Belarusdakı soydaşlarımız 7 fevral növbədənkənar prezident seçkilərini dəstəkləyən bəyanat yayıb
Belarus Respublikasının “Azərbaycan İcmaları Konqresi” Azərbaycanda 2024-cü ilin fevralın 7-də keçiriləcək növbədənkənar prezident seçkilərini dəstəkləyən bəyanat yayıb. Belarus Respublikasının “Azərbaycan İcmaları Konqresi”nin sədri, “Şöhrət” ordenli, Əməkdar idman ustası Natiq Bağırov adından yayılan bəyanatda bildirilir: “Belarus Respublikasında minlərlə azərbaycanlı xoşbəxt yaşayır. Bunlar müxtəlif yaşda olan insanlar, müxtəlif peşələrin nümayəndələridir. Ancaq hamımızı tarixi Vətənimizə, Azərbaycana böyük məhəbbət hissi birləşdirir. Biz fəxrlə bildiririk ki, Azərbaycan Cənab İlham Əliyevin Prezidentliyi dövründə həqiqətən də tarixi qələbələr əldə edib.
Dövlətin inkişafı üçün parlaq düşünülmüş və hazırlanmış strategiya sayəsində Azərbaycan Cənubi Qafqazın şəksiz iqtisadi liderinə çevrilmişdir. Bu gün çox aşağı xarici borcu və nəhəng qızıl-valyuta ehtiyatlarına malik Azərbaycan güclü, sabit dövlət nümunəsidir.Eyni zamanda Azərbaycanın təşəbbüsü və həyata keçirdiyi layihələr çoxlu sayda Avropa ölkələrinin xeyrinədir.
Bütün bunlar öz növbəsində Azərbaycanın dünyada geosiyasi çəkisinin durmadan artmasına səbəb olub. Gələn il Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının (COP29) 29-cu Tərəflər Konfransına ev sahibliyi etmək hüququnu əldə etməsi buna sübutdur. Bu, gələn il dünyanın iki yüzə yaxın ölkəsinin liderlərinə səfər etməyə və sürətlə inkişaf edən Azərbaycanı öz gözləri ilə görməyə imkan verəcək böyük, tarixi Qələbədir.
Amma Prezident İlham Əliyevin strategiyası sayəsində əldə edilən sürətli inkişafla yanaşı, Azərbaycan müasir dünya tarixinə öz ərazi bütövlüyünü hərbi yolla bərpa etməyə nail olmuş ilk dövlət kimi adını yazdı. Xüsusilə qeyd edim ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin mövcudluğunda maraqlı olan aparıcı dünya dövlətlərinin planlarına zidd olaraq Azərbaycan bunu etdi.
Azərbaycan Prezidenti və Ali Baş Komandan İlham Əliyevin sayəsində dünyanın ən döyüş qabiliyyətinə malik ordularından birinə çevrilən Azərbaycan ordusu Ermənistanın təslim olması ilə başa çatan 44 günlük müharibədə tarixi qələbə qazanıb. Azərbaycanın dövlət bayrağı ulu Şuşada dalğalanır. Bu il sentyabrın 19-20-də Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi rayonunda həyata keçirilən antiterror əməliyyatı nəticəsində Azərbaycanın dövlət bayrağı Xankəndində qaldırılıb”. Bəyanatda Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin öz həllini tapdığı və bunun da Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin tarixi xidməti olduğu vurğulanıb: “Biz, Belarus Respublikasının “Azərbaycan İcmaları Konqresi”nin rəhbərliyi və üzvləri Azərbaycanda növbədənkənar prezident seçkilərinin keçirilməsi ideyasını tam dəstəklədiyimizi bəyan etməyi özümüz üçün vacib hesab edirik. Əminik ki, yalnız indiki Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə tarixi Vətənimiz bundan sonra da sürətlə inkişaf edəcək, işğaldan azad edilmiş Qarabağı dirçəldəcək, dünya siyasi arenasında getdikcə daha mühüm rol oynayacaq. Biz bütün dünya azərbaycanlılarını hər birimizin arzusunu gerçəyə çevirmiş tarixi Şəxsiyyətə dəstək olmaq üçün əlindən gələni etməyə çağırırıq”.

“Congress of Azerbaijani Communities” of the Republic of Belarus issued a statement supporting the extraordinary presidential elections to be held in Azerbaijan on February 7, 2024. It is stated in the statement issued on behalf of Natig Bagirov, chairman of the “Azerbaijani Communities Congress” of the Republic of Belarus, Honored master of sports with the Order of Glory, Natig Bagirov: “Thousands of Azerbaijanis live happily in the Republic of Belarus. These are people of different ages, representatives of various professions. But we are all united by a feeling of great love for our historical Motherland, for Azerbaijan. We proudly declare that Azerbaijan achieved truly historic victories during the Presidency of Mr. Ilham Aliyev.
Thanks to the brilliantly thought-out and developed strategy for the development of the state, Azerbaijan has become the undisputed economic leader of the South Caucasus. Today, Azerbaijan, which has a very low external debt and colossal gold and foreign exchange reserves, is an example of a strong, stable state. At the same time, projects initiated and implemented by Azerbaijan benefit a large number of European countries.
All this, in turn, led to the constant growth of Azerbaijan’s geopolitical weight in the world. Proof of this was Azerbaijan’s acquisition of the right to host the 29th Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) next year. This is a big, historic Victory that will allow leaders of about two hundred countries around the world to visit next year and see the rapidly developing Azerbaijan with their own eyes.
But in addition to the rapid development achieved thanks to the strategy of President Ilham Aliyev, Azerbaijan entered its name in modern world history as the first state that managed to restore its territorial integrity by military means. Having done this, I would especially note that, contrary to the plans of the leading world powers, which were interested in the very fact of the existence of the Armenian-Azerbaijani conflict.
The Azerbaijani army, which became one of the most combat-ready in the world thanks to the President of Azerbaijan and Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, won a historic victory in the 44-day war, which ended with the surrender of Armenia and the raising of the national flag of Azerbaijan in the great Shusha. And on September 19-20 of this year, as a result of the anti-terrorist operation carried out in the Karabakh economic region of Azerbaijan, the state flag of Azerbaijan was raised in Khankendi.
Thus, the Armenian-Azerbaijani conflict was finally resolved. And this is the historical merit of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev. And we, the leadership and members of the IGO “Congress of Azerbaijani Communities” of the Republic of Belarus, consider it important for ourselves to declare our full support for the idea of holding early presidential elections in Azerbaijan. We are convinced that only under the leadership of the current President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, will our historical Motherland continue to rapidly develop, reviving liberated Karabakh, playing an increasingly significant role in the world political arena. We appeal to all Azerbaijanis of the world to do everything possible to support the historical Personality, who made the dream of each of us a reality”.