Brest qalasının müdafiəsinin qarşıdan gələn 83-cü ildönümünə həsr olunmuş “Sonuncuya qədər dayan!” adlı tədbir keçirilib
27 aprel 2024-cü il tarixdə 444 saylı məktəbdəki “Efim Moiseeviç Fomin adına Brest qalası muzeyi”ndə “İki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, qvardiya general-mayoru Həzi Aslanov adına Böyük Qələbə Varislərinin Birliyi” ictimai təşkilatı (sədri Əli Əliyeviç Kazımov) məktəbin müəllim-kitabxanaçısı Olqa Nikolaevna Lyulina ilə birlikdə Brest qalasının müdafiəsinin qarşıdan gələn 83-cü ildönümünə həsr olunmuş “Sonuncuya qədər dayan!” adlı tədbir keçirdi.
Tədbirin qonaqları Əfqanıstandakı döyüş əməliyyatlarının veteranı, ehtiyatda olan polkovnik Viktor Dmitriyeviç Jukov, Dövlət Dumasının Qadın və Uşaq Ailələri Komitəsinin Volqoqraddan olan eksperti, Ümumrusiya İctimai Təşkilatının regional bölməsinin rəhbəri, “Rusiyanın əmək şücaəti” Eldar Sergeyeviç Fiziyev, “KOMANDARM” Beynəlxalq İctimai Fondunun sədri Mark Yuryeviç Deydiş, Fondunun mükafatlandırma şöbəsinin müdiri Vasili Mifodieviç Kasianov, Fondunun sədr müavini Pyotr Stefanoviç Parşikov, veteran Gennadi Qriqoryeviç Şeyanov və Sergey Boqdanoviç Qadaç, “İki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, qvardiya general-mayoru Həzi Aslanov adına Böyük Qələbə Varislərinin Birliyi”nin üzvləri Altay Mikaılzadə və Eldəniz Temurov olublar.
Tədbir Olqa Nikolaevna Lyulinanın açılış nitqi ilə başladı, məktəb Hərbi Şöhrət Muzeyi haqqında və Brest qalasının müdafiə rəhbərlərindən biri, muzey adı olan Efim Moiseeviç Fominin döyüş yolu haqqında videoçarx nümayiş olundu.
Sonra Moskva Müharibə Veteranları Komitəsinin İnformasiya Komissiyasının üzvü, “İki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, qvardiya general-mayoru Həzi Aslanov adına Böyük Qələbə Varislərinin Birliyi”nin sədrinin müavini İrina Cəfərovna Silina maraqlı şəkildə keçmiş SSRİ-nin müxtəlif millətlərinin nümayəndələrinin müharibədə iştirak etmələri, barədə danışdı. O, xüsusən də azərbaycanlıların Brest qalasının müdafiəsində iştirakını qeyd etdi. Bildirdi ki, Brest qalasının müdafiəsində komissar Fominin komandanlığı altında düşməni məğlub olunub.
Çxşında Brest qalasının müdafiəsində iştirak etmiş Xəlil Haqverdiyev, Qəmbər Teymurov, Boris Mixaylovski, Daniyal Abdullayev, Muxtar Kadırov, Andrey Kastryulin, Ənvər Mansurovun şücaətlərindən danışıb.
Ekranda müharibədən əvvəlki Brestin mənzərələri nümayiş etdirilib, Brest qalasının müdafiəsi iştirakçıları olan azərbaycanlıların fotoşəkilləri nümayiş etdirilib.

Dedicated to the upcoming 83rd anniversary of the defense of the Brest fortress “Stand to the end!” event was held
On April 27, 2024, in the “Brest Fortress Museum named after Efim Moiseevich Fomin” in school No. 444, the public organization “Union of the Heirs of the Great Victory named after Twice Hero of the Soviet Union, Major General of the Guard Hazi Aslanov” (chairman Ali Aliyevich Kazimov), the teacher of the school together with librarian Olga Nikolaevna Lyulina dedicated to the upcoming 83rd anniversary of the defense of the Brest fortress “Stand to the last!” held an event called
The guests of the event were veteran of combat operations in Afghanistan, reserve colonel Victor Dmitriyevich Zhukov, expert from Volgograd of the Committee on Women and Children’s Families of the State Duma, head of the regional branch of the All-Russian Public Organization, Eldar Sergeyevich Fiziyev, “Labor Courage of Russia”, chairman of the International Public Foundation “KOMANDARM” Mark Yuryevich Deydish, head of the awarding department of the Foundation Vasili Mifodievich Kasianov, deputy chairman of the Foundation Pyotr Stefanovich Parshikov, veterans Gennady Grigorevich Sheyanov and Sergey Bogdanovich Gadach, members of the “Union of the Heirs of the Great Victory named after Twice Hero of the Soviet Union, Guard Major General Hazi Aslanov” Altay Mikailzade and Temurov was in your hands.
The event began with the opening speech of Olga Nikolaevna Lyulina, a video was shown about the school Museum of Military Glory and about the war path of Efim Moiseevich Fomin, one of the leaders of the defense of the Brest fortress, the museum’s namesake.
Then Irina Jafarovna Silina, a member of the Information Commission of the Committee of Moscow War Veterans, deputy chairman of the “Union of Heirs of the Great Victory named after Twice Hero of the Soviet Union, Guard Major General Hazi Aslanov”, interestingly spoke about the participation of representatives of various nationalities of the former USSR in the war. He especially noted the participation of Azerbaijanis in the defense of the Brest fortress. He said that the enemy was defeated in the defense of the Brest fortress under the command of Commissar Fomin.
He spoke about the bravery of Khalil Hagverdiyev, Gambar Teymurov, Boris Mikhailovsky, Daniyal Abdullayev, Mukhtar Kadyrov, Andrey Kastryulin, Anvar Mansurov, who took part in the defense of the Brest fortress.
Scenes of Brest before the war were shown on the screen, photos of Azerbaijanis who participated in the defense of the Brest fortress were shown.