İqtisadiyyat Nazirliyinin fəaliyyət istiqamətləri üzrə vətəndaşlara göstərilən xidmətlərin 193-ü elektronlaşdırılıb
Nazirlik tərəfindən göstərilən elektron xidmətlərə www.economy.gov.azwww.lisenziya.gov.az , həmçinin, Nazirliyin strukturuna daxil olan və tabeliyindəki qurumların internet səhifələrində yaradılmış elektron xidmət bölmələri vasitəsilə müraciət etmək mümkündür.
Dövlət orqanları tərəfindən elektron xidmətlərin geniş tətbiqi, onların sayının və keyfiyyətinin artırılması operativliyi və vətəndaş məmnunluğunu təmin etmək baxımından böyük önəm kəsb edir. Bu baxımdan, İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən göstərilən xidmətlərin elektronlaşdırılması, səmərəliliyinin artırılması və informasiya sistemləri arasında məlumat mübadiləsinin avtomatlaşdırılması istiqamətində işlər ardıcıl olaraq davam etdirilir. Sahibkarlar elektron xidmətlərdən istifadə edərək zəruri iqtisadi və hüquqi informasiya əldə edə və sahibkarlıq fəaliyyəti ilə bağlı hüquq müəyyən edən bəzi sənədləri (lisenziyalar, mənşə sertifikatı, kommersiya qurumlarına və publik hüquqi şəxslərə münasibətdə qrant müqavilələrinin (qərarlarının) qeydə alınmasına dair bildiriş və s.) almaq üçün müraciət edə bilərlər. Nazirlik tərəfindən göstərilən elektron xidmətlərə www.economy.gov.azwww.lisenziya.gov.az internet səhifələri, həmçinin Nazirliyin strukturuna daxil olan və tabeliyindəki qurumların internet səhifələrində yaradılmış elektron xidmət bölmələri vasitəsilə müraciət etmək mümkündür.
Hazırda İqtisadiyyat Nazirliyinin fəaliyyət istiqamətləri üzrə vətəndaşlara, o cümlədən sahibkarlara 259 xidmət göstərilir ki, onların 193-ü elektronlaşdırılıb. Göstərilən xidmətlərdə elektron xidmətlərin xüsusi çəkisi ötən ilin müvafiq dövrü ilə (71.6%) müqayisədə 2.9% yüksələrək 74.5%-ə çatıb.
Elektron xidmətlər bölməsinə müraciət edən şəxslər müvafiq ərizə formalarını sistemdən yükləyə və tələb olunan sənədlərin skan edilmiş surətlərini daxil edə bilərlər. Bu zaman müraciət edən şəxsə təsdiq bildirişi göndərilir. Daxil olan elektron müraciətlərə qanunvericilikdə müəyyən edilmiş qaydada baxılır, tələb olunduğu halda müvafiq dövlət rüsumu və xidmət haqlarının elektron qaydada ödənişi imkanı təmin edilir.
Beləliklə, Nazirliyin elektron xidmətləri müasir texnoloji imkanlardan istifadə edilməklə ölkə vətəndaşlarına göstərilən xidmətlərin yüksək keyfiyyətdə və operativ təqdim edilməsinə töhfə verir.

193 services provided to citizens in the spheres of activity of the Ministry of Economy have been digitized
It is possible to apply for the electronic services provided by the Ministry through www.economy.gov.az, www.lisenziya.gov.az, as well as electronic service sections created on the websites of the institutions under the structure of the Ministry.
Wide application of electronic services by state bodies, increasing their number and quality is of great importance in terms of ensuring efficiency and citizen satisfaction. From this point of view, works are being continued consistently in the direction of electronicization of the services provided by the Ministry of Economy, increasing their efficiency and automating the exchange of information between information systems. Entrepreneurs can use electronic services to obtain necessary economic and legal information and to receive some documents establishing rights related to entrepreneurial activity (licenses, certificate of origin, notification on registration of grant agreements (decisions) in relation to commercial entities and public legal entities, etc.). they can apply. It is possible to apply for the electronic services provided by the Ministry through the websites www.economy.gov.az and www.lisenziya.gov.az, as well as through the electronic service sections created on the websites of the institutions under the structure of the Ministry.
At present, 259 services are provided to citizens, including entrepreneurs, according to the activities of the Ministry of Economy, of which 193 are electronic. The specific weight of electronic services in the provided services increased by 2.9% to 74.5% compared to the corresponding period of last year (71.6%).Applicants to the e-services section can download the relevant application forms from the system and upload the scanned copies of the required documents. At this time, a confirmation notification is sent to the applicant. Incoming electronic applications are reviewed in accordance with the legislation, and if required, the possibility of electronic payment of the relevant state fee and service fees is provided.Thus, the Ministry’s electronic services contribute to high-quality and prompt provision of services to the citizens of the country using modern technological capabilities.