Bakıda COP29 çərçivəsində İqtisadiyyat Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə təşkil edilən İqlim, İnnovasiya və Ticarət üzrə CAREC Tərəfdaşlığına həsr olunmuş Yüksək Səviyyəli Sessiyada bəyannamə imzalanıb.
COP29 çərçivəsində İqtisadiyyat Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə təşkil edilən İqlim, İnnovasiya və Ticarət üzrə CAREC Tərəfdaşlığına həsr olunmuş Yüksək Səviyyəli Sessiya keçirilib.
Asiya İnkişaf Bankının Mərkəzi və Qərbi Asiya üzrə Əməkdaşlıq və İnteqrasiya Departamentinin regional başçısı Ləzizə Sabirovanın moderatorluğu ilə keçirilən tədbirdə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov CAREC Proqramının regionun inkişafına töhfələrini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, proqram müxtəlif sektorlar üzrə yüksək keyfiyyətli layihələrə, o cümlədən prioritet istiqamətlərə sərmayə qoymaqla regional əməkdaşlığın gücləndirilməsini dəstəkləyir. Diqqətə çatdırılıb ki, regionda mühüm nəqliyyat qovşağı olan Azərbaycan transsərhəd və tranzit prosedurlarının, logistikanın davamlı olaraq təkmilləşdirilməsində və ticarətin rəqəmsallaşmasında önəmli rol oynayır. Azərbaycanın CAREC ölkələri ilə ticarət və investisiya əlaqələrinin gücləndirilməsi üçün səylərin davam etdirildiyi bildirilib: “2024-cü ilin doqquz ayı ərzində Azərbaycan ilə CAREC-ə üzv dövlətlər arasında ticarət dövriyyəsi təqribən 4 milyard ABŞ dollarına çatıb, CAREC ölkələrinin Azərbaycanın ümumi xarici ticarətində payı isə 11,5 faiz təşkil edib”. Qeyd edilib ki, tədbir çərçivəsində imzalanan “İqlim, İnnovasiya və Ticarət üzrə CAREC Tərəfdaşlığına dair Bakı Bəyannaməsi” regionda sosial, iqtisadi və ekoloji sahələrdə təşəbbüsləri dəstəkləyən yeni platforma formalaşdıracaq. Həmçinin, bu çərçivədə yeni yaşıl prinsiplərin qəbul edilməsi prosesləri asanlaşacaq, ticarət və iqlim dəyişikliyi üzrə dialoq təşviq ediləcək.
Asiya İnkişaf Bankının prezidenti Masatsuqu Asakava, Asiya İnkişaf Bankının Mərkəzi və Qərbi Asiya Departamentinin baş direktoru Yevgeni Jukov, 2024-cü il üzrə CAREC Proqramına sədrlik edən Qazaxıstanın Baş nazirinin müavini, milli iqtisadiyyat naziri Nurlan Baybazarov CAREC ölkələrinin tərəfdaşlığı, iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinə qarşı birgə tədbirlər, yaşıl layihələrin reallaşdırılması imkanları barədə fikirlərini bildiriblər. Sessiyada CAREC İqlim Dəyişikliyi Fəaliyyət Planı, CAREC İqlim və Davamlılıq Layihəsinə Hazırlıq Fondu və İqlim, İnnovasiya və Ticarət üzrə CAREC Tərəfdaşlığına dair təqdimatlar olub.
Tədbirdə iqlim riskinə hazırlıq, su, enerji və qida təhlükəsizliyi, aşağı karbonlu həllər, iqlim fəaliyyəti istiqamətində tərəfdaşlığın gücləndirilməsi ətrafında müzakirələr aparılıb. Proqrama üzv olan ölkələr arasında İqlim, innovasiya və ticarət üzrə CAREC Tərəfdaşlığına dair Bakı Bəyannaməsi imzalanıb.

Подписана Бакинская декларация о партнерстве CAREC в области климата, инноваций и торговли
Декларация была подписана на сессии высокого уровня, посвященной Партнерству CAREC по климату, инновациям и торговле, организованной Министерством экономики в рамках COP29 в Баку.
Приверженность Партнерству CAREC по климату , инноваций и торговли, организованной Министерством экономики в рамках COP29. Состоялась сессия высокого уровня.
Департамент сотрудничества и интеграции Центральной и Западной Азии Азиатского банка развития На мероприятии, которое модерировала глава региона Лазиза Сабирова, министр экономики Микаил Джаббаров подчеркнул вклад Программы CAREC в развитие региона. Было отмечено, что программа поддерживает укрепление регионального сотрудничества путем инвестирования в качественные проекты в различных отраслях, включая приоритетные направления. Было отмечено, что Азербайджан, важный транспортный узел в регионе, играет важную роль в постоянном совершенствовании трансграничных и транзитных процедур, логистики и цифровизации торговли. Было заявлено, что усилия по укреплению торговых и инвестиционных связей Азербайджана со странами CAREC продолжаются: “За девять месяцев 2024 года товарооборот между Азербайджаном и странами-членами CAREC достиг примерно 4 миллиардов долларов США, а доля стран CAREC в общем объёме внешней торговли Азербайджана это 11, это составило 5 процентов». Было отмечено, что подписанная в рамках мероприятия «Бакинская декларация о партнёрстве CAREC по климату, инновациям и торговле» сформирует новую платформу поддержки инициатив в социальной, экономической и экологической сферах в регионе. Также в этих рамках будет облегчен процесс принятия новых зеленых принципов и будет поощряться диалог по вопросам торговли и изменения климата.
Президент Азиатского банка развития Масацугу Асакава, Азиатский банк развития Центрального и Западного региона Генеральный директор Департамента Азии Евгений Жуков, 2024 г. Нурлан Байбазаров, заместитель премьер-министра, министр национальной экономики Казахстана, возглавлявший Программу CAREC в высказали свое мнение о возможностях реализации. На сессии были представлены презентации Плана действий CAREC по изменению климата, Фонда готовности проектов CAREC по климату и устойчивости и Партнерства CAREC по климату, инновациям и торговле.
На мероприятии обсуждались вопросы готовности к климатическим рискам, воды, энергетики и продовольственная безопасность, низкоуглеродные решения, были проведены дискуссии по укреплению партнерства в направлении борьбы с изменением климата. Между странами, входящими в программу, подписана Бакинская декларация о партнерстве CAREC по климату, инновациям и торговле.