Brest qalasının müdafiəsinin qarşıdan gələn 83-cü ildönümünə həsr olunmuş “Sonuncuya qədər dayan!” adlı tədbir keçirilib
27 aprel 2024-cü il tarixdə 444 saylı məktəbdəki “Efim Moiseeviç Fomin adına Brest qalası muzeyi”ndə “İki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, qvardiya general-mayoru Həzi Aslanov adına Böyük Qələbə Varislərinin Birliyi” ictimai təşkilatı (sədri Əli Əliyeviç Kazımov) məktəbin müəllim-kitabxanaçısı Olqa Nikolaevna Lyulina ilə birlikdə Brest qalasının müdafiəsinin qarşıdan gələn 83-cü ildönümünə həsr olunmuş “Sonuncuya qədər dayan!” adlı tədbir keçirdi.
Tədbirin qonaqları Əfqanıstandakı döyüş əməliyyatlarının veteranı, ehtiyatda olan polkovnik Viktor Dmitriyeviç Jukov, Dövlət Dumasının Qadın və Uşaq Ailələri Komitəsinin Volqoqraddan olan eksperti, Ümumrusiya İctimai Təşkilatının regional bölməsinin rəhbəri, “Rusiyanın əmək şücaəti” Eldar Sergeyeviç Fiziyev, “KOMANDARM” Beynəlxalq İctimai Fondunun sədri Mark Yuryeviç Deydiş, Fondunun mükafatlandırma şöbəsinin müdiri Vasili Mifodieviç Kasianov, Fondunun sədr müavini Pyotr Stefanoviç Parşikov, veteran Gennadi Qriqoryeviç Şeyanov və Sergey Boqdanoviç Qadaç, “İki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, qvardiya general-mayoru Həzi Aslanov adına Böyük Qələbə Varislərinin Birliyi”nin üzvləri Altay Mikaılzadə və Eldəniz Temurov olublar.
Tədbir Olqa Nikolaevna Lyulinanın açılış nitqi ilə başladı, məktəb Hərbi Şöhrət Muzeyi haqqında və Brest qalasının müdafiə rəhbərlərindən biri, muzey adı olan Efim Moiseeviç Fominin döyüş yolu haqqında videoçarx nümayiş olundu.
Sonra Moskva Müharibə Veteranları Komitəsinin İnformasiya Komissiyasının üzvü, “İki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, qvardiya general-mayoru Həzi Aslanov adına Böyük Qələbə Varislərinin Birliyi”nin sədrinin müavini İrina Cəfərovna Silina maraqlı şəkildə keçmiş SSRİ-nin müxtəlif millətlərinin nümayəndələrinin müharibədə iştirak etmələri, barədə danışdı. O, xüsusən də azərbaycanlıların Brest qalasının müdafiəsində iştirakını qeyd etdi. Bildirdi ki, Brest qalasının müdafiəsində komissar Fominin komandanlığı altında düşməni məğlub olunub.
Çxşında Brest qalasının müdafiəsində iştirak etmiş Xəlil Haqverdiyev, Qəmbər Teymurov, Boris Mixaylovski, Daniyal Abdullayev, Muxtar Kadırov, Andrey Kastryulin, Ənvər Mansurovun şücaətlərindən danışıb.
Ekranda müharibədən əvvəlki Brestin mənzərələri nümayiş etdirilib, Brest qalasının müdafiəsi iştirakçıları olan azərbaycanlıların fotoşəkilləri nümayiş etdirilib.

К предстоящему 83-летию обороны Брестской крепости «Стоять до конца!» мероприятие было проведено
27 апреля 2024 года в “Музее Брестской крепости имени Ефима Моисеевича Фомина” ГБОУ Школы N444 Регионаональная общественная организация “Объединение наследников Великой Победы имени дважды Героя Советского Союза гвардии генерала танковых войск Ази Асланова” (председатель Али Алиевич Казымов) совместно с педагогом-библиотекарем Школы N444 Ольгой Николаевной Люлиной для учащихся и гостей школы провела мероприятие “Стоять до последнего!”, посвящённое приближающейся 83-й годовщине обороны Брестской крепости.
Гостями мероприятия были ветеран боевых действий в Афганистане, полковник запаса Виктор Дмитриевич Жуков, эксперт Совета Комитета Государственной Думы по вопросам семьи женщин и детей от г.Волгограда, руководитель Регионального отделения Всероссийской Общественной Организации “Трудовая доблесть России” Эльдар Сергеевич Физиев, председатель Международного общественного фонда “КОМАНДАРМ” Марк Юрьевич Дэйдыш; начальник наградного отдела МОФ “КОМАНДАРМ” Василий Мифодиевич Касианов, заместителя председателя МОФ “КОМАНДАРМ” Пётр Стефанович Паршиков, участники СВО Геннадий Григорьевич Шеянов и Сергей Богданович Гадач. Члены “Объединения наследников Великой Победы” Алтай Михайлович Михаил-заде и Эльданиз Эльяс оглы Темиров.
Началось мероприятие вступительным словом Ольги Николаевны Люлиной, был продемонстрирован видеоролик о школьном Музее боевой славы и о боевом пути одного из руководителей обороны Брестской крепости Ефима Моисеевича Фомина, чьим именем назван Музей. Далее член Информационной комиссии Московского комитета ветеранов войны, заместитель председателя “Объединение наследников Великой Победы” Ирина Джафаровна Силина в увлекательной форме, рассказала о том, что в обороне Брестской крепости участвовали представители различных национальностей бывшего СССР, и, в частности, уроженцы Азербайджана.
В обороне Брестской крепости под командованием комиссара Фомина били врага
Халил Ахвердиев, Гамбар Теймуров, Борис Михайловский, Даниял Абдуллаев, Мухтар Кадыров, Андрей Кастрюлин, Энвер Мансуров.
На экране проходили виды довоенного Бреста, демонстрировались фотографии участников обороны Брестской крепости -уроженцев Азербайджана.
В завершении мероприятия напутственное слово школьникам сказал полковник запаса Виктор Дмитриевич Жуков. Все участники и гости мероприятия сфотографировались на память о встрече.