Belarusdakı soydaşlarımız 7 fevral növbədənkənar prezident seçkilərini dəstəkləyən bəyanat yayıb
Belarus Respublikasının “Azərbaycan İcmaları Konqresi” Azərbaycanda 2024-cü ilin fevralın 7-də keçiriləcək növbədənkənar prezident seçkilərini dəstəkləyən bəyanat yayıb. Belarus Respublikasının “Azərbaycan İcmaları Konqresi”nin sədri, “Şöhrət” ordenli, Əməkdar idman ustası Natiq Bağırov adından yayılan bəyanatda bildirilir: “Belarus Respublikasında minlərlə azərbaycanlı xoşbəxt yaşayır. Bunlar müxtəlif yaşda olan insanlar, müxtəlif peşələrin nümayəndələridir. Ancaq hamımızı tarixi Vətənimizə, Azərbaycana böyük məhəbbət hissi birləşdirir. Biz fəxrlə bildiririk ki, Azərbaycan Cənab İlham Əliyevin Prezidentliyi dövründə həqiqətən də tarixi qələbələr əldə edib.
Dövlətin inkişafı üçün parlaq düşünülmüş və hazırlanmış strategiya sayəsində Azərbaycan Cənubi Qafqazın şəksiz iqtisadi liderinə çevrilmişdir. Bu gün çox aşağı xarici borcu və nəhəng qızıl-valyuta ehtiyatlarına malik Azərbaycan güclü, sabit dövlət nümunəsidir.Eyni zamanda Azərbaycanın təşəbbüsü və həyata keçirdiyi layihələr çoxlu sayda Avropa ölkələrinin xeyrinədir.
Bütün bunlar öz növbəsində Azərbaycanın dünyada geosiyasi çəkisinin durmadan artmasına səbəb olub. Gələn il Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının (COP29) 29-cu Tərəflər Konfransına ev sahibliyi etmək hüququnu əldə etməsi buna sübutdur. Bu, gələn il dünyanın iki yüzə yaxın ölkəsinin liderlərinə səfər etməyə və sürətlə inkişaf edən Azərbaycanı öz gözləri ilə görməyə imkan verəcək böyük, tarixi Qələbədir.
Amma Prezident İlham Əliyevin strategiyası sayəsində əldə edilən sürətli inkişafla yanaşı, Azərbaycan müasir dünya tarixinə öz ərazi bütövlüyünü hərbi yolla bərpa etməyə nail olmuş ilk dövlət kimi adını yazdı. Xüsusilə qeyd edim ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin mövcudluğunda maraqlı olan aparıcı dünya dövlətlərinin planlarına zidd olaraq Azərbaycan bunu etdi.
Azərbaycan Prezidenti və Ali Baş Komandan İlham Əliyevin sayəsində dünyanın ən döyüş qabiliyyətinə malik ordularından birinə çevrilən Azərbaycan ordusu Ermənistanın təslim olması ilə başa çatan 44 günlük müharibədə tarixi qələbə qazanıb. Azərbaycanın dövlət bayrağı ulu Şuşada dalğalanır. Bu il sentyabrın 19-20-də Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi rayonunda həyata keçirilən antiterror əməliyyatı nəticəsində Azərbaycanın dövlət bayrağı Xankəndində qaldırılıb”. Bəyanatda Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin öz həllini tapdığı və bunun da Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin tarixi xidməti olduğu vurğulanıb: “Biz, Belarus Respublikasının “Azərbaycan İcmaları Konqresi”nin rəhbərliyi və üzvləri Azərbaycanda növbədənkənar prezident seçkilərinin keçirilməsi ideyasını tam dəstəklədiyimizi bəyan etməyi özümüz üçün vacib hesab edirik. Əminik ki, yalnız indiki Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə tarixi Vətənimiz bundan sonra da sürətlə inkişaf edəcək, işğaldan azad edilmiş Qarabağı dirçəldəcək, dünya siyasi arenasında getdikcə daha mühüm rol oynayacaq. Biz bütün dünya azərbaycanlılarını hər birimizin arzusunu gerçəyə çevirmiş tarixi Şəxsiyyətə dəstək olmaq üçün əlindən gələni etməyə çağırırıq”.

Наши соотечественники в Беларуси опубликовали заявление в поддержку досрочных президентских выборов 7 февраля
«Конгресс азербайджанских общин» Республики Беларусь распространил заявление в поддержку проведения внеочередных выборов президента Азербайджана 7 февраля 2024 года. Об этом говорится в заявлении, распространенном от имени председателя «Конгресса азербайджанских общин» Республики Беларусь, заслуженного мастера спорта, ордена Славы Натига Багирова: “В Республике Беларусь счастливо проживают тысячи азербайджанцев. Это люди разного возраста, представители самых разных профессий. Но всех нас объединяет чувство огромной любви к исторической Родине, к Азербайджану. С гордостью заявляем, что Азербайджан добился поистине исторических Побед в период Президентства господина Ильхама Алиева.
Благодаря блестяще продуманной и выработанной им стратегии развития государства, Азербайджан стал безусловным экономическим лидером Южного Кавказа. Сегодня Азербайджан, имеющий очень низкий внешний долг при колоссальных золотовалютных резервах, является примером сильного, устойчивого государства.При этом, инициированные и реализованные Азербайджаном проекты приносят пользу большому числу государств Европы.
Все это, в свою очередь, привело к тому, что неизменно раст геополитический вес Азербайджана в мире. Доказательством чему стало и обретение Азербайджаном права проведения в следующем году 29-й Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29). Это большая, историческая Победа, которая позволит руководителям около двухсот стран мира посетить в следующем году и увидеть стремительно развивающийся Азербайджан своими глазами.
Но помимо стремительного развития , достигнутого благодаря стратегии Президента Ильхама Алиева, Азербайджан вписал свое имя в новейшую мировую историю, как первое государство, которому удалось восстановить свою территориальную целостность военным путем. Сделав это, особо отмечу, вопреки планам ведущих мировых держав , которые были заинтересованы в самым факте существования армяно-азербайджанского конфликта.
Азербайджанская армия, ставшая одной из самых боеспособных в мире благодаря Президенту Азербайджана и Верховному Главнокомандующему Ильхаму Алиеву, одержала историческую победу в 44-дневной войне, которая завершилась капитуляцией Армении и поднятием государственного флага Азербайджана в великой Шуше. А 19-20 сентября нынешнего года , в результате проведенной в Карабахском экономическом регионе Азербайджана антитеррористической операции,государственный флаг Азербайджана был поднят и в Ханкенди.
Так армяно-азербайджанский конфликт был окончательно решен. И в этом – историческая заслуга Президента азербайджана Ильхама Алиева. И мы, руководство и члены МОО “Конгресс азербайджанских общин” Республики Беларусь считаем для себя важным заявить о своей полной поддержать идею проведения внеочередных президентских выборов в Азербайджане. Убеждены, что только под руководством действующего Президента Азербайджана Ильхама Алиева наша историческая Родина будет и далее стремительно развиваться, возрождая освобожденный Карабах, играя все более весомую роль на мировой политической арене.Обращаемся с призывом ко всем азербайджанцам мира сделать все возможное для поддержки исторической Личности , который сделал мечту каждого из нас реальностью”.