Etimadın göstəricisi
Hazırda Azərbaycan-İran münasibətləri yetərincə yüksək səviyyədədir. İki dövlət arasında siyasi, iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə əməkdaşlıq dinamik inkişaf etməkdədir. Azərbaycanla İran arasında nəqliyyat sahəsində də əməkdaşlıq geniş potensiala əsaslanır. Bu istiqamətdə hazırda işlər sürətlə davam edir. Mayın 19-da Araz çayı üzərində açılışı olan “Xudafərin” və “Qızqalası” su bəndləri iki ölkə arasındakı dostluğun növbəti rəmzidir. Bu layihənin reallaşdırılması hər iki ölkənin bir-birinə olan etimadının göstəricisidir. Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və İran İslam Respublikasının Prezidenti Seyid İbrahim Rəisinin görüşü və tutduqları mövqe münasibətlərin dərinləşməsində mübət addımdır. Prezident İlham Əliyevin mərasimdə dediyi kimi bu gün İran-Azərbaycan dostluğunun nə qədər möhkəm olmasını bütün dünya görür: “Bu dostluğun dərin kökləri, dərin tarixi var. Əsrlər boyu İran və Azərbaycan xalqları bir yerdə yaşayıb-yaratmışlar və bu gün bu möhkəm zəmin üzərində qurulan dövlətlərarası münasibətlər, hesab edirəm ki, ən yüksək səviyyəyə qalxıb.
Bugünkü mərasimin tarixi əhəmiyyəti, o cümlədən ondadır ki, ilk dəfə olaraq İran və Azərbaycan prezidentləri sərhəddə görüşürlər. Bu, bir daha onu göstərir ki, bu sərhəd dostluq sərhədidir, qardaşlıq sərhədidir. Qədim tarixdən gələn qarşılıqlı hörmət, anlaşma, dəstək hissləri bu gün həm bu nəhəng layihədə, aparılan danışıqlarda və əldə edilmiş razılaşmalarda özünü göstərir, eyni zamanda, gələcək planlarımızda özünü göstərəcək”.
Qeyd edək ki, Araz çayının su ehtiyatlarından səmərəli istifadə olunmaqla elektrik enerjisinin istehsalı və əkin sahələrinin su təminatının yaxşılaşdırılmasına xidmət edəcək “Xudafərin” və “Qız Qalası” hidroqovşaqlarında su bəndlərinin tikintisi üzrə işlər tamamlanıb, su anbarlarının doldurulması işlərinə başlanılıb. Hazırda “Xudafərin” su anbarında 503 milyon kubmetr, “Qız Qalası” su anbarında isə 42 milyon kubmetr su yığılıb ki, bu da ümumi tutumun 40 və 85 faizini təşkil edir. Açılışda bildirildiyinə görə, bu layihə təkcə Azərbaycana mövcud 252 min hektar torpaq sahəsi üzrə suvarmanın yaxşılaşdırılması və 12 min hektar yeni əkin sahələrinin suvarılması, illik 358 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsalı, 80 milyon kubmetr qaza qənaət imkanı yaradacaq.
Məlumdur ki, İran hökuməti Ermənistanla əməkdaşlıq etməkdədir. Azərbaycan Prezidenti çıxışında Ermənistana da öz mesajlarını vermişdir: “Bölgənin inkişafı bölgədəki ölkələrdə yaşayan xalqların iradəsi ilə təmin edilməlidir. Qeyri-regional ölkələrin bizim işlərimizə müdaxiləsi qəbuledilməzdir. Biz Azərbaycan olaraq bütün ölkələrlə əlaqələri qarşılıqlı hörmət, bir-birinin işinə qarışmamaq və qarşılıqlı mənfəət əsasında qururuq və bundan sonra da quracağıq. Əgər kimsə – buradan minlərlə kilometr uzaqlıqda yerləşən ölkələrin rəhbərləri bu bölgədə hər hansı bir nəticə əldə etmək istəyirlərsə, bizimlə danışsınlar. Yersiz və lazımsız müdaxilə bu günə qədər heç bir səmərə verməyib və verməyəcək. Hesab edirəm ki, Ermənistan səhv addım atmamalıdır. Regional məsələlər region ölkələrinin bilavasitə iştirakı və iradəsi ilə həll olunmalıdır. Ermənistan uzun illər ərzində buradan uzaqlarda yerləşən ölkələrin himayəsinə, dəstəyinə bel bağlamışdır. Nəticə nə oldu? Nəticə onlar üçün o qədər də ürəkaçan olmamışdır. Yəni, növbəti səhv buraxmasın. Bölgədə yaşayan xalqlar burada tarixən yaşayıb. Bölgə dövlətləri güclü dövlətlərdir, müstəqil siyasət aparan dövlətlərdir. Heç bir kənar qüvvə bu günə qədər bu dövlətlərin iradəsinə təsir etməyib və etməyəcək. Ümid edirəm ki, Ermənistan düzgün siyasət apararaq regional əməkdaşlığa ziyan yox, töhfə verəcəkdir”.
Azərbaycan Prezidenti hər zaman sülhün tərfdarı olduğunu deyir və həmkarlarını, tərəfdaşlarını da buna səsləyir. Sərhəddəki çıxışında da cənab Prezident İranla sülh yünüdə əməkdaşlığın önəminə toxunub: “Ticarət dövriyyəsinin artırılması, yeni birgə müəssisələrin yaradılması – bütün bunlar göz qabağındadır. Bütün planları həyata keçirmək üçün gələcəkdə də yaşadığımız bölgədə sülh, əmin-amanlıq, sabitlik olmalıdır”.
Tarixən Azərbaycanla İran arasında əlaqələr bütün sahələrdə, o cümlədən enerji sektorunda yaxşı səviyyədə olmuşdur. İkitərəfli münasibətlərin, xüsusilə enerji sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi ilə bağlı dövlət başçıları səviyyəsində bir sıra sənədlər imzalanmışdır. İran-Azərbaycan əlaqələrinin gələcək inkişafının çox müsbət oldğunu xatırladan Prezident İlham Əliyev energetika sahəsində çox böyük planların mövcud olduğunu deyib: “280 meqavat gücündə iki su elektrik stansiyasının inşası nəzərdə tutulur. Enerji güclərinin də bərabər bölünməsi hər iki ölkəyə əlavə fayda verəcək”. İki ölkə arasında neft-qaz və energetika sahəsində əməkdaşlıq üçün geniş imkan var. Xüsusilə də neft-qaz yataqlarının birgə işlənilməsi, hasilat, nəql məsələləri, neft və qazın emalı, satışı və yaxud mübadiləsi, neft-kimya kompleksində əməkdaşlıq, birgə layihələrin həyata keçirilməsi, təcrübə mübadiləsi və bu kimi məsələlər mümkündür.
Ümumiyyətlə, enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi hər iki ölkənin marağındadır. Bu gün həm Azərbaycanda, həm də İranda neft və qaz sahəsinə yatırmaq üçün investisiya imkanları var. Neft və qaz ixracı, yeraltı qaz anbarları, elektrik enerjisi, kadr mübadiləsi və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıb gücləri birləşdirmək mümkündür. Hazırkı mərhələdə enerji sahəsində də əməkdaşlığın yeni imkanlarını araşdırmaq zəruridir. Hər iki ölkə bu baxımdan güclü potensiala malikdir. Ümid edirik ki, İran dövləti ilə müxtəlif sahələr üzrə razılaşdırılmış məsələlər tez bir zamanda həyata keçiriləcək.
Rüstəmova Aybəniz Vilayət qızı, Avrasiya universitetinin Humanitar fənlər və regionşünaslıq kafedrasının müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent

An indicator of trust
President Ilham Aliyev: “For the first time, the presidents of Iran and Azerbaijan are meeting at the border”
Currently, Azerbaijan-Iran relations are at a fairly high level. Cooperation between the two states in political, economic, cultural and other fields is developing dynamically. Cooperation between Azerbaijan and Iran in the field of transport is also based on wide potential. Currently, work in this direction is proceeding rapidly. The “Khudafarin” and “Gizgalasi” dams opened on the Araz River on May 19 are another symbol of friendship between the two countries. Realization of this project is an indicator of mutual trust of both countries. The meeting of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the President of the Islamic Republic of Iran Seyyed Ibrahim Raisi at the opening ceremony and their position is a positive step in the deepening of relations. As President Ilham Aliyev said at the ceremony, today the whole world sees how strong Iran-Azerbaijani friendship is: “This friendship has deep roots and a deep history. For centuries, the peoples of Iran and Azerbaijan have lived and created together, and today the interstate relations built on this solid foundation, I think, have reached the highest level.
The historical significance of today’s ceremony is, among other things, that the presidents of Iran and Azerbaijan are meeting at the border for the first time. This once again shows that this border is the border of friendship and brotherhood. The feelings of mutual respect, understanding, and support from ancient history are manifested today both in this huge project, in the negotiations and agreements reached, and at the same time, it will be manifested in our future plans”.
It should be noted that the works on the construction of water dams at the “Khudafarin” and “Giz Galasi” hydrojunctions, which will serve to improve the production of electricity and the water supply of agricultural fields by using the water resources of the Araz River effectively, have been completed, and the works of filling the water reservoirs have started. Currently, 503 million cubic meters of water is stored in the “Khudafarin” reservoir, and 42 million cubic meters of water in the “Giz Galasi” reservoir, which is 40 and 85 percent of the total capacity. According to the opening statement, this project will improve irrigation on the existing 252,000 hectares of land in Azerbaijan and irrigate 12,000 hectares of new farmland, produce 358 million kilowatt-hours of electricity annually, and save 80 million cubic meters of gas.
It is known that the Iranian government cooperates with Armenia. In his speech, the President of Azerbaijan also conveyed his message to Armenia: “The development of the region must be ensured by the will of the peoples living in the countries of the region. The interference of non-regional countries in our affairs is unacceptable. As Azerbaijan, we establish relations with all countries on the basis of mutual respect, non-interference in each other’s affairs and mutual benefit, and we will continue to establish them in the future. If anyone – leaders of countries thousands of kilometers away from here – want to achieve any results in this region, let them talk to us. Unnecessary and unnecessary intervention has not and will not bring any results to this day. I believe that Armenia should not take a wrong step. Regional issues should be resolved with the direct participation and will of the countries of the region. For many years, Armenia has relied on the protection and support of countries far away from here. What was the result? The result was not so encouraging for them. So, don’t make the next mistake. The peoples living in the region have historically lived here. The states of the region are strong states, they are states that conduct an independent policy. No outside force has ever influenced the will of these states and will not. I hope that Armenia will contribute to regional cooperation, not harm it, by conducting the right policy”.
The President of Azerbaijan always says that he is a supporter of peace and calls his colleagues and partners to do the same. In his speech at the border, Mr. President touched on the importance of peace cooperation with Iran: “Increasing trade turnover, creating new joint ventures – all this is obvious. In order to implement all the plans, there should be peace, tranquility and stability in the region where we live in the future”.
Historically, relations between Azerbaijan and Iran have been at a good level in all fields, including the energy sector. A number of documents were signed at the level of heads of state regarding the further development of bilateral relations, especially cooperation in the field of energy. Recalling that the future development of Iran-Azerbaijani relations is very positive, President Ilham Aliyev said that there are very big plans in the field of energy: “The construction of two hydropower plants with a capacity of 280 megawatts is planned. The equal distribution of energy resources will provide additional benefits to both countries.” There is a wide opportunity for cooperation between the two countries in the field of oil, gas and energy. In particular, joint development of oil and gas fields, production and transportation issues, processing, sale or exchange of oil and gas, cooperation in the petrochemical complex, implementation of joint projects, exchange of experience and similar issues are possible.
In general, the development of energy cooperation is in the interest of both countries. Today, both Azerbaijan and Iran have investment opportunities to invest in the oil and gas field. It is possible to exchange ideas and join forces on oil and gas export, underground gas storages, electricity, personnel exchange and other issues. At the current stage, it is necessary to explore new opportunities for cooperation in the field of energy. Both countries have strong potential in this regard. We hope that the issues agreed with the Iranian state in various fields will be implemented soon.
Rustamova Aybeniz Vilayat gizi, Head of the Department of Humanities and Regional Studies of the Eurasian University, Doctor of Philosophy in History, Associate Professor