Azad edilmiş ərazilərdə su bioresurslarının qorunması ekoturizmin inkişafında önəmlidir
İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə ətraf mühitin qorunması, ekoturistik standartlara əməl edilməsi və bu baxımdan bölgənin potensialından düzgün istifadə iqtisadi reinteqrasiyada vacib amillərdəndir. Azad edilmiş ərazilərimizə əhalinin kütləvi qayıdışı, orada yaşayış məntəqələrinin, müasir infrastrukturun yaradılması Qarabağı cəmiyyətimizə yenidən qazandırmış oldu. Bununla belə, bu ərazilərin kütləvi məskunlaşması, eyni zamanda, Qarabağa artan beynəlxalq maraq, xarici turistlərin səyahət həvəsi bölgədə turizm, xüsusən də ekoturizm standartlarının oturuşmasını aktuallaşdırır. Mövzu barədə söhbət açarkən, xüsusilə, Qarabağa aid su hövzələrinin bioresurslarının qorunmasının aktual olduğunu bildirmək olar. Ekoturizm müstəvisində vacib komponent olan su resursları və onlardakı biomüxtəlifliyin qorunması mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu baxımdan, bir sıra tədbirlərin, xüsusilə də maarifləndirmənin həyata keçirilməsi lazımdır.Maarifləndirmə həm də qanunvericiliyin tələbləri barədə olmalıdır ki, balıq ovuna həvəsi olan insanlarımız bu məsələdə bilgili olsunlar. Bununla bağlı bir sıra nüansları oxucuların diqqətinə çatdırmaq istəyirik.
Öncə qeyd edək ki, ölkəmizdə idman və həvəskar balıq ovu ictimai istifadədə olan su obyektlərində sərbəst şəkildə həyata keçirilə bilər, lakin xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərində balıq ovu ilə bağlı müəyyən məhdudiyyətlər mövcuddur. Belə ki, xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərində və balıqartırma təsərrüfatlarında idman və həvəskar ov fəaliyyəti qadağan edilir. Bu məhdudiyyətlər, ekosistemlərin qorunması və həmin ərazilərdəki nadir növlərin mühafizəsi üçün tətbiq olunur. “Balıqçılıq haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda bu barədə müvafiq tənzimləmələr nəzərdə tutulub. Qanunda, həmçinin, eyni zamanda, bu ərazilərdəki su bioresurslarının məhv olmasının qarşısını almaq və onların davamlı istifadəsini təmin etmək məqsədilə müxtəlif tədbirlər müəyyən edir. Dövlət mülkiyyətində olan balıqçılıq su obyektlərində idman və həvəskar ov fəaliyyəti, müvafiq icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən tənzimlənir. Bu orqanlar, balıqçılıq obyektlərinin idarə olunmasına və bioresursların qorunmasına dair qaydalar müəyyən edir. İcra hakimiyyəti orqanları qanunların yerinə yetirilməsini təmin etməklə yanaşı, lazım gəldikdə, mövcud qaydaları dəyişdirə və ya yeniləyə bilər ki, bu da bioresursların qorunması ilə bağlı çevik qərarların qəbul edilməsi baxımından vacibdir.
Qanunda göstərilən qadağalar, eynilə azad olunmuş ərazilərdəki su resursları üçün də keçərlidir. Bu barədə bizə danışan ekserptlər də eyni fikirdədirlər.
“Bakı Balıqçılar və Sualtı Ovçular Klubu” İctimai Birliyinin sədri Vüqar Abdullayevin fikrincə, balıq ovu qaydaları ilə bağlı ümumi maariflənmə gücləndirilməlidir. Bununla brakonyerlik və digər qeyri-qanuni halların qarşısını almaq mümkündür. İnsanları maarifləndirmək məqsədilə azad olunmuş ərazilərin su resursları ilə bağlı maarifləndirici videoçarxlar, aksiyalar, turnirlər təşkil edilməli, mediada bunun haqqında mütəmadi məlumatlandırmalar olmalıdır.
Ekspert Əfqan Əliyev isə düşünür ki, bu sahədə ictimai və dövlət qurumları sıx əməkdaşlıq etməli, ictimai təşəbbüslər gücləndirilməlidir: “Biz Azərbaycan Balıqçılar İttifaqı olaraq bu sahədə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, DİN Su Nəqliyyatında Polis İdarəsi, Dövlət Sərhəd Xidməti və yerli polis idarələri ilə əməkdaşlıq edirik. Mənim bu sahədə şəxsi təklifim budur ki, gələcəkdə Azərbaycanda Daxili İşlər Nazirliyinin tabeliyində Ekologiya Polisi yaradılsın. Bir də balıqçılığa aid bir dövlət qurumu yaradılmalıdır ki, bu sahədə bioresurslar daha yaxşı qorunsun, bu çox vacibdir, çünki Azərbaycanda sırf balıqçılıqla məşqul olan və bu işə məsul qurum yoxdur”.
Ekspert Çingiz Qəniyevin fikrincə isə brakonyerlərin istifadə etdiyi, Azərbaycanda istifadəsi qadağan olunmuş sintetik torlardan istifadənin və suya elektrik verməklə baliqların, digər canlıların məhv edilməsinin qarşısını həm maariflənmə, həm də qanunun tələb etdiyi üsullarla almaq olar. Müvafiq qurumlar bunun üçün lazımi tədbirlər görür. Bununla belə, bir çox vətəndaşlar hələ də brakonyerliklə məşğul olurlar və bunu açıq-a.kar formada həyata keçirirlər. Bu məqamla bağlı bir daha onu vurğulamaq lazım gəlir ki, öncə vətəndaşlarımıza təbiəti sevməyi, onunla bağlı ətraflı maariflənməyi öyrətmək lazımdır. Bunun üçün xeyli iş görmək lazımdır. Bu işə erkən təhsil vaxtlarından başlanılmalıdır: “İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizin sərvətləri, o cümlədən oradakı su resurslarımız və biomüxtəlifliyi dövlət qurumlarının nəzarətindədir. Həmin ərazilər kütləvi antropogen təsirə məruz qalan vaxtlarda bu barədə də konseptual yanaşma tətbiq etmək olar. Balıqçılıq qaydalarını pozanlara, brakonyerlərə qarşı mübarizə isə hər zaman hər birimizin vətəndaşlıq borcu olmalıdır. Bu məsələdə hər bir vətəndaş müvafiq qurumları dərhal məlumatlandırmalı, üzərinə düşən digər vəzifələri məsulyyətlə həyata keçirməlidir.

Защита окружающей среды на наших освобожденных территориях, соблюдение стандартов экотуризма и правильное использование потенциала региона в этом отношении являются важными факторами экономической реинтеграции. Массовое возвращение населения на наши освобожденные территории, создание там поселений и современной инфраструктуры вернули Карабах нашему обществу. Однако массовое заселение этих территорий, в то же время, растущий международный интерес к Карабаху и желание путешествовать иностранными туристами делают актуальным установление стандартов туризма, особенно экотуризма, в регионе. Говоря о теме, можно сказать, что защита биоресурсов водных бассейнов Карабаха имеет особую актуальность. Большое значение имеет охрана водных ресурсов и их биоразнообразия, что является важной составляющей экотуризма. В связи с этим необходимо реализовать ряд мер, в частности, образование должно быть также связано с требованиями законодательства, чтобы наши люди, которые интересуются рыболовством, были осведомлены об этом вопросе. Хотим обратить внимание читателей на ряд нюансов в этой связи.
Прежде всего, отметим, что в нашей стране спортивное и любительское рыболовство может осуществляться свободно на водоемах общего пользования, однако существуют определенные ограничения на ловлю рыбы на особо охраняемых природных территориях. Так, на особо охраняемых природных территориях и в рыбоводных хозяйствах запрещена спортивная и любительская охотничья деятельность. Эти ограничения применяются для защиты экосистем и защиты редких видов на этих территориях. Закон Азербайджанской Республики «О рыболовстве» предусматривает соответствующие положения в этом отношении. Закон также определяет различные меры по предотвращению уничтожения водных биоресурсов на этих территориях и обеспечению их устойчивого использования. Спортивная и любительская охотничья деятельность на рыбохозяйственных водоемах государственной собственности регулируется соответствующими органами исполнительной власти. Эти органы устанавливают правила управления рыболовством и защиты биологических ресурсов. Помимо обеспечения соблюдения законов, правоохранительные органы могут при необходимости изменять или обновлять существующие правила, что важно для гибкого принятия решений относительно сохранения биоресурсов.
Запреты, указанные в законе, распространяются и на водные ресурсы на освобожденных территориях. Выдержки, которые рассказали нам об этом, придерживаются того же мнения.
По мнению председателя Общественного объединения «Бакинский клуб рыбаков и подводных охотников» Вугара Абдуллаева, необходимо усилить всеобщее просвещение по правилам рыболовства. Можно предотвратить браконьерство и другие противоправные ситуации. В целях просвещения населения необходимо организовывать образовательные видеоролики, акции и турниры о водных ресурсах освобожденных территорий, а также регулярно предоставлять информацию в средствах массовой информации.
Эксперт Афган Алиев считает, что общественность и Государственные учреждения должны тесно сотрудничать в этой области, общественные инициативы должны быть усилены: «Мы, как Союз рыбаков Азербайджана, сотрудничаем в этой области с Министерством экологии и природных ресурсов, Управлением водной транспортной полиции МВД. Государственная пограничная служба и местные отделения полиции мы делаем Мое личное предложение в этой области заключается в том, что в будущем в Азербайджане при Министерстве внутренних дел должна быть создана Экологическая полиция. Также необходимо создать государственное агентство, связанное с рыболовством, для лучшей защиты биоресурсов в этой области, это очень важно, потому что в Азербайджане нет агентства, которое бы занималось исключительно рыболовством и отвечало бы за эту работу.
По мнению эксперта Чингиза Ганиева, использование браконьерами синтетических сетей, использование которых запрещено в Азербайджане, а также уничтожение рыбы и других живых существ путем электрификации воды можно предотвратить как просвещением, так и методами, предусмотренными законом. Соответствующие учреждения принимают для этого необходимые меры. Однако многие граждане по-прежнему занимаются браконьерством и делают это открыто. В связи с этим необходимо еще раз подчеркнуть, что, прежде всего, необходимо научить наших граждан любить природу и подробно о ней просвещать. Для этого нужно проделать большую работу. Эту работу следует начинать с раннего образования: «Ресурсы наших освобожденных территорий, в том числе наши водные ресурсы и биоразнообразие там, находятся под контролем государственных учреждений. Концептуальный подход может быть применен и к этим территориям, когда они подвергаются масштабному антропогенному воздействию. Борьба с нарушителями правил рыболовства и браконьерами всегда должна быть гражданским долгом каждого из нас. В этом случае каждый гражданин должен немедленно информировать соответствующие учреждения и ответственно выполнять другие обязанности.