Azad olunmuş ərazilərdə qeyri-qanuni ov və brakonyerlik təhlükəsi yoxdur
Turizm üzrə ekspert Ruslan Quliyev: “Əsas məsələ erməni vandalizminin ölkənin ətraf mühiti, ekoturistik potensialı, flora və faunasına qarşı törətdiklərinin beynəlxalq səviyyədə, hüquqi müstəvidə öz həllini tapmasıdır”
Bu dəfə isə mövzu ilə bağlı müsahibimiz Turizm üzrə ekspert Ruslan Quliyevdir.
– Azərbaycanda həm yerli, həm də xarici investisiyalar üçün əlverişli biznes mühiti var. Ölkəmizdə həyata keçirilən investisiya proqramlarında ilkin investisiyalar daha çox neft-qaz sektoruna yönəldildiyi halda, son vaxtlar bərpa olunan enerji sahəsinə birbaşa xarici investisiyalar artmaqdadır. “Azərbaycan 2030: Sosial-iqtisadi inkişafın Milli Prioritetləri”ndə ölkəmizdə “yaşıl enerji” istehsalının genişləndirilməsi məsələsi mühüm yer tutur. Məqsəd bərpa olunan enerjinin ümumi enerji istehsal gücündə payını 2025-ci ildə 24 faizə, 2030-cu ildə isə 30 faizə çatdırmaqdır. Azərbaycanda bərpa olunan enerjinin istehsalı üçün böyük potensial bu sahədə mühüm layihələrin həyata keçirilməsinə zəmin yaradır. Artıq Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power” şirkəti tərəfindən Azərbaycanda 240 MVt gücündə Külək Elektrik Stansiyası tikilir. 4 il əvvəl işğaldan azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında 10 min kvadrat kilometr ərazi “yaşıl enerji” zonası elan edilib. Ərazidə günəş və külək elektrik stansiyalarının yaradılması ilə bağlı müəyyən planlar var. Bir neçə su elektrik stansiyaları tikilib və fəaliyyət göstərir. İşğaldan azad edilmiş Cəbrayıl rayonunun ərazisində BP şirkəti ilə birlikdə 240 meqavat gücündə elektrik stansiyası tikiləcək. Bu layihələr Azərbaycanın “yaşıl inkişaf” ölkəsi və “yaşıl enerji” tədarükçüsü kimi inkişafı, eləcə də Avropaya yaşıl enerji ixracında əsas ölkələrdən birinə çevrilməsi üçün zəmin yaradır.
– Sənayenin fəaliyyəti zamanı təbiətə geri qaytarılması mümkün olmayan məhsullardan istifadənin azaldılması və sıfra endirilməsi məqsədi ilə addımların atılması çox vacibdir. Elektrik enerjisindən səmərəli istifadənin təşkil edilməsi və sudan qənaətlə istifadə təşviq edilməli və hotel idarəetməsində nümayiş olunmalıdır. Sahibkarlar tərəfindən “dayanıqlı turizm” prinsiplərinin tətbiqi üzrə fəaliyyətlərin mənimsənilməsi və “yaşıl” təşəbbüslərin reallaşdırılması çox vacibdir. Bunun üçün istixana qazlarının buraxılmasına səbəb olan fəaliyyətlər azaldılmalı və dayanıqlı idarəetmə sisteminin qurulması üzrə addımlar atılmalıdır. Hotel sənayesi yaşıl fəaliyyətə keçmək üçün Dünya Turizm və Səyahət Şurası tərəfindən tətbiq edilən və Azərbaycan Turizm Bürosunun əsas rəsmi tərəfdaşı olduğu Hotel Dayanıqlılıq Əsasları təşəbbüsünə qoşula bilər. Hotel Dayanıqlılıq Əsasları Təşəbbüsü 3 əsas sahə – Səmərəlilik, Planet və İnsanlar üzrə qruplaşdırılan 12 meyar üzrə uyğun fəaliyyəti əhatə edir. Hotellər hər bir meyar ilə tanış olmalı və hər bir meyar üzrə uyğun fəaliyyətlər həyata keçirməlidir.
– “Metsamor”un Qarabağ bölgəsinə, ümumilikdə regionun ekoloji durumuna hansı təhlükə və təhdidləri var?
– Öncə onu qeyd etmək istəyirəm ki, Metsamor Atom Elektrik Stansiyası sovet vaxtında müxtəlif dövrlərdə təhlükə mənbəyi kimi qiymətləndirilirdi. Sovet İttifaqının süqutundan sonrakı dövrdə də bu məsələ olduqca ciddi bir məsələ kimi qaldı. Çünki iqtisadi baxımdan zəifləyən bir ölkədə resursların səfərbər olunması, yeni texnologiyalara mərhələli şəkildə keçid və kadr məsələləri hər zamanın problemi olub. Metsamorun təhlükə və təhdidləri qalır. Beynəlxalq qurumlarda buna müxtəlif formalarda münasibət bildirliib. Uşaq ikən böyüklərimizdən də eşitmişdik ki, onlar Araz çayının Mehri rayonundan axan hissəsi, Oxçuçay, Həkəriçayın suyunu bilərəkdən müxtəlif tullantılar ilə zəhərləyirdilər. Bu da oranın biosferasına, insanlara və Xəzər dənizinə qarşı ciddi təhdiddir. Bununla bağlı beynəlxalq qurumların diqqətini hansısa formada bu istiqamətə yönəltmək lazımdır. Bölgə ölkələrinin də birgə səyləri çox vacibdir.
– Son dövrdə Qarabağda aparılan bərpa və quruculuq işləri, dövlətin bu sahəyə yönəltdiyi proqramlar və sənədlərin sistemli şəkildə həyata keçirilməsi vacibfir. Əslində o bölgədə qeyri-qanuni ov və brakonyerlik təhlükəsi yoxdur. Oranın flora və faunasının zənginləşdirilməsi ilə bağlı dövlət tərəfindən adekvat addımlar atılır. Əsas məsələ erməni vandalizminin ölkənin ətraf mühiti, ekoturistik potensialı, flora və faunasına qarşı törətdiklərinin beynəlxalq səviyyədə, hüquqi müstəvidə öz həllini tapmasıdır. Çünki ermənilər sadəcə torpaqlarımızı işğal etməklə qalmayıb, flora və faunaya, insanların şəxsi mülklərinə, əmlaklarına ciddi ziyan vurublar.
– Əsas auditoriya və hədəf qruplarının maarifləndirilməsi üçün yenə də QHT-lər, müxtəlif təşkilatlar tərəfindən innovativ və kreativ layihələr motivasiya olunmalıdır. Bu məsələ diqqət mərkəzində saxlanılmalıdır.Yeni media vasitələrində də təbliğat sistemli olmalıdır. Yəni kampaniya xarakterli olmalı deyil. Düşünürəm ki, bu məsələlərlə bağlı ictimai qınaq da mövcud olmalıdır. Son zamanlarda Şərqi Zəngəzur və Qarabağa səfərlərin intensivləşməsi bu məsələni çox aktual edir və bu məsələ diqqət mərkəzində saxlanılmalıdır.
Bir əlavə də edim. Bizim nəşr etməyi planlaşdırdığımız “Qida tullantıları ilə mübarizə bələdçisi” restoranlara qida tullantılarını azaltmaq üçün praktiki həllər təklif edir. Bələdçi, həmçinin, Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyası ve Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) tərəfindən dəstəklənir. Bu təlimatın Azərbaycanda nəşri restoran sənayesinə əhəmiyyətli töhfə verəcək və qida israfının qarşısını almağa kömək edəcək. Bilirik ki, qida tullantıları qlobal problemdir və Azərbaycan da bu problemdən xali deyil. FAO-nun məlumatına görə, hər il dünyada istehsal olunan qida məhsullarının təxminən üçdəbiri israf olunur. Bu vəziyyət həm iqtisadi, həm də ekoloji baxımdan böyük itkidir.
Təbiətə və ətraf mühitə diqqət yetirən ölkələr tullantıların təkrar emalı layihələrini gücləndirirlər. Rəqəmlər göstərir ki, ağıllı tullantıların idarə edilməsi 2025-ci ilə qədər 3,14 milyard dollara başa gələcək. Cənubi Koreya tullantılarının 60,8%-ni, Almaniya 47,8%-ni, Sloveniya 45%-ni, Türkiyə isə yalnız 11%-ni təkrar emal edir. Qida tullantıları düzgün üsullarla işlənir və ətraf mühitin qorunması və kənd təsərrüfatının davamlılığını təmin edən dəyərli bir mənbəyə çevrilir.
Qida israfının qarşısının alınması məqsədi ilə digər layihəmiz Gübrə İstehsal Sistemidir. Həmin sistem qurularsa:
Mənbədə emal edilən/çevrilən tullantıların saxlama, basdırma, yandırma, çürümə, transfer sahələri, logistika xərcləri, fiziki iş gücü kimi tələbatları olmaz. və tullantıları mənbədə çevirmək imkanı yaranacaq.
Tullantıların yüksək keyfiyyətli üzvi gübrəyə çevrilməsi təmin ediləcək.
Gübrə istehsalında xammal tələbatını tullantılardan təmin edir, idxala ehtiyac qoymur və minimum xərclə əldə edilə bilən xammal yaradır. Bu sistem ilə ölkəmiz qida israfının böyük ölçüdə qarşısını ala və ətraf mühitə zərəri azalda bilər.
Bu müsahibə Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə yardımı ilə həyata keçirilən layihə (layihə adı qeyd edilə bilər) çərçivəsində hazırlanmışdır. Bu məqalədə əks olunan fikir və mülahizələr müəllifə aiddir və Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin rəsmi mövqeyini əks etdirməyə bilər.

Tourism expert Ruslan Guliyev: “The main issue is that the Armenian vandalism against the country’s environment, ecotourism potential, flora and fauna should be resolved at the international and legal level.”
This time our interviewer on the subject is Ruslan Guliyev, an expert on tourism.
– Azerbaijan has a favorable business environment for both local and foreign investments. While the initial investments in the investment programs carried out in our country are mostly focused on the oil and gas sector, recently foreign direct investments in the field of renewable energy have been increasing. In “Azerbaijan 2030: National Priorities of Socio-Economic Development”, the issue of expanding “green energy” production in our country occupies an important place. The goal is to increase the share of renewable energy in the total energy production capacity to 24 percent in 2025 and 30 percent in 2030. The great potential for the production of renewable energy in Azerbaijan creates the basis for the implementation of important projects in this field. A 240 MW Wind Power Station is already being built in Azerbaijan by the “ACWA Power” company of the Kingdom of Saudi Arabia. 10,000 square kilometers of the economic regions of Karabakh and East Zangezur, which were freed from occupation 4 years ago, were declared a “green energy” zone. There are certain plans to establish solar and wind power plants in the area. Several hydroelectric power plants have been built and are operating. A 240 megawatt power plant will be built in the territory of Jabrayil district, which was freed from occupation, together with the BP company. These projects lay the foundation for the development of Azerbaijan as a country of “green development” and supplier of “green energy”, as well as becoming one of the main countries in the export of green energy to Europe.
– Within the framework of the great return, people will settle more densely in the territories freed from occupation. This increases the possibility of relatively more pollution of water bodies. In this sense, the education of the population relocated to the regions, ecotourism enthusiasts, amateur fishermen and other groups in terms of environment and ecotourism is the need of the day. What actions are needed in this direction? Are studies being conducted in this direction?
– Sənayenin fəaliyyəti zamanı təbiətə geri qaytarılması mümkün olmayan məhsullardan istifadənin azaldılması və sıfra endirilməsi məqsədi ilə addımların atılması çox vacibdir. Elektrik enerjisindən səmərəli istifadənin təşkil edilməsi və sudan qənaətlə istifadə təşviq edilməli və hotel idarəetməsində nümayiş olunmalıdır. Sahibkarlar tərəfindən “dayanıqlı turizm” prinsiplərinin tətbiqi üzrə fəaliyyətlərin mənimsənilməsi və “yaşıl” təşəbbüslərin reallaşdırılması çox vacibdir. Bunun üçün istixana qazlarının buraxılmasına səbəb olan fəaliyyətlər azaldılmalı və dayanıqlı idarəetmə sisteminin qurulması üzrə addımlar atılmalıdır. Hotel sənayesi yaşıl fəaliyyətə keçmək üçün Dünya Turizm və Səyahət Şurası tərəfindən tətbiq edilən və Azərbaycan Turizm Bürosunun əsas rəsmi tərəfdaşı olduğu Hotel Dayanıqlılıq Əsasları təşəbbüsünə qoşula bilər. Hotel Dayanıqlılıq Əsasları Təşəbbüsü 3 əsas sahə – Səmərəlilik, Planet və İnsanlar üzrə qruplaşdırılan 12 meyar üzrə uyğun fəaliyyəti əhatə edir. Hotellər hər bir meyar ilə tanış olmalı və hər bir meyar üzrə uyğun fəaliyyətlər həyata keçirməlidir.
– What are the dangers and threats of “Metsamor” to the Karabakh region and the ecological situation of the region in general?
– First of all, I want to note that the Metsamor Nuclear Power Plant was considered as a source of danger at various times during the Soviet era. Even after the fall of the Soviet Union, this issue remained a very serious issue. Because mobilization of resources, gradual transition to new technologies and personnel issues have always been a problem in a country that is weakening from an economic point of view. The dangers and threats of Metsamor remain. In international organizations, it has been expressed in different ways. When we were children, we heard from our elders that they deliberately poisoned the water of Okchuchay, Hekarichay, the part of the Araz river that flows from Mehri district, with various wastes. This is a serious threat to the biosphere, people and the Caspian Sea. In this regard, it is necessary to direct the attention of international organizations to this direction in some form. Joint efforts of regional countries are also very important.
– Measures related to the protection of bioresources and living things in water basins are also important in the liberated areas. What measures can be taken to prevent illegal hunting and poaching? What kind of suggestions do you have?
– The restoration and construction works carried out in Karabakh recently, the programs and documents directed by the state in this field should be systematically implemented. In fact, there is no danger of illegal hunting and poaching in that region. Adequate steps are taken by the state to enrich its flora and fauna. The main issue is that the actions of Armenian vandalism against the country’s environment, ecotourism potential, flora and fauna should be resolved at the international and legal level. Because the Armenians did not just occupy our lands, they caused serious damage to the flora and fauna, people’s personal property and property.
– Innovative and creative projects by NGOs and various organizations should be motivated to educate the main audience and target groups. This issue should be kept in the center of attention. Propaganda in new media should be systematic. That is, it should not be of a campaign nature. I think there should be a public condemnation of these issues. Recently, the intensification of visits to East Zangezur and Karabakh makes this issue very urgent, and this issue should be kept in the center of attention.
I would like to add one more thing. Our upcoming Food Waste Guide offers practical solutions for restaurants to reduce food waste. The guide is also supported by the Azerbaijan Confederation of Entrepreneurs and the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO). The publication of this guide in Azerbaijan will make a significant contribution to the restaurant industry and help prevent food waste. We know that food waste is a global problem and Azerbaijan is not exempt from this problem. According to the FAO, about one-third of the food produced in the world is wasted every year. This situation is a great loss both economically and ecologically.
Countries that pay attention to nature and the environment are strengthening waste recycling projects. Figures show that smart waste management will cost $3.14 billion by 2025. South Korea recycles 60.8% of its waste, Germany 47.8%, Slovenia 45%, and Turkey only 11%. Food waste is treated in the right ways and becomes a valuable resource that ensures environmental protection and agricultural sustainability.
Our other project to prevent food waste is the Fertilizer Production System. If that system is established:
Waste processed/transformed at the source will not have requirements such as storage, burial, incineration, decomposition, transfer areas, logistics costs, and physical labor. and it will be possible to convert waste at the source.
The conversion of waste into high-quality organic fertilizer will be ensured.
In the production of fertilizer, raw materials are met from waste, there is no need to import and raw materials that can be obtained at minimum cost creates. With this system, our country can largely prevent food waste and reduce environmental damage.
This interview was prepared within the framework of the project (the name of the project can be mentioned) implemented with the financial assistance of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan. The opinions and considerations reflected in this article belong to the author and may not reflect the official position of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan.