Hirkan meşələri UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilib
Azərbaycanın Hirkan meşələri UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilib. Hirkan meşələri UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilən Azərbaycanın ilk təbiət ərazisidir.
Bu barədə Bunu Bioloji Müxtəlifliyin Qorunması Xidmətinin rəisi Firuddin Əliyev bildirib.
O qeyd edib ki, relikt növlərlə zəngin olan və çox maraqlı landşafta malik Hirkan meşələrinin xüsusiyyətləri nəzərə alınaraq, bu unikal ərazinin UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilməsi təklif olunub, bu məqsədlə Hirkan Milli Parkının daxilində transmilli “Hirkan meşələri” nominasiyası hazırlanıb və 2022-ci ilin sonunda UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinə təqdim edilib.
“Azərbaycanın Hirkan meşələrinin UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilməsi barədə qərar hazırda UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin Səudiyyə Ərəbistanının Ər-Riyad şəhərində davam edən 45-ci sessiyasında qəbul olunub.
Hirkan meşələri Xəzər dənizinin cənub-qərb və cənub sahillərini əhatə edən unikal meşə massividir və planetimizdə öz unikallığını qoruyub saxlayan nadir ekosistemlərdən biridir”, – xidmət rəsmisi vurğulayıb.
Belə bir təbiət abidəsinin qorunub mühafizə olunmasının dövlətimizin uzunmüddətli xətt üzrə inkişaf edən ekoloji siyasətinin uğurlu davamı olduğunu söyləyən Firuddin Əliyev bildirib: “Azərbaycanın Hirkan meşələrinin UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilməsi, xüsusilə ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin və birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın bu sahəyə diqqətinin təzahürüdür. Respublikamızın zəngin təbiətinin qorunması işində və gələcək nəsillərə çatdırılması istiqamətində beynəlxalq səviyyədə qazanılan bu böyük uğura görə, hər kəsi təbrik edirik”.
12:15
“Səudiyyə Ərəbistanının Ər-Riyad şəhərində keçirilən Ümumdünya İrs Komitəsinin 45-ci sessiyasında Azərbaycanın “Hirkan meşələri” nominasiyası UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilib”.
“Report” xəbər verir ki, bunu Azərbaycanın UNESCO-nun yanındakı nümayəndəliyi sosial şəbəkədə bildirib.
“Bu, Azərbaycanın Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilmiş 1-ci təbiət ərazisidir”, – nümayəndəlik diqqətə çatdırıb.

Гюрканские леса включены в Список всемирного наследия ЮНЕСКО.
Гирканские леса Азербайджана включены в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. Гюрканские леса – первая природная территория Азербайджана, включенная в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО. Об этом сообщил руководитель Службы охраны биологического разнообразия Фируддин Алиев. Он отметил, что, учитывая особенности Гырканских лесов, которые богаты реликтовыми видами и имеют очень интересный ландшафт, было предложено включить эту уникальную территорию в Список всемирного наследия ЮНЕСКО, для этого создан транснациональный «Гирканский заповедник». Номинация «Леса» подготовлена ​​в рамках Гирканского национального парка и будет включена в 2022 году. В конце года ее представили Комитету всемирного наследия ЮНЕСКО. “Решение о включении Гюрканских лесов Азербайджана в Список всемирного наследия ЮНЕСКО было принято на 45-й сессии Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО, которая сейчас проходит в Эр-Рияде, Саудовская Аравия. “Гирканские леса представляют собой уникальный лесной массив, охватывающий юго-западное и южное побережье Каспийского моря, и являются одной из редких экосистем на нашей планете, сохранивших свою уникальность”, – подчеркнул представитель службы.
Фируддин Алиев заявил, что охрана такого памятника природы является успешным продолжением долгосрочной экологической политики нашего государства, проявлением его внимания к этой сфере. Мы поздравляем всех с этим большим успехом, достигнутым на международном уровне в сохранении богатой природы нашей республики и передаче ее будущим поколениям». 12:15 “На 45-й сессии Комитета всемирного наследия, прошедшей в Эр-Рияде (Саудовская Аравия), номинация азербайджанских “Гирканских лесов” была включена в Список всемирного наследия ЮНЕСКО”. Как сообщает “Report”, об этом сообщило представительство Азербайджана при ЮНЕСКО в социальной сети. “Это первая природная территория, включенная в Список всемирного наследия Азербайджана”, – отметили в представительстве.