Küveyt və Ərəb Elektron Media Birlikləri Qarabağda qanunsuz erməni hərbi birləşmələrinin təxribatlarını pisləyib
Küveyt və Ərəb Elektron Media Birliklərinin İdarə Heyətinin sədri Feysəl Xəlifə Əl-Səvvağ Azərbaycan Respublikasının Qarabağ bölgəsində qanunsuz erməni hərbi birləşmələrinin təxribatlarını pisləyən bəyanat yayıb.
Azərbaycanın Küveytdəki səfirliyindən AZƏRTAC-a bildiriblər ki, bəyanatda qeyd olunub:
“Sentyabrın 19-da Azərbaycan Respublikasının Qarabağ bölgəsində qeyri-qanuni yerləşmiş erməni kəşfiyyat-diversiya qrupları tərəfindən Əhmədbəyli-Füzuli-Şuşa avtomobil yolunda əvvəlcədən quraşdırılmış minaların partlaması səbəbindən mülki şəxslərin və hərbi qulluqçuların həlak olması ilə nəticələnən terror aktını qəti şəkildə pisləyirik.
Dinc əhalinin, o cümlədən işğaldan azad olunan ərazilərdə aparılan bərpa- quruculuq işlərinə cəlb olunmuş mülki işçilərin və hərbi qulluqçuların təhlükəsizliyinin təmin olunması məqsədilə erməni silahlı dəstələrinin tərk-silah edilərək Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasını tələb edirik. Eyni zamanda, Ermənistanı 2020-ci il noyabrın 10-da imzalanmış üçtərəfli Bəyanatın müddəalarına əməl etməyə çağırırıq.
Azərbaycan rəhbərliyini və xalqını Qarabağ torpaqlarında suverenliyin tam təmin edilməsi münasibətilə təbrik edirik. Bununla yanaşı, bildiririk ki, Azərbaycan Respublikasının Qarabağ bölgəsində qeyri-qanuni yerləşmiş erməni silahlı qüvvələrinin təxribatlarına dair məlumatlar Küveytin kütləvi informasiya vasitələrində geniş işıqlandırılıb”.

Кувейтский и арабский союзы электронных СМИ осудили провокации незаконных армянских воинских частей в Карабахе
Председатель совета директоров Кувейтского и арабского союзов электронных СМИ Фейсал Халифа Аль-Савваг выступил с заявлением, осуждающим провокации незаконных армянских воинских формирований в Карабахском регионе Азербайджанской Республики.
Посольство Азербайджана в Кувейте сообщило АЗЕРТАДЖ, что в заявлении говорится:
“Решительно осуждаем террористический акт, повлекший за собой гибель мирных жителей и военнослужащих в результате взрыва заранее установленных мин на автодороге Ахмедбейли-Физули-Шуша армянскими разведывательно-диверсионными группами, незаконно расположенными в Карабахском регионе. Азербайджанской Республике 19 сентября.
/p>
В целях обеспечения безопасности гражданского населения, в том числе гражданских рабочих и военнослужащих, задействованных в восстановительных работах на освобожденных от оккупации территориях, мы требуем разоружения и вывода армянских вооруженных формирований с территорий Азербайджана. В то же время мы призываем Армению соблюдать положения трехсторонней декларации, подписанной 10 ноября 2020 года.
Поздравляем руководство и народ Азербайджана с полной гарантией суверенитета на землях Карабаха. В то же время сообщаем, что информация о провокациях армянских вооруженных сил, незаконно дислоцированных в Карабахском регионе Азербайджанской Республики, широко освещалась в средствах массовой информации Кувейта.”