Diplomatik əlaqələr tarixi boyunca İraq Prezidentinin Azərbaycana ilk rəsmi səfəri
Azərbaycanın İraqla dostluq tarixi qədimdir. Hələ 1979-cu ildə Bakının və Bəsrənin qardaşlaşmasına dair sənəd imzalanmışdır. Bundan başqa,1994-cü il oktyabrın 21-də Bağdadda Azərbaycan və İraq Respublikasının Mədəniyyət və İnformasiya Nazirlikləri arasında əməkdaşlıq sazişi imzalanmışdır. Azərbaycanın mədəniyyət və incəsənət xadimləri İraqda keçirilən Babil festivallarında iştirak edirlər. İraq tərəfi, daima Azərbaycanla kənd təsərrüfatı, neft sənayesi, təhsil və din sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirmişdir.
Xatırlatmaq istəyirəm ki, hələ 2002-ci ildə Azərbaycan tərəfi ölkələr arasında imzalanması nəzərdə tutulmuş iqtisadiyyat, ticarət, elm və texniki əməkdaşlıq haqqında saziş layihəsini İraq Respublikasının Bakıdakı səfirliyinə təqdim etmişdir.
Yaxın və Orta Şərqdə, dünya siyasətində son illər ən mühüm amilə çevrilmiş İraqla münasibətlərə də Azərbaycan xüsusi əhəmiyyət verir. İraq Azərbaycanın müstəqilliyini 1992-ci il yanvarın 2-də tanımış, həmin ilin mart ayında ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlər qurulmuşdur. İraqın diplomatik nümayəndəliyi Azərbaycanda hələ sovet hakimiyyəti dövründə Baş Konsulluq səviyyəsində uzun illər fəaliyyət göstərmiş və 1992-ci ildən səfirlik statusuna qaldırılmışdır. Azərbaycanın İraqla əlaqələri elm, təhsil, mədəniyyət sahələrini əhatə etmiş, siyasi münasibətlər Bakıda fəaliyyət göstərmiş İraq səfirliyi, BMT, İKT çərçivəsində həyata keçirilmişdir.
Bir sözlə, indiyədək Azərbaycanla İraq müxtəlif beynəlxalq platformalarda sıx əməkdaşlıq ediblər. O cümlədən hər iki ölkə BMT-də, Qoşulmama Hərəkatında, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatında daim sıx təmaslar qurublar və bir-birinin suverenliyini, ərazi bütövlüyününü dəstəkləyiblər.
Yerigəlmişkən, Azərbaycan-İraq əlaqələrinin genişləndirilməsi sahəsində böyük imkanlar və potensial vardır. İraq yaxın gələcəkdə Azərbaycanın apardığı xarici siyasət xəttində prioritet istiqamətlərdən biri ola bilər. Yuxarıda göstərilən amil nəinki iqtisadi potensiala, həmçinin, ortaq dəyərlərə əsaslanır. Hələ Vətən müharibəsindən əvvəlki illərdə də İraqın beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə də, İKT çərçivəsində Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı hərbi təcavüzünün aradan qaldırılmasında, işğal olunmuş ərazilərin azad edilməsi və qaçqınların öz doğma torpaqlarına qayıtmasını tələb edən qətnamələrin qəbul edilməsində Azərbaycanın mövqeyini dəstəkləməsi beynəlxalq siyasətdə əhəmiyyət kəsb edən amillərdən və islam aləmində, o cümlədən, ərəb dövlətlərində ictimai rəyin formalaşmasına güclü təsir göstərmişdir. Yaxşı haldır ki, hazırda həm Azərbaycan, həm də İraq tarixi zəmin üzərində qarşılıqlı münasibətlərin genişləndirilməsinə böyük maraq göstərirlər.
Bu baxımdan, İraq Respublikasının Prezidenti Əbdüllətif Camal Rəşidin noyabrın 19-da Azərbaycana rəsmi səfərə gəlməsi də mühüm əhəmiyyət daşıyır. Noyabrın 20-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin İraq Respublikasının Prezidenti Əbdüllətif Camal Rəşid ilə təkbətək və geniş tərkibdə görüşləri keçirilib, Azərbaycan və İraq arasında bir sıra sənədlər imzalanıb. Öz çıxışında Prezident İlham Əliyev ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələr tarixi boyunca İraq Prezidentinin Azərbaycana ilk səfərini tarixi səfər adlandırıb, bu səfərin ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərinin güclənməsinə töhfə verəcəyinə və əməkdaşlığımızda yeni səhifə açacağına əminliyini bildirib.
Prezident cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi uğurlu xarici siyasət Azərbaycanın dünya birliyindəki nüfuzunu getdikcə artırır. Xüsusilə, Ermənsitan üzərindəki tarixi Qələbəmizdən sonra ölkəmizin dünya miqyasındakı mövqeyi daha da möhkəmlənmiş, reytinqi yüksəlmişdir. Son illər Azərbaycanla əməkdaşlıq etmək istəyən dövlətlərin sayı xeyli artıb. Yuxarıda qeyd etdiyim kimi, bir neçə gün əvvəl İraq Respublikasının Prezidenti Əbdüllətif Camal Rəşidin Azərbaycana səfəri ölkəmizin beynəlxalq aləmdə artan nüfuzunun daha bir göstəricisidir. Onu da qeyd edim ki, bu, diplomatik əlaqələr tarixi boyunca İraq Prezidentinin Azərbaycana ilk rəsmi səfəridir. İnanırıq ki, bu səfər ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərinin daha da güclənməsinə töhfə verəcək və əməkdaşlığımızda yeni səhifə açacaq.

The first official visit of the President of Iraq to Azerbaijan in the history of diplomatic relations
The history of Azerbaijan’s friendship with Iraq is ancient. Back in 1979, a document was signed on the twinning of Baku and Basra. Besides, on October 21, 1994, a cooperation agreement was signed between the Ministries of Culture and Information of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Iraq in Baghdad. Cultural and artistic figures of Azerbaijan take part in Babylonian festivals held in Iraq. The Iraqi side has always expressed its interest in expanding cooperation with Azerbaijan in the fields of agriculture, oil industry, education and religion.
I would like to remind that back in 2002, the Azerbaijani side presented the draft agreement on economy, trade, science and technical cooperation between the countries to the embassy of the Republic of Iraq in Baku.
Azerbaijan attaches special importance to relations with Iraq, which has become the most important factor in the Middle East and world politics in recent years. Iraq recognized Azerbaijan’s independence on January 2, 1992, and diplomatic relations between our countries were established in March of that year. Iraq’s diplomatic representation in Azerbaijan operated for many years at the level of the Consulate General during the Soviet regime and was elevated to the status of an embassy in 1992. Azerbaijan’s relations with Iraq covered the fields of science, education, and culture, and political relations were carried out within the framework of the Iraqi embassy operating in Baku, the UN, and ICT.
In short, until now, Azerbaijan and Iraq have cooperated closely on various international platforms. In particular, both countries have always established close contacts in the UN, the Non-Aligned Movement, and the Organization of Islamic Cooperation and have supported each other’s sovereignty and territorial integrity.
In the meantime, there are great opportunities and potential in the field of expanding Azerbaijan-Iraq relations. In the near future, Iraq may be one of the priority areas in Azerbaijan’s foreign policy. The above factor is based not only on economic potential, but also on shared values. Even in the years before the Patriotic War, Iraq’s support of Azerbaijan’s position by international organizations, especially within the framework of ICT, in the elimination of the military aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan, in the adoption of resolutions demanding the liberation of occupied territories and the return of refugees to their native lands, is one of the important factors in international politics. and had a strong influence on the formation of public opinion in the Islamic world, including Arab states. It is a good thing that currently both Azerbaijan and Iraq are showing great interest in expanding mutual relations on a historical basis.
From this point of view, the visit of the President of the Republic of Iraq Abdullatif Jamal Rashid to Azerbaijan on November 19 is also important. On November 20, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev had a one-on-one meeting with the President of the Republic of Iraq Abdullatif Jamal Rashid, and a number of documents were signed between Azerbaijan and Iraq. In his speech, President Ilham Aliyev called the first visit of the President of Iraq to Azerbaijan in the history of diplomatic relations between our countries a historical visit and expressed confidence that this visit will contribute to the strengthening of friendly relations between our countries and open a new chapter in our cooperation.
The successful foreign policy implemented by President Mr. Ilham Aliyev is gradually increasing the reputation of Azerbaijan in the world community. In particular, after our historical Victory over Armenia, the position of our country on the world scale has been strengthened and its rating has risen. In recent years, the number of countries willing to cooperate with Azerbaijan has increased significantly. As I mentioned above, the visit of the President of the Republic of Iraq, Abdullatif Jamal Rashid, to Azerbaijan a few days ago is another indicator of the growing influence of our country in the international world. I should also note that this is the first official visit of the President of Iraq to Azerbaijan in the history of diplomatic relations. We believe that this visit will contribute to further strengthening of friendly relations between our countries and will open a new chapter in our cooperation.