Harvard Universitetinin “Growth Lab” Mərkəzi Azərbaycanda həyata keçirilən əməkhaqqı islahatlarını yüksək qiymətləndirib
Azərbaycanın əmək bazarında apardığı islahatlar dünya miqyasında mütəxəssislərin diqqətini cəlb edir. Vergi sistemində 2019-cu ildə başlanmış və əmək bazarında təşviq mexanizminə əsaslanan islahatların nəticələri Harvard Universitetinin ekspertləri tərəfindən də yüksək dəyərləndirilib. Universitetin “Growth Lab” Mərkəzi ölkəmizin iqtisadiyyatı üzrə aparılan diaqnostik qiymətləndirmə layihəsi çərçivəsində əmək bazarında həyata keçirilən islahatların nəticələrini təhlil edib və bu məsələdə Azərbaycanın uğur hekayəsini müsbət nümunə kimi göstərib.
Ekspertlərin fikrincə, əmək bazarında təşviq siyasətinə əsaslanan və İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən həyata keçirilən islahatlar nəticəsində Azərbaycanda əmək münasibətlərinin leqallaşdırılması istiqamətində ciddi irəliləyişə nail olunub. Hökumət prosedurları asanlaşdırıb, bizneslərin daha rahat şəkildə qanuniləşməsini həyata keçirməsinə və xərcləri azaltmasına imkan yaradıb (https://www.taxes.gov.az/az/page/salary).
Qeyd edək ki, islahatın nəticələri üzrə bütün əsas indikatorlarda müsbət dəyişikliklər müşahidə olunur. Vergi qanunvericiliyində tətbiq edilən təşviqlər sayəsində rəsmi əmək müqavilələrinin sayında əhəmiyyətli – 32,1 faiz artıma nail olunub, əməkhaqlarının “ağarması”na şərait yaranıb, məcburi dövlət sosial sığorta haqları üzrə ödənişlər 5 il ərzində 2,2 dəfə artmaqla sosial fondların gəlirləri çoxalıb, büdcədən sosial fondların maliyyələşdirilməsinə ayrılan maliyyə yükü azalıb, həmçinin islahatlar bütövlükdə iqtisadi dövriyyədə canlanmaya müsbət təsir göstərərək qeyri-neft sektorunda ”sahibkar – sahibkar” və “sahibkar – istehlakçı” əməliyyatlarının artımına gətirib.
Harvard mütəxəssisləri hesab edir ki, bu, təşviqlərin bizneslərin leqallaşması üçün səmərəli ola biləcəyinə yaxşı nümunədir. Düzgün siyasət həyata keçirməklə leqallaşma sahəsində nəzərəçarpan tərəqqiyə nail olmaq mümkündür və eyni problemlərlə qarşılaşan digər ölkələr Azərbaycanın yanaşmasını potensial model olaraq araşdırmalıdırlar.
Bununla bağlı aparılmış təhlillər barədə məlumatlar “Growth Lab” Mərkəzinin sosial şəbəkə hesablarında yerləşdirilib.
https://www.facebook.com/100094629804741/posts/426776873819969/?mibextid=WC7FNe&rdid=pxWXSYQqkpgn1vA6
https://x.com/HarvardGrwthLab/status/1864804904923234548
Azərbaycanın əmək bazarında həyata keçirilən islahatların təhlili barədə Harvard Universitetinin “Growth Lab” Mərkəzi tərəfindən hazırlanan çarx:

Центр «Лаборатория роста» Гарвардского университета высоко оценил проводимые в Азербайджане реформы заработной платы
Реформы, проводимые Азербайджаном на рынке труда, привлекают внимание экспертов всего мира. Результаты реформ налоговой системы, стартовавших в 2019 году и основанных на механизме стимулирования на рынке труда, также получили высокую оценку экспертов Гарвардского университета. Центр «Лаборатория роста» университета проанализировал результаты реформ, реализованных на рынке труда в рамках проекта диагностической оценки экономики нашей страны, и показал историю успеха Азербайджана в качестве положительного примера в этом отношении. В результате реформ, проведенных Государственной налоговой службой при Министерстве экономики, достигнут значительный прогресс в направлении легализации трудовых отношений в Азербайджане. Правительство упростило процедуры, позволило бизнесу легче провести легализацию и сократить расходы (https://www.taxes.gov.az/az/page/salary).
Обратим внимание. По итогам реформы положительные изменения наблюдаются по всем основным показателям. Благодаря применяемым в налоговом законодательстве льготам достигнут значительный – на 32,1 процента рост количества официальных трудовых договоров, созданы условия для «отбеливания» заработной платы, выплаты по обязательным государственным взносам социального страхования за 5 лет увеличились в 2,2 раза. , доходы социальных фондов увеличились, социальные фонды из бюджета уменьшили финансовую нагрузку, направляемую на финансирование фондов, а реформы положительно повлияли на оживление экономического цикла в целом «предприниматель-предприниматель» в ненефтяной сектор и привело к росту сделок «предприниматель-потребитель».
Эксперты Гарварда считают, что это хороший пример того, насколько эффективными могут быть стимулы для легализации бизнеса. Осуществляя правильную политику, можно добиться значительного прогресса в сфере легализации, а другие страны, столкнувшиеся с такими же проблемами, должны изучить подход Азербайджана как потенциальную модель.
Информация об анализах, проведенных в этом отзыв размещен в социальных сетях Центра «Лаборатория роста».
https://www.facebook.com/100094629804741/posts/426776873819969/?mibextid=WC7FNe&rdid=pxWXSYQqkpgn1vA6
https://x.com/HarvardGrwthLab/status/1864804904923234 548
На рынке труда Азербайджана Видео, подготовленное Центром «Лаборатория роста» Гарвардского университета по анализу реформ: