“Azad olunmuş ərazilərdə sulardan ən çox qorunmalı olanı Tərtər çayıdır”
Ekspert Əliheydıər Məmmədov: “Tərtər çayının ətrafı, təbiəti, suyunun tərkibi çox unikaldır, çayın qorunması üçün çox geniş tədbirlər görülməlidir”
Qloballaşan Dünyaya İnteqrasiya İctimai Birliyi Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin dəstəyi ilə “Ölkənin bir sıra su hövzələrinin və onlardakı biomüxtəlifliyin monitorinqi” layihəsini həyata keçirir. Layihənin məqsədi Azərbaycanda su hövzələrinin təmiz saxlanması və qorunmasına, sulardakı biomüxtəlifliyin qorunmasına, Qarabağdakı su resurslarına nəzarətin bərpa olunmasına, təbiətin gözəlliyinin və ətraf mühitin təmizliyinin saxlanmasına, ölkənin turizm, xüsusən də ekoturizm baxımından cəlbediciliyinin artırılmasına yardımçı olmaqdır. Layihə çərçivəsində sahəyə aid ekspertlərdən, ictimai birliklərdən və ictimai fəallardan mövzu ilə bağlı fikir və təkliflər öyrənilir. Mövzu ilə bağlı müsahibimiz Dünya Mühafizə olunan Təbiət Əraziləri Komissiyasının işçi qrupunun üzvü, “Həyəcan” qeyri-müxtəlifliyin qorunması və mühafizəsi təşəbbüs qrupunun rəhbəri, “Azərbaycanda PRTR/ Çirkləndiricilərin Atılması və Transferi Reyestri” layihəsinin M&Q eksperti, Azərbaycan Heyvanları Mühafizə Cəmiyyətinin İdarə Heyətinin üzvü Əliheydər Məmmədovdur.
Əliheydər bəy, Azərbaycanın ekoturizm imkanları barədə fikirlərinizi bilmək istərdik.
Hazırda ölkəmizdə turizm sahəsində çox böyük işlər görülür. Amma təəssüf ki, bu sahədə bir çox ölkələrdən, məsələn, qonşu Gürcüstandan geri qalırıq. Xüsusən də ekoturizm sahəsində vəziyyət belədir.Hər halda, bu, əsasən, yolların bağlı olması ilə əlaqədardır. Quru yollar bağlı olduğu üçün turistlər ucuz qiymətə Gürcüstana gəlir və Gürcüstanın bir çox dövlət qoruqları öz ərazisinə onları buraxır. Gələn ekoturistlər Gürcüstanın milli parklarında və bir çox təbiət mənzərələri olan yerlərdə, landşaftlarda istirahət etmək imkanı qazanırlar.
Ekoturizmə dair hansı məkanları nümunə çəkmək olar?
Azərbaycanda ekoturizmə aid cəmi 2 görkəmli ərazi var: Şirvan və Şahdağ milli parkları. Şahdağ Milli Parkı dəbdəbəli otel və restoranlardan ibarətdir. Nəzərə almaq lazımdır ki, bu, öz yerində çox gözəl, əla və müasir dünyaya uyğun təşəbbüsdür. Bir çox ölkələrdən turistlər gəlir və orada istirahət edirlər. Ancaq demək lazımdır ki,turistlər müxtəlif olur. Ekoturistlər üçün Azərbaycanda şərait azdır. Məsələn, Şahdağ Milli Parkında dəbdəbəli otelimiz, restoranımız, xizək sürmək üçün və sair imkanlar var. Düzdür, bunların qiyməti özlərinə görə bəzi turistlərin ciblərinə uyğun olur, bəzilərinə isə yox. Ekoturizmə aid olan ən vacib şeylərdən biri çadır düşərgəcikləridir. Dünyanın hər yerində milli parklarda, şəlalənin kənarında, meşənin,çayın kənarında çadır düşərgəcikləri qurulur. Bu çadır düşərgəciklərində ekoturist cibinə uyğun istirahət edir. Ekoturist hündür binalar, modern interyeri olan restoranları görməyə gəlmir. Ekoturist sırf təbiəti görməyə və təbiətin içində olan proseslərə baxmağa gəlir. Məsələn, şəlalənin, küləyin səsini dinləmək, buludlara, səmaya, biomüxtəlifliyə baxmaq, piyada cığırla 1 neçə km dağa çıxıb-düşmək onun xoşuna gəlir. Bizdə bu turistlər üçün heç bir şərait yoxdur.Əsas turizm növlərindən biri ekoturizm üçün Azərbaycanda Şahdağ Milli Parkında mütləq çadır düşərgələri qurulmalıdır. Bu çadır düşərgələrinin yanında zibil yeşiyi də olmalıdır, təmizliyi də olmalıdır. Düşərgə odun və primusla təchiz olunmalıdır. Ora gələn turist 1-2 gün çadırda qalır,təbiətə qulaq asır, təbiəti görür. Bax bu ekoturizmdir. Yoxsa turist gəlir, minir maşına, gəlir Şahdağa ya Bakıda restoranda kababını yeyir, ya Şahdağda ikiqat qiymətə yeyir, Bakıda oteldən çıxıb, Şahdağa yenidən otelə gəlir, xizəyini sürür. Bu, imkanlı turistlər üçündür.Bəs digər büdcəsi az olan turistlər,ekonom turistlər nə etməlidir? Əsas ekoloji turizm həvəskarları dünyanın hansı yerində olur-olsun, orta təbəqəyə aid insanlar olur. Onlar təbiətlə təmasda olmaq istəyirlər. Bax bu çadır düşərgələri təəssüf ki bizdə yoxdur. Şirvan Milli Parkında müxtəliflikdən bizdə ancaq quşlar, ceyran və s.-dir. Bura turist axını o qədərdə güclü deyil. Nədənsə bu sahəyə az turist yönəlir. Sırf safari kimidir.Biri var süni safari yaradırıq,hardansa heyvan gətirib buraxırıq,heyvanların ətrafını alırıq çəpərə,bəzi yerlərdə hətta, Azərbaycanın faunasına aid olmayan heyvanlar olur, bunun adını qoyuruq safari. Biri də var ki,həqiqətəndə Azərbaycanın endemik növləri var. Şirvan Milli Parkına o qədər də nəzər yetirilmir. Halbuki Şirvan Milli Parkını inkişaf elətdirmək olar və bu gələcəkdə ekoturizm, biomüxtəliflik üçün daha maraqlı olardı. Bəzən səhvən hər yerdə Xınalığı ekoturizm kimi qələmə verirlər. Xınalığın ekoturizmə heç bir aidiyyəti yoxdur. Çünki Xınalıq ilk gündən etnoqrafik turizmə aiddir. Xınalığa əsasən kəndin etnoqrafiyası, orada yaşayan milləti aiddir.Çünki Xınalıq xalqı balaca bir xalq olduğu və onların özünə məxsus yaşayış tərzi olduğu üçün etnoqrafik turizmə aiddir. Amma hətta bəzən ekoloji turizmə də əlavə edirlər.
Azərbaycanda su hövzələrinin vəziyyətini necə qiymətləndirirsiniz?
Bəzən mənim fikirlərimi qəbul etmirlər. Ancaq dünyada su çatışmazlığı həyəcanının eyni vaxtda yayılması çox qəribə gəlir. Necə olur ki, dünyanın hər yerində hamı deyir ki,su çatışmazlığı var. Məsələn, bu problem səhralarda, çöllərdə aydın məsələdir. Bəs Azərbaycanın bu qədər suyu hara getdi? Bax, bu sual insana çox qəribə gəlir. Nə oldu birdən-birə? Bir yandan su çatışmır, bir yandan sellər şəhərləri yuyub aparır. Su hövzələrinin qorunmasında indi çox böyük işlər görülür.Həqiqətən təqdirəlayiqdir. Lakin bu su hövzələrinin nə xeyir eləməsində də çox sürətli işlər görülür və çox dəhşətli bir proses əmələ gəlib.Hamının yadına gələr ki, Xırdalanda böyük bir avtomobil təmiri zavodu var idi. Onun ətrafında böyük bir qamışlıq və qrunt sularından əmələ gələn göl var idi. Ümumiyyətlə, Azərbaycanda ancaq Qobustanda payız və qış aylarında 200-dək göl əmələ gəlir.Təsəvvür edirsiniz, bu, yağış sularıyla əlaqəlidir. Çobanlar qışlağa gələndə qoyun sürüləri həmin o göllərdən su içir. Lakin yaz sona yetəndə,isti yay aylarında göllər quruyur və məhv olur. Həm də bu səbəblə otlar da quruduğu üçün çobanlar öz sürülərini yaylaqlara aparır. Yağış sularından əmələ gələn göllər Qobustanda və ətraf ərazilərimizdə payız aylarının sonlarında quruyub məhv olur. Bu göllərin öz biomüxtəlifliyi var. Məsələn, əsasən köçəri quşlar, ördəklər, qazlar var. Bu quşlar Şimaldan-Cənuba miqrasiya edən quşlardır. Böyük göllərdən Azərbaycanda Ağgöl var.Çox gözəl qorunur. Qızılağac qoruğu və ətrafı müəyyən qədər qorunur. Lakin qoruqların və göllərin ətrafındakı biomüxtəliflik qorunmur. Göllərin ətrafında bizim ərazimizdə yaşayan biomüxtəlifliyin hamısı Qırmızı Kitaba aid çox dəyərli heyvanlardır. Məsələn, su samuru göl olmasa və göldə balıq olmasa məhv olur,çıxıb gedir. O, 1 metrə yaxın uzunluğu olan bir heyvandır,çox kiçik ayaqları var, ancaq suyun dibindən balığı tutur və onunla yaşayır. Göllərin ətrafı qamışlıqdır və burada “Xaus”adlı qamış pişiyi yaşayır. Onların sayları son dərəcə azdır və Qırmızı Kitaba düşüb. Bu heyvanların və gölün ətrafında yaşayan heyvanların sayı azalır. Azalmanın səbəbləri antropogen təsirlə bağlıdır. Antropogen əlaqə göllərin ətrafına tökülən zərərli maddələrin sayını artırır. Bir çox göllərdə bu yaxınlarda həddindən artıq çox məhv olmuş balıq tapıldı. Yasamalın üzərində Xocasən gölündən yuxarıda bir göl var idi. Ona Qanlı göl deyirdilər. Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin keçmiş başçısı Hacıbala Abutalıbov birdən-birə qərara gəldi ki, bu gölü qurudaq. Təsəvvür edin, o göldə çəki balığı var idi. Bunlardan əlavə, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Zoologiya İnstitutunun İxtiologiya şöbəsi ora müxtəlif balıq növləri də buraxmışdı.Orada hətta, uzunburun Kür şirin su nərə balığı da var idi. Bakının ən gözəl su hövzəsi olan və Bakının ən hündür yerində yerləşən Qanlı Gölü Hacıbala Abutalıbovun bir sözü ilə qurutmağa başladılar. Oranı qurudub nəsə tikəcəkdilər,heç nə də tikə bilmədilər. Böyük miqdarda vəsait ayrıldı və göl axıra kimi quruduldu. Orada yaşayan bütün su biomüxtəlifliyi məhv oldu. İllər boyu təbiətin və Akademiyanın gördüyü işlər məhv oldu.Borularla Xocasənə gölü boşaltmağa başladılar. Nəticədə aşağıda olan Xocasən gölü qalxdı, ətraf evlər suyun altında qaldı. Böyük lahiyələrə təbiəti qurban vermək olmaz. Böyük lahiyələr bəzən işləmir. Necə ki Hacıbala Abutalibovun layihəsi işləmədi.
Su hövzələrimiz necə qorunmalıdır?
Ümumiyyətlə, su hövzələrinin qorunması problemindən danışanda, ilk növbədə, böyük layihələrin qabağını almaq lazımdır. Hər böyük vəsait tələb edən layihənin qabağında dayanmaq lazımdır. İndi ən dəhşətli layihələrdən bir də Kürün qabağını almaqdır. Baxın bir dənə böyük çayımız Kürdür. Kür daim mövsümlə əlaqədar olaraq qalxır-düşür.Onun üçün də Azərbaycan əhalisi çox gözəl bilirdi ki,Kür nə vaxt qalxacaq və enəcək. Ona görə evləri Kürdən kənarda tikirdilər ki, Kür qalxanda nə otlaqları, nə bostanları, nə də evləri bassın. Sonralar insanın xisləti nəticəsində,Kürün qırağından başladılar evlər tikməyə Kür həmişəki kimi qalxır və evlər qalır Kürün altında. Kürün altında evlər qalandan sonra bizim “dahi” mütəxəssislərimiz belə bir ideya irəli sürürlər ki xaricdən gəmilər gətirmək,Kürün qabağında olan lili qazmaqla Kür dənizə axsın və onun qabağında astana olmasın.İnsan təbiətə qarşı müharibəyə qalxır. Nəticədə Kür məhv olmağa başlayır. Dənizin şor suyu Kürə girir və şor su 100-200 metr Kürün içiylə gedir. Balıqlar Kürü tökməyə dənizdən Kürə gedirdilər. Lakin onlar artıq Kür çayına çata bilmirlər. Kür yenə də öz hərəkətinə başlayır. Sonra daha “ağıllı” mütəxəssislərimiz Kürün qabağına bənd qoymağı qərara gəlirlər. Bu Xəzər dənizində yaşayan, şirin sulara girən və şirin sularda kürü tökən balıqlara oxunan ölüm hökmüdür. Bax, budur Azərbaycanda su hövzəsi problemləri. Bir çox hallarda deyirlər brakonerlik olub, indi brakonyerliyin qarşısını alırlar. 5-10 dənə brakonyer təbiətə bu qədər ziyan vurmur.
Azad edilmiş ərazilərimizdə təbiətin, su hövzələrinin qoerunması necə həyata keçirilməlidir?
Azad olunmuş ərazilərdə ən çox qorunmalı olan Araz və Kəlbəcərdən axan Tərtər çayıdır.Tərtər çayının ətrafı, təbiəti çox unikaldır, suyu digər çayların suyundan mineral cəhətdən, gətirdiyi təbii qazıntıların qalıqları da fərqlidir.Tərtər çayının qorunması üçün çox geniş tədbirlər görülməlidir. Hazırda su qıtlığı ilə əlaqədar bütün dünyada həyəcan təbili çalınır və biz də buna qoşuluruq. Məsələn, bütün dünyada canavarın qorunması məsələsi qaldırıldı. Protokollara Azərbaycanı da qol çəkməyə məcbur etdilər ki,canavar bütün dünya ərazisində qorunmalıdır. Çox gözəl! Heç kim Azərbaycanın Ekologiya Nazirliyinə demədi ki, hörmətli Avropada yaşayan nümayəndələr Çexoslovakiyada 14, Almaniyada 31, İtaliyada 12 ədəd canavar var. Azərbaycanda isə 5000 canavar var. Nəzərə almaq lazımdır ki, canavarlar ot yox, ət yeyir. Bu canavarlar kəndlinin malını yeyir, kəndlərə hücum edir. Deməli, biz təbiəti və heyvanları qoruyuruqsa, kəndlinin heyvanlarını da qorumalıyıq. İnək, qoyun, at da heyvandır. Niyə bu konvensiyaya biz də qol çəkməliyik?
İndi hamısı haray salıblar ki, gəlin, su anbarları yaradaq, dünyada su qıtlığı var. Onlara demək istəyirəm ki,”Ay hörmətli həmkarlar Hacı Zeynalabdin Tağıyev Şollar suyu çəkməyəndə Bakıya o vaxt su yox idi? Bəs Bakı, Abşeron əhalisi suyu hardan tapırdı? Su həmişə var. Bakının, Abşeronun, Azərbaycanın bir çox yerlərində torpağın altında qurun suları var.

“Tartar river is the one that needs to be protected from water in the liberated areas”
Expert Aliheydiar Mammadov: “The environment, nature, and composition of the Tartar River are very unique, extensive measures should be taken to protect the river”
The Globalized World Integration Public Union with the support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan implements the project “Monitoring of a number of water basins of the country and their biodiversity”. The purpose of the project is to help maintain and protect water basins in Azerbaijan, protect biodiversity in waters, restore control over water resources in Karabakh, maintain the beauty of nature and the cleanliness of the environment, and increase the attractiveness of the country in terms of tourism, especially ecotourism. Within the framework of the project, the opinions and proposals related to the topic are learned from experts in the field, public associations and social activists. Our interviewee on the topic is Aliheydar Mammadov, a member of the working group of the World Commission for Protected Natural Areas, head of the “Hayajan” initiative group for the protection and preservation of biodiversity, M&Q expert of the “PRTR/ Pollutant Release and Transfer Register in Azerbaijan” project, member of the Board of Directors of the Azerbaijan Society for the Protection of Animals. .
Mr. Aliheydar, we would like to know your opinion about the ecotourism opportunities of Azerbaijan.
Currently, a lot of work is being done in the field of tourism in our country. But unfortunately, in this field, we lag behind many countries, for example, neighboring Georgia. This is especially the case in the field of ecotourism. In any case, this is mainly due to road closures. Tourists come to Georgia cheaply because the land routes are closed, and many of Georgia’s state reserves allow them into their territory. Arriving ecotourists have the opportunity to relax in the national parks of Georgia and in places with many natural landscapes and landscapes.
What places can be taken as an example of ecotourism?
There are only 2 outstanding ecotourism areas in Azerbaijan: Shirvan and Shahdag national parks. Shahdag National Park consists of luxurious hotels and restaurants. It should be noted that this is a very good initiative in its place, excellent and relevant to the modern world. Tourists from many countries come and rest there. But it must be said that tourists are different. There are few conditions for ecotourists in Azerbaijan. For example, in Shahdag National Park, we have a luxury hotel, restaurant, skiing and other facilities. It is true that their price is suitable for some tourists, but not for others. One of the most important things about ecotourism is tent camping. Tent camps are set up all over the world in national parks, on the edge of the waterfall, on the edge of the forest, on the edge of the river. In these tent camps, ecotourists can relax according to their budget. Ecotourist does not come to see tall buildings, restaurants with modern interior. An ecotourist comes just to see nature and to see the processes in nature. For example, he likes to listen to the sound of the waterfall, the wind, look at the clouds, the sky, biodiversity, go up and down the mountain on a footpath for several kilometers. We don’t have any conditions for these tourists. One of the main types of tourism is ecotourism, tent camps must be established in Shahdag National Park in Azerbaijan. Next to these tent camps, there should also be a litter box and cleanliness. The camp must be equipped with firewood and primus. Tourists who come there stay in a tent for 1-2 days, listen to nature and see nature. See, this is ecotourism. Otherwise, a tourist comes, gets in a car, comes to Shahdag, eats a kebab in a restaurant in Baku, or eats at twice the price in Shahdag, leaves the hotel in Baku, comes back to the hotel in Shahdag, and skis. This is for affluent tourists. But what should other tourists with a small budget, economy tourists do? The main ecotourism enthusiasts are middle-class people, wherever they are in the world. They want to be in touch with nature. Unfortunately, we don’t have these tent camps. In Shirvan National Park, we only have birds, gazelles, etc. from the variety. The flow of tourists here is not so strong. For some reason, few tourists go to this area. It’s just like a safari. We create an artificial safari, we bring animals from somewhere and let them go, we surround the animals with a fence, in some places there are even animals that do not belong to the fauna of Azerbaijan, we call it safari. There is also one that really has endemic species of Azerbaijan. Shirvan National Park is not considered much. However, Shirvan National Park can be developed and it would be more interesting for ecotourism and biodiversity in the future. Sometimes they mistakenly describe Khinaly as ecotourism everywhere. Henna has nothing to do with ecotourism. Because Khinalig belongs to ethnographic tourism from the first day. Khinalig mainly refers to the ethnography of the village and the nation that lives there. Because the people of Khinalig are a small nation and they have their own way of life, it belongs to ethnographic tourism. But sometimes they even add to ecological tourism.
How do you assess the state of water bodies in Azerbaijan?
Sometimes they don’t accept my ideas. However, it seems very strange that the alarm of water shortages is spreading all over the world at the same time. How is it that everywhere in the world everyone says that there is a shortage of water. For example, this problem is a clear issue in deserts and steppes. But where did all this water of Azerbaijan go? Look, this question seems very strange to a person. What happened all of a sudden? On the one hand, there is a lack of water, on the other hand, floods are washing away the cities. A lot of work is being done to protect water bodies. It is really commendable. However, in the improvement of these water bodies, things are done very quickly and a very terrible process has been created. Everyone remembers that there was a big car repair plant in Khirdalan. Around it was a large reedbed and a lake formed by groundwater. In general, about 200 lakes are formed in autumn and winter in Azerbaijan only in Gobustan. You can imagine, this is related to rainwater. When the shepherds come to winter, the flocks of sheep drink water from those lakes. But when the spring ends, the lakes dry up and disappear during the hot summer months. And for this reason, as the grass dries up, the shepherds take their flocks to the grasslands. Lakes formed from rainwater in Gobustan and our surrounding areas dry up and disappear in the late autumn months. These lakes have their own biodiversity. For example, there are mainly migratory birds, ducks, geese. These birds are migratory birds from North to South. Among the big lakes in Azerbaijan, there is Aghgol. It is very well preserved. The alder reserve and its surroundings are protected to some extent. However, biodiversity around reserves and lakes is not protected. All the biodiversity that lives in our area around the lakes are very valuable animals belonging to the Red Book. For example, if there is no lake and there are no fish in the lake, the otter will perish and leave. It is an animal about 1 meter long, with very small legs, but it catches fish from the bottom of the water and lives with it. The lakes are surrounded by reeds and a reed cat named “Khaus” lives here. Their numbers are extremely small and are listed in the Red Book. The number of these animals and the animals living around the lake is decreasing. The reasons for the decrease are related to anthropogenic influence. Anthropogenic contact increases the amount of harmful substances dumped around the lakes. Many lakes have recently been found to have an extremely high number of extinct fish. There was a lake above Khojasen Lake on Yasamal. They called it Bloody Lake. Hajibala Abutalibov, the former head of the Baku City Executive Authority, suddenly decided to dry this lake. Imagine if there was a weight fish in that lake. In addition to these, the Ichthyology Department of the Institute of Zoology of the Azerbaijan National Academy of Sciences released various fish species there. There was even a long-nosed Kura freshwater sturgeon there. The most beautiful water basin in Baku and located at the highest point of Baku, the Bloody Lake began to dry up with a word of Hajibala Abutalibov. They were going to dry it and build something, but they couldn’t build anything. A large amount of money was allocated and the lake was completely drained. All the aquatic biodiversity that lived there was destroyed. The work done by nature and the Academy over the years was destroyed. They started draining the Khocasane lake with pipes. As a result, the lower Khojasen lake rose, and the surrounding houses were submerged. Nature cannot be sacrificed for big projects. Big projects sometimes don’t work. As Hajibala Abutalibov’s project did not work.
How should our water bodies be protected?
In general, when talking about the problem of protecting water bodies, first of all, it is necessary to prevent large projects. It is necessary to stand in front of every project that requires large funds. Now one of the most terrible projects is to get ahead of Kür. One of our big rivers is Kur. Kur constantly rises and falls depending on the season. That’s why the people of Azerbaijan knew very well when Kur would rise and fall. That’s why they built their houses outside the Kura, so that when the Kura rises, neither the pastures, nor the melons, nor the houses will be destroyed. Later, as a result of human nature, they started to build houses from the Kür ridge. Kür rises as usual and houses remain under Kür. After the houses are left under Kur, our “genius” experts put forward such an idea that by bringing ships from abroad, by digging the silt in front of Kur, Kur flows into the sea and there is no threshold in front of it. Man starts a war against nature. As a result, Kura begins to perish. The salty water of the sea enters the Kur, and the salty water goes through the Kur for 100-200 meters. Fishes used to go from the sea to Kura to spawn. However, they can no longer reach the Kura River. Kura starts its movement again. Then our “smarter” specialists decide to put a dam in front of Kur. This is a death sentence for fish living in the Caspian Sea, entering freshwater and spawning in freshwater. Look, this is the water basin problems in Azerbaijan. In many cases, they say there was poaching, and now they are preventing poaching. 5-10 poachers do not cause so much damage to nature.
How should protection of nature and water bodies be carried out in our liberated territories?
The Tartar River flowing through Araz and Kalbajar is the most protected in the liberated areas. The environment and nature of the Tartar River is very unique, its water is minerally different from the water of other rivers, and the remains of natural excavations brought by it are also different. Extensive measures should be taken to protect the Tartar River. At the moment, the alarm bell is being sounded all over the world about water scarcity, and we join it. For example, the issue of wolf protection was raised all over the world. They forced Azerbaijan to sign the protocols that the wolf should be protected throughout the world. Very nice! No one told the Ministry of Ecology of Azerbaijan that there are 14 wolves in Czechoslovakia, 31 in Germany, and 12 in Italy. There are 5000 wolves in Azerbaijan. It should be noted that wolves eat meat, not grass. These monsters eat the peasant’s property and attack the villages. So, if we protect nature and animals, we must also protect the peasant’s animals. Cow, sheep, horse are also animals. Why should we sign this convention?
Now everyone has decided that let’s build water reservoirs, there is a shortage of water in the world. I want to tell them that, dear colleagues, when Haji Zeynalabdin Tagiyev Shollar did not draw water, was there no water in Baku at that time? But where did the people of Baku and Absheron find water? There is always water. In many parts of Baku, Absheron, Azerbaijan, there are underground waters.