Azərbaycan qlobal iqlim dəyişikliyi ilə sözdə deyil, əməldə mübarizə aparır.
O qeyd edib ki, Azərbaycan COP tarixində Tədbirin Dayanıqlı İdarə Edilməsi və Təşkili kriteriyaları üzrə ISO 20121 sertifikatını tədbir bitmədən öncə alan ilk ölkə kimi tarixə düşdü.
“Respublikamızın hər bir bölgəsində ətraf mühitin qorunmasına, ekoloji layihələrə xüsusi diqqət yetirilir. Eləcə də sənaye müəssisələrinin çox olduğu Sumqayıtda ekoloji təmizlik həm dövlət siyasətinin əsas xəttini təşkil edir, həm də əhali bu məsələyə həssas yanaşır”, – M.Vəliyeva deyib.
Deputat xatırladıb ki, vaxtilə kimya şəhəri kimi yaradılan Sumqayıtın ekologiyası sovet dövründə fəlakətli həddə idi. Onun sözlərinə görə, bu gün isə şəhərdə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması dövlət siyasətinin əsas prioritet istiqamətlərindən biridir.
“Bu gün Sumqayıt dünya miqyasında ən ekoloji təmiz şəhərlərdən biridir. Sumqayıt günü-gündən böyüyür. Düşünürəm ki, 75 yaşı olmasına baxmayaraq, Sumqayıt bu gün öz təmizliyi, sağlam ekoloji mühiti ilə gəncliyini qoruyub saxlayıb. Bugünkü Sumqayıt 60 il əvvəlkindən daha sağlam və daha gənc görünür desək, şişirtmiş olmarıq”, – deputat deyib.
O bəyan edib ki, Sumqayıtda BMT-nin iqlim problemlərinin həllinə dair əsas tələblər nəzərə alınır və alınacaq, bundan sonra da şəhərdə ekoloji sağlamlığa xüsusi diqqət yetiriləcək.

Azerbaijan is not fighting global climate change in words, but in deeds.
Milli Majlis deputy Mehriban Valiyeva said this in her statement to “Report”. It went down in history as the first country to receive the ISO 20121 certificate for Sustainable Management and Organization criteria before the end of the event. is given. Also, in Sumgait, where there are many industrial enterprises, environmental cleanliness is the main line of state policy, and the population is sensitive to this issue,” said M. Valiyeva.
The deputy recalled that Sumgait, which was once created as a chemical city, ecology was at a catastrophic level during the Soviet era. According to him, improving the environment in the city is one of the main priorities of the state policy.
“Today, Sumgait is one of the most ecologically clean cities in the world. Sumgayit is growing day by day. I think that despite being 75 years old, Sumgait today has preserved its youth with its cleanliness and healthy ecological environment. If we say that today’s Sumgait looks healthier and younger than 60 years ago, we are not exaggerating,” the deputy said.
He stated that the main demands of the UN to solve climate problems are taken into account and will be met in Sumgait. and then special attention will be paid to environmental health in the city.