CAR Bakıda keçirilən COP29-un nəticələrini alqışlayır
Cənubi Afrika Respublikasının (CAR) meşə, balıqçılıq və ətraf mühit naziri Dion Corc BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) nəticələrini alqışlayıb.
Bu barədə “Report” CAR-ın Meşə, Balıqçılıq və Ətraf Mühitin Mühafizəsi Nazirliyinə istinadən məlumat verir.
Məlumata görə, Paris Sazişinin karbon bazarlarına aid 6.2 və 6.4-cü maddələri üzrə Bakıda qəbul edilmiş qərarlar CAR və digər inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatlara bu sahədə yeni layihələr başlatmağa imkan yaradacaq. Bu layihələr “yaşıl texnologiya”lara investisiyaların cəlb edilməsinə və iqtisadi imkanlara dəstək verəcək.
“Bəzi tərəflər COP29-un sədrliyi ilə bağlı narazılıqlarını ifadə edib və qərarların tam konsensus olmadan qəbul edildiyini iddia ediblər. Lakin CAR üçün bu qərarlar qələbədir. Başqalarının ifadə etdiyi məyusluğu başa düşürük. Lakin konfransın nəticələrini düzgün istiqamətdə mühüm addım hesab edirik. Bu, danışıqlardan əvvəl malik olduqlarımızdan daha çoxdur. İndi, xüsusilə CAR-ın G20-nin növbəti sədri olacağını nəzərə alsaq, gələcək fəaliyyətlər üçün əsasımız var”, – qurum nazirin sözlərindən sitat gətirib.

The Minister of Forestry, Fisheries and Environment of the Republic of South Africa (CAR) Dion George welcomed the results of the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) of the UN Framework Convention on Climate Change.
“Report” CAR- informs with reference to the Ministry of Forestry, Fisheries and Environmental Protection.
According to information, 6.2 and Decisions made in Baku under Article 6.4 will enable CAR and other developing economies to start new projects in this area. These projects will support the attraction of investments in “green technologies” and economic opportunities. The decisions are a victory. We understand the disappointment expressed by others. But we consider the results of the conference to be more important than what we had before the negotiations, especially the next of the G20 considering that he will be the chairman, we have a basis for future activities”, – the institution quoted the words of the minister.