Dünya azərbaycanlıları Beynəlxalq Həmrəylik Qrupunun dəstəyi ilə konfrans keçiriblər
Azərbaycanda və xaricdə yaşayan azərbaycanlılar Beynəlxalq Həmrəylik Qrupunun dəstəyi ilə “Böyük İpək Yolu – iqtisadiyyat, mədəniyyət, birlik, sülh yolu” adlı onlayn formatda beynəlxalq konfrans keçiriblər. Tədbirə Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan, Avstraliya, İordaniya, Oman, İngiltərədən millət vəkilləri, alimlər, ictimai xadimlər, diaspor liderləri, müəllimlər, gənclər, xanımlar, jurnalistlər, politoloqlar, araşdırmaçılar, mədəniyyət xadimləri qatılıblar.
Tədbirdə ilk olaraq çıxış edən Müasir İnkişaf Birliyinin sədri, AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxananın şöbə müdiri, BDU-nun müəllimi Mübariz Göyüşlü bu formatda keçirilmiş beynəlxalq konfranslardan, onların əhəmiyyətindən, görülən işlərin səmərəliliyindən bəhs edib. M.Göyüşlü tədbirin təşkilində Beynəlxalq Həmrəylik Qrupunun aktiv iştirakını xüsusi vurğulayıb. O, qalib və qürurlu millətin nümayəndəsi olaraq Azərbaycan, Türk-İslam dünyası və bəşəriyyət üçün önəmli məsələlərin müzakirəsində aktivlik edəcəklərini söyləyib. M.Göyüşlü İpək Yolunun yalnız iqtisadi məsələ deyil həm də mədəniyyət hadisəsi olduğunu qeyd edib.
Siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, politoloq Qalib Ağa beynəlxalq konfransın təşkilinə Beynəlxalq Həmrəylik Qrupunun verdiyi dəstəkdən danışıb. O, Böyük İpək Yolunun əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu yolu həm də “Turan yolu” adlandırıb.
AMEA Fəlsəfə İnstitutunun şöbə müdiri, fəlsəfə doktoru, Türk Dünyası Elmi Strateji Araşdırma Mərkəzinin başqanı Məhəmməd Cəbrayılov “Böyük İpək Yolunun geosiyasi əhəmiyyəti: reallıqlar və perspektivlər” mövzusunda çıxış edib. M.Cəbrayılov Azərbaycanın geosiyasi proseslərdə aktiv iştirakından bəhs edib. O, tarixi İpək Yolunun əhəmiyyətindən, onun geosiyasi, geoiqtisadi əhəmiyyətindən söz açıb.
Millət vəkili Ceyhun Məmmədov Azərbaycana qarşı beynəlxalq miqyasda mövcud olan ikili standartlardan danışıb. O, məhz bu səbəbdən ictimaiyyətin beynəlxalq miqyaslı çalışmaları genişləndirməli olduğunu vacib sayıb. C.Məmmədov belə bir beynəlxalq konfransın təşkilini müsbət hal kimi xarakterizə edərək bu fəaliyyətlərin gələcəkdə də davam etdirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs edib. Onun sözlərinə görə Orta Dəhlizi, tarixi İpək Yolunu təbliğ etmək, onun əhəmiyyətinə həsr olunan çalışmalar həyata keçirmək çox vacibdir.
Türkiyənin Qazi Üniversitetinin müəllimi, “İpək Yolu” Tarix, Kültür, Sənət Araşdırmaları Dərnəyinin başqanı, doç. dr. Fahri Atasoy “Qloballaşma dönəmində İpək Yolu üzərində yenidən başlayan kültürəl təsir” mövzusunda çıxış edib. F.Atasoy çıxışında dünya miqyasında gedən proseslərdə mədəniyyətlərin təsirindən bəhs edib. O, bu istiqamətdə dilin əhəmiyyətindən, onun təsir imkanlarından da danışıb. Çıxışçı qeyd edib ki, İpək Yolu xalqları, dövlətləri bir-birinə yaxınlaşdıran mühüm bir layihədir.
ADPU-nun dosenti, tarixçi alim Mübariz Ağalarlı “Böyük İpək Yolu dünən və bugün: tarixi aspektdən dəyərləndirmə” mövzusunda çıxış edib. O, İpək Yolunun həm də bir tarixi proses olduğunu söyləyib. M.Ağalarlı qədimdə İpək Yolu ilə Çindən Avropaya ticarət və səyahət edildiyini diqqətə çatdırıb. Tarixçi alim İpək Yolu termininin meydana gəlməsi tarixindən də danışıb.
Diaspor Fəaliyyətinə Jurnalistlərin Dəstəyi ictimai birliyinin sədri Fuad Hüseynzadə ermənilərin anti-türk fəaliyyətlərinə, beynəlxalq miqyasda apardıqları qaralama kampaniyasına toxunub. O, buna qarşı mübarizə aparmaq üçün konkret təkliflər səsləndirib.
Rusiyanın Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin əməkdaşı, Sankt-Peterburq-Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Xeyransa Mirzəyeva xalqların inkişafında mədəniyyət amilinin əhəmiyyətinə toxunub, yaşadığı şəhərdə bu istiqamətdə erməni yalanlarına qarşı apardıqları mübarizədən bəhs edib.
Əməkdar müəllim Aydın Allahverdiyev müasir dünyada türk xalqlarına qarşı olan təhlükələrdən danışıb. O, türk xalqlarının mədəniyyət tarixinin yazılmasının vacibliyindən, bunun türk dünyasının inteqrasiyasında önəmli rol oynaya biləcəyindən bəhs edib.
Türkiyənin Nişantaşı Universitetinin müəllimi, Bengü Türk TV-də proqram aparıcısı Fatih Yurttaş İpək Yolunu türk yolu adlandırıb. O, dünyada türk ölkələrinə qarşı aparılan fəaliyyətlərdən bəhs edərək, buna qarşı hər kəsi aktiv olmağa səsləyib.
Avstraliya-Azərbaycan Assosiasiyasının prezidenti Mikayıl Oyta İpək Yolunun, o cümlədən Zəngəzur dəhlizinin əhəmiyyətindən danışıb. O bildirib ki, Çindən Avropaya uzanan bu yol “Turan yolu”dur.
Sonda tədbir iştirakçıları bu istiqamətdə çalışmaların davam etdirilməsini, Beynəlxalq Həmrəylik Qrupunun bu istiqamətdə faydalı fəaliyyətlər təşkil etməsinin əhəmiyyətini vurğuladılar.
Qeyd edək ki, tədbirdə eyni zamanda AMEA Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, tarixçi alim, dosent Hacı Həsənov, hüquqşünas Fərman Salmanlı, AMEA Folklor İnstitutunun əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xəyalə Ağayeva, Türkiyənin Antalya şəhərindən ictimai xadim Ceyran Səttarova, Rusiyanın Yaroslavl şəhərindən “Rusiya Azərbaycan Qadınları” İctimai təşkilatının sədri Xatirə Qəmbərova, İordaniya üzrə koordinator, diaspora rəhbəri Zümrüd Dadaşova, Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərindən “Çinar” azərbaycanlıların milli-mədəni mərkəzinin sədr müavini Ülviyyə Abbasova, Gürcüstandan Alyans Gənclər Mərkəzinin icraçı direktoru Rəna Hüseynova, Omandan ictimai xadim Emiliya İbrahim, Türkiyənin İstanbul şəhərindən ictimai xadim Əhməd Rza, Moskva vilayəti Ruza rayonunda yaşayan azərbaycanlıların milli-mədəni muxtariyyatının sədri Sahib Musayev, Britaniya Azərbaycanlıları Assosiasiyasının rəhbəri, kikboksinq üzrə dünya və Avropa çempionu Hafiz Baxşəliyev, Türkiyədən filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sönməz Abbaslı Yurttaş, “Əczaçılar Klubu” İctimai Birliyinin sədri Şövqi Bünyatov, Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbəsi Əbülfəz Məmmədov də iştirak ediblər.

Азербайджанцы мира провели конференцию при поддержке Международной группы солидарности
Азербайджанцы, проживающие в Азербайджане и за рубежом, при поддержке Международной группы солидарности провели международную конференцию в онлайн-формате под названием «Великий Шелковый путь – экономика, культура, единство, мир». Помимо Азербайджана в мероприятии приняли участие депутаты, учёные, общественные деятели, лидеры диаспоры, преподаватели, молодёжь, дамы, журналисты, политологи, исследователи, деятели культуры из Турции, России, Грузии, Австралии, Иордании, Омана, Англии.
Мубариз Гёюшлю, председатель Союза современного развития, заведующий отделом Центральной научной библиотеки НАНА, преподаватель БГУ, первым рассказал о международных конференциях, проводимых в этом формате, их важности и эффективности проделанной работы . М.Гоюшлу подчеркнул активное участие Международной группы солидарности в организации мероприятия.
Доктор политических наук, политолог Галиб Ага рассказал о поддержке, оказанной Международной группой солидарности организации международной конференции. Подчеркивая важность Великого Шелкового пути, он назвал эту дорогу «Дорогой Турана».
Заведующий отделом философии Института НАНА, доктор философских наук, руководитель Научно-стратегического исследовательского центра тюркского мира Мухаммед Джабраилов выступил на тему «Геополитическое значение Великого Шелкового пути: реалии и перспективы». М.Джебраилов рассказал об активном участии Азербайджана в геополитических процессах. Он рассказал о важности исторического Шелкового пути, его геополитическом и геоэкономическом значении.
Депутат Джейхун Мамедов высказался о международных двойных стандартах в отношении Азербайджана. Именно поэтому он считал важным расширение международной деятельности общественности. Дж.Мамедов охарактеризовал организацию подобной международной конференции как позитивное событие и рассказал о важности продолжения этой деятельности в будущем. По его словам, очень важно популяризировать «Средний коридор», исторический Шелковый путь, и проводить работы, посвященные его значению.
Преподаватель Турецкого университета Гази, руководитель Ассоциации истории, культуры и искусства «Шелковый путь», доц. доктор Фахри Атасой выступил на тему «Культурное влияние на Шелковый путь в период глобализации». Это важный проект, сближающий народы и государства.
Доцент АДПУ, историк Мубариз Агаларлы выступил на тему «Великий Шелковый путь вчера и сегодня: оценка в историческом аспекте». Он сказал, что Шелковый путь – это также исторический процесс. М.Агаларлы отметил, что торговля и путешествия из Китая в Европу в древние времена осуществлялись по Шелковому пути. Ученый-историк также рассказал об истории возникновения термина «Шелковый путь».
Председатель Общественного объединения поддержки деятельности журналистов диаспоры Фуад Гусейнзаде коснулся антитурецкой деятельности армян и международной клеветнической кампании. Он озвучил конкретные предложения по борьбе с этим.
Хейранса Мирзаева, сотрудница Санкт-Петербургского государственного университета России, председатель Санкт-Петербургско-Азербайджанского культурного центра, затронула важность культурного фактора в развитии наций, рассказала о борьбе с Армянка лежит в этом направлении в городе, где она живет.
Учитель на пенсии Айдын Аллахвердиев рассказал об угрозах турецкому народу в современном мире. Он рассказал о важности написания истории культуры тюркских народов и о том, что это может сыграть важную роль в интеграции тюркского мира.
Фатих Юртташ, преподаватель турецкого университета Нишанташи, ведущий программы на Bengü Türk TV, назвал Шелковый путь турецкой дорогой. Он рассказал о действиях, проводимых против турецких стран в мире, и призвал всех быть активными против этого.
Президент Ассоциации Австралия-Азербайджан Микаил Ойта рассказал о важности Шелкового пути, в том числе Зангезурского коридора. Он сказал, что эта дорога из Китая в Европу является «дорогой Турана».
В завершение участники мероприятия подчеркнули важность продолжения работы в этом направлении и организации полезной деятельности в этом направлении Международной группой солидарности.