CAR Bakıda keçirilən COP29-un nəticələrini alqışlayır
Cənubi Afrika Respublikasının (CAR) meşə, balıqçılıq və ətraf mühit naziri Dion Corc BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) nəticələrini alqışlayıb.
Bu barədə “Report” CAR-ın Meşə, Balıqçılıq və Ətraf Mühitin Mühafizəsi Nazirliyinə istinadən məlumat verir.
Məlumata görə, Paris Sazişinin karbon bazarlarına aid 6.2 və 6.4-cü maddələri üzrə Bakıda qəbul edilmiş qərarlar CAR və digər inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatlara bu sahədə yeni layihələr başlatmağa imkan yaradacaq. Bu layihələr “yaşıl texnologiya”lara investisiyaların cəlb edilməsinə və iqtisadi imkanlara dəstək verəcək.
“Bəzi tərəflər COP29-un sədrliyi ilə bağlı narazılıqlarını ifadə edib və qərarların tam konsensus olmadan qəbul edildiyini iddia ediblər. Lakin CAR üçün bu qərarlar qələbədir. Başqalarının ifadə etdiyi məyusluğu başa düşürük. Lakin konfransın nəticələrini düzgün istiqamətdə mühüm addım hesab edirik. Bu, danışıqlardan əvvəl malik olduqlarımızdan daha çoxdur. İndi, xüsusilə CAR-ın G20-nin növbəti sədri olacağını nəzərə alsaq, gələcək fəaliyyətlər üçün əsasımız var”, – qurum nazirin sözlərindən sitat gətirib.

ЦАР приветствует итоги COP29, прошедшей в Баку
Министр лесного хозяйства, рыболовства и окружающей среды Южно-Африканской Республики (ЦАР) Дион Джордж приветствовал итоги 29-й сессии Конференции сторон (COP29) Рамочной конвенции ООН об изменении климата.
«Report» ЦАР – сообщает со ссылкой на Министерство лесного, рыбного хозяйства и охраны окружающей среды.
По информации, 6.2 и Решения, принятые в Баку в соответствии со статьей 6.4, позволят ЦАР и другим развивающимся экономикам начать новые проекты в этой области. Эти проекты будут способствовать привлечению инвестиций в «зеленые технологии» и экономические возможности. Решения – это победа. Мы понимаем разочарование, выраженное другими, но считаем результаты конференции более важными, чем то, что было до переговоров. , особенно очередного участника G20 учитывая, что он будет председателем, у нас есть основа для дальнейшей деятельности”, – процитировало учреждение слова министра.