Oktyabrın 13-də Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin növbəti iclası keçirilib. Bu haqda Milli Məclisin Mətbuat vəictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən saytımıza məlumat verilib.
Komitənin sədri Tahir Mirkişili bildirib ki, iclasın gündəliyinə 5 məsələ daxil edilib. Gündəliyin birinci məsələsi – “Mühasibat uçotu haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi (birinci oxunuş) barədə məlumat verən komitə sədri diqqətə çatdırıb ki, bu qanun layihəsi mühasibat uçotunu məcburi qaydada elektron formada aparacaq mühasibat uçotu subyektlərinin (hüquqi və fiziki şəxslərin) dairəsinin müəyyən edilməsi məqsədilə hazırlanıb. Bu dəyişiklik Vergi Məcəlləsində təsbit olunan elektron auditin aparılmasına dəstək verəcək, həmçinin layihədə qeyd olunan vergi ödəyiciləri tərəfindən müvafiq məlumatların aidiyyəti üzrə təqdim edilməsi sahəsində operativliyi artıracaqdır. Dəyişikliyə əsasən, vergi daxilolmalarında xüsusi çəkisi yüksək olan, məşğul olduqları fəaliyyət sahələri dövlət üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən iri və orta sahibkarlıq subyektlərinin, qanunla təsdiq edilmiş hasilatın pay bölgüsü, əsas ixrac boru kəməri haqqında və digər belə sazişlər və ya qanunlar, o cümlədən neft və qaz haqqında, ixrac məqsədli neft-qaz fəaliyyəti haqqında qanunlar çərçivəsində fəaliyyət göstərən vergi ödəyicilərinin mühasibat uçotunun elektron qaydada aparılması təklif olunur. Bu qanunun 3.1-1.3-cü maddəsi Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankına şamil edilmir.
Məsələ barədə çıxış edən komitə üzvləri Vüqar Bayramov, Elnur Allahverdiyev, Vahid Əhmədov, Mahir Abbaszadə, İqbal Məmmədov, Ziyad Səmədzadə qanun layihəsinin əhəmiyyətindən danışıblar, onun ölkə iqtisadiyyatının inkişafına töhfə verəcəyinə əminliklərini ifadə ediblər.
Sonra iclasda iştirak edən maliyyə nazirinin müavini Azər Bayramov, Dövlət Vergi Xidmətinin rəis müavini İlkin Vəliyev deputatların suallarını cavablandırıblar, onların qaldırdıqları məsələlərə aydınlıq gətiriblər.
Qanun layihəsi birinci oxunuşda Milli Məclisin plenar iclasında müzakirəyə tövsiyə olunub.
Sonra İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili gündəliyin ikinci məsələsi olan “Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2023-cü il 14 iyul tarixli 987-VIQ nömrəli Qanununun icrası ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının bəzi qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi (birinci oxunuş) haqqında məlumat verib. O, bildirib ki, bu qanunun icrası ilə əlaqədar 17 qanuna dəyişiklik təklif olunur. Dəyişikliklər ödəniş xidmətlərinin daha da təkmilləşdirilməsinə xidmət edir.
Bu qanun layihəsi də birinci oxunuşda Milli Məclisin plenar iclasında müzakirəyə tövsiyə edilib.
Sonra iclasda ikinci oxunuşda olan “Dövlət rüsumu haqqında” Qanuna dəyişiklik edilməsi barədə iki qanun layihəsinə, həmçinin “Poçt haqqında” Qanuna dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsinə təklif olunan dəyişikliklərə də baxılıb. Hər üç qanun layihəsi Milli Məclisin plenar iclasına tövsiyə olunub.
İclasda Milli Məclisin deputatları Əli Məsimli, Məzahir Əfəndiyev, Dövlət Vergi Xidmətinin Hüquq Baş idarəsinin müdiri Anar Rzayev və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.

Очередное заседание комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли Меджлиса состоялось 13 октября. Об этом нашему сайту сообщили в отделе по связям с общественностью и прессой Милли Меджлиса.
Председатель комитета Тахир Миркишили сообщил, что в повестку заседания включено 5 вопросов. Первый вопрос повестки дня – проект закона о внесении изменений в Закон Азербайджанской Республики “О бухгалтерском учете” (первое чтение), председатель комитета, проинформировавший о проекте закона, обратил внимание на то, что данный законопроект обяжет круг субъектов бухгалтерского учета (юридических и физических лиц) вести бухгалтерский учет в электронной форме. Данное изменение будет способствовать проведению электронного аудита, предусмотренного Налоговым кодексом, а также повысит оперативность в сфере подачи соответствующей информации налогоплательщиками, указанными в проекте. Согласно поправке, субъекты крупного и среднего предпринимательства, имеющие высокий удельный вес в налоговых поступлениях, сферы деятельности которых имеют стратегическое значение для государства, утвержденные законом долевое распределение продукции, основной экспортный трубопровод и другие подобные соглашения или законов, в том числе нефтяных и Предлагается вести электронный учет налогоплательщиков, действующих в рамках законов о газе и нефтегазовой деятельности в экспортных целях. Статьи 3.1-1.3 настоящего закона не распространяются на Центральный банк Азербайджанской Республики.
Члены комитета Вугар Байрамов, Эльнур Аллахвердиев, Вахид Ахмедов, Махир Аббасзаде, Икбал Мамедов и Зияд Самедзаде рассказали о важности законопроекта и выразили уверенность, что он будет способствовать развитию экономики страны.
Затем принявшие участие в заседании заместитель министра финансов Азер Байрамов, заместитель руководителя Государственной налоговой службы Илькин Велиев ответили на вопросы депутатов и разъяснили поднятые ими вопросы.
Проект закона рекомендован к обсуждению на пленарном заседании Милли Меджлиса в первом чтении.
Затем председатель комитета экономической политики, промышленности и предпринимательства Тахир Миркишили обсудил второй вопрос повестки дня, касающийся реализации Закона Азербайджанской Республики от 14 июля 2023 года №987-VIQ «О Платежные услуги и платежные системы», о внесении изменений в некоторые законы Азербайджанской Республики, сообщается в законопроекте (первое чтение). По его словам, в связи с реализацией этого закона предлагается внести изменения в 17 законов. Изменения служат дальнейшему совершенствованию платежных услуг.
Данный законопроект также был рекомендован к обсуждению на пленарном заседании Милли Меджлиса в первом чтении.
После этого были рассмотрены два законопроекта о внесении изменений в Закон «О государственной пошлине» во втором чтении, а также предложенные поправки в проект закона о внесении изменений в Закон «О должности». Все три законопроекта были рекомендованы на пленарное заседание Милли Меджлиса.
Во встрече приняли участие депутаты Милли Меджлиса Али Масимли, Мазахир Эфендиев, начальник юридического управления Государственной налоговой службы Анар Рзаев и другие официальные лица.