Dekabrın 28-də Tatarıstan Respublikasının Leninoqorsk şəhərinin Mədəniyyət Sarayında şəhərin meri Ryaqat Xusainovun, müəssisə, təşkilat və qurumların rəhbərlərinin, veteranların, eləcə də ayrı-ayrı şəxslərin iştirakı ilə ilin yekunlarına həsr olunmuş ənənəvi tədbir keçirilib.
Leninoqorsk rayonunun rəhbəri Ryaqat Xusainov bütün iştirakçıları qarşıdan gələn Yeni il münasibətilə təbrik etdi və qarşıdan gələn ilin ilkin yekunlarına yekun vurub.
“Ötən il sınaqlarla dolu olub, lakin onlar bizi yalnız birləşdirdi: bu gün çoxmillətli xalqımız heç vaxt olmadığı qədər birləşib. Biz ölkəmiz, xalqımız və prezidentimizlə fəxr edirik”, – deyə Ryaqat Xusainov çıxışının əvvəlində qeyd edib.
“Ümumilikdə, 2023-cü il bizim hamımız üçün gərgin iş ili oldu. Hamınız çox və vicdanla çalışdınız, hər bir Leninoqorsk sakininin əməyi və istedadı şəhərin inkişafına mühüm töhfə verdi. Rayonumuzun gələcək inkişafı üçün yaxşı zəmin təmin edilmiş və yaradılmışdır. Ötən ili dəyərləndirərək əminliklə deyə bilərik ki, bu, şəhər üçün öz inkişaf salnaməsində yeni maraqlı səhifəyə çevrilib. Qarşıdan gələn illə vidalaşarkən mən hər bir Leninoqorsk sakininə xüsusi minnətdarlıq sözləri demək istəyirəm”, – Ryaqat Xusainov yekunda bildirib.
Ənənəyə uyğun olaraq, deputatlar, müəssisə və təşkilatların rəhbərləri, fərdi sahibkarlar Ümumrusiya “Arzu ağacı” xeyriyyə tədbirində iştirak edərək gənc Leninoqorsk sakinlərinin istəklərini yerinə yetiriblər.
Sonra Leninoqorsk şəhərinin meri Leninoqorsknın görkəmli sakinlərinin mükafatlandırılması mərasimini keçirib. Tədbir bayram konserti ilə davam edib.
44 müəssisə və təşkilat rəhbəri Leninoqorsk şəhər rəhbərinin “Fəal vətəndaş mövqeyinə, səmimi xeyriyyəçiliyinə və şəhərin və rayonun inkişafına verdiyi şəxsi töhfəyə görə” təşəkkür məktubu ilə təltif edilib.
9 rəhbər “Fəal vətəndaş mövqeyinə, gənc nəslin tərbiyəsinə, şəhərin və rayonun mədəniyyətinin və adət-ənənələrinin qorunub saxlanılmasına görə” təltif edilib.
12 idarəçi və sədr Leninoqorsk şəhər rəhbərinin “Fəal vətəndaş mövqeyinə, ictimai əhəmiyyətli fəaliyyətinə və şəhərin və rayonun inkişafına verdiyi şəxsi töhfəyə görə” təşəkkür məktubu ilə təltif edilib.
Mükafatlandırılanlar arasında Tatarıstan Respublikasının Leninoqorsk şəhəri və Leninoqorsk vilayətində “Birlik” Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyəti ictimai təşkilatının sədri Ramiz Məmmədov və “PRODSERVİS-S” MMC-nin direktoru Mustafa Mustafayev də var.
Qeyd edək ki, “Birlik” Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyəti ictimai təşkilatınınsədri Ramiz Məmmədov uzun illərdir xeyriyyəçiliklə məşğul olur. O, qocalara, çoxuşaqlı ailələrə, əlillərə, veteranlara və s. yardım göstərir. 2014-cü ildə Ramiz Məmmədov “İlin Xeyriyyəçisi 2014” respublika müsabiqəsinin diplomuna layiq görülüb.

The mayor of Leninogorsk awarded members of the Azerbaijani diaspora (PHOTO|VIDEO)
On December 28, a traditional event was held in the Palace of Culture – summing up the year with the participation of the Head of the Leninogorsky District, the Mayor of the city Ryagat Khusainov, heads of enterprises, organizations and institutions, individual entrepreneurs, veterans and public organizations.
Ryagat Khusainov, the head of the Leninogorsk district, congratulated all those present with the coming New Year and summed up the preliminary results of the past year.
“The outgoing year was full of trials and challenges, but they only brought us together: today our multinational people are united, as never before. We are proud of our country, our people and our President”, Ryagat Khusainov said at the beginning of the speech.
“In general, 2023 was a year of intense work for us all. You all worked hard and honestly, a significant contribution to the development of the city was made by the work and talent of every Leningrader. A good foundation has been provided and laid for the further development of our district. Evaluating the passing year, we can say with confidence that for the city it has become a new interesting page in the annals of its development. As I celebrate the passing year, I want to say words of special gratitude to every Leninist,” Ryagat Khusainov said in conclusion.
According to tradition, deputies, heads of enterprises and organizations, individual entrepreneurs took part in the All-Russian charity event “Christmas Tree” and fulfilled the wishes of young Leninogreans.
Next, the Head of the Leninogorsk District held an awarding ceremony for outstanding residents of the city of Leninogorsk District. The event continued with a festive concert.
44 heads of enterprises and organizations were awarded with a letter of thanks from the Head of the Leninogorsk District “For an active civic position, sincere charity and personal contribution to the development of the city and district”.
9 leaders were awarded “For an active civic position, education of the younger generation, preservation of culture and traditions of the city and district”.
12 leaders and chairmen were awarded with a letter of thanks from the Head of the Leninogorsk District “For an active civic position, socially significant activity and personal contribution to the development of the city and district”.
Among the awarded chairman of the Local Public Organization of the Azerbaijan National-Cultural Autonomous City of Leninogorsk and Leninogorsk District of the Republic of Tatarstan “Birlik” (“Unity”) Ramiz Mamedov and the director of OOO “PRODSERVIS-S” Mustafa Mustafaev.
We note that the Local Public Organization of the Azerbaijan National Cultural Autonomy “Birlik” (Unity) has been engaged in charity work for many years on the initiative of its leader Ramiz Mamedov, providing assistance to public organizations, elderly people, and families with many children.