Dekabrın 28-də Tatarıstan Respublikasının Leninoqorsk şəhərinin Mədəniyyət Sarayında şəhərin meri Ryaqat Xusainovun, müəssisə, təşkilat və qurumların rəhbərlərinin, veteranların, eləcə də ayrı-ayrı şəxslərin iştirakı ilə ilin yekunlarına həsr olunmuş ənənəvi tədbir keçirilib.
Leninoqorsk rayonunun rəhbəri Ryaqat Xusainov bütün iştirakçıları qarşıdan gələn Yeni il münasibətilə təbrik etdi və qarşıdan gələn ilin ilkin yekunlarına yekun vurub.
“Ötən il sınaqlarla dolu olub, lakin onlar bizi yalnız birləşdirdi: bu gün çoxmillətli xalqımız heç vaxt olmadığı qədər birləşib. Biz ölkəmiz, xalqımız və prezidentimizlə fəxr edirik”, – deyə Ryaqat Xusainov çıxışının əvvəlində qeyd edib.
“Ümumilikdə, 2023-cü il bizim hamımız üçün gərgin iş ili oldu. Hamınız çox və vicdanla çalışdınız, hər bir Leninoqorsk sakininin əməyi və istedadı şəhərin inkişafına mühüm töhfə verdi. Rayonumuzun gələcək inkişafı üçün yaxşı zəmin təmin edilmiş və yaradılmışdır. Ötən ili dəyərləndirərək əminliklə deyə bilərik ki, bu, şəhər üçün öz inkişaf salnaməsində yeni maraqlı səhifəyə çevrilib. Qarşıdan gələn illə vidalaşarkən mən hər bir Leninoqorsk sakininə xüsusi minnətdarlıq sözləri demək istəyirəm”, – Ryaqat Xusainov yekunda bildirib.
Ənənəyə uyğun olaraq, deputatlar, müəssisə və təşkilatların rəhbərləri, fərdi sahibkarlar Ümumrusiya “Arzu ağacı” xeyriyyə tədbirində iştirak edərək gənc Leninoqorsk sakinlərinin istəklərini yerinə yetiriblər.
Sonra Leninoqorsk şəhərinin meri Leninoqorsknın görkəmli sakinlərinin mükafatlandırılması mərasimini keçirib. Tədbir bayram konserti ilə davam edib.
44 müəssisə və təşkilat rəhbəri Leninoqorsk şəhər rəhbərinin “Fəal vətəndaş mövqeyinə, səmimi xeyriyyəçiliyinə və şəhərin və rayonun inkişafına verdiyi şəxsi töhfəyə görə” təşəkkür məktubu ilə təltif edilib.
9 rəhbər “Fəal vətəndaş mövqeyinə, gənc nəslin tərbiyəsinə, şəhərin və rayonun mədəniyyətinin və adət-ənənələrinin qorunub saxlanılmasına görə” təltif edilib.
12 idarəçi və sədr Leninoqorsk şəhər rəhbərinin “Fəal vətəndaş mövqeyinə, ictimai əhəmiyyətli fəaliyyətinə və şəhərin və rayonun inkişafına verdiyi şəxsi töhfəyə görə” təşəkkür məktubu ilə təltif edilib.
Mükafatlandırılanlar arasında Tatarıstan Respublikasının Leninoqorsk şəhəri və Leninoqorsk vilayətində “Birlik” Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyəti ictimai təşkilatının sədri Ramiz Məmmədov və “PRODSERVİS-S” MMC-nin direktoru Mustafa Mustafayev də var.
Qeyd edək ki, “Birlik” Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyəti ictimai təşkilatınınsədri Ramiz Məmmədov uzun illərdir xeyriyyəçiliklə məşğul olur. O, qocalara, çoxuşaqlı ailələrə, əlillərə, veteranlara və s. yardım göstərir. 2014-cü ildə Ramiz Məmmədov “İlin Xeyriyyəçisi 2014” respublika müsabiqəsinin diplomuna layiq görülüb.

Мэр Лениногорска наградил представителей азербайджанской диаспоры (ФОТО|ВИДЕО)
28 декабря во Дворце культуры состоялось традиционное мероприятие — подведение итогов года с участием Главы Лениногорского района, мэра города Рягата Хусаинова, руководителей предприятий, организаций и учреждений, индивидуальных предпринимателей, ветеранов и общественных организаций.
Всех присутствующих с наступающим Новым годом поздравил Глава Лениногорского района Рягат Хусаинов и подвел предварительные итоги уходящего года.
«Уходящий год был полон испытаний и вызовов, но они лишь сплотили нас: сегодня наш многонациональный народ един, как никогда прежде. Мы испытываем гордость за страну, наш народ и нашего Президента», — отметил в начале выступления Рягат Хусаинов.
«В целом 2023 год был для нас всех годом напряженной работы. Вы все много и честно трудились, весомый вклад в развитие города внесен трудом и талантом каждого лениногорца. Обеспечен и заложен хороший фундамент для дальнейшего развития нашего района. Оценивая год уходящий, можно с уверенностью сказать, что для города он стал новой интересной страницей в летописи его развития. Провожая уходящий год, хочу сказать слова особой благодарности каждому лениногорцу», — в завершении сказал Рягат Хусаинов.
По традиции депутаты, руководители предприятий и организаций, индивидуальные предприниматели приняли участие во Всероссийской благотворительной акции «Ёлка желаний» и исполнили желания юных лениногорцев.
Далее Глава Лениногорского района провел церемонию награждения выдающихся жителей города Лениногорского района. Продолжилось мероприятие праздничным концертом.
44 руководителя предприятий и организаций были награждены Благодарственным письмом Главы Лениногорского района «За активную гражданскую позицию, искреннюю благотворительность и личный вклад в развитие города и района».
9 руководителей были награждены «За активную гражданскую позицию, воспитание подрастающего поколения, сохранение культуры и традиций города и района».
12 руководителей и председателей были награждены Благодарственным письмом Главы Лениногорского района «За активную гражданскую позицию, общественно-значимую деятельность и личный вклад в развитие города и района».
Среди награжденных председатель Местной общественной организации Азербайджанской национально-культурной автономии города Лениногорск и Лениногорского района Республики Татарстан «Бирлик» («Единство») Рамиз Мамедов и директор ООО «ПРОДСЕРВИС-С» Мустафа Мустафаев.
Отметим, что Местная общественная организация Азербайджанская национально-культурная автономия «Бирлик» (Единство») по инициативе ее руководителя Рамиза Мамедова уже многие годы занимается благотворительностью, оказывая помощь общественным организациям, пожилым людям, многодетным семьям.