Əliheydər Məmmədovun fikrincə, azad edilmiş ərazilərdə su resurslarının qorunması oranın ekoturizm imkanlarının qorunub saxlanılması və artırılmasında mühüm rol oynayır: “Hazırda ölkəmizdə turizm, eləcə də ekoturizm üzrə böyük işlər görülür. Amma təəssüf ki, bu sahədə bir çox ölkələrdən geri qalırıq. Xüsusən də ekoturizm sahəsində vəziyyət belədir. Hər halda, bu, əsasən, yolların bağlı olması ilə əlaqədardır. Quru yollar bağlı olduğu üçün turistlər ucuz qiymətə Gürcüstana gəlir və Gürcüstanın bir çox dövlət qoruqları öz ərazisinə onları buraxır. Gələn ekoturistlər Gürcüstanın milli parklarında və bir çox təbiət mənzərələri olan yerlərdə, landşaftlarda istirahət etmək imkanı qazanırlar”. Ekspertin fikrincə, ekoturizmə aid olan ən vacib şeylərdən biri çadır düşərgəcikləridir. Dünyanın hər yerində milli parklarda, şəlalənin kənarında, meşənin,çayın kənarında çadır düşərgəcikləri qurulur. Bu çadır düşərgəciklərində ekoturist cibinə uyğun istirahət edir. Məsələn, şəlalənin, küləyin səsini dinləmək, buludlara, səmaya, biomüxtəlifliyə baxmaq, piyada cığırla 1 neçə km dağa çıxıb-düşmək onun xoşuna gəlir”. Ekspertin fikrincə, ekoturistlər üçün çadır düşərşələrinn qurulması imkanları çoxaldılmalıdır. Bu iş isə həm də azad olunmuş ərazilərimizdə mina təhlükəsinin aradan qaldırılmasından sonra reallaşa bilər. Bundan başqa, qeyd olunduğu kimi, həmin ərazilərdə təbiətin, su hövzələrinin qorunması da önəm kəsb edir. Bu barədə müvafiq qurumlar, ictyimai birliklər və yerli əhali ilə birgə işləməlidir.
Ekspert düşünür ki, azad olunmuş ərazilərdə ən çox qorunmalı olan su hövzəsi Araz və Kəlbəcərdən axan Tərtər çayıdır. Tərtər çayının ətrafı, təbiəti çox unikaldır, suyu digər çayların suyundan mineral cəhətdən, gətirdiyi təbii qazıntıların qalıqları da fərqlidir.Tərtər çayının qorunması üçün çox geniş tədbirlər görülməlidir. Hazırda su qıtlığı ilə əlaqədar bütün dünyada həyəcan təbili çalınır və biz də buna qoşuluruq”.
Hansı tədbirlər görülə bilər?
Həmin su resurslarından düzgün istifadə, eləcə də onlardakı bioresursların qorunması, brakonyerlik hallarına qarşı ən sərt tədbirlərin həyata keçirilməsi günün tələbidir. Bu iş əhalinin təbiət və hüquqi məsuliyyət baxımından maarifləndirilməsi ilə birgə həyata keçirilməlidir. Lazım gələrsə, bu barədə sosial və internet mediada sosial reklam çarxlarının hazırlanıb yayılması həyata keçirilə bilər. Müvafiq qurumlar və ictimai birliklər yerli icmalarla birbaşa maarifləndirici və təşəbbüskar aksiyalar, layihələr reallaşdıra bilərlər.

Для развития экотуризма в Карабахе необходимо разминировать мины и защищать биоресурсы. В связи с этим соответствующие учреждения и общественные объединения могут реализовывать образовательные и инициативные проекты непосредственно с местными сообществами.
Реализация потенциала экотуризма в Азербайджане, особенно на наших территориях, освобожденных от оккупации, играет важную роль с точки зрения экономической реинтеграции этих территорий. В связи с этим уместно было бы уточнить несколько нюансов.
Что такое экотуризм?
Экологический туризм или экотуризм считается видом туризма, который поощряет заботу об окружающей среде и в то же время прививает наслаждение природой. Экотуризм был определен Всемирной туристской организацией, специализированным учреждением Организации Объединенных Наций, как независимое туристическое направление. Экотуризм – это целенаправленное посещение природных территорий, чтобы больше интересоваться состоянием окружающей среды и местной природы, находиться в непосредственном контакте с природой с целью более глубокого изучения и понимания проблем и тенденций в этой области. Во время таких путешествий следует беречь целостность экосистемы, бережно относиться к флоре и фауне, природным ресурсам. Кроме того, защита экосистем также должна осуществляться таким образом, чтобы приносить пользу местному населению. Правильное соблюдение стандартов экотуризма создает благодатную почву как для защиты и процветания природы, естественного роста флоры и фауны, так и для более чистой природы. Экотуризм обеспечивает взаимодействие туристической деятельности с местным населением, помимо природы. По сравнению с другими видами туризма экотуризм осуществляется в природных зонах с меньшим антропологическим воздействием. Экотуризм не должен допускать или создавать условия для деградации окружающей среды и ухудшения ее качества, истощения растительных, водных ресурсов и видов животных. Поэтому для достижения всего этого важно строго придерживаться стандартов экотуризма. Эту работу необходимо выполнять уверенно и умело. Еще одна цель экотуризма – создать условия для того, чтобы местные жители могли наслаждаться природой. Это дружеская и дружеская поездка на природу, цель поездки – познакомиться с местной природой и традициями, и в то же время получить от этого удовольствие. В частности, экотуристический потенциал наших освобожденных территорий многое обещает экотуристам и местному населению в этом плане.
Экотуристический потенциал освобожденных территорий
Защита окружающей среды на наших освобожденных территориях, соблюдение стандартов экотуризма и правильное использование потенциала региона в этом отношении являются важными факторами экономической реинтеграции. Массовое возвращение населения на наши освобожденные территории, создание там поселений и современной инфраструктуры вернули Карабах нашему обществу. Однако массовое заселение этих территорий, в то же время, растущий международный интерес к Карабаху и желание иностранных туристов путешествовать, делают актуальным установление стандартов туризма, особенно экотуризма, в регионе. В частности, в этих регионах поддержание и защита водных бассейнов в чистоте и предотвращение истощения биоразнообразия вод является одной из конституционных обязанностей каждого члена общества. В последнее время этот вопрос стал более актуальным.Долг каждого из нас – способствовать поддержанию чистоты и охране водных бассейнов Азербайджана, защите биоразнообразия вод, восстановлению контроля над водными ресурсами в Карабахе, сохранению красоты природы и чистоты окружающей среды, а также повышение привлекательности страны с точки зрения туризма, особенно экотуризма. По мнению эксперта Алигейдара Мамедова, мнение которого мы узнали по этому поводу, охрана водных ресурсов на освобожденных территориях играет важную роль в сохранении и увеличении экотуристических возможностей района: “В настоящее время проводится большая работа в сфере туризма, в том числе как экотуризм в нашей стране. Но, к сожалению, мы отстаем в этой области от многих стран. Особенно это касается сферы экотуризма. Во всяком случае, в основном это связано с перекрытием дорог. Туристы приезжают в Грузию дешево, поскольку сухопутные маршруты закрыты, а многие государственные заповедники Грузии пропускают их на свою территорию. Приезжающие экотуристы имеют возможность отдохнуть в национальных парках Грузии и в местах с множеством природных ландшафтов и пейзажей.По словам эксперта, одно из важнейших дел, связанных с экотуризмом, — это палаточный туризм. Палаточные лагеря разбиваются по всему миру в национальных парках, на краю водопада, на опушке леса, на берегу реки. В этих палаточных лагерях экотуристы могут отдохнуть по своему бюджету. Например, он любит слушать шум водопада, ветра, смотреть на облака, небо, биоразнообразие и ходить вверх и вниз по горе несколько километров по тропинке. По мнению эксперта, необходимо расширить возможности строительства палаток для экотуристов. Эта работа может быть реализована и после ликвидации минной опасности на наших освобожденных территориях. Кроме того, как уже упоминалось, важна также охрана природы и водных объектов на этих территориях. Оно должно работать вместе с соответствующими учреждениями, общественными объединениями и местным населением.Эксперт считает, что наиболее защищенным на освобожденных территориях водоемом является река Тертер, вытекающая из Араза и Кельбаджара. Природа и природа реки Тертер очень уникальны, ее вода по минеральному составу отличается от воды других рек, и остатки природных раскопок, принесенных ею, также должны быть приняты широкие меры по охране реки Тертер. В настоящий момент во всем мире звучит сигнал тревоги из-за нехватки воды, и мы присоединяемся к нему».
Какие меры можно предпринять?
Правильное использование этих водных ресурсов, а также охрана их биоресурсов, осуществление самых строгих мер против случаев браконьерства – это потребность дня. Эту работу следует проводить вместе с просвещением населения в вопросах природы и юридической ответственности. При необходимости можно подготовить социальную рекламу и распространить ее в социальных сетях и Интернете. Соответствующие учреждения и общественные объединения могут проводить образовательные и инициативные акции и проекты непосредственно с местными сообществами.