“Yaşıl Dünya” Ekoloji Maarifləndirmə İctimai Birliyinin sədri Elman Cəfərli: “Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda ekoturizmin inkişaf etdirilməsi üçün öncə qanunvericilik bazası yaradılmalıdır”.
Müsahibimiz “Yaşıl Dünya” Ekoloji Maarifləndirmə İctimai Birliyinin sədri Elman Cəfərlidir.
-Azad edilmiş ərazilərdə ətraf mühitin qorunması və ekoturistik standartlara əməl edilməsi, təbii resurslar və ekoturizm potensialından tam və düzgün yararlanmaq, zərərli antropogen təsirlərin qarşısını almaq vacib məsələlərdəndir. Bu məsələ ilə bağlı olaraq fikirlərinizi öyrənmək istərdik.
-Ölkəmizin turizmin inkişafına imkan yaradan əsrarəngiz təbiəti var. Azərbaycanın əlverişli relyefi, iqlim şəraiti istər ənənəvi turizmin, istərsə də ekoturizmin inkişafına əlverişli şərait yaradır. Azərbaycanda dağlıq ərazilər çoxdur. Son zamanlar ekoturizmə üstünlük verən həvəskarların da sayı artıb. Tanıdığım bir qrup var, ölkənin istənilən hotelində istirahət etmək üçün kifayət qədər maddi imkanları da var. Lakin onlar hər yay bir bölgəyə gedir, dağlıq ərazilərdə çadırlar qurur, orada gecələyirlər. Dağa qalxır, velosiped sürür, yerli əhalinin, fermerlərin təklif etdiyi təbii kənd məhsullarından istifadə edir. Ekoturizmi kütləvi turizmdən fərqləndirən əsas amil də budur. Həm bölgənin təbii şəraiti qorunub saxlanılır, həm də yerli insanlar qazanır. Onlar evləri, avtomobilləri ilə turistlərə xidmət göstərir, bu işdən pul qazanırlar. Nəticədə yerli iqtisadiyyat: kirayə bazarı, kənd təsərrüfatı, heyvandarlıq, quşçuluq canlanır, həm də turistlər ekoloji təmiz məhsullarla qidalanır və daha az pul xərcləməklə tətil günlərini daha xoş, daha mənalı keçirirlər.
Azərbaycanın turizm potensialı olan ən dilbər guşələri işğaldan azad olunmuş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur ərazilərində yerləşir. Çox təəssüf ki, bu ərazilər 30 illik işğal dövründə ekoloji çirklənməyə məruz qalıb. Ərazilərimizdə 30 il ərzində 1,5 milyondan çox piyada və texnika əleyhinə mina basdırılıb. Torpaqlarımızda həmçinin partlamamış hərbi sursatlar var. Öncə ərazilərimiz minalardan və partlamamış hərbi sursatlardan təmizlənməlidir. Minalardan təmizləndikdən, bölgədə infrastruktur yaradıldıqdan sonra istər kütləvi, istərsə də, ekoturizmin inkişafından danışmaq olar.
Son illərin statistikası göstərir ki, ölkəmizə üz tutan əcnəbi turistlər əsasən ekoloji turizmə, aqroturizmə daha çox maraq göstərirlər. Müvafiq qurumlar ekoturizmin inkişafı ilə bağlı müəyyən layihələr də həyata keçirirlər. Hər halda işğaldan azad olunmuş bölgələrdə ekoturizmin inkişafı üçün turizm şirkətlərinin üzərinə böyük məsuliyyət düşür.
Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda ekoturizmin inkişafı üçün ekoloji parkların, nadir bitkilərin mühafizəsini həyata keçirən dendrologiya bağlarının, qoruqların yaradılması yaxşı olardı. Bölgədə yüksək keyfiyyətli avtomobil yolları çəkilir. Yaxşı olardı ki, velosiped yolları şəbəkəsi də qurulsun. Yenidən qurulan Ağdam şəhərində böyük ekoloji park və velosiped yolları çəkilir. Bu işlər bərpa edilən digər rayonlarda da edilə bilər.
– Böyük qayıdış layihəsi çərçivəsində və Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda aparılan tikinti-quruculuq işləri yaşıl texnologiyalara əsaslanır. Bu günlərdə biz Zəngilan rayonunun Ağalı qəsəbəsində olduq. Qeyd edim ki, Ağalı ölkədə ilk ağıllı kənd layihəsidir. Kanalizasiya sistemi fərqli texnologiya ilə qurulub. Məişət tullantı sularını axıdan kanalizasiya xətti ilə yanaşı yağı sularını axıdan ayrıca xətt var. Yağış suları toplanır, təkrar emaldan sonra suvarmada istifadə olunur.
Evlərin qızdırılması və işıqlandırılması bərpa olunan enerjiyə əsaslanır. Hətta Ağalıda elektriklə işləyən avtomobilləri şarj etmək üçün ayrıca məntəqə yaradılıb. Hesab edirəm ki, bu təcrübə başqa bölgələrdə də tətbiq edilməlidir.
– Hesab edirəm ki, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda ekoturizmin inkişaf etdirilməsi üçün öncə qanunvericilik bazası yaradılmalıdır. Ərazidə məskunlaşan əhaliyə pay torpaqları ayrılmalı, torpaqların bölgədə məskunlaşmayan iş adamlarına satılması qadağan edilməlidir. Kənardan gələn işbaz bölgədə torpaq alıb, turizm obyekti, hotel, restoran tikə biləcəksə, o zaman yerli ekoturizmin inkişafı mümkün olmayacaq. Ekoturizm öncə yerli əhalinin iqtisadi mənfəətinə hesablanmalıdır. Orada məskunlaşmış kəndli, fermer turistlərə öz xidmətini, məhsulunu təklif etməlidir.
-2023-cü ilin 19 sentyabrından sonra Azərbaycan qanunları bütün ölkə ərazisində işləyir. Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda daimi məskunlaşan və xidməti işlərlə əlaqədar müvəqqəti yaşayan insanlar bilməlidir ki, təbii sərvətlər və bioresurslarımız zəngindir, amma tükənməz deyil. Ekoturizmin əslində kütləvi turizmdən əsas fərqi elə budur. Bioresurslardan təbiətə zərər vurmadan istifadə etmək. Fikrimcə, bölgədə məskunlaşmış insanlar arasında maarifləndirmə tədbirləri aparmaq çox vacibdir. Yaxşı olar ki, vətəndaş cəmiyyəti fəalları həmin bölgələrə getsinlər, insanlara səyyar xidmətlər göstərsinlər, maarifləndirici söhbətlər aparsınlar, ağacəkmə aksiyaları keçirsinlər. Eyni zamanda qanunsuz ov edənlər, biomüxtəlifliyə zərər vuranlar haqqında cəzalar tətbiq etmək lazımdır.
-Azad edilmiş ərazilərdə bioresursların, su hövzələrindəki canlıların qorunması ilə bağlı tədbirlər də əhəmiyyət daşıyır. Bu barədə qeyri-qanuni ov və brakonyerliyin qarşısının alınması ilə bağlı hansı tədbirlər görülə bilər?
-Bu yaxınlarda sosial şəbəkələrdə bir video rastıma çıxdı. Videogörüntülər böyük qayıdış layihəsi çərçivəsində Qarabağda işləyən və orada məskunlaşmış insanlar tərəfindən ov mövsümü olmayan aylarda və qanundankənar balıq ovu ilə bağlı idi. Hesab edirəm ki, bu cür halların qarşısı alınmalıdır. Minalı ərazilərdə, riskli şərtlər altında işləyən vətəndaşlarımız fədakarlıq nümunəsi göstərirlər. Lakin qanunlar ölkənin bütün ərazilərində qüvvədədir. Bu cür yollarda bölgədə ekomüxtəlifliyə ziyan vurmaq olmaz. Ərazidə müvafiq qurumlar tərəfindən nəzarətin gücləndirilməsi yaxşı olardı.

It is important to follow ecotourism standards in our liberated areas
Elman Jafarli, Chairman of the “Green World” Environmental Awareness Public Union: “In order to develop ecotourism in Karabakh and Eastern Zangezur, a legislative framework must first be created”.
Environmental protection in our territories freed from occupation, compliance with ecotourism standards and proper use of the region’s potential in this regard are important factors in economic reintegration. We present the opinions and suggestions of experts on the subject.
Our interviewer is Elman Jafarli, the chairman of the “Green World” Environmental Awareness Public Union.
-Environmental protection and compliance with ecotourism standards in liberated areas, full and proper use of natural resources and ecotourism potential, prevention of harmful anthropogenic effects are important issues. We would like to know your thoughts on this issue.
-Our country has a mysterious nature that allows for the development of tourism. Azerbaijan’s favorable relief and climatic conditions create favorable conditions for the development of both traditional tourism and ecotourism. There are many mountainous areas in Azerbaijan. Recently, the number of lovers who prefer ecotourism has also increased. There is a group I know, who have enough financial means to rest in any hotel in the country. However, they go to a region every summer, pitch tents in mountainous areas, and spend the night there. He climbs the mountain, rides a bicycle, uses natural village products offered by local people and farmers. This is the main factor that distinguishes ecotourism from mass tourism. Both the natural conditions of the region are preserved and the local people benefit. They serve tourists with their houses and cars, and earn money from this business. As a result, the local economy: the rental market, agriculture, animal husbandry, and poultry are revived, and tourists are fed with ecologically clean products and spend less money, spending more pleasant and more meaningful vacations.
Azerbaijan’s most charming tourism potential Its corners are located in the territories of Karabakh and East Zangezur, which were freed from occupation. It is a pity that these areas were subjected to environmental pollution during the 30-year occupation. Over 1.5 million anti-personnel and anti-vehicle mines have been buried in our territories for 30 years. There are also unexploded ordnance on our land. First, our territories must be cleared of mines and unexploded ordnance. After clearing the mines and creating the infrastructure in the region, we can talk about the development of both mass and ecotourism.
Statistics of recent years show that foreign tourists visiting our country are mainly interested in ecological tourism and agro-tourism. Relevant institutions also implement certain projects related to the development of ecotourism.In any case, tourism companies have a great responsibility for the development of ecotourism in regions freed from occupation.
It would be good to create ecological parks, dendrology gardens, and reserves that protect rare plants for the development of ecotourism in Karabakh and Eastern Zangezur. High-quality roads are being built in the region. It would be good to build a network of bicycle paths. A large ecological park and bicycle paths are being built in the rebuilt city of Aghdam. These works can be done in other rehabilitated regions.
-Protection of the environment, including water bodies and their bioresources, as well as other natural resources in our liberated territories, is also important in terms of compliance with the principles of “green growth” in our country. In this context, how do you evaluate the measures implemented in our country, including in the liberated areas?
– The construction works carried out within the framework of the Great Return Project and in Karabakh and East Zangezur are based on green technologies. These days we visited Agalı settlement of Zangilan region. I should mention that Agali is the first smart village project in the country. Sewage system is built with different technology. In addition to the sewage line that discharges household waste water, there is a separate line that discharges oil water. Rainwater is collected, recycled and used for irrigation. Heating and lighting of houses is based on renewable energy. A separate charging point for electric cars has even been created in Agalı. I believe that this practice should be applied in other regions as well.
-Using the potential of ecotourism by following the principles of “green growth” and thereby contributing to the effective reintegration of those areas is also profitable from an economic point of view. It is also reported that the touristic potential of that region is high. From this point of view, what steps should be taken to develop ecotourism in those areas?
– I think that a legislative framework should be created for the development of ecotourism in Karabakh and Eastern Zangezur. Allotment of land should be allocated to the population living in the area, and the sale of land to businessmen who do not live in the area should be prohibited. If a foreign businessman can buy land in the region and build a tourist facility, hotel, restaurant, then the development of local ecotourism will not be possible. Ecotourism must first be calculated for the economic benefit of the local population. The peasants and farmers settled there should offer their services and products to the tourists.
-Education of the population relocated to the regions, ecotourism enthusiasts, amateur fishermen and other groups in terms of the environment and ecotourism is the need of the day. What actions are needed in this direction? In general, what should be the awareness measures? What fines can be imposed?
-After September 19, 2023, the laws of Azerbaijan will work throughout the country. People who live permanently in Karabakh and East Zangezur and live temporarily due to official work should know that our natural resources and bioresources are rich, but not inexhaustible. This is the main difference between ecotourism and mass tourism. Using bioresources without harming nature. In my opinion, it is very important to raise awareness among the people living in the region. It is better that civil society activists go to those regions and provide mobile services to people.let them conduct enlightening talks and conduct tree-planting campaigns. At the same time, it is necessary to impose penalties on those who hunt illegally and harm biodiversity.
-Measures related to the protection of bioresources and living things in water bodies in the liberated areas are also important. What measures can be taken to prevent illegal hunting and poaching?
-Recently, I came across a video on social networks. The videos were related to illegal fishing and off-season fishing by people working and settling in Karabakh as part of the Great Return Project. I believe that such situations should be prevented. Our citizens who work in minefields under risky conditions show an example of selflessness. But the laws are valid in all areas of the country. Ecodiversity in the region cannot be damaged on such roads. It would be good to strengthen control in the area by relevant institutions.
The article was prepared within the framework of the “Ecotourism standards in liberated areas” project implemented by the Public Union for Integration into the Globalized World with the financial support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan. The position of the author or the interviewee and the position of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations may not correspond.