Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi enerji təhlükəsizliyinin təminatıdır
Xarici siyasətində dünya ölkələri, o cümlədən Avropanın böyük dövlətləri ilə əlaqələrini genişlənirərək uğurla davam etdirən Azərbaycan əməkdaşlığa böyük önəm verməklə etibarlı və sınanmış tərəfdaş olduğunu bir daha təsdiqləyir. Azərbaycan Avropanın enerji mənbələrinin diversifikasiyasında və enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm rol oynayır.
Dünya dövlətləri ilə Azərbaycanın müxtəlif sahələrdə qurulan əməkdaşlıq münasibətləri dövlətlərarası qarşılıqlı anlaşmanın yaranmasına və davamlı inkişafına öz təsirini göstərir. Son 20 ildə cənab İlham Əliyevin apardığı məqsədyönlü müdrik xarici siyasəti nəticəsində dünyada Azərbaycanla dostluq, müttəfiqlik münasibətləri quran dövlətlərin sayı artıb. Bu gün dünya dövlətləri ilə qarşılıqlı etimad səviyyəsində qurulan diplomatik əlaqələr yüksək bir mərhələdədir.
Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi siyasət nəticəsində ölkəmizlə dünya dövlətləri arasında münasibətlər daha da sıxlaşır.
Prezident İlham Əliyev martın 1-də Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 10-cu iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 2-ci iclasındakı çıxışında qeyd etdiyi kimi, Avropa İttifaqından Azərbaycan qazına böyük tələbat var idi və indi də var. Dövlət başçısının sözlərinə görə, Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi və hər hansı digər təbii qaz layihələri elə icra olunmalıdır ki, əsas hədəfimizə zərər dəyməsin. Təbii ki, qaz təchizatının şaxələndirilməsi istiqamətində atılan addımlar çox vacibdir.
Ölkəmizdə Avropa İttifaqının qaz təchizatı sahəsində fəal işi, eləcə də Aİ ilə Azərbaycan arasında imzalanmış Enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlıq sənədi xüsusilə əhəmiyyətlidir. Bir sıra Avropa ölkələri üçün enerji təhlükəsizliyi, həmçinin Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə təmin edilir. Müasir dünyada Avropa İttifaqı bazarına Azərbaycanın təbii qaz ixracı artır.
Əlbəttə ki, qaz təchizatının şaxələndirilməsi istiqamətində atılan addımlar çox vacibdir. Belə ki, Cənub Qaz Dəhlizi qaz tədarükünü ikiqat artırmaq potensialına malikdir. “Cənub Qaz Dəhlizi artıq 3 ildir ki, fəaliyyətdədir, bu layihə həqiqətən də uğur hekayəsidir. Bu, Avrasiyada ən böyük infrastruktur layihələrindən biridir”- deyən Prezident bildirib ki, uzunluğu 3500 kilometr olan inteqrasiya edilmiş boru kəməri sistemi olan bu layihə enerji təhlükəsizliyi və əməkdaşlıq layihəsidir: “Çünki Cənub Qaz Dəhlizinin keçdiyi marşrut boyunca yerləşən bütün ölkələr arasında əməkdaşlıq olmasa, bu layihənin həyata keçirilməsi mümkün olmazdı”.
Qeyd edək ki, Cənub Qaz Dəhlizinin bir hissəsi kimi tikilən TANAP-ın Avropa hissəsi olan TAP-ın illik ötürmə qabiliyyəti 10 milyard kubmetr qiymətləndirilir və bu kəmərin ötürücülük qabiliyyətinin iki dəfə artırılması nəzərdə tutulur. Aİ ölkələri Azərbaycan qazının alışını genişləndirdikcə investisiyaların daha da artması gözlənilir.
Prezident İlham Əliyevin siyasi iradəsi nəticəsində mümkün olan Cənub Qaz Dəhlizinin reallaşması nəinki region, bütün Avropa üçün ən vacib təşəbbüslərdən biridir. Sirr deyil ki, qaz axını Avropaya Cənub Qaz Dəhlizindən gedir və 2021-ci illə müqayisədə bu, 46 faiz çoxdur. Statistik göstəricilərə əsaslansaq deyərik ki, 2023-cü ildə Avropa İttifaqı Azərbaycandan 11 milyard kubmetr sabit və təhlükəsiz şəkildə qaz təchizatını qəbul edib.
Vurğulayaq ki, Qara dəniz sualtı elektrik kabeli davamlı enerji ötürülməsi zəncirinin təmin edilməsində həlledici rol oynayacaq və Qara dənizin dibindən çəkiləcək sualtı kabel layihəsi enerji təhlükəsizliyinin daha geniş formada təmin edilməsi baxımdan mühüm addımdır. Azərbaycan beynəlxalq arenada yenidən ön plana çıxacaq və bütün dünyanın gözü Bakıya yönələcək.
İclasda dövlət başçımız Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi edəcəyinə də diqqəti yönəldib. Bu gün Azərbaycan beynəlxalq ictimaiyyətin etibarlı və məsuliyyətli üzvü kimi iqlim dəyişmələrinin fəsadlarına qarşı mübarizəyə öz töhfəsini verir. Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafa dair beş milli prioritetindən biri “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” kimi müəyyən edilmişdir. Həmin prioritetə uyğun olaraq, ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası və artırılması, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi istiqamətində işlər aparılır.
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29 kimi mötəbər bir tədbirin Azərbaycanda keçirilməsi ilə əlaqədar yekdil qərarın verilməsi beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən Azərbaycana böyük hörmət və etimadın, eləcə də ölkəmizin milli, regional və qlobal səviyyədə ətraf mühitin qorunması, iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması işinə töhfəsinin təqdir olunmasının bariz nümunəsidir.
Azərbaycanın dünyanın ən böyük və mühüm dövlətlərarası tədbirlərindən biri olan COP29-a 2024-cü ildə ev sahibliyi etməsi Prezident İlham Əliyevin apardığı məqsədyölü siyasətinin növbəti təntənəli qələbəsidir. Təbii ki, beynəlxalq tədbirlərin Azərbaycanda keçirilməsi ölkəmizin inkişafının təqdimatı baxımından da əhəmiyyətlidir. Bu, tədbir Qoşulmama Hərəkatına sədrliyimiz və Təhlükəsizlik Şurasına üzvlüyümüzdən sonra xarici siyasətimizin ən böyük uğurudur. Eyni zamanda, son zamanlar Azərbaycana qarşı çirkin kampaniya aparan bəzi dairələrə tutarlı cavabdır. Cənab Prezident çıxışında bildirdiyi kimi, “Əvvəlki illərdə Azərbaycana qarşı çoxlu hücumlar olmuşdur, biz buna adət etmişik, biz özümüzü müdafiə edə bilərik. Lakin mən sizə, sadəcə, məlumat vermək istəyirəm ki, COP29-un Azərbaycanda təşkil edilməsi qərarı, yekdil qərar beynəlxalq birliyin ölkəmizə hörmətinin əlamətidir və bizim tədbirə ev sahibliyi etmək, bu işə töhfə vermək istəyimiz yaşıl gündəliyimizi nümayiş etdirir.”
Qeyd edərk ki, Azərbaycan BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasına tərəf olmaqla qlobal iqlim dəyişmələrinə qarşı mübarizəyə qoşulub. COP29 çərçivəsində bütün dünyada gedən proseslərə, o cümlədən iqlim, həm digər yaşıl ideyalar, yaşıl proqramla bağlı məsələlərə Azərbaycan platformasında baxılacaqdır. 1995-ci ildə BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasını ratifikasiya etdikdən sonra qlobal iqlim dəyişmələrinin mənfi təsirlərinin yumşaldılması üzrə beynəlxalq səylərə qoşulan Azərbaycan beynəlxalq ekoloji təşəbbüslərdə mühüm rol oynayıb. Dubaydakı COP28 sammitində Azərbaycanın yüksək səviyyədə təmsil olunması bunun daha bir təzahürüdür. COP28 sammitində Azərbaycanın fəal iştirakı əlbəttə ki, ölkəmizin qlobal iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizəyə töhfə verməsinə əsaslanır.
Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin nümayiş etdirdiyi güclü siyasi iradə və Şərqi Avropa Qrupunun üzvü olan dövlətlərin Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi etmək üçün ölkəmizin namizədliyini dəstəkləməsi uğurumuzda mühüm əhəmiyyət kəsb edir. İnanırıq ki, Azərbaycan neft-qaz ölkəsi kimi bu sahədə də özünü göstərəcəkdir.

Проект «Южный газовый коридор» — гарантия энергетической безопасности
Азербайджан, который успешно продолжает свою внешнюю политику, расширяя отношения со странами мира, в том числе с великими державами Европы, еще раз подтверждает, что является надежным и проверенным партнером, придавая большое значение сотрудничеству. Азербайджан играет важную роль в диверсификации энергетических источников Европы и обеспечении энергетической безопасности.
Отношения сотрудничества, установленные со странами мира и Азербайджаном в различных областях, оказывают влияние на установление и постоянное развитие межгосударственного взаимопонимания. За последние 20 лет в результате целенаправленной и мудрой внешней политики, проводимой господином Ильхамом Алиевым, в мире увеличилось число стран, установивших дружественные и союзнические отношения с Азербайджаном. Сегодня дипломатические отношения, установленные на уровне взаимного доверия с государствами мира, находятся на высоком этапе.
В результате политики, проводимой Президентом Азербайджана господином Ильхамом Алиевым, отношения между нашей страной и странами мира становятся более тесными.
Как заявил Президент Ильхам Алиев в своем выступлении на 10-й встрече министров в рамках Консультативного совета по Южному газовому коридору и 2-й встрече министров в рамках Консультативного совета по зеленой энергетике в Баку 1 марта, было и до сих пор – это большой спрос на азербайджанский газ со стороны Евросоюза. По мнению главы государства, расширение Южного газового коридора и любые другие газовые проекты должны реализовываться таким образом, чтобы не нанести ущерб нашей главной цели. Конечно, шаги, предпринятые в направлении диверсификации поставок газа, очень важны.
В нашей стране особое значение имеет активная работа Евросоюза в сфере газоснабжения, а также документ о стратегическом партнёрстве в области энергетики, подписанный между ЕС и Азербайджаном. Энергетическая безопасность ряда европейских стран также обеспечивается за счет Южного газового коридора. В современном мире экспорт природного газа Азербайджана на рынок Евросоюза увеличивается.
Конечно, шаги, предпринятые в направлении диверсификации поставок газа, очень важны. Таким образом, Южный газовый коридор имеет потенциал удвоить поставки газа. “Южный газовый коридор работает уже 3 года, этот проект – действительно история успеха. Это один из крупнейших инфраструктурных проектов в Евразии”, – сказал Президент, добавив, что этот проект, представляющий собой единую трубопроводную систему с протяженностью 3500 километров, является проектом энергетической безопасности и сотрудничества: «Потому что этот проект был бы невозможен без сотрудничества между всеми странами, расположенными по маршруту Южного газового коридора».
Следует отметить, что годовая пропускная способность TAP, который является европейской частью TANAP, построенного в рамках Южного газового коридора, оценивается в 10 миллиардов кубических метров, при этом пропускную способность этого трубопровода планируется удвоить. Ожидается, что инвестиции увеличатся по мере расширения странами ЕС закупок азербайджанского газа.
Реализация Южного газового коридора, ставшая возможной благодаря политической воле президента Ильхама Алиева, является одной из важнейших инициатив не только для региона, но и для всей Европы. Ни для кого не секрет, что поток газа в Европу идет через Южный газовый коридор, и по сравнению с 2021 годом он увеличился на 46 процентов. Исходя из статистических показателей, можно сказать, что в 2023 году Евросоюз получил из Азербайджана 11 миллиардов кубометров стабильного и безопасного газа.
Подчеркнем, что черноморский подводный электрический кабель будет играть решающую роль в обеспечении устойчивой цепи передачи энергии, а проект подводного кабеля, который будет проложен со дна Черного моря, является важным шагом с точки зрения обеспечения энергетической безопасности в более широком смысле. способ. Азербайджан вновь выйдет на первый план на международной арене, и взоры всего мира будут обращены на Баку.
На встрече глава нашего государства также обратил внимание на то, что Азербайджан будет принимать COP29. Сегодня, как надежный и ответственный член международного сообщества, Азербайджан вносит свой вклад в борьбу с последствиями изменения климата. Один из пяти национальных приоритетов социально-экономического развития Азербайджана до 2030 года определен как «Страна чистой окружающей среды и зеленого роста». В соответствии с этим приоритетом ведется работа по улучшению окружающей среды, восстановлению и увеличению зелени, обеспечению эффективного использования водных ресурсов и устойчивых источников энергии.
29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата – единогласное решение о проведении в Азербайджане такого престижного мероприятия, как COP29, является знаком большого уважения и доверия к Азербайджану со стороны международного сообщества, а также всего мира. национальный, региональный и глобальный уровень охраны окружающей среды и климата нашей страны является ярким примером оценки его вклада в предотвращение изменений.
Проведение в 2024 году в Азербайджане COP29, одного из крупнейших и важнейших межгосударственных мероприятий в мире, является целью президента Ильхама Алиева.