COP29 həmrəylik və əməkdaşlıq platformasıdır
Azərbaycanın Respublikasının yekdilliklə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi Konfransına ev sahibliyi edəcək bir ölkə kimi seçilməsi dövlətimizin daha bir uğuru, eləcə də qlobal miqyasda güclü diplomatiyasının göstəricisidir. Əlbəttə ki, Azərbaycanın beynəlxalq miqyaslı – BMT Təhlükəsizlik Şurası, Qoşulmama Hərəkatı və Türk Dövlətləri Təşkilatı kimi beynəlxalq təsisatlarda uğurla sədrlik etməsi ona göstərilən etimadın, inamın təzahürüdür. 2024-cü il COP29-a ev sahibliyi etmək növbəsi Şərqi Avropa regional qrupuna düşmüşdü. Sözügedən qrupa daxil olan ölkəmiz konfransın Azərbaycanda keçirilməsi ilə bağlı namizədliyini irəli sürmüşdü. Şərqi Avropa regional qrupu Azərbaycanı 2024-cü ildə COP29-a ev sahibliyi edəcək ölkə kimi müəyyənləşdirib. “Bu, Azərbaycana olan beynəlxalq ictimaiyyətin böyük hörmət və dəstəyinin təzahürüdür”. Bu fikri Prezident İlham Əliyev aprelin 23-də ADA Universitetində təşkil olunan “COP29 və Azərbaycan üçün Yaşıl Baxış” mövzusunda keçirilən beynəlxalq forumda çıxışında deyib. Cənab Prezident qeyd edib ki, COP29-a biz öz sədrliyimizə nəinki özümüzü nümayiş etdirmək, həm də ölkəni təqdim etmək fürsəti kimi baxırıq. Azərbaycan platformasından COP29 çərçivəsində bütün dünyada gedən proseslərə, o cümlədən iqlim, həm digər yaşıl ideyalar, yaşıl proqramla bağlı məsələlərə baxılacaq.
COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi 2024-cü ilin ən mühüm hadisəsi və ölkənin yaşıl iqtisadiyyata keçid strategiyasının məntiqi davamı hesab oluna bilər. İqlim dəyişikliyinə yeni yanaşmalar yaradacaq COP29 çərçivəsində Azərbaycan gündəliyinin yaşıl enerji ilə bağlı olmasını bir daha sərgiləyəcəkdir. Bildiyimiz kimi, yaşıl enerjinin inkişafı və yaşıl enerjinin dünya bazarlarına çıxışı Azərbaycanın enerji siyasətinin prioritetləri sırasındadır.
Paytaxtımızda keçrilən sözügedən forum regional təhlükəsizlik, enerji keçidi və yaşıl artımla bağlı Azərbaycanın baxışının təqdim olunmasında əhəmiyyətlidir. Belə ki, Qarabağda yaşıl və ekoloji cəhətdən təmiz zonaların yaradılması, Azərbaycanda külək və günəş enerjisi layihələri və başqa mövzular baxımından müxtəlif yanaşmalar diqqətdən kənarda qalmadı.
Forumda erməni işğalının nəticələrinin ətraf mühitə təsiri, o cümlədən çox ciddi mina problemi və bunun fəsadlarının aradan qaldırılması və digər məsələlərə də nəzər salınıb.
Məlum olduğu kimi, forum iştirakçıları Laçına səfər ediblər. 28 il işğal altında qalan Laçınının azad olunması Azərbaycanın siyasi iradəsinin göstəricisi idi. “Mən işğal edilmiş ərazilərin hərbi-siyasi yolla azad olunduğunu deyəndə Laçın bunun bariz nümunəsidir” – deyən Prezident bildirib ki, hazırda isə biz siyasi yolla davam edirik və əminəm ki, biz bütün məqsədlərimizə siyasi vasitələrlə nail ola bilərik və məhz bunu nümayiş etdiririk.
Forumda Cənab Prezidentə ünvanlanan sualları cavablandıran dövlətimizin başçısı Avrasiya inteqrasiyası ilə bağlı suala aydınlıq gətirib. Yaxın illərdə, məlumdur ki, Azərbaycan Avrasiya İqtisadi İttifaqının zirvə toplantılarında və digər beynəlxalq tədbirlərində iştirak edir. “Azərbaycanın bu təşkilata üzvlüyü gözləniləndirmi?” sualına gəlincə isə, Prezident bildirib ki, biz həqiqətən də həm Prezident, həm də Baş nazir səviyyəsində Avrasiya İqtisadi İttifaqının tədbirlərinə dəvət edilmişik. Ermənistandan başqa Avrasiya İqtisadi İttifaqının bütün üzvləri ilə Azərbaycanın sıx tərəfdaşlıq münasibətləri mövcuddur. “Dayanıqlı, daxili resurslara söykənən və şaxələndirilmiş iqtisadiyyata, Avrasiya İqtisadi İttifaqına üzv dövlətlərlə yaxşı ikitərəfli iqtisadi əlaqələrə malik olmağımız bizə kifayət edir”, – deyə Prezident bildirib.
Müasir dövrdə dünya ölkələri ilə sıx əməkdaşlıq edən etibarlı tərəfdaş olan Azərbaycan Almaniya ilə də müxtəlif sahələri əhatə edən əməkdaşlıq əlaqələrinə malikdir. İki ölkə arasındakı münasibətlərdə uğurlu səhifələr açılıb və bu gələcək əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır. Dövlətlərarası münasibətləri dövlətimizin başçısı yüksək dəyərləndirib.
Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh danışıqları məsələsinə gəlincə isə dövlətimizin başçısı “Biz məsələnin sülh sazişinin imzalanmasına, həllinə heç vaxt olmadığı qədər yaxınıq, – deyərək bildirib ki, biz işğal zamanı buna bu qədər yaxın olmamışıq. Həmin vaxt biz baza prinsipləri üzərində belə razılığa gələ bilmirdik.
Həmin vaxt hətta “Madrid Prinsipləri” üzrə razılığa gəlinmədiyini xatırladan dövlətimizin başçısı o zaman sülh sazişinin layihəsi belə olmadığını iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. İndi isə o, artıq mövcuddur. Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh müqaviləsinin razılaşdırılmasına maneə yoxdur. Təbii ki, sülh siyasətinə sadiq olan Azərbaycan məhz sülh prosesinin təşəbbüskarı olmuşdur. Bu günün reallıqları onu deməyə əsas verir ki, Azərbaycanın sülh danışıqları prosesinə ciddi irəliləyişə nail olmaq ehtimalı vardır.
Forumda bir çox məsələlərə, son 9 ayın uğurlarına, ekoloji problemin ölkəmizin gündəmində olması, Azərbaycan–Almaniya əlaqələri, Çin-Azərbaycan münasibətləri və s. məsələlər toxunulub və bunlara aydınlıq gətirilib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin nümayiş etdirdiyi güclü siyasi iradə və Şərqi Avropa Qrupunun üzvü olan dövlətlərin Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi etmək üçün ölkəmizin namizədliyini dəstəkləməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir. SOP29-un ölkəmizdə keçirilməsi sülh prosesinin məntiqidir.

COP29 – платформа солидарности и сотрудничества
Единогласное избрание Азербайджанской Республики страной для проведения Конференции ООН по изменению климата является еще одним успехом нашего государства, а также показателем его сильной дипломатии в глобальном масштабе. Конечно, успешное председательство Азербайджана в таких международных институтах, как Совет Безопасности ООН, Движение неприсоединения и Организация тюркских государств, является проявлением оказанное ему доверия и доверия. Настала очередь восточноевропейской региональной группы проводить COP29 в 2024 году. Наша страна, входящая в указанную группу, выдвинула свою кандидатуру на проведение конференции в Азербайджане. Восточноевропейская региональная группа определила Азербайджан страной-организатором COP29 в 2024 году. “Это проявление большого уважения и поддержки международного сообщества к Азербайджану”. Такое мнение Президент Ильхам Алиев выразил в своем выступлении на международном форуме «COP29 и Green Vision for Азербайджан», состоявшемся 23 апреля в Университете ADA. Господин Президент отметил, что мы рассматриваем COP29 как возможность не только проявить себя, но и представить страну. С трибуны Азербайджана будут рассмотрены процессы, происходящие во всем мире в рамках COP29, в том числе вопросы, связанные с климатом, другими зелеными идеями, зеленой программой.
Проведение COP29 в Азербайджане можно считать важнейшим событием 2024 года и логическим продолжением стратегии перехода страны к зеленой экономике. В рамках COP29, которая создаст новые подходы к изменению климата, Азербайджан еще раз продемонстрирует, что его повестка дня связана с зеленой энергетикой. Как известно, развитие зеленой энергетики и доступ зеленой энергетики на мировые рынки являются одними из приоритетов энергетической политики Азербайджана.
Вышеупомянутый форум, проводимый в нашей столице, важен для представления видения Азербайджана в отношении региональной безопасности, энергетического перехода и зеленого роста. Так, не остались без внимания различные подходы в плане создания зеленых и экологически чистых зон в Карабахе, проекты ветровой и солнечной энергетики в Азербайджане и другие темы.
На форуме обсуждались влияние результатов армянской оккупации на окружающую среду, в том числе весьма серьезная проблема мин и ликвидация ее последствий, а также другие вопросы.
Как известно, участники форума посетили Лачин. Освобождение Лачина, находившегося под оккупацией 28 лет, стало показателем политической воли Азербайджана. “Когда я говорю, что оккупированные территории были освобождены военным и политическим путем, Лачин является ярким примером этого”, – сказал Президент, добавив, что мы продолжаем политически и я уверен, что мы сможем достичь всех наших целей политическими средствами. и это то, что мы демонстрируем.
Отвечая на вопросы, адресованные господину Президенту на форуме, глава государства уточнил вопрос о евразийской интеграции. В последние годы известно, что Азербайджан участвует в саммитах Евразийского экономического союза и других международных мероприятиях. “Ожидается ли, что Азербайджан станет членом этой организации?” По вопросу Президент сказал, что нас действительно приглашали на мероприятия Евразийского экономического союза и на уровне Президента, и на уровне Премьер-министра. Помимо Армении, Азербайджан имеет тесные партнерские отношения со всеми членами Евразийского экономического союза. “Нам достаточно иметь стабильную, отечественную сырьевую, диверсифицированную экономику и хорошие двусторонние экономические отношения со странами-членами Евразийского экономического союза”, – сказал Президент.
В настоящее время Азербайджан, являющийся надежным партнером, тесно сотрудничающим со странами мира, имеет отношения сотрудничества с Германией, охватывающие различные области. В отношениях между двумя странами открыты успешные страницы, и это имеет большое значение с точки зрения укрепления будущего сотрудничества. Глава государства высоко оценил межгосударственные отношения.
Касаясь вопроса мирных переговоров между Азербайджаном и Арменией, глава государства сказал: «Мы как никогда близки к подписанию мирного соглашения и решению вопроса», отметив, что в то время мы не были так близки к этому. , мы не смогли договориться даже об основных принципах.
Напомнив, что тогда не было достигнуто соглашение даже по «Мадридским принципам», глава государства сообщил участникам, что на тот момент не было даже проекта мирного соглашения. И сейчас оно уже существует. Нет никаких препятствий для заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Конечно, Азербайджан, приверженный мирной политике, инициировал мирный процесс. Сегодняшние реалии позволяют предположить, что существует возможность достижения серьезного прогресса в процессе мирных переговоров в Азербайджане.
На форуме обсуждались многие вопросы, успехи последних 9 месяцев, то, что экологическая проблема стоит на повестке дня нашей страны, азербайджано-германские отношения, китайско-азербайджанские отношения и т.д. вопросы были затронуты и разъяснены. Большое значение имеет сильная политическая воля, продемонстрированная президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, а также поддержка странами, входящими в Восточноевропейскую группу, кандидатуры Азербайджана на проведение COP29. Проведение СОП29 в нашей стране – это логика мирного процесса.