Bərpaolunan enerji layihələri sabaha ümid deməkdir
Dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyev iyunun 21-də Bakı Ekspo Mərkəzində Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən 29-cu Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz – “Caspian Oil&Gas” və 12-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji – “Caspian Power” sərgiləri zamanı “Euronews”a verdiyi müsahibədə bir sıra önəmli məsələlərə toxunub, önəmli mesajlar verib.
Müsahibənin əsas mövzusu bu ilin payıızında Azərbaycanın paytaxtı Bakıda keçiriləcək COP-29, yəni qlobal iqlim sammiti olub. Sammit bütün dünyanın, eləcə də Avropa ölkələrinin ciddi diqqət mərkəzindədir. Azərbaycan Prezidenti müsahibədə Azərbaycanın nəinki ənənəvi enerji mənbələrinə, o cümlədən bərpaolunan enerjiyə sərmayə yatıranlar üçün cəlbedici olduğunu bildirib.
Prezident İlham Əliyev bildirib ki, “Masdar” Azərbaycanın bərpaolunan enerji sahəsində strateji tərəfdaşıdır: “Ötən ilin oktyabrında ölkəmizdə 230 meqavatlıq ilk Günəş enerjisi stansiyasının açılışı oldu. Perspektivdə 10 qiqavata və 2030-cu ilədək 5 qiqavata qədər gücü əhatə edən bütün müqavilələr və anlaşma memorandumları icra olunacaqdır”.
Azərbaycanda yaxşı sərmayə mühiti olduğunu qeyd edən dövlət başçısı bildirib ki, ölkə ənənəvi enerjidən əldə etdiyi gəlirləri hazırda bərpaolunan enerjiyə yönəldir. “COP29-a ev sahibliyi edəcək ölkə kimi yaşıl enerjiyə keçid prosesində öndə gedənlərdən olmaq bizim üzərimizə düşən öhdəlikdir”, – Prezident bildirib və əlavə edib ki, Azərbaycanın böyük tərəfdaşları var, “Masdar” da ölkəmizin strateji tərəfdaşlarından biridir, həmçinin “ACWA Power” və BP sərmayədarlar sırasındadır, onlardan başqa, Azərbaycan ilə işləməyi planlaşdıran digər ölkələrin bir çox şirkətləri var.
Milli enerji şəbəkənin gücləndirilməsini, sərmayədarların verdiyi mümkün qədər çox enerjini qəbul etmək iqtidarında olmalı duruma gəlməyi, ötürülmə xətləri ilə bağlı qonşularla fəal çalışma oldumuzun vacibliyini qeyd edən Prezident bildirib ki, Azərbaycanın özünə planlaşdırdığı qədər bərpaolunan enerji lazım deyil və bu səbəbdən hədəf ixracdır.
“Bərpaolunan enerjidən istifadəyə olduqca düşünülmüş yanaşma tətbiq edilməlidir ki, elektrik enerjisi maksimum istehsal olunsun və təbii qaza qənaət edilsin ki, o, əsasən indi Avropaya lazım olan qaydada nəql olunsun” – Prezident İlham Əliyev deyib.
Dünya birliyinin bərpaolunan enerji resurslarına bu qədər həssas yanaşması, önəm verməsi qlobal zərurətdən doğur. Məlum məsələdir ki, bu qədər intensiv istismar nəticəsində planetin malik olduğu karbohidrogen resursları əvvəl-axır tükənəcək – bir ölkədə tez, digərindən gec. Ancaq dünyanın, bütün ölkələrin bu prespektivə hazır olması lazımdır.
Azərbaycan elə bir coğrafi mövqedə yerləşir və elə bir relyefə malikdir ki, onun yeraltı sərvətləri ilə yanaşı bərpaolunan enerji istehsal etmək üçün də geniş imkanları var. Buraya Bakı və Abşeron yarımadasında havanın il uzunu küləkli olması, ilin dörd fəslində də günəşli havaların keçməsi daxildir. Bunlar effektiv şəkildə enerji çevirmək üçün layihələr mövcuddur və onlar artıq neçə vaxtdır icra edilir. Bu yaxınlarda keçirilmiş Bakı Enerji Həftəsində 37-dən artıq ölkədən gəlmiş 300-dən çox nümayəndə iştirak edib. Prezident tədbirin artıq 30 ildir keçiridiyini qeyd edərək deyib ki, birinci tədbir hələ 1994-cü ildə təşkil olunub.
COP-29-a ev sahibliyi edən ölkə kimi Azərbaycanın əsas məqsədlərindən biri nin birlik və həmrəylik yaratmaq olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev yekun olaraq deyib: “Azərbaycan COP zamanı və ondan sonra sədrliyimizin davam edəcəyi dövrdə elə müsbət mühit qurmaq istəyir ki, ölkələr və şirkətlər bir-biri ilə istəklə işləsin və qarşılıqlı iddiaları kənara qoysunlar, planetin qorunması ilə əlaqədar əsas gündəliyə diqqət yetirsinlər”.
Bəşəriyyətin qarşısında duran iki qlobal problemdən biri müharibələrin qarşısını almaq, dünyada sülh yaratmaqdırsa, digəri tükənməyən enerji resursları tapmaq, inkişaf etdirmək, onlardan milyardlarla insanın faydasına istifadə etməkdir.

The head of our state, Mr. Ilham Aliyev, during the 29th International Caspian Oil and Gas – “Caspian Oil & Gas” and the 12th International Caspian Energy and Green Energy – “Caspian Power” exhibitions, which were held on June 21 at the Baku Expo Center as part of the Baku Energy Week. In the interview he gave to “Euronews”, he touched on a number of important issues and gave important messages.
The main topic of the interview was COP-29, that is, the global climate summit, which will be held in Baku, the capital of Azerbaijan, this fall. The summit is in the center of serious attention of the whole world, as well as European countries. The President of Azerbaijan said in an interview that Azerbaijan is attractive for those who invest not only in traditional energy sources, but also in renewable energy.
President Ilham Aliyev said that “Masdar” is a strategic partner of Azerbaijan in the field of renewable energy: “In October of last year, the first solar power plant of 230 megawatts was inaugurated in our country. All agreements and memoranda of understanding covering the capacity of 10 gigawatts and up to 5 gigawatts by 2030 will be executed in the future”.
Noting that there is a good investment environment in Azerbaijan, the head of state said that the country is currently diverting its income from traditional energy to renewable energy. “As a country that will host COP29, it is our responsibility to be one of the leaders in the transition to green energy,” the President said, adding that Azerbaijan has great partners, Masdar is one of our strategic partners, as well as ACWA Power and BP is among the investors, besides them, there are many companies from other countries that plan to work with Azerbaijan.
Noting the importance of strengthening the national energy network, being able to receive as much energy as possible from investors, and the importance of actively working with neighbors regarding transmission lines, the President said that Azerbaijan does not need as much renewable energy as it plans, and therefore export is the goal.
“A very thoughtful approach to the use of renewable energy should be applied so that electricity is produced as much as possible and natural gas is saved so that it can be transported mainly to Europe in the manner it is now needed,” President Ilham Aliyev said.
It is a global necessity for the world community to be so sensitive and give importance to renewable energy resources. It is a well-known fact that as a result of such intensive exploitation, the hydrocarbon resources of the planet will eventually be exhausted – sooner in one country, later than in another. However, the world, all countries need to be ready for this prospect.
Azerbaijan is located in such a geographical position and has such a relief that it has ample opportunities to produce renewable energy in addition to its underground resources. This includes year-round windy weather in Baku and the Absheron Peninsula, and sunny weather in all four seasons of the year. These are projects to convert energy effectively and they have been running for some time now. More than 300 representatives from more than 37 countries participated in the recently held Baku Energy Week. Noting that the event has been held for 30 years, the President said that the first event was organized back in 1994.
President Ilham Aliyev said that one of the main goals of Azerbaijan, as the host country of COP-29, is to create unity and solidarity, and concluded by saying: “Azerbaijan wants to create such a positive environment during COP and during the period that our presidency will continue after that, that countries and companies – to work willingly with each other and put aside mutual claims, focus on the main agenda of protecting the planet”.
If one of the two global problems facing mankind is to prevent wars and create peace in the world, the other is to find and develop inexhaustible energy resources and use them for the benefit of billions of people.