Azad olunmuş ərazilərdə meşə sahələri də artırılmalıdır
QHT sədri Qəhrəman Yusupov: “Azad edilmiş ərazilərdə ekoturizm və təbiətlə bağlı hər hansı qayda pozuntusu cərimələrlə müşayiət olunmalıdır. Cərimələr yalnız maddi deyil, həm də mənəvi təsirlərlə həyata keçirilə bilər”
Müsahibimiz Kənd Yaşıl Turizminin İnkişafına Dəstək İctimai Birliyinin sədri Qəhrəman Yusupovdur.
– Hazırda Azərbaycanın aidiyyəti qurumları, ümumilikdə dövlət tərəfindən ətraf mühitin qorunması yolunda həyata keçirilən tədbirlər təqdirəlayiqdir. 2000-ci ildən indiyə kimi xeyli işlər görülüb, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi yaradılıb, “Meşələrin bərpa edilməsi və artırılmasına dair Milli Proqram” qəbul edilib. Bu proqrama əsasən ölkəmizin müxtəlif ərazilərində yaşıllaşdırma işləri müvəffəqiyyətlə həyata keçirilir: keçmiş meşə sahələri bərpa edilir, yeni yaşıllıqlar salınır. Misal olaraq Abşeron yarımadasında görülən işləri sadalamaq olar. Yarımadada Zığ gölü ətrafı və xüsusilə də keçmiş neft mədənləri ərazilərində intensiv surətdə ağaclar əkilir. Bundan başqa, “Xüsusi mühafizə olunan ərazilər haqqında” qanun qəbul edilib, 10 Milli park yaradılıb. O ki qaldı, işğaldan azad olunmuş ərazilərə, burada da yeni milli parkların yaradılması nəzərdə tutulub. Bu ərazilərin erməni işğalçıları tərəfindən basdırılmış minalardan təmizlənməsinin özü də əslində ətraf mühitin, yaşıllıqların qorunması deməkdir.
Laçın, Kəlbəcər rayonlarında məskunlaşmış və ya bura köçəcək yerli əhali yaşıllıqlar qoynunda yaşayacaqlar. Onlar asudə vaxtlarını təbiətdə keçirir, yerli su hövzələrində balıq tutur və s. işlər görürlər.
Həyata keçirilən tədbirlərdən biri də İstilik Elektrik Stansiyaları əvəzinə Su Elektrik Stansiyalarının yaradılması, günəş elektrik panellərinin qurulmasıdır. Bütün bunlar ətraf mühitin qorunmasına böyük töhfədir. Nəinki azad olunan torpaqlarda, aran zonasında da kənd təsərrüfatına uyğun olmayan ərazilər var ki, buralarda günəş panelləri qurmaq mümkündür. Biləsuvar rayonunda artıq bu cür panellərin qurulmasına başlanılıb. Bu rayonda əldə olunan elektrik enerjisi bir neçə rayonu təmin etmək imkanına malik olacaq. Bu isə o deməkdir ki, əlavə istehsalat obyektləri açıldıqca bu obyektlərin elektrik enerjisinə olan tələbatı tam ödəniləcəkdir. Yeri gəlmişkən, azad olunmuş ərazilərdə meşə sahələri də artırılmalıdır. Ölkə ərazisinin yalnız 13%-i meşə sahələridir.
Tullantılar da narahatlıq doğuran məsələdir. Ümumiyyətlə şəhər, qəsəbə, kənd bələdiyyələrinin bir vəzifə borcu var ki, bu da öhdələrində olduğu ərazilərdə təmizliyin qorunması, tullantıların vaxtında yığılıb daşınmasına nəzarət və yardımçı olmaqdır. Lakin hər yaşayış məntəqəsində bu tələblərə riayət olunmur. Xüsusilə də, ucqar ərazilərdə bu problem həmişə gündəmdədir.
– Ekoloji turizm təbiət qoynunda həyata keçirilən turizm növüdür ki, bu zaman yalnız istirahət deyil, eyni zamanda ətraf ərazilərin flora və faunası barədə turistlər tərəfindən informasiyanın əldə edilməsidir. Qrup rəhbəri tur marşrutun keçdiyi ərazidə təbiətin hər məqamı barədə məlumatlı olmalı və turistlərə çatdırmağı bacarmalıdır. Ekoloji turlar zamanı ətraf ərazilərin zibilliklərdən təmizlənməsi və ya yeni əkinlərin salınması da həyata keçirilə bilər. Təbiət qoynuna səfərlər insanlar tərəfindən təbiətə olan mövqeyini, münasibətini tam dəyişdirir. İnsanlar bitki aləmi barədə nə qədər geniş məlumatlı olarlarsa, onlar bir o qədər də bu aləmi mühafizə edər, qoruyarlar.
Ölkəmizdə olan 10 milli parkın hər birində Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin mütəxəssisləri tərəfindən 100-ə qədər ekoloji marşrutlar salınıb. Marşrutlar müxtəlif məsafəlidir, çətinlik dərəcəsi fərqlidir, hərəkət isə piyada, atlarla, avtomobillə aparıla bilər. Nazirlik tərəfindən çox gözəl təşəbbüslər irəli sürülüb. Lakin bu imkanlardan yararlanaraq həmin ərazilərdən həddən artıq turistin keçməsi təbiətə yalnız ziyan vura bilər. Yəni bitkilərin zədələnməsi, faunanın həmin ərazidən uzaqlaşması baş verə bilər. Bu səbəbdən Qərb ölkələrində milli parklara giriş sayı limitləşdirilib.
Bir məqamı da qeyd edim ki, sosial şəbəkələrdə təbiət qoynunda turlar təşkil edən bir sıra təşkilatlar öz fəaliyyətləri barədə mütəmadi olaraq məlumat yerləşdirirlər. Bunlardan Polad Camping club Azerbaijan, Camping Azerbaijan təşkilatları öz aktivlikləri ilə seçilirlər. Azərbaycan Skautlar Assosiasiyası yeniyetmələr üçün mütəmadi olaraq təbiət ərazilərində tədbirlər keçirir. Bu təşkilatın həyata keçirdiyi tədbirlər zamanı təbiət qoynunda yeniyetmələrə düşərgədə çadırqurma, oxatma, ilk yardım, ocaq qurma, dağçılıq bacarıqları öyrədilir.
Ümumilikdə nəinki azad olunan torpaqlar, ölkəmizin istər Cənub regionu, istərsə də Şimal, Şimal-Qərb, Qərb regionları böyük turizm potensialına malik ərazilərimiz sayılır. Bu zonalarda dağlıq, meşəlik ərazilər, çaylar, göllər, mineral bulaq mənbələrinin olması təbiət qoynunda fərqli istirahətin keçirilməsi üçün hər tərəfli imkanlar var. Yerli sakinlər istər yerli, istərsə də əcnəbi turistləri gülərüzlə qarşılayaraq, onlara dəstək göstərirlər, qonaqpərvərlik isə yüksək səviyyədə olur.
Yeri gəlmişkən, təəssüf ki, Xəzər dənizinin də potensialından lazımi səviyyədə istifadə edilmir. Turistlərə təklif olunan xidmət çeşidi nə qədər geniş olarsa, turistlər həmin əraziyə dəfələrlə gələrlər. Dənizdə qayıqlarla gəzinti, balıq tutmaq, sualtı gəzintilərin təşkili demək olar ki yoxdur. Hətta Bakıda bulvarda gəmidə təşkil edilən gəzintilər böyük fasilələrlə keçirilir. Bu gəzintiləri ekskursiya formatında keçirilməsi üçün hər cür imkanlar var. Belə olan halda zaman dəniz gəzintisi daha maraqlı keçər.
Gözəl təbiətə malik bölgələrdə – dağı, meşəsi, çayı, mineral bulaqları olan ərazilərdə kənd turizmi geniş yayılıb. Qərb ölkələrində bu turizm növü ölkə vətəndaşları arasında daha çox tələb olunan turizm növüdür. Bu səbəbdən dövlət, icra hakimiyyəti orqanları bu turizm növünü hərtərəfli dəstəkləyirlər. QHT-lər də burada öz sözünü deyirlər. Məsələn, “Kənd yaşıl turizminin inkişafına dəstək” İctimai Birliyi kənd turizminin populyarlaşmasında xüsusi rol oynayıb. İctimai birlik ölkəmizin demək olar ki, bütün bölgələrində turistlərə xidmət göstərən və ya xidmət göstərmək istəyən kənd sakinlərinə təlimlər keçirir. Təlimlərdə kənd evi daxilində, həyətyanı sahədə, kənd ərazisində və kəndətrafı ərazilərdə turist xidmətlərinin incəlikləri barədə nəzəri və praktiki təlimlər təşkil olunur. İctimai birliyin mütəxəssisləri tərəfindən layihələr çərçivəsində “Qonaq evlərinin sahiblərinə praktiki tövsiyələr” və “Kənd qonaq evlərinin fəaliyyətinin əsasları” çap vəsaitləri hazırlanır və s. tədbirlər təşkil olunub. Bu kimi tədbirlər gələcəkdə azad olunmuş ərazilərdə də aktiv şəkildə təşkil olunsa yaxşı olar.
Ümumiyyətlə, bölgələrin potensialını yerli sakinlər daha yaxşı bilirlər və turizm fəaliyyəti ilə məşğul olan qurumlara məhz yerli sakinlərin xidmət və imkanlarından daha geniş istifadə etmələri tövsiyə olunur.
-Ümumiyyətlə, reklam və maarifləndirmə davamlı surətdə həyata keçirilməlidir. Ərazinin təmiz saxlanması, sanitariya-gigiyena tələblərinə cavab verən şəraitin olması təkcə iaşə obyektlərinə deyil, bütün sakinlərə aiddir. İstər yerli, istərsə də burada müvəqqəti qalan sakinlər, turistlər bu qaydalara riayət etməlidirlər.
Təmizliyə riayət edilməsi üzrə maarifləndirmə uşaq yaşlarından ailədə, orta və ali təhsil ocaqlarında, iş yerlərində həyata keçirilməlidir.
Düzdür son illərdə meşə ərazilərinin, dəniz sahillərinin zibilliklərdən təmizlənməsi istiqamətində aktiv aksiyalar keçirilir. Amma maarifləndirmə daha da aktivləşməlidir. İnanıram ki, bu aksiyalarda iştirak etmiş könüllülər yaşadıqları ərazilərdə də gələcəkdə təmizliyə daha həssaslıqla yanaşacaqlar.
Ekoloji tarazlıq hər bir icmanın ali vəzifəsinə çevrilməlidir. Hər bir icma üzvü natəmizliklə bağlı hərəkətinə və ya bitki aləminə vurduğu ziyana görə məsuliyyət hiss etməlidir. Bu məsuliyyəti hər bir şəxs yalnız ona cərimə yazıldıqda deyil, əvvəldən bilməlidir. Bunun üçün isə telekanallarda, sosial şəbəkələrdə, çöl reklam lövhələrində məsuliyyətə cəlb olunma barədə məlumatlandırmalar olmalıdır. Təbiət qoynuna turlar zamanı piyada, atüstü, velosipedlə yürüş zamanı ətraf ərazilərin zibillənməsinə yol verilməməlidir.
-İşğaldan azad edilmiş ərazilərin minalardan təmizlənməsi ilk növbədə insanların həyatının qorunması və təbii resursların qorunmasıdır. Minaların partlaması insan həyatına təhlükə yaratdığı kimi, heyvan və quşların həmin ərazilərdən uzaqlaşması ilə müşayiət olunur.
Ekoloji durum surətlə dəyişir. Məsələn, keçən əsrin 60-70-ci illərində Şıx çimərliyində dənizdə 1-2 saat ərzində 3 kiloluq balon həcmində xərçəngkimiləri tutmaq olurdu. Hazırda heç 1 sutka ərzində bu qədər xərçəngkimiləri tapmaq mümkün deyil.
Qarabağ bitki və heyvanat aləmi resursları zəngin ərazidir. Buranın landşaftı həmişə bölgəyə gələnləri valeh edib. Görkəmli dramaturq Mirzə Fətəli Axundov XIX əsrdə özünün pyesində fransız səyahətçisi Müsyö Jordanın Qarabağın bitki aləminə necə valeh olduğunu göstərib.
Hazırda Suqovuşan su anbarında avarçəkmə üzrə beynəlxalq yarışlar keçirilir, Laçın rayonunun sakinləri Həkəri çayında balıq ovuna çıxırlar. Bu imkanlar turizmin inkişafına təsir edən amillərdir. İnanıram ki, Qarabağ ərazisinin hər metri turizm üçün böyük potensiala malik olacaq. Yol infrastrukturunun təkmil olması sahibkarlıq obyektlərinin səmərəli işləməsi ilə yanaşı turistlərin bu ərazilərə gəlməsinə təsir edən əsas amildir.
Burada ekoturizm və təbiətlə bağlı hər hansı qayda pozuntusu cərimələrlə müşayiət olunmalıdır. Cərimələr yalnız maddi deyil, həm də mənəvi təsirlərlə həyata keçirilə bilər. Yaşadığı ərazini, Vətənini sevən hər bir vətəndaş qəbul olunmuş qaydalara riayət etməlidir. Ölkəmizin müxtəlif regionlarında alma, nar, düyü, sitrus , kulinariya və digər festivallar keçirilir. İlk növbədə təmizliyin saxlanması üçün münasib sayda zibil yeşikləri, biotualetlər qurulmalı və bunlara nəzarət edən, təmizləyən əlavə işçilər cəlb edilməlidir. Eyni tədbirlər azad olunmuş ərazilərə də aiddir.
-Hazırkı dövrdə təbliğat tədbirlərinin onlayn resurslarda aparılması geniş yayılıb. Neqativ hallar “You Tube”, “X” sosial şəbəkələri vasitəsilə, digər saytlarda göstərilməlidir. Eyni zamanda təmizliyin saxlanması, neqativ davranışların qarşısının alınması məqsədilə yerli sakinlərlə toplantılar keçirilməli, festivallar, yarmarkaların keçirilməsi zamanı maarifləndirici tədbirlər həyata keçirilməlidir.

Forest areas should also be increased in liberated areas
NGO chairman Kahraman Yusupov: “Any violation of rules related to ecotourism and nature in liberated areas should be accompanied by fines. Fines can be implemented not only with material, but also with moral effects.
Protection of the environment in our liberated territories, compliance with ecotourism standards and proper use of the region’s potential in this regard are important factors in economic reintegration. The massive return of the population to our liberated territories, the creation of settlements and modern infrastructure there has returned Karabakh to our society. However, the mass settlement of these areas, at the same time, the growing international interest in Karabakh, and the desire to travel by foreign tourists make the establishment of tourism, especially ecotourism standards in the region urgent. The opinions and suggestions of experts and scientists on the subject are of interest to our society.
Our interviewee is Kahraman Yusupov, the chairman of the Public Association for the Development of Rural Green Tourism.
– Currently, the measures implemented by the relevant institutions of Azerbaijan and the state in general to protect the environment are commendable. Since 2000, a lot of work has been done, the Ministry of Ecology and Natural Resources was established, and the “National Program for the restoration and increase of forests” was adopted. According to this program, greening works are successfully carried out in different areas of our country: former forest areas are restored, new green areas are planted. As an example, we can list the works done on the Absheron peninsula. On the peninsula, trees are intensively planted around Lake Zigh and especially in the areas of former oil fields. In addition, the law “On Specially Protected Areas” was adopted, and 10 National Parks were created. As for it, it is planned to create new national parks in the territories freed from occupation. Cleaning these areas from mines buried by the Armenian invaders actually means protecting the environment and greenery.
The local population settled in Lachin and Kalbajar regions or will move here will live in the heart of greenery. They spend their free time in nature, fishing in local water bodies, etc. they are doing work.
One of the implemented measures is the creation of Hydroelectric Power Stations instead of Thermal Power Stations, the construction of solar electric panels. All this is a great contribution to environmental protection. Not only in the liberated lands, but also in the lowland areas, there are areas unsuitable for agriculture, where it is possible to build solar panels. Construction of such panels has already started in Bilasuvar region. The electricity obtained in this region will be able to supply several regions. This means that as additional production facilities are opened, the electricity demand of these facilities will be fully met. By the way, forest areas should be increased in liberated areas. Only 13% of the country’s territory is forested.
Waste is also a concern. In general, city, town, and village municipalities have a duty, which is to protect cleanliness in the areas they are responsible for, to control and assist in timely collection and transportation of waste. However, these requirements are not observed in every settlement. This problem is always on the agenda, especially in remote areas.
– Ecological tourism is a type of tourism carried out in the heart of nature, which is not only recreation, but also information about the flora and fauna of the surrounding areas. is to do. The group leader should be knowledgeable about every point of nature in the area where the tour route passes and should be able to convey it to tourists. Cleaning the surrounding areas from garbage or planting new crops can also be done during ecological tours. Visits to the bosom of nature completely change people’s position and attitude towards nature. The more widely people know about the plant world, the more they protect and protect it.
Up to 100 ecological routes in each of the 10 national parks in our country by specialists of the Ministry of Ecology and Natural Resources. released. Routes are of different distances, difficulty level, and movement can be done on foot, by horse, by car. Many great initiatives have been put forward by the Ministry. However, taking advantage of these opportunities, too many tourists passing through those areas can only harm the nature. In other words, plants may be damaged and fauna may move away from that area. For this reason, the number of entrances to national parks in Western countries is limited.
I would like to mention one point that a number of organizations that organize nature tours regularly post information about their activities on social networks. Among them, Polad Camping club Azerbaijan and Camping Azerbaijan organizations are distinguished by their activities. Azerbaijan Scouts Association regularly holds events for teenagers in nature areas. During the activities carried out by this organization, teenagers are taught tent-building, archery, first aid, campfire, and mountaineering skills in the camp. , Western regions are considered to be our areas with great tourism potential. In these zones, the presence of mountainous, forested areas, rivers, lakes, mineral spring sources, there are all-round opportunities for different recreation in the heart of nature. Local residents warmly welcome and support both local and foreign tourists, and hospitality is at a high level.
By the way, unfortunately, the potential of the Caspian Sea is not used at the proper level. The wider the range of services offered to tourists, the more often tourists will come to that area. There are almost no boating, fishing, and underwater excursions in the sea. Even in Baku, boat trips on the boulevard take place with big breaks. There are all kinds of opportunities to conduct these trips in the format of an excursion. In such a case, the sea trip will be more interesting.
Rural tourism is widespread in regions with beautiful nature – mountains, forests, rivers, and mineral springs. In Western countries, this type of tourism is the most demanded type of tourism among the citizens of the country. For this reason, state and executive authorities fully support this type of tourism. NGOs also have their say here. For example, the Public Union “Support for the development of rural green tourism” played a special role in the popularization of rural tourism. The public association conducts trainings for villagers who provide or want to provide services to tourists in almost all regions of our country. In the trainings, theoretical and practical trainings are organized on the intricacies of tourist services inside the village house, in the yard, in the village and in the rural areas. Within the framework of the projects, the specialists of the public association are preparing the printed materials “Practical recommendations for the owners of guest houses” and “Basics of the activity of rural guest houses”, etc. events have been organized. It would be good if such events were actively organized in the liberated areas in the future.
In general, the local residents know the potential of the regions better, and it is recommended that the institutions engaged in tourism activities make wider use of the services and opportunities of the local residents.
-Education of the population relocated to the regions, ecotourism enthusiasts, amateur fishermen and other groups in terms of environment and ecotourism is the need of the day. What actions are needed in this direction? In general, what should be the awareness measures? What fines can be imposed?
-In general, advertising and awareness should be carried out continuously. Keeping the territory clean, having conditions that meet sanitary and hygiene requirements is not only for catering facilities, but for all residents. Both local and temporary residents and tourists must follow these rules.
Education on cleanliness should be carried out from childhood in families, secondary and higher education institutions, and workplaces.
It is true that in recent years, active actions have been taken to clean forest areas and sea coasts from garbage. But awareness should be more active. I believe that the volunteers who participated in these actions will be more sensitive to cleanliness in the areas where they live in the future.
Ecological balance should become the highest task of every community. Each community member should feel responsible for his/her act of uncleanliness or damage to the flora. Every person should know this responsibility not only when a fine is written on him, but from the beginning. For this, there should be information about being held accountable on TV channels, social networks, and outdoor billboards. Littering of the surrounding areas should not be allowed during tours to the bosom of nature on foot, on horseback, or by bicycle.
-Measures related to the protection of bioresources and living things in water basins are also important in the liberated areas. What measures can be taken to prevent illegal hunting and poaching? What kind of suggestions do you have?
-Cleaning de-mined areas is primarily about protecting people’s lives and protecting natural resources. The explosion of mines poses a threat to human life, and is accompanied by the departure of animals and birds from those areas.
The ecological situation is changing rapidly. For example, in the 60s and 70s of the last century, it was possible to catch crayfish in the amount of a 3-kilogram balloon in the sea for 1-2 hours on Shikh beach. Currently, it is impossible to find so many crustaceans in one day.
Karabakh is an area rich in plant and animal resources. The landscape here has always fascinated visitors to the region. In his play in the 19th century, the famous playwright Mirza Fatali Akhundov showed how the French traveler Monsieur Jordan was fascinated by the flora of Karabakh.
Currently, international rowing competitions are held in the Sugovushan reservoir, residents of Lachin district go fishing in the Hekari river. These opportunities are factors affecting the development of tourism. I believe that every meter of Karabakh territory will have great potential for tourism. The improvement of road infrastructure is the main factor influencing the arrival of tourists to these areas along with the efficient operation of business facilities.
Any violation of rules related to ecotourism and nature should be accompanied by fines. Fines can be implemented not only with material, but also with moral effects. Every citizen who loves the area where he lives and his Motherland must follow the accepted rules. Apple, pomegranate, rice, citrus, culinary and other festivals are held in different regions of our country. First of all, in order to maintain cleanliness, an adequate number of trash cans and bio-toilets should be built, and additional workers should be recruited to monitor and clean them. The same measures apply to the liberated areas.
– What social media projects can be implemented in terms of education, promotion and information for the main audience and target groups in this regard? How should propaganda be built using new media tools?
– At present, conducting propaganda events on online resources is widespread. Negative cases should be shown through “You Tube”, “X” social networks and other sites. At the same time, in order to maintain cleanliness and prevent negative behavior, meetings should be held with local residents, and educational measures should be implemented during festivals and fairs.