Bakıdan beynəlxalq aləmə qlobal çağırışlar
Ermənistan beynəlxalq hüquqa zidd olaraq torpaqlarımızı qeyri-qanuni işğal etmişdir. Ölkəmiz öz torpaqlarını Ermənistandan müharibə yolu ilə geri alıb. Artıq Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa edilib. Azərbaycan 30 ilə yaxın müddətdə “dondurulmuş” münaqişəyə son qoyub. Martın 14-də Bakıda keçirilən XI Qlobal Bakı Forumunun açılış mərasimində Prezidenti İlham Əliyev çıxşında bu haqda da danışıb: “Beynəlxalq hüququn normaları bizim tərəfimizdə idi, Azərbaycan qeyri-qanuni işğala, etnik təmizləməyə və soyqırımına məruz qalmışdı. Biz ədaləti və beynəlxalq hüququ özümüz bərpa etdik. Bizə heç kəs kömək etmədi, biz bunu özümüz etdik”. 30 il əvvəl Azərbaycan xalqı soyqırımı təhlükəsi altında öz evindən, torpağından, vətənindən zorla qovulmuşdur. Öz evlərinə maneəsiz qayıtmaq, normal demokratik inkişafı davam etdirmək, dilini, mədəniyyətini, mənəvi irsini qoruyub saxlamaq, mülkiyyət hüquqlarını bərpa etmək, həyatını beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun təşkil etmək imkanı Azərbaycan xalqının əsas və ayrılmaz hüququdur. Münaqişə nəticəsində məcburi köçkünlərin könüllü qayıtmaq hüququ beynəlxalq hüququn tanınmış normasıdır. Bu, İnsan Hüquqları üzrə Ümumi Bəyannamədə, Mülki və Siyasi Hüquqlar haqqında Beynəlxalq Konvensiyada və çoxsaylı regional bəyannamələrdə təsbit edilmişdir.
Forumun açılış mərasimində qonaqlar çıxışlarında COP29 kimi mötəbər tədbirin Bakıda keçirilməsinin böyük əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd ediblər. Bu tədbirin iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı müzakirələrə yeni nəfəs gətirəcəyi diqqətə çatdırlıb. Prezident İlham Əliyev isə çıxışında deyib ki, COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi Azərbaycanın yaşıl keçidlə bağlı səylərinin qəbul edilməsidir: “Neft və qaz sərvətlərinə sahib olmağımız bizim günahımız deyil və biz buna görə tənqid edilməməliyik. Artıq yaşıl keçidlə bağlı bütün gördüyümüz işlərin praktiki nəticələri var”. Bu gün ətraf mühit problemi müasir dövrümüzün ən aktual qlobal problemlərindən birinə çevrilib. Ətraf mühit şəraitinin pisləşməsi onun bütün komponentlərinə- su resursları və dünya okeanına, Yerin torpaq qatına və onun dibinə, bitki və heyvanat aləminə, həmçinin atmosfer və iqlimə öz mənfi təsirini göstərməkdədir. Digər tərəfdən dünyada əhalinin sayının sürətlə artması, elmi-texniki tərəqqi, müasir silahların yaradılması ətraf mühit problemlərini daha da kəskinləşdirir. İqlim dəyişikliyinin Azərbaycana da təsiri gözləniləndir. Respublikadakı ümumi ekoloji vəziyyət dövlət başçısı İlham Əliyevin diqqət mərkəzindədir. Prezident tərəfindən 2010-cu il “Ekologiya İli” elan olunmuşdur. “Ekologiya İli” çərçivəsində ətraf mühitlə bağlı problemlərin həllinə diqqət daha da artırılmışdır. COP29 çərçivəsində bu diqqətin daha da artacağına əminik. Artıq biz bunu günədlik mediada görməkdəyik. Cənab Prezidentin rəhbərliyi ilə bu məsələ ilə bağlı ötən il dekabrın 15-də xüsusi müşavirə keçirilmişdir. Bu müşavirədə COP29-la bağlı qarşıda duran vəzifərlərlə bağlı dövlət başçısı aidiyyəti qurumlara öz tövsiyə və tapşırığını vermişdir. Artıq cənab Prezidentin müvafiq sərəncamı ilə COP29, Kioto Protokolunun Tərəflər Görüşünün 19-cu sessiyasının və Paris Sazişinin Tərəflər Görüşünün 6-cı sessiyasının keçirilməsi ilə əlaqədar Təşkilat Komitəsi yaradılıb. Prezident İlham Əliyevin sözlərinə görə, COP29 bizə onu nümayiş etdirməyə imkan verəcəkdir ki, müstəqil yaşayan və heç kəsdən asılı olmayan bir ölkə uğurla inkişaf edə bilər: “Bu, həm də Azərbaycanın son 30 ildə apardığı düzgün siyasəti nümayiş etdirir. Praktiki nöqteyi-nəzərdən isə bu, bizim üçün həmrəyliyə töhfə vermək fürsəti olacaq”.
Artıq Qlobal Bakı Forumu dünyanın ən tanınmış qlobal platformalardan birinə çevrilib. Çünki burada ən yaxşı beyin mərkəzləri bir araya gətirilir. Onu da deyək ki, bu dəfə “Parçalanmış dünyanın bərpası” (“Fixing The Fractured World”) mövzusuna həsr olunan XI Qlobal Bakı Forumuna bir çox ölkələrin, eləcə də nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri qatılıblar.
11 ildə Bakı forumları beynəlxalq aləmə qlobal çağırışlar edib. Forumun toplantılarında tam əməkdaşlıq edilib. Burada dünyanı narahat edən ümumi məsələlər birlikdə müzakirə edilib. Bölünmüş dünyanın çatlarını aradan qaldıra bilmək üçün yollar axtarılıb. Forum çərçivəsində debatlar çox səmimi və açıq olub. Məsələn, Forumun ikinci günün sonuncu panelinin iclası “Regional hərbi və iqtisadi ittifaqların rolu” mövzsuna həsr olunub. Bu iclasda süni intellektin bəşəriyyət üçün təhdidlər törədəcəyinə dair fikirlər diqqət çəkib. Müzakirələrdə qlobal idarəetmənin süni zəkaya həvalə edilməsinə qarşı çıxanlar da olub. Göründüyü kimi, Azərbaycan bu Forum üzərindən parçalanmış dünyanı yaxşılaşdırmağa çalışır. Bir araya gəlməkdə məqsəd çıxış yolunu tapmaqdır. Bunun üçün də real addımlar atılmalı, qlobal tələblərə uyğun iş görülməlidir. Bunun üçün Azərbaycan daima xoş məram və niyyətini nümayiş etdirib.
Rüstəmova Aybəniz Vilayət qızı, Avrasiya universitetinin Humanitar fənlər və regionşünaslıq kafedrasının müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent

Глобальные вызовы от Баку международному миру
Армения незаконно оккупировала наши земли, нарушив международное право. Наша страна вернула свои земли от Армении в результате войны. Территориальная целостность Азербайджана уже восстановлена. Азербайджан завершил «замороженный» конфликт почти за 30 лет. Об этом говорил и президент Ильхам Алиев в своем выступлении на церемонии открытия 11-го Глобального Бакинского форума, состоявшегося 14 марта в Баку: «Нормы международного права были на нашей стороне, Азербайджан подвергся незаконной оккупации, этническим чисткам и геноциду. . Мы сами восстановили справедливость и международное право. Нам никто не помог, мы сделали это сами». 30 лет назад азербайджанский народ был насильственно изгнан со своего дома, земли и родины под угрозой геноцида. Возможность беспрепятственно вернуться в свои дома, продолжить нормальное демократическое развитие, сохранить свой язык, культуру и духовное наследие, восстановить свои права собственности, организовать свою жизнь в соответствии с нормами и принципами международного права. основное и неотъемлемое право азербайджанского народа. Право на добровольное возвращение вынужденных переселенцев в результате конфликта является признанной нормой международного права. Оно закреплено во Всеобщей декларации прав человека, Международной конвенции о гражданских и политических правах и многочисленных региональных декларациях.
На церемонии открытия форума гости в своих выступлениях отметили, что проведение в Баку такого престижного мероприятия, как COP29, имеет большое значение. Он отметил, что это мероприятие вдохнет новую жизнь в дискуссии по вопросам изменения климата. Президент Ильхам Алиев в своем выступлении отметил, что проведение COP29 в Азербайджане является признанием усилий Азербайджана в отношении зеленого перехода: «Мы не виноваты в том, что у нас есть ресурсы нефти и газа, и нас не следует за это критиковать. Вся работа, которую мы проделали по «зеленому переходу», уже дала практические результаты». Сегодня экологическая проблема стала одной из самых актуальных глобальных проблем современности. Ухудшение условий окружающей среды оказывает негативное воздействие на все ее компоненты – водные ресурсы и Мировой океан, почвенный слой Земли и ее дно, растительный и животный мир, а также атмосферу и климат. С другой стороны, быстрый рост населения мира, научно-технический прогресс, создание современного оружия усугубляют экологические проблемы. Ожидается влияние изменения климата на Азербайджан. Общая экологическая ситуация в республике находится в центре внимания главы государства Ильхама Алиева. 2010 год объявлен Президентом «Годом экологии». В рамках «Года экологии» повышено внимание к решению проблем, связанных с окружающей средой. Мы уверены, что во время COP29 это внимание еще больше усилится. Мы уже видим это в ежедневных средствах массовой информации. 15 декабря прошлого года под руководством господина Президента состоялось специальное совещание по этому вопросу. В ходе встречи глава государства дал рекомендации и поручения соответствующим ведомствам относительно предстоящих задач, связанных с COP29. Соответствующим распоряжением господина Президента уже создан Оргкомитет в связи с проведением COP29, 19-й сессии Совещания Сторон Киотского протокола и 6-й сессии Совещания Сторон Парижского протокола. Соглашение. По словам президента Ильхама Алиева, COP29 позволит нам продемонстрировать, что страна, которая живет независимо и ни от кого не зависит, может успешно развиваться: “Это также демонстрирует правильную политику, которую Азербайджан проводит в течение последних 30 лет. С практической точки зрения это будет для нас возможностью внести свой вклад в солидарность».
Глобальный Бакинский Форум уже стал одной из самых известных глобальных площадок в мире. Потому что здесь собраны лучшие аналитические центры. Отметим также, что в XI Глобальном Бакинском форуме, посвященном теме «Исправление расколотого мира», на этот раз приняли участие представители многих стран и престижных международных организаций.
На протяжении 11 лет бакинские форумы обращались к международному миру с глобальными призывами. На заседаниях форума было полное сотрудничество. Здесь вместе обсуждались общие вопросы, волнующие мир. Были найдены пути преодоления трещин в разделенном мире. Дискуссии на форуме были очень искренними и открытыми. Например, заседание последней панели второго дня Форума было посвящено теме «Роль региональных военно-экономических альянсов». На этой встрече было обращено внимание на идею о том, что искусственный интеллект будет представлять угрозу человечеству. В дискуссиях были и те, кто выступал против передачи глобального управления искусственному интеллекту. Судя по всему, посредством этого Форума Азербайджан пытается улучшить разделенный мир. Цель объединения – найти выход. Для этого должны быть предприняты реальные шаги и проведена работа в соответствии с глобальными требованиями. Для этого Азербайджан всегда демонстрировал свои добрые намерения.
Рустамова Айбениз Вилаят кызы, заведующая кафедрой гуманитарных наук и регионоведения Евразийского университета, доктор философских наук, доцент