İqtisadiyyat Nazirliyinin fəaliyyət istiqamətləri üzrə vətəndaşlara göstərilən xidmətlərin 193-ü elektronlaşdırılıb
Nazirlik tərəfindən göstərilən elektron xidmətlərə www.economy.gov.azwww.lisenziya.gov.az , həmçinin, Nazirliyin strukturuna daxil olan və tabeliyindəki qurumların internet səhifələrində yaradılmış elektron xidmət bölmələri vasitəsilə müraciət etmək mümkündür.
Dövlət orqanları tərəfindən elektron xidmətlərin geniş tətbiqi, onların sayının və keyfiyyətinin artırılması operativliyi və vətəndaş məmnunluğunu təmin etmək baxımından böyük önəm kəsb edir. Bu baxımdan, İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən göstərilən xidmətlərin elektronlaşdırılması, səmərəliliyinin artırılması və informasiya sistemləri arasında məlumat mübadiləsinin avtomatlaşdırılması istiqamətində işlər ardıcıl olaraq davam etdirilir. Sahibkarlar elektron xidmətlərdən istifadə edərək zəruri iqtisadi və hüquqi informasiya əldə edə və sahibkarlıq fəaliyyəti ilə bağlı hüquq müəyyən edən bəzi sənədləri (lisenziyalar, mənşə sertifikatı, kommersiya qurumlarına və publik hüquqi şəxslərə münasibətdə qrant müqavilələrinin (qərarlarının) qeydə alınmasına dair bildiriş və s.) almaq üçün müraciət edə bilərlər. Nazirlik tərəfindən göstərilən elektron xidmətlərə www.economy.gov.azwww.lisenziya.gov.az internet səhifələri, həmçinin Nazirliyin strukturuna daxil olan və tabeliyindəki qurumların internet səhifələrində yaradılmış elektron xidmət bölmələri vasitəsilə müraciət etmək mümkündür.
Hazırda İqtisadiyyat Nazirliyinin fəaliyyət istiqamətləri üzrə vətəndaşlara, o cümlədən sahibkarlara 259 xidmət göstərilir ki, onların 193-ü elektronlaşdırılıb. Göstərilən xidmətlərdə elektron xidmətlərin xüsusi çəkisi ötən ilin müvafiq dövrü ilə (71.6%) müqayisədə 2.9% yüksələrək 74.5%-ə çatıb.
Elektron xidmətlər bölməsinə müraciət edən şəxslər müvafiq ərizə formalarını sistemdən yükləyə və tələb olunan sənədlərin skan edilmiş surətlərini daxil edə bilərlər. Bu zaman müraciət edən şəxsə təsdiq bildirişi göndərilir. Daxil olan elektron müraciətlərə qanunvericilikdə müəyyən edilmiş qaydada baxılır, tələb olunduğu halda müvafiq dövlət rüsumu və xidmət haqlarının elektron qaydada ödənişi imkanı təmin edilir.
Beləliklə, Nazirliyin elektron xidmətləri müasir texnoloji imkanlardan istifadə edilməklə ölkə vətəndaşlarına göstərilən xidmətlərin yüksək keyfiyyətdə və operativ təqdim edilməsinə töhfə verir.

193 услуги, оказываемые гражданам в сферах деятельности Минэкономики, оцифрованы
Подать заявку на электронные услуги, предоставляемые Министерством, можно через сайты www.economy.gov.az, www.lisenziya.gov.az, а также разделы электронных услуг, созданные на сайтах учреждений, входящих в структуру Министерства.
Широкое применение электронных услуг государственными органами, увеличение их количества и качества имеет большое значение с точки зрения обеспечения эффективности и удовлетворенности граждан. С этой точки зрения последовательно продолжаются работы в направлении электронизации услуг Минэкономики, повышения их эффективности и автоматизации обмена информацией между информационными системами. Предприниматели могут воспользоваться электронными сервисами для получения необходимой экономической и юридической информации, а также для получения некоторых документов, устанавливающих права, связанные с предпринимательской деятельностью (лицензии, сертификата происхождения, уведомления о регистрации грантовых соглашений (решений) в отношении коммерческих организаций и публичных юридических лиц и т.п. .) они могут подать заявку. Подать заявку на получение электронных услуг, предоставляемых Министерством, можно через сайты www.economy.gov.az и www.lisenziya.gov.az, а также через разделы электронных услуг, созданные на сайтах структурных учреждений. Министерства.
В настоящее время по деятельности Минэкономики гражданам, в том числе предпринимателям, оказывается 259 услуг, из них 193 – в электронной форме. По сравнению с соответствующим периодом прошлого года (71,6%) удельный вес электронных услуг в оказанных услугах увеличился на 2,9% до 74,5%.Заявители в разделе электронных услуг могут скачать соответствующие формы заявлений из системы и загрузить сканированные копии необходимых документов. В это время заявителю отправляется уведомление о подтверждении. Поступающие электронные заявления рассматриваются в соответствии с законодательством, при необходимости обеспечивается возможность электронной оплаты соответствующей государственной пошлины и платы за услуги.Таким образом, электронные сервисы Министерства способствуют качественному и оперативному оказанию услуг гражданам страны с использованием современных технологических возможностей.