Azad edilmiş ərazilərdə su bioresurslarının qorunması ekoturizmin inkişafında önəmlidir
İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə ətraf mühitin qorunması, ekoturistik standartlara əməl edilməsi və bu baxımdan bölgənin potensialından düzgün istifadə iqtisadi reinteqrasiyada vacib amillərdəndir. Azad edilmiş ərazilərimizə əhalinin kütləvi qayıdışı, orada yaşayış məntəqələrinin, müasir infrastrukturun yaradılması Qarabağı cəmiyyətimizə yenidən qazandırmış oldu. Bununla belə, bu ərazilərin kütləvi məskunlaşması, eyni zamanda, Qarabağa artan beynəlxalq maraq, xarici turistlərin səyahət həvəsi bölgədə turizm, xüsusən də ekoturizm standartlarının oturuşmasını aktuallaşdırır. Mövzu barədə söhbət açarkən, xüsusilə, Qarabağa aid su hövzələrinin bioresurslarının qorunmasının aktual olduğunu bildirmək olar. Ekoturizm müstəvisində vacib komponent olan su resursları və onlardakı biomüxtəlifliyin qorunması mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu baxımdan, bir sıra tədbirlərin, xüsusilə də maarifləndirmənin həyata keçirilməsi lazımdır.Maarifləndirmə həm də qanunvericiliyin tələbləri barədə olmalıdır ki, balıq ovuna həvəsi olan insanlarımız bu məsələdə bilgili olsunlar. Bununla bağlı bir sıra nüansları oxucuların diqqətinə çatdırmaq istəyirik.
Öncə qeyd edək ki, ölkəmizdə idman və həvəskar balıq ovu ictimai istifadədə olan su obyektlərində sərbəst şəkildə həyata keçirilə bilər, lakin xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərində balıq ovu ilə bağlı müəyyən məhdudiyyətlər mövcuddur. Belə ki, xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərində və balıqartırma təsərrüfatlarında idman və həvəskar ov fəaliyyəti qadağan edilir. Bu məhdudiyyətlər, ekosistemlərin qorunması və həmin ərazilərdəki nadir növlərin mühafizəsi üçün tətbiq olunur. “Balıqçılıq haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda bu barədə müvafiq tənzimləmələr nəzərdə tutulub. Qanunda, həmçinin, eyni zamanda, bu ərazilərdəki su bioresurslarının məhv olmasının qarşısını almaq və onların davamlı istifadəsini təmin etmək məqsədilə müxtəlif tədbirlər müəyyən edir. Dövlət mülkiyyətində olan balıqçılıq su obyektlərində idman və həvəskar ov fəaliyyəti, müvafiq icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən tənzimlənir. Bu orqanlar, balıqçılıq obyektlərinin idarə olunmasına və bioresursların qorunmasına dair qaydalar müəyyən edir. İcra hakimiyyəti orqanları qanunların yerinə yetirilməsini təmin etməklə yanaşı, lazım gəldikdə, mövcud qaydaları dəyişdirə və ya yeniləyə bilər ki, bu da bioresursların qorunması ilə bağlı çevik qərarların qəbul edilməsi baxımından vacibdir.
Qanunda göstərilən qadağalar, eynilə azad olunmuş ərazilərdəki su resursları üçün də keçərlidir. Bu barədə bizə danışan ekserptlər də eyni fikirdədirlər.
“Bakı Balıqçılar və Sualtı Ovçular Klubu” İctimai Birliyinin sədri Vüqar Abdullayevin fikrincə, balıq ovu qaydaları ilə bağlı ümumi maariflənmə gücləndirilməlidir. Bununla brakonyerlik və digər qeyri-qanuni halların qarşısını almaq mümkündür. İnsanları maarifləndirmək məqsədilə azad olunmuş ərazilərin su resursları ilə bağlı maarifləndirici videoçarxlar, aksiyalar, turnirlər təşkil edilməli, mediada bunun haqqında mütəmadi məlumatlandırmalar olmalıdır.
Ekspert Əfqan Əliyev isə düşünür ki, bu sahədə ictimai və dövlət qurumları sıx əməkdaşlıq etməli, ictimai təşəbbüslər gücləndirilməlidir: “Biz Azərbaycan Balıqçılar İttifaqı olaraq bu sahədə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, DİN Su Nəqliyyatında Polis İdarəsi, Dövlət Sərhəd Xidməti və yerli polis idarələri ilə əməkdaşlıq edirik. Mənim bu sahədə şəxsi təklifim budur ki, gələcəkdə Azərbaycanda Daxili İşlər Nazirliyinin tabeliyində Ekologiya Polisi yaradılsın. Bir də balıqçılığa aid bir dövlət qurumu yaradılmalıdır ki, bu sahədə bioresurslar daha yaxşı qorunsun, bu çox vacibdir, çünki Azərbaycanda sırf balıqçılıqla məşqul olan və bu işə məsul qurum yoxdur”.
Ekspert Çingiz Qəniyevin fikrincə isə brakonyerlərin istifadə etdiyi, Azərbaycanda istifadəsi qadağan olunmuş sintetik torlardan istifadənin və suya elektrik verməklə baliqların, digər canlıların məhv edilməsinin qarşısını həm maariflənmə, həm də qanunun tələb etdiyi üsullarla almaq olar. Müvafiq qurumlar bunun üçün lazımi tədbirlər görür. Bununla belə, bir çox vətəndaşlar hələ də brakonyerliklə məşğul olurlar və bunu açıq-a.kar formada həyata keçirirlər. Bu məqamla bağlı bir daha onu vurğulamaq lazım gəlir ki, öncə vətəndaşlarımıza təbiəti sevməyi, onunla bağlı ətraflı maariflənməyi öyrətmək lazımdır. Bunun üçün xeyli iş görmək lazımdır. Bu işə erkən təhsil vaxtlarından başlanılmalıdır: “İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizin sərvətləri, o cümlədən oradakı su resurslarımız və biomüxtəlifliyi dövlət qurumlarının nəzarətindədir. Həmin ərazilər kütləvi antropogen təsirə məruz qalan vaxtlarda bu barədə də konseptual yanaşma tətbiq etmək olar. Balıqçılıq qaydalarını pozanlara, brakonyerlərə qarşı mübarizə isə hər zaman hər birimizin vətəndaşlıq borcu olmalıdır. Bu məsələdə hər bir vətəndaş müvafiq qurumları dərhal məlumatlandırmalı, üzərinə düşən digər vəzifələri məsulyyətlə həyata keçirməlidir.

Protection of the environment in our liberated territories, compliance with ecotourism standards and proper use of the region’s potential in this regard are important factors in economic reintegration. The massive return of the population to our liberated territories, the creation of settlements and modern infrastructure there has returned Karabakh to our society. However, the mass settlement of these areas, at the same time, the growing international interest in Karabakh, and the desire to travel by foreign tourists make the setting of tourism, especially ecotourism standards, urgent in the region. When talking about the topic, it can be said that the protection of the bioresources of the water basins of Karabakh is particularly relevant. Protection of water resources and their biodiversity, which is an important component in ecotourism, is of great importance. In this regard, it is necessary to implement a number of measures, especially education. Education should also be about the requirements of the legislation so that our people who are interested in fishing are knowledgeable about this issue. We would like to bring to the readers’ attention a number of nuances in this regard.
First of all, let us note that sport and amateur fishing in our country can be carried out freely in water bodies of public use, but there are restrictions on fishing in specially protected natural areas. there are certain limitations. Thus, sports and amateur hunting activities are prohibited in specially protected natural areas and fish breeding farms. These restrictions are applied to protect ecosystems and protect rare species in those areas. The Law of the Republic of Azerbaijan “On Fishing” provides relevant regulations in this regard. The law also defines various measures to prevent the destruction of aquatic bioresources in these areas and to ensure their sustainable use. Sports and amateur hunting activities in state-owned fishing water bodies are regulated by the relevant executive authorities. These bodies establish rules for the management of fisheries and the protection of biological resources. In addition to enforcing laws, enforcement agencies can modify or update existing regulations as needed, which is important for flexible decision-making regarding the conservation of bioresources.
The prohibitions specified in the law also apply to water resources in exempted areas. The excerpts that told us about this are of the same opinion.
According to Vugar Abdullayev, Chairman of the “Baku Fishermen and Underwater Hunters Club” Public Union, general education about fishing rules should be strengthened. It is possible to prevent poaching and other illegal situations. In order to educate people, educational videos, actions, and tournaments should be organized about the water resources of the liberated areas, and regular information should be provided in the media.
Expert Afgan Aliyev thinks that public and state institutions should cooperate closely in this field. , public initiatives should be strengthened: “We, as the Azerbaijan Fishermen’s Union, cooperate in this area with the Ministry of Ecology and Natural Resources, the Water Transport Police Department of the Ministry of Internal Affairs, the State Border Service and local police departments we do My personal proposal in this field is that in the future, the Environmental Police should be created under the Ministry of Internal Affairs in Azerbaijan. Also, a state agency related to fishing should be created to better protect bioresources in this area, this is very important, because there is no agency in Azerbaijan that is solely engaged in fishing and is responsible for this work.”
According to expert Chingiz Ganiyev, the use of synthetic nets used by poachers, the use of which is prohibited in Azerbaijan, and the destruction of fish and other living things by electrifying water can be prevented by both education and the methods required by the law. Relevant institutions take necessary measures for this. However, many citizens still engage in poaching and do it openly. Regarding this point, it is necessary to emphasize once again that first of all, it is necessary to teach our citizens to love nature and to be educated about it in detail. A lot of work needs to be done for this. This work should be started from early education: “The resources of our freed territories, including our water resources and biodiversity there, are under the control of state institutions. A conceptual approach can also be applied to these areas when they are subject to massive anthropogenic influence. The fight against those who violate fishing rules and poachers should always be a civic duty of each of us. In this matter, every citizen should immediately inform the relevant institutions and carry out other duties responsibly.