İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilməsinin 20-ci ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycan QHT-lərinin bəyanatı
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ötən 20 il Azərbaycan xalqının taleyində tamamilə yeni inkişaf mərhələsinin başlanğıcı olub, bu dövrdə cəmiyyətimizin həyatında inqilabi dəyişikliklər baş verib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin formalaşdırdığı sağlam və möhkəm təməl üzərində Prezident İlham Əliyevin inşa etdiyi güclü və müasir Azərbaycan bir çox taleyüklü problemləri geridə qoyaraq, gələcəyə doğru inamla addımlayan ölkələr sırasında öz layiqli yerini tutub.
Bu gün Azərbaycan Respublikası həm də vətəndaş cəmiyyətinin güclü olduğu ölkədir, qeyri-hökumət təşkilatlarının sərbəst fəaliyyəti üçün ötən onilliklər ərzində zəngin qanunvericilik bazası, əlverişli mühit formalaşıb, bu sektorun inkişafı üçün mühüm qərarlar qəbul olunub.
Müstəqilliyimizin bərpasının ilk illərində qeyri-hökumət təşkilatlarının təşəkkülü sistemliliyin olmaması və pərakəndəliklə müşayiət olunurdu. Ümummilli lider Heydər Əliyev dövlət tərəfindən vətəndaş cəmiyyətinə münasibətdə ümumi yanaşma və prioritetlərin müəyyənləşməsi prosesini uğurla apardı. 1995-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası qəbul edildikdən sonra qeyri-hökumət təşkilatlarının keyfiyyət və kəmiyyət artımı, eyni zamanda fəaliyyət növləri üzrə diferensiasiyası başladı. 2000-ci ildə “Qeyri-hökumət təşkilatları (ictimai birliklər və fondlar) haqqında” yeni Qanun qəbul edildi.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasəti qeyri-hökumət təşkilatlarını vətəndaş cəmiyyəti quruculuğu və ölkənin demokratikləşməsi prosesinin vacib institutlarından birinə çevirdi, dövlət orqanları ilə QHT-lərin bərabərhüquqlu tərəfdaşlıq prinsipləri əsasında sıx əməkdaşlığı təşviq edildi.
2003-cü ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin layiqli davamçısı İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilməsindən sonra Azərbaycanın vətəndaş cəmiyyətinin həyatında yeni inkişaf mərhələsi başladı, bu sahəyə konseptual yanaşma ortaya qoyuldu.
Prezident İlham Əliyev qısa müddətdə qeyri-hökumət təşkilatlarına dövlət dəstəyi Konsepsiyasını təsdiq etdi. Bu Konsepsiya dövlət orqanları və vətəndaş cəmiyyəti institutlarının əməkdaşlıq mexanizmlərini xeyli təkmilləşdirdi və genişləndirdi. Bundan sonra qanunçuluq, tərəfdaşlıq, şəffaflıq, uzlaşdırma və məsuliyyət qeyri-hökumət təşkilatlarına dövlət dəstəyinin 5 əsas prinsipi kimi müəyyən edildi.
2007-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının yaradılması ilə artıq ixtisaslaşmış milli donor institutu təsis edildi. Sonrakı illərdə tədricən QHT-lərə qrant verə bilən dövlət qurumlarının sayı artırılaraq 14-ə çatdırıldı.
Prezident İlham Əliyev 2013-cü ildə vətəndaş cəmiyyət institutlarının dövlət və cəmiyyət həyatının müxtəlif sahələrində dövlət siyasətinin hazırlanmasında və həyata keçirilməsində, qərarların qəbulunda iştirakını fəallaşdırmaq, dövlət qurumlarının fəaliyyətinə ictimai nəzarəti gücləndirmək üçün “İctimai iştirakçılıq haqqında” Qanun qəbul etdi. İctimai Şuraların formalaşdırılması QHT-lərin dövlət siyasətində iştirakının institusional mexanizmini yaratdı.
Prezident İlham Əliyevin QHT-ləri dövlət proqramlarında və milli fəaliyyət planlarında əsas tərəfdaşlar kimi görməsi vətəndaş cəmiyyəti təsisatlarına olan etimadın növbəti nümunəsidir. Bu strateji inklüzivlik QHT-lərin rolunu gücləndirməklə yanaşı, onların bacarıqlarına olan ictimai inamı da artırdı. QHT-lərin dövlət qurumları ilə kommunikasiyaları gücləndi və müxtəlif sahələrdə siyasətin işlənib hazırlanmasına töhfə vermək imkanları genişləndi.
2003-cü il, 2008-ci il, 2013-cü il, 2018-ci il prezident seçkilərinin nəticələri bir daha göstərdi ki, Azərbaycan xalqının seçimi yalnız Prezident İlham Əliyevdir.
2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycan cəmiyyətinin ən ağrılı yarası olan münaqişəni geridə qoydu, Prezident İlham Əliyev Müzəffər Ali Baş Komandan kimi hər bir azərbaycanlıya qələbə sevincini bəxş etdi.
Post-müharibə dövrü vətəndaş cəmiyyəti qarşısında da yeni məqsəd və vəzifələr müəyyənləşdirdi.
2021-ci ilin aprelində Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin yaradılması dövlət və cəmiyyət həyatında qeyri-hökumət təşkilatlarının rolunun artırılması, fəaliyyətinin yeni dövrün çağırışlarına uyğun təşkili, bu sahədə həyata keçirilən dövlət dəstəyinin təşkilati-hüquqi əsaslarının və mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi sahəsində daha bir addım oldu. Agentlik müsabiqələr yolu ilə QHT layihələrinin dövlət büdcəsi hesabına maliyyələşdirilməsi, ictimai iştirakçılıq, ictimai nəzarət mexanizmlərinin, imkanlarının yaradılması, QHT-lərə təlim, metodiki dəstək verilməsi, özəl sektorla əməkdaşlığın təşviqi və digər vasitələr, alətlərlə QHT-lərin inkişafını dəstəkləyir.
Ötən 20 illik dövr bir daha göstərdi ki, Prezident İlham Əliyev vətəndaş cəmiyyəti institutlarının inkişafı üçün aydın proqrama malikdir, QHT-lərin cəmiyyət və dövlət həyatında fəal iştirakının təmin edilməsi, dövlət və ictimai maraqların qorunmasında rolunun gücləndirilməsi əsas məqsədlərdən biridir və bu istiqamətdə ardıcıl siyasət aparılır. Əgər 2003-cü ildə ölkədə QHT-lərin sayı təxminən 1500 idisə, ötən dövr ərzində bu rəqəm 2 dəfədən çox artaraq 3700-ü keçib.
Yaradılmış əlverişli mühit nəticəsində Azərbaycanda artıq elə bir vətəndaş cəmiyyəti formalaşıb ki, regional proseslərə istiqamət vermək qabiliyyətindədir. Şuşa-Xankəndi yolundakı aksiya bunun bariz nümunələrindən biridir.
Artıq Azərbaycan Respublikası ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam təmin etmiş bir dövlətdir.
2023-cü ilin sentyabrında cəmi 23 saat 51 dəqiqə ərzində terrorçuları ağ bayraq qaldıraraq təslim olmağa, oyuncaq kriminal hərbi xunta rejimini özünü buraxmağa vadar etmiş lokal xarakterli antiterror tədbirləri Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan xalqını və cəmiyyətini arzularına qovuşdurur, onun liderliyi ilə ötən 20 ildə tarix, indiki və gələcək nəsillər qarşısında misilsiz xidmətlərə imza atılıb. Sosial-iqtisadi inkişaf, təhsil, mədəniyyət, ümumən dövlət həyatının bütün sahələrində parlaq nəaliyyətlər əldə olunub. Azərbaycan beynəlxalq aləmdə böyük nüfuz və hörmət qazanıb, söz sahibinə çevrilib.
Biz, qalib ölkənin qalib vətəndaşları, Azərbaycan vətəndaş cəmiyyətinin təmsilçiləri kimi Sizinlə fəxr edirik, cənab Prezident!
Azərbaycan vətəndaş cəmiyyəti bundan sonra da dövlətimizin milli maraqlarının keşiyində dayanacaq, bu yolda bütün imkanlarını səfərbər edəcək.

Statement of Azerbaijani NGOs on the 20th anniversary of the election of Ilham Aliyev as the President of the Republic of Azerbaijan
Under the leadership of President Ilham Aliyev, the past 20 years marked the beginning of a completely new stage of development in the destiny of the Azerbaijani people, during which revolutionary changes took place in the life of our society. Strong and modern Azerbaijan, built by President Ilham Aliyev on the sound and solid foundation formed by the national leader Heydar Aliyev, has taken its rightful place among the countries that confidently step into the future, leaving many fateful problems behind.
Today, the Republic of Azerbaijan is also a country with a strong civil society, a rich legislative base and a favorable environment for the free activity of non-governmental organizations have been formed over the past decades, and important decisions have been made for the development of this sector.
In the first years of the restoration of our independence, the organization of non-governmental organizations was accompanied by a lack of systematicity and fragmentation. National leader Heydar Aliyev successfully conducted the process of defining the general approach and priorities in relation to the civil society by the state. After the adoption of the Constitution of the Republic of Azerbaijan in 1995, the qualitative and quantitative growth of non-governmental organizations, as well as the differentiation of activities, began. In 2000, a new Law “On Non-Governmental Organizations (Public Associations and Foundations)” was adopted.
The policy of Great Leader Heydar Aliyev turned non-governmental organizations into one of the important institutions of civil society building and the process of democratization of the country, close cooperation of state bodies and NGOs was encouraged based on the principles of equal partnership.
In 2003, after the election of Ilham Aliyev, the worthy follower of national leader Heydar Aliyev, as the President of the Republic of Azerbaijan, a new stage of development began in the life of Azerbaijan’s civil society, and a conceptual approach to this field was introduced.
President Ilham Aliyev approved the concept of state support to non-governmental organizations in a short period of time. This Concept greatly improved and expanded the cooperation mechanisms of state bodies and civil society institutions. After that, rule of law, partnership, transparency, reconciliation and responsibility were defined as 5 main principles of state support to non-governmental organizations.
In 2007, a specialized national donor institute was established with the establishment of the State Support Council for Non-Governmental Organizations under the President of the Republic of Azerbaijan. In the following years, the number of state institutions that can grant grants to NGOs was gradually increased to 14.
In 2013, President Ilham Aliyev adopted the Law “On Public Participation” in order to activate the participation of civil society institutions in the preparation and implementation of state policy in various areas of state and social life, in decision-making, and to strengthen public control over the activities of state institutions. Formation of Public Councils created the institutional mechanism of participation of NGOs in state policy.
The fact that President Ilham Aliyev sees NGOs as key partners in state programs and national action plans is another example of trust in civil society institutions. This strategic inclusion not only strengthened the role of NGOs, but also increased public confidence in their abilities. The communication of NGOs with state institutions has strengthened and the opportunities to contribute to the development of policies in various fields have expanded.
The results of the 2003, 2008, 2013, 2018 presidential elections once again showed that the choice of the Azerbaijani people is only President Ilham Aliyev.
In 2020, the 44-day Patriotic War left behind the conflict that was the most painful wound of Azerbaijani society, and President Ilham Aliyev, as the victorious Commander-in-Chief, gave every Azerbaijani the joy of victory.
The post-war period defined new goals and tasks for the civil society.
Establishment of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan in April 2021 in the field of increasing the role of non-governmental organizations in the life of the state and society, organizing their activities in accordance with the challenges of the new era, and improving the organizational and legal foundations and mechanisms of state support in this area. it was another step. The agency supports the development of NGOs through competitions, financing of NGO projects at the expense of the state budget, public participation, creation of public control mechanisms and opportunities, providing training and methodical support to NGOs, promoting cooperation with the private sector, and other means and tools.
The past 20-year period once again showed that President Ilham Aliyev has a clear program for the development of civil society institutions, ensuring the active participation of NGOs in society and state life, strengthening their role in protecting state and public interests is one of the main goals, and in this direction, consistent policy is made. If in 2003 the number of NGOs in the country was about 1500, during the past period this number has more than doubled and exceeded 3700.
As a result of the created favorable environment, a civil society has already been formed in Azerbaijan that is capable of guiding regional processes. The action on the Shusha-Khankendi road is one of the clear examples of this.
Now the Republic of Azerbaijan is a state that has fully ensured its territorial integrity and sovereignty.
In September 2023, the local anti-terrorist measures that forced the terrorists to raise a white flag and surrender, and to release the toy criminal military junta regime, were written in golden letters in the history of Azerbaijan.
President Ilham Aliyev brings the people and society of Azerbaijan to their dreams, under his leadership, in the past 20 years, unparalleled services have been signed to history, present and future generations. Bright achievements have been achieved in all spheres of socio-economic development, education, culture and state life in general. Azerbaijan has gained great prestige and respect in the international world, and has become a voice.
We, the victorious citizens of the victorious country, as representatives of the civil society of Azerbaijan, are proud of you, Mr. President!
Azerbaijani civil society will continue to guard the national interests of our state and will mobilize all its capabilities in this way.