Bakıdan beynəlxalq aləmə qlobal çağırışlar
Ermənistan beynəlxalq hüquqa zidd olaraq torpaqlarımızı qeyri-qanuni işğal etmişdir. Ölkəmiz öz torpaqlarını Ermənistandan müharibə yolu ilə geri alıb. Artıq Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa edilib. Azərbaycan 30 ilə yaxın müddətdə “dondurulmuş” münaqişəyə son qoyub. Martın 14-də Bakıda keçirilən XI Qlobal Bakı Forumunun açılış mərasimində Prezidenti İlham Əliyev çıxşında bu haqda da danışıb: “Beynəlxalq hüququn normaları bizim tərəfimizdə idi, Azərbaycan qeyri-qanuni işğala, etnik təmizləməyə və soyqırımına məruz qalmışdı. Biz ədaləti və beynəlxalq hüququ özümüz bərpa etdik. Bizə heç kəs kömək etmədi, biz bunu özümüz etdik”. 30 il əvvəl Azərbaycan xalqı soyqırımı təhlükəsi altında öz evindən, torpağından, vətənindən zorla qovulmuşdur. Öz evlərinə maneəsiz qayıtmaq, normal demokratik inkişafı davam etdirmək, dilini, mədəniyyətini, mənəvi irsini qoruyub saxlamaq, mülkiyyət hüquqlarını bərpa etmək, həyatını beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun təşkil etmək imkanı Azərbaycan xalqının əsas və ayrılmaz hüququdur. Münaqişə nəticəsində məcburi köçkünlərin könüllü qayıtmaq hüququ beynəlxalq hüququn tanınmış normasıdır. Bu, İnsan Hüquqları üzrə Ümumi Bəyannamədə, Mülki və Siyasi Hüquqlar haqqında Beynəlxalq Konvensiyada və çoxsaylı regional bəyannamələrdə təsbit edilmişdir.
Forumun açılış mərasimində qonaqlar çıxışlarında COP29 kimi mötəbər tədbirin Bakıda keçirilməsinin böyük əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd ediblər. Bu tədbirin iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı müzakirələrə yeni nəfəs gətirəcəyi diqqətə çatdırlıb. Prezident İlham Əliyev isə çıxışında deyib ki, COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi Azərbaycanın yaşıl keçidlə bağlı səylərinin qəbul edilməsidir: “Neft və qaz sərvətlərinə sahib olmağımız bizim günahımız deyil və biz buna görə tənqid edilməməliyik. Artıq yaşıl keçidlə bağlı bütün gördüyümüz işlərin praktiki nəticələri var”. Bu gün ətraf mühit problemi müasir dövrümüzün ən aktual qlobal problemlərindən birinə çevrilib. Ətraf mühit şəraitinin pisləşməsi onun bütün komponentlərinə- su resursları və dünya okeanına, Yerin torpaq qatına və onun dibinə, bitki və heyvanat aləminə, həmçinin atmosfer və iqlimə öz mənfi təsirini göstərməkdədir. Digər tərəfdən dünyada əhalinin sayının sürətlə artması, elmi-texniki tərəqqi, müasir silahların yaradılması ətraf mühit problemlərini daha da kəskinləşdirir. İqlim dəyişikliyinin Azərbaycana da təsiri gözləniləndir. Respublikadakı ümumi ekoloji vəziyyət dövlət başçısı İlham Əliyevin diqqət mərkəzindədir. Prezident tərəfindən 2010-cu il “Ekologiya İli” elan olunmuşdur. “Ekologiya İli” çərçivəsində ətraf mühitlə bağlı problemlərin həllinə diqqət daha da artırılmışdır. COP29 çərçivəsində bu diqqətin daha da artacağına əminik. Artıq biz bunu günədlik mediada görməkdəyik. Cənab Prezidentin rəhbərliyi ilə bu məsələ ilə bağlı ötən il dekabrın 15-də xüsusi müşavirə keçirilmişdir. Bu müşavirədə COP29-la bağlı qarşıda duran vəzifərlərlə bağlı dövlət başçısı aidiyyəti qurumlara öz tövsiyə və tapşırığını vermişdir. Artıq cənab Prezidentin müvafiq sərəncamı ilə COP29, Kioto Protokolunun Tərəflər Görüşünün 19-cu sessiyasının və Paris Sazişinin Tərəflər Görüşünün 6-cı sessiyasının keçirilməsi ilə əlaqədar Təşkilat Komitəsi yaradılıb. Prezident İlham Əliyevin sözlərinə görə, COP29 bizə onu nümayiş etdirməyə imkan verəcəkdir ki, müstəqil yaşayan və heç kəsdən asılı olmayan bir ölkə uğurla inkişaf edə bilər: “Bu, həm də Azərbaycanın son 30 ildə apardığı düzgün siyasəti nümayiş etdirir. Praktiki nöqteyi-nəzərdən isə bu, bizim üçün həmrəyliyə töhfə vermək fürsəti olacaq”.
Artıq Qlobal Bakı Forumu dünyanın ən tanınmış qlobal platformalardan birinə çevrilib. Çünki burada ən yaxşı beyin mərkəzləri bir araya gətirilir. Onu da deyək ki, bu dəfə “Parçalanmış dünyanın bərpası” (“Fixing The Fractured World”) mövzusuna həsr olunan XI Qlobal Bakı Forumuna bir çox ölkələrin, eləcə də nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri qatılıblar.
11 ildə Bakı forumları beynəlxalq aləmə qlobal çağırışlar edib. Forumun toplantılarında tam əməkdaşlıq edilib. Burada dünyanı narahat edən ümumi məsələlər birlikdə müzakirə edilib. Bölünmüş dünyanın çatlarını aradan qaldıra bilmək üçün yollar axtarılıb. Forum çərçivəsində debatlar çox səmimi və açıq olub. Məsələn, Forumun ikinci günün sonuncu panelinin iclası “Regional hərbi və iqtisadi ittifaqların rolu” mövzsuna həsr olunub. Bu iclasda süni intellektin bəşəriyyət üçün təhdidlər törədəcəyinə dair fikirlər diqqət çəkib. Müzakirələrdə qlobal idarəetmənin süni zəkaya həvalə edilməsinə qarşı çıxanlar da olub. Göründüyü kimi, Azərbaycan bu Forum üzərindən parçalanmış dünyanı yaxşılaşdırmağa çalışır. Bir araya gəlməkdə məqsəd çıxış yolunu tapmaqdır. Bunun üçün də real addımlar atılmalı, qlobal tələblərə uyğun iş görülməlidir. Bunun üçün Azərbaycan daima xoş məram və niyyətini nümayiş etdirib.
Rüstəmova Aybəniz Vilayət qızı, Avrasiya universitetinin Humanitar fənlər və regionşünaslıq kafedrasının müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent

Global challenges from Baku to the international world
Armenia illegally occupied our lands in violation of international law. Our country got its land back from Armenia through war. The territorial integrity of Azerbaijan has already been restored. Azerbaijan ended the “frozen” conflict in nearly 30 years. In his speech at the opening ceremony of the 11th Global Baku Forum held in Baku on March 14, President Ilham Aliyev also spoke about this: “The norms of international law were on our side, Azerbaijan was subjected to illegal occupation, ethnic cleansing and genocide. We restored justice and international law ourselves. No one helped us, we did it ourselves.” 30 years ago, the Azerbaijani people were forcibly expelled from their home, land, and homeland under the threat of genocide. The opportunity to return to their homes without obstacles, to continue normal democratic development, to preserve their language, culture, and spiritual heritage, to restore their property rights, and to organize their lives in accordance with the norms and principles of international law is the basic and inalienable right of the Azerbaijani people. The right to voluntary return of internally displaced persons as a result of the conflict is a recognized norm of international law. It is enshrined in the Universal Declaration of Human Rights, the International Convention on Civil and Political Rights and numerous regional declarations.
At the opening ceremony of the forum, the guests noted in their speeches that holding a prestigious event like COP29 in Baku is of great importance. He pointed out that this event will breathe new life into the discussions on climate change. President Ilham Aliyev said in his speech that the holding of COP29 in Azerbaijan is the acceptance of Azerbaijan’s efforts regarding the green transition: “It is not our fault that we have oil and gas resources, and we should not be criticized for that. All the work we have done regarding the green transition has already had practical results.” Today, the environmental problem has become one of the most urgent global problems of our time. Deterioration of environmental conditions has a negative impact on all its components – water resources and the world ocean, the Earth’s soil layer and its bottom, plant and animal life, as well as the atmosphere and climate. On the other hand, the rapid increase in the world’s population, scientific and technical progress, and the creation of modern weapons exacerbate environmental problems. The effect of climate change on Azerbaijan is expected. The general ecological situation in the republic is the focus of the head of state Ilham Aliyev. 2010 was declared “Year of Ecology” by the President. In the framework of the “Year of Ecology” the attention to the solution of problems related to the environment has been increased. We are sure that this attention will increase even more during COP29. We are already seeing it in the daily media. A special meeting on this issue was held on December 15 last year under the leadership of Mr. President. In this meeting, the head of state gave his recommendations and instructions to the relevant institutions regarding the upcoming tasks related to COP29. By the relevant order of Mr. President, the Organizing Committee has already been established in connection with the holding of COP29, the 19th session of the Meeting of the Parties to the Kyoto Protocol and the 6th session of the Meeting of the Parties to the Paris Agreement. According to President Ilham Aliyev, COP29 will allow us to demonstrate that a country that lives independently and does not depend on anyone can develop successfully: “It also demonstrates the correct policy that Azerbaijan has conducted in the last 30 years. From a practical point of view, this will be an opportunity for us to contribute to solidarity”.
The Global Baku Forum has already become one of the most famous global platforms in the world. Because the best think tanks are brought together here. Let’s also say that this time the XI Global Baku Forum dedicated to the topic of “Fixing The Fractured World” was attended by representatives of many countries and prestigious international organizations.
For 11 years, Baku forums have made global calls to the international world. There was full cooperation in the meetings of the forum. Common issues that concern the world were discussed together here. Ways have been sought to bridge the cracks of the divided world. The debates within the forum were very sincere and open. For example, the session of the last panel of the second day of the Forum was devoted to the topic “The role of regional military and economic alliances”. At this meeting, attention was drawn to the idea that artificial intelligence will cause threats to humanity. In the discussions, there were those who opposed the transfer of global governance to artificial intelligence. Apparently, Azerbaijan is trying to improve the divided world through this Forum. The purpose of coming together is to find a way out. For this, real steps should be taken and work should be done according to global requirements. For this, Azerbaijan has always demonstrated its good intentions.
Rustamova Aybeniz Vilayat gizi, Head of the Department of Humanities and Regional Studies of the Eurasian University, Doctor of Philosophy in History, Associate Professor