Azərbaycan qlobal iqlim dəyişikliyi ilə sözdə deyil, əməldə mübarizə aparır.
O qeyd edib ki, Azərbaycan COP tarixində Tədbirin Dayanıqlı İdarə Edilməsi və Təşkili kriteriyaları üzrə ISO 20121 sertifikatını tədbir bitmədən öncə alan ilk ölkə kimi tarixə düşdü.
“Respublikamızın hər bir bölgəsində ətraf mühitin qorunmasına, ekoloji layihələrə xüsusi diqqət yetirilir. Eləcə də sənaye müəssisələrinin çox olduğu Sumqayıtda ekoloji təmizlik həm dövlət siyasətinin əsas xəttini təşkil edir, həm də əhali bu məsələyə həssas yanaşır”, – M.Vəliyeva deyib.
Deputat xatırladıb ki, vaxtilə kimya şəhəri kimi yaradılan Sumqayıtın ekologiyası sovet dövründə fəlakətli həddə idi. Onun sözlərinə görə, bu gün isə şəhərdə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması dövlət siyasətinin əsas prioritet istiqamətlərindən biridir.
“Bu gün Sumqayıt dünya miqyasında ən ekoloji təmiz şəhərlərdən biridir. Sumqayıt günü-gündən böyüyür. Düşünürəm ki, 75 yaşı olmasına baxmayaraq, Sumqayıt bu gün öz təmizliyi, sağlam ekoloji mühiti ilə gəncliyini qoruyub saxlayıb. Bugünkü Sumqayıt 60 il əvvəlkindən daha sağlam və daha gənc görünür desək, şişirtmiş olmarıq”, – deputat deyib.
O bəyan edib ki, Sumqayıtda BMT-nin iqlim problemlərinin həllinə dair əsas tələblər nəzərə alınır və alınacaq, bundan sonra da şəhərdə ekoloji sağlamlığa xüsusi diqqət yetiriləcək.

Азербайджан борется с глобальным изменением климата не на словах, а на деле.
Об этом в своем заявлении “Report” заявила депутат Милли Меджлиса Мехрибан Велиева. Она вошла в историю как первая страна, получившая ISO. Сертификат 20121 по критериям устойчивого управления и организации до окончания мероприятия. дано. Также в Сумгаите, где расположено множество промышленных предприятий, экологическая чистота является основным направлением государственной политики, и население чутко относится к этому вопросу”, – сказала М.Валиева.
Депутат напомнила, что в Сумгаите , который когда-то создавался как химический город, экология в советское время находилась на катастрофическом уровне. По его словам, улучшение экологии в городе является одним из главных приоритетов государственной политики.
“Сегодня Сумгаит – один из самых экологически чистых городов мира. Сумгаит растет с каждым днем. Я думаю, что, несмотря на 75-летний возраст, Сумгаит сегодня сохранил свою молодость, чистоту и здоровую экологическую среду. Если мы говорим, что сегодня Сумгаит выглядит здоровее и моложе, чем 60 лет назад, мы не преувеличиваем”, – заявил депутат.
Он заявил, что основные требования ООН по решению климатических проблем учтены. и будет встречен в Сумгаите, после чего особое внимание будет уделено гигиене окружающей среды в городе.