Ekoturistik standartlara əməl edilməsində tullantıların idarə edilməsi vacibdir
Azad edilmiş ərazilərdə ekoloji vəziyyətin qiymətləndirilməsi məqsədilə monitorinqlər əhəmiyyət kəsb edir
İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə ətraf mühitin qorunması, ekoturistik standartlara əməl edilməsi və bu baxımdan bölgənin potensialından düzgün istifadə iqtisadi reinteqrasiyada vacib amillərdəndir. Azad edilmiş ərazilərimizə əhalinin kütləvi qayıdışı, orada yaşayış məntəqələrinin, müasir infrastrukturun yaradılması Qarabağı cəmiyyətimizə yenidən qazandırmış oldu. Bununla belə, bu ərazilərin kütləvi məskunlaşması, eyni zamanda, Qarabağa artan beynəlxalq maraq, xarici turistlərin səyahət həvəsi bölgədə turizm, xüsusən də ekoturizm standartlarının oturuşmasını aktuallaşdırır. Azərbaycanın ekoturistik imkanlarının düzgün qiymətləndirilməsi və artırılması baxımından da mövzu xeyli dərəcədə önəm kəsb edir. Həmçinin, Qarabağdakı su resurslarına nəzarətin bərpa olunmasına, təbiətin gözəlliyinin və ətraf mühitin təmizliyinin saxlanmasına, ölkənin turizm, xüsusən də ekoturizm baxımından cəlbediciliyinin artırılmasına yardımçı olmaq bütün əlaqədar dövlət və qeyri-dövlət qurumlarının, eləcə də hər bir vətəbdaşın işidir. Mövzu ilə bağlı ekspertlərin, elm adamlarının fikir və təklifləri cəmiyyətimiz üçün maraq kəsb edir.
Mövzu barədə bizə fikirlərini bildirən “Eko-Aləm” İctimai Birliyinin sədri Sevil Yüzbaşeva düşünür ki, ölkədə ətraf mühitin qorunması, xüusən də azad edilmiş ərazilərdə ətraf mühit və ekoturizm standartlarına əməl edilməsi həmişə aktual olub, ekoloji birliklər tərəfindən həmişə gündəmə gətirilib. Onun fikrincə, ümumiyyətlə, dünyada şirklənməyən su hövzəsi yoxdur: “O cümlədən, məlumatlarıma və gördüklərimə əsaslanaraq deyə bilərəm ki, ölkədə də çirklənməyən su hövzəsi yoxdur. Xəzər haqqında faktlar məlumdur. Çaylara gəlincə, onlar bütün ölkə boyu axdıqları ərazilərdə çirklənməyə və zibillənməyə məruz qalırlar. Çayların suyundan istifadə edib, biznes fəaliyyəti, fermer fəaliyyəti ilə məşğul olanlar suyu kimyəvi çirklənməyə məruz qoyur, çay kənarında yaşayan icmalar öz məişət tullantılarını çaylara, kanallara, arxlara axıdırlar. Bütün çirklənmələrin səbəbi isə insanımızın ekoloji maariflənməməsidir. Onun ekoloji mədəniyyətə sahib olmamasından, əsasda ekoloji şüura sahib olmamasından irəli gəlir bu hal. Biz evimizi təmiz saxlayırıq, küçəmizin, şəhərimizin ən əsası da ölkəmizin təmizliyini düşünmürük. Bunun da səbəbi tullantıların idarə edilməsi ilə baölı problemlərdir. Bu, ölkədə həlli vacib olan mühüm problemdir”.
Mövzu ilə bağlı vacib nüanslardan biri ekoturistik məkanlarda fəaliyyət göstərən turzim mərkəzlərinin ekoloji mühitin təmiz saxlanmasına nəzarət etmələrinin səbiyyəsidir. Çox vaxt ölkənin müxtəlif yerlərində həmin turizm mərkəzlərinin təmizliklə bağlı hər hansı konsepsiyasının olmadığının şahidi oluruq. Təbii ki, bu cür hallar azad edilmiş ərazilərimizdə fəaliyyət göstərəcək turistik, ekoturistik məkanlar üçün pis nümunə olardı. Bu barədə fikirlərini bölüşən ekspertin qənaətincə, ekoturistik məkanlarda da vəziyyət gərgindir. Məsələn, gözəl turizm əhəmiyyətli ərazilərdə bir sıra hallarda otellər, kotteclər tikilir və fəaliyyət göstərir ki, burada da təmizlik və ətraf mühit amilinə lazımınca fikir verilmir. Həmin ərazilərdə yaşayan əhali də belə məsələlərdə biganəlik sərgiləyirlər. Həmin ərazilərdə turizm sahibkarlığı həyata keçirənlər isə ərazinin təmizliyinə cavabdehlik daşımırlar. Əgər sən burdan qazanc götürürsənsə, zəhmət çək əraziyə nəzarət et və təmiz saxla. Amma bu tərəfdən götürüb başqa tərəfə yığma, problemi kökündən həll et. Şəxsən mən nə zaman çimərlik ərazisinə getsəm, ilk növbədə, tullantıları bir kənara toplayıram ki, dəniz suları yuyub aparmasın. Bir neçə dəfə Abşeron Milli Parkında tədbir keçirmişik məktəblilərlə, Xəzər sahilində suların gətirdiyi zibilləri toplamışıq. Onu da qeyd edim ki, həmin parkın ərazisi ekoloji təmiz ərazidir.
Bəs müvafiq qurumlar ekoturistik məkanların təmizliyinin qorunması ilə bağlı hansı tədbirləri həyata keçirməlidirlər? Bu baxımdan daha çox hansı məsələlər diqqətə götürülməlidir? Ekspert qeyd edir ki, ilk növbədə, tullantıların toplanması, emal edilməsi sahəsində fəaliyyətləri gücləndirmək lazımdır. Tullantılar idarə edilməlidir. Tullantıların idarə olunması prosesi bu tullantıların əmələ gəldiyi fəaliyyət prosesi, habelə onların yığılması (toplanması), çeşidlənməsi, daşınması, yerləşdirilməsi və emalı, istifadəsi, utilizasiyası, zərərsizləşdirilməsi və basdırılması üzrə fəaliyyətlər kimi başa düşülür. Tullantıların idarə edilməsi zamanı təkrar xammal əldə etmək mümkündür və bunun üzərindən biznes fəaliyyəti də qurmaq olar. Bir sıra inkişaf etmiş ölkələrdə bu məsələ artıq həll edilib. Yaxşı nümunələr var. Bir çox ölkələrdə, tullantılar problemi artıq qaydaya salınmışdır: qanuna tabe olan vətəndaşlar özləri zibilləri çeşidləyir və müxtəlif zibil qablarına atırlar ki, sonradan bu zibillər növlərinə görə ayrı-ayrı təkrar emala göndərilir. Amma sivillizasiya səviyyəsi aşağı olan ölkələrdə belə vəziyyəti insanlar yalnız arzu edə bilərlər: “Bizim kimi ölkələrdə əvvəllər olduğu kimi, köhnə qaydalarla xüsusi adamlar zibillərin çeşidlənməsi ilə məşğul olurlar. Tullantılardan müxtəlif məhsullar istehsal etmək və ya yandıraraq enerji əldə edilməsində istifadə oluna bilər. İnanın ki, məkanlar təmiz olsa, ərazilərimizin ekoturistik potensialı dəfələrlə artar”.
Azad edilmiş ərazilərində ekomühitin, su hövzələrinin qorunması ilə bağlı çox işlər görülməlidir. Ekspert bildirir ki, vaxtilə Qarabağda mənfur düşmən təkcə insanlarımızı öldürməyib, evlərimizi, şəhərlərimizi dağıtmayıb, onlar təbiətə qarçı da ağır cinayətlər törədiblər. Onlar bütövlükdə Qarabağda ekoloji terror törədiblər. İşğaldan azad olduqdan sonra aidiyyəti qurumlar ekoloji vəziyyətin qiymətləndirilməsi məqsədilə bir sıra monitorinqlər həyata keçiriblər. Oxçuçayın həddən ziyadə çirklənərək, zəhərlənməsi, qiymətli meşələrimizin məhv edilməsi, min illərlə yaşı olan abidə ağaclarımızın qırılması halları və s. müşahidə edilib. Hazırda Qarabağın təbiəti reanimasiya prosesini keçir və sağalma, bərpaolma prosesini yaşayır. Su hövzələrinə körpə balıqlar buraxılır, ağaclar əkilir. Burda ekoloji vəziyyəti daim nəzarətdə saxlamaq lazımdır. Su hövzələri çirkləndiricilərinin mənşəyi və mənbəyi müəyyənləşdirilməli və çirklənmənin nəticələri aradan qaldırılmalıdır”.

Monitoring is important in order to assess the ecological situation in liberated areas
Protection of the environment in our liberated territories, compliance with ecotourism standards and proper use of the region’s potential in this regard are important factors in economic reintegration. The massive return of the population to our liberated territories, the creation of settlements and modern infrastructure there has returned Karabakh to our society. However, the mass settlement of these areas, at the same time, the growing international interest in Karabakh, and the desire of foreign tourists to travel make the setting of tourism, especially ecotourism standards, urgent in the region. From the point of view of the correct assessment and increase of the ecotourism opportunities of Azerbaijan, the topic is very important. Also, it is the job of all relevant state and non-state institutions, as well as every citizen, to help restore control over water resources in Karabakh, maintain the beauty of nature and clean environment, and increase the attractiveness of the country in terms of tourism, especially ecotourism. The opinions and proposals of experts and scientists on the subject are of interest to our society.
Sevil Yuzbasheva, the chairman of the “Eco-Alam” Public Union, who gave us her opinion on the subject, thinks that environmental protection in the country, especially the environment in liberated areas and compliance with ecotourism standards has always been relevant and has always been brought up by environmental associations. According to him, in general, there is no water body in the world that is not shirked: “In particular, based on my information and what I have seen, I can say that there is no water basin in the country that is not polluted. The facts about the Caspian Sea are known. As for rivers, they are subject to pollution and littering throughout the country. Those who use the water of the rivers and engage in business and farming activities expose the water to chemical pollution, and the communities living on the banks of the rivers discharge their household waste into the rivers, canals, ditches. The cause of all pollution is the lack of environmental education of our people. This is due to the fact that he does not have an ecological culture, and basically does not have an ecological consciousness. We keep our house clean, we don’t think about the cleanliness of our street, city, and most importantly, our country. The reason for this is the problems related to waste management. This is an important problem that needs to be solved in the country.”
One of the important nuances related to the topic is the extent to which tourism centers operating in ecotourist places control the maintenance of the ecological environment. We often witness that those tourist centers in different parts of the country do not have any concept of cleanliness. Of course, such cases would be a bad example for touristic and ecotourism places that will operate in our liberated areas. According to the opinion of the expert who shared his views on this, the situation is also tense in ecotourism places. For example, in a number of cases, hotels and cottages are built and operate in beautiful touristic areas, where cleanliness and environmental factors are not taken into account. The population living in those areas also shows indifference in such matters. Those who carry out tourism business in those areas are not responsible for the cleanliness of the area. If you’re going to make a profit here, try to control the area and keep it clean. But don’t take it from one side and put it on the other side, solve the problem from the root. Personally, whenever I go to a beach area, the first thing I do is to collect the trash aside so that the sea water doesn’t wash it away. Several times we held an event in Absheron National Park with schoolchildren, we collected garbage brought by the waters on the shore of the Caspian Sea. I should also mention that the area of that park is an ecologically clean area.
What measures should the relevant institutions take to protect the cleanliness of ecotourism sites? What issues should be taken into account more in this regard? The expert notes that, first of all, it is necessary to strengthen activities in the field of waste collection and processing. Waste must be managed. The process of waste management is understood as the activity process in which these wastes are generated, as well as activities on their collection (collection), sorting, transportation, placement and processing, use, disposal, neutralization and burial. During waste management, it is possible to obtain recycled raw materials, and business activities can be built on it. This issue has already been resolved in a number of developed countries. There are good examples. In many countries, the problem of waste is already regulated: law-abiding citizens themselves sort the garbage and throw it in different bins, which are then sent for separate recycling according to their type. But in countries with a low level of civilization, people can only wish for such a situation: “In countries like ours, as before, special people are engaged in sorting garbage with old rules. Waste can be used to produce various products or to generate energy by incineration. Believe that if the places are clean, the ecotourism potential of our areas will increase many times.”
A lot of work should be done to protect the environment and water bodies in the liberated areas. The expert says that once in Karabakh, the hated enemy not only killed our people, destroyed our houses and cities, but also committed serious crimes against nature. They committed environmental terrorism in Karabakh as a whole. After liberation from occupation, the relevant institutions have carried out a series of monitoring for the purpose of assessing the environmental situation. Cases of over-polluting and poisoning of Okchuchay, destruction of our precious forests, cutting down of our thousand-year-old monumental trees, etc. was observed. At present, the nature of Karabakh is undergoing resuscitation and experiencing the process of healing and recovery. Baby fish are released into water bodies, trees are planted. It is necessary to constantly monitor the ecological situation here. The origin and source of water basin pollutants should be determined and the consequences of pollution should be eliminated.”