Hüquqi dövlət quruculuğu yolunda
Prezident İlham Əliyev: “Siyasi sistemin formalaşdırılması və gücləndirilməsi üçün yeni qanunvericilik təşəbbüsləri labüddür”
Hər hansı bir dövlətin qurulması üçün parlamentdə millət vəkilləri də öz töhfələrini verirlər. Onların hazırladıqları və son qərarlarını verdikdən sonra qəbul olunan qanunlar hüquqi status alır. Parlamentin hüquqi dövlət quruculuğu və vətəndaş cəmiyyətinin formalaşmasındakı xüsusi rolu var. Prezident İlham Əliyevin VI çağırış Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin ilk iclasında çıxışında qeyd etdiyi kimi, parlamentin əsas işi qanunvericilikdir: “İslahatların dərinləşməsi prosesi parlamentdən yan keçə bilməzdi. Yeni tərkibdə formalaşmış Milli Məclis islahatlara yeni təkan verəcəkdir. Deputatlar qarşısında böyük vəzifələr durur, ilk növbədə, qanunvericilik sahəsində”. Bu gün parlamentarilərimiz qanun layihələrinin hazırlanmasında çox səmərəli fəaliyyət göstərirlər. Onu da qeyd etmək yerinə düşər ki, VI cağırış Milli Məclisdə təmsil olunan millət vəkilləri, həqiqətən çox bilikli, savadlı və öz peşələrinin profesionalları sayıla bilər. Cənab Prezident deyib ki, qanunvericilik hakimiyyətinin fəaliyyətini təkmilləşdirmək və sağlam siyasi münasibətlərin bərqərar olunmasına xidmət edən sistemli islahatlar aparılmalıdır. “Növbədənkənar seçkilərin keçirilməsinin əsas səbəbi ölkədə aparılan sistemli islahatları dərinləşdirmək və Milli Məclisin fəaliyyətini daha təkmil şəkildə təşkil etmək idi”, – deyə dövlət başçısı əlavə edib. Bu gün Milli Məclis, həqiqətən, respublikda demokratik hüquqi dövlət quruculuğu missiyasını uğurla icra edir. Bunu Milli Məclis tərəfindən demokratik dövlətin qurulması, insanların rifahının yüksəldilməsi ilə bağlı qəbul olunmuş qanunlar da sübut edir. Bu və digər yönümdə Milli Məclis tərəfindən dövlət qurucluğuna xidmət edən bir sıra qanun layihələri müzakirə olunur. Bu qanunların da qəbulu cəmiyyətin formalaşmasında öz müsbət töhfəsini verir.
Vətəndaş cəmiyyətinin qurulmasında vacib amillərdən biri də yerlərdə vətəndaşları maraqlandıran məsələlər, onları narahat edən problemlərin öyrənilməsidir. Prezident İlham Əliyev çıxışında yeni seçilən deputatlara bu istiqamətdə də öz tövsiyələrini verib: “Seçicilər ilə daim təmasda olmaq lazımdır. Deputatlar seçildikləri dairələrdə fəal olmalı və seçicilərlə daim təmasda olmalıdırlar. Yeni tərkibdə formalaşan Milli Məclis mənəvi cəhətdən qüsursuz olmalıdır. Çünki aparılan islahatların mahiyyəti də budur”. Millət vəkillərinin də seçicilərlə görüşləri zamanı bu cür fikirləri öyrənmək, insanların necə demkoratik cəmiyyətdə yaşamaq istədiklərini öyrənmək, qaldırılan məsələləri Milli Məclisdə müzakirəyə çıxarmaqdır. Bu gün deputatlarımız bu işin öhdəsindən də çox məharətlə gəlirlər. Mediadan da görürük ki, millət vəkilləri mütəmadi olaraq seçiciləri ilə görüşürlər. Millət vəkilləri insanlarla yerlərdə görüşməyincə, onların fikirlərini öyrənməyincə bir çox şeyləri görə bilməzlər. Onlar yerlərdə şikayətçilərlə də görüşür və narazılıqları öyrənirlər. Ən əsas məsələ isə millət vəkillərinin seçilərinin narazılqarını, problemlərini parlamentin iclas və sessiyalarında qaldırmaqdır.
Yenidən müstəqillik əldə etdikdən sonra Milli Məclis olaraq ölkə həyatı ilə bağlı çoxlu sayda qanunlar qəbul olunub. Bu qanunların kökündə insan amili dayanır. Ölkə rəhbərinin hər zaman dediyi kimi qəbul edilən qanunların hər biri insanlarımızın daha yaxşı yaşamasına, daha stabil bir həyatda olmasına istiqamətlənib: “Siyasi sistemin formalaşdırılması və gücləndirilməsi üçün yeni qanunvericilik təşəbbüsləri labüddür. İqtisadi islahatlarımızın dərinləşməsi işinə töhfə verən qanunlar qəbul edilməlidir. Dəyişən reallıqlar yeni mütərəqqi məzmunlu qanunların hazırlanmasını zəruri edir. Milli dəyərlərimizlə və onların qorunması ilə bağlı qanunvericilik bazası daha da geniş olmalıdır”. Hakimiyyətin mənbəyi xalqdır. Xalqın nümayəndəsi seçki proseslərində iştirak edir, seçir, dövlətçilik uğurunda mübarizə aparır və s. Bu baxımdan Azərbaycanda olan hər bir milli-mənəvi dəyərin qorunması işi həm də dövlətçiliyimiz ilə bağlıdır. Milli-mənəvi dəyərlər dövlətimizin, xalqımızın, millətimizin bir parçasıdır. Məhz bu dəyərlərin qorunması eyni zamanda dövlətçiliyimiz fəlsəfəsinin möhkəmlənməsi deməkdir.
Hər bir ölkə öz iqtisadiyyatı, hərbi potensialı, mədəniyyəti, dili və s. ilə tanınır. Amma hər bir dövləti dünyada tanıdan başlıca sənədlərdən biri onun  konstitusiyasıdır. Bu da bir mənəvi dəyərdir. Hər bir ölkənin bayrağı, gerbi, dili, dini, prezidenti, həqiqtən də müqddəs amillərdir. Bunlar bir-biri ilə çox bağlıdır və arxalarında da böyük bir mənəviyyat dayanır. Əgər biz tarixi səhifələsək və bugünkü ən inkişaf etmiş dövlətlərə baxsaq, görərik ki, bu dövlətlər yer üzündə bərqərar olandan öz bayraqlarına, dinlərinə, dillərinə hörmətlə yanşırlar və öz prezidentlərini həqiqətən bir müqəddəslik zirvəsinə qaldıraraq onun atdığı addımların arxasınca bir nəfər kimi gedirlər. Əlbəttə ki, xalq, dövlət həmrəyliyi olduqda o ölkələr hər zaman qalib olurlar. Bütün bunlar da mənəvi dəyərlərə sadiqlikdən irəli gəlir. Ona görə də, Azərbaycanda milli-mənəvi dəyərlərin qorunması elə dövlətçiliyin qorunması ilə eyni müstəvidə izah oluna bilər
Əsası Ümummilli liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və bu gün cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilən Azərbaycanın mədəniyyət siyasəti ümumbəşəri mənəvi dəyərlərlə zəngin olan milli mədəniyyətimizin inkişafına çox böyük töhfələr verib. Siyasi, iqtisadi, sosial sahələrlə yanaşı mədəni sahələrin hər birində görülən işlər, əldə edilən çoxşaxəli nailiyyətlər mədəni-mənəvi dəyərlərin qorunması, təbliği və yeni estetik düşüncəyə məxsus əsərlərin yaradılması üçün güclü zəmin yaradıb. Azərbaycan parlamentində milli-mənəvi dəyərlərimizlə bağlı saysız qanunlar qəbul olunub. Bu o deməkdir ki, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunub yaşadılması kortəbii deyil, müvafiq qanunlarla tənzimlənir.
K.Y.Fərəcova adına Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutunun PHŞ-nin Uşaq Bərpa Mərkəzinin Təsərrüfat bölmə müdiri Ağayev Nəbi Baba oğlu

President Ilham Aliyev: “New legislative initiatives are necessary for the formation and strengthening of the political system”
MPs in the parliament also contribute to the establishment of any state. Laws prepared by them and adopted after making their final decisions acquire legal status. Parliament has a special role in legal state-building and the formation of civil society. As President Ilham Aliyev stated in his speech at the first session of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan of the 6th convocation, the main work of the parliament is legislation: “The process of deepening reforms could not bypass the parliament. The newly formed Milli Majlis will give a new impetus to the reforms. Deputies face great tasks, first of all, in the field of legislation.” Today, our parliamentarians are very efficient in the preparation of draft laws. It should also be noted that the MPs represented in the 6th convocation Milli Majlis can be considered really knowledgeable, educated and professionals in their professions. Mr. President said that systematic reforms should be carried out to improve the activity of the legislative power and to establish healthy political relations. “The main reason for holding early elections was to deepen the systematic reforms carried out in the country and to organize the activities of the Milli Majlis in a more advanced manner,” the head of state added. Today, the Milli Majlis is really successfully carrying out the mission of building a democratic and legal state in the republic. This is proven by the laws adopted by the Milli Majlis regarding the establishment of a democratic state and the improvement of people’s welfare. In this and other directions, the Milli Majlis is discussing a number of draft laws that serve state building. Adoption of these laws also makes a positive contribution to the formation of society.
One of the important factors in the establishment of civil society is the study of the issues that concern citizens and the problems that concern them. In his speech, President Ilham Aliyev gave his recommendations to the newly elected deputies in this direction: “It is necessary to be in constant contact with the voters. Deputies should be active in their constituencies and should be in constant contact with voters. The newly formed Milli Majlis should be morally flawless. Because this is the essence of the reforms carried out.” During the meetings of MPs with voters, it is important to learn such opinions, to learn how people want to live in a democratic society, and to discuss the issues raised in the Milli Majlis. Today, our deputies cope with this task very skillfully. We also see from the media that MPs regularly meet with their constituents. Deputies cannot see many things until they meet people on the ground and learn their opinions. They also meet with the complainants on the ground and learn about the grievances. The most important issue is to raise the dissatisfaction and problems of the constituents of the deputies in the meetings and sessions of the parliament.
After regaining independence, a large number of laws related to the life of the country were adopted as the Milli Majlis. The human factor is at the root of these laws. As the head of the country always says, each of the adopted laws is aimed at making our people live better and in a more stable life: “New legislative initiatives are necessary for the formation and strengthening of the political system. Laws that contribute to the deepening of our economic reforms must be passed. Changing realities necessitate the development of new laws with progressive content. The legislative base related to our national values and their protection should be even wider.” The source of power is the people. The representative of the people participates in election processes, chooses, fights for the success of statehood, etc. From this point of view, the work of protecting every national and moral value in Azerbaijan is also related to our statehood. National moral values are a part of our state, people and nation. The protection of these values means strengthening the philosophy of our statehood at the same time.
Each country has its own economy, military potential, culture, language, etc. is known by But one of the main documents that recognize every state in the world is its constitution. This is also a moral value. The flag, coat of arms, language, religion, president of each country are truly sacred factors. These are closely related and have a great spirituality behind them. If we turn the pages of history and look at the most developed countries today, we will see that these countries respect their flags, religions, and languages from the moment they were established on earth, and they follow the steps taken by them as one person, elevating their president to a truly holy peak. Of course, those countries always win when there is solidarity between the people and the state. All this comes from adherence to moral values. Therefore, the protection of national and moral values in Azerbaijan can be explained on the same level as the protection of statehood
Azerbaijan’s cultural policy, which was founded by our national leader Heydar Aliyev and successfully implemented today by Mr. President Ilham Aliyev, has greatly contributed to the development of our national culture, which is rich in universal moral values. Along with the political, economic, social fields, the works done in each of the cultural fields, the multifaceted achievements achieved have created a strong foundation for the protection and promotion of cultural and spiritual values and the creation of works belonging to a new aesthetic thought. Numerous laws related to our national and moral values have been adopted in the Parliament of Azerbaijan. This means that the preservation of our national and moral values is not spontaneous, but is regulated by relevant laws.
Aghayev Nabi Baba oglu, Head of the Farm Department of the Child Rehabilitation Center of the Scientific-Research Institute of Pediatrics named after K. Y. Farajova