Oktyabrın 13-də Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin növbəti iclası keçirilib. Bu haqda Milli Məclisin Mətbuat vəictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən saytımıza məlumat verilib.
Komitənin sədri Tahir Mirkişili bildirib ki, iclasın gündəliyinə 5 məsələ daxil edilib. Gündəliyin birinci məsələsi – “Mühasibat uçotu haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi (birinci oxunuş) barədə məlumat verən komitə sədri diqqətə çatdırıb ki, bu qanun layihəsi mühasibat uçotunu məcburi qaydada elektron formada aparacaq mühasibat uçotu subyektlərinin (hüquqi və fiziki şəxslərin) dairəsinin müəyyən edilməsi məqsədilə hazırlanıb. Bu dəyişiklik Vergi Məcəlləsində təsbit olunan elektron auditin aparılmasına dəstək verəcək, həmçinin layihədə qeyd olunan vergi ödəyiciləri tərəfindən müvafiq məlumatların aidiyyəti üzrə təqdim edilməsi sahəsində operativliyi artıracaqdır. Dəyişikliyə əsasən, vergi daxilolmalarında xüsusi çəkisi yüksək olan, məşğul olduqları fəaliyyət sahələri dövlət üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən iri və orta sahibkarlıq subyektlərinin, qanunla təsdiq edilmiş hasilatın pay bölgüsü, əsas ixrac boru kəməri haqqında və digər belə sazişlər və ya qanunlar, o cümlədən neft və qaz haqqında, ixrac məqsədli neft-qaz fəaliyyəti haqqında qanunlar çərçivəsində fəaliyyət göstərən vergi ödəyicilərinin mühasibat uçotunun elektron qaydada aparılması təklif olunur. Bu qanunun 3.1-1.3-cü maddəsi Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankına şamil edilmir.
Məsələ barədə çıxış edən komitə üzvləri Vüqar Bayramov, Elnur Allahverdiyev, Vahid Əhmədov, Mahir Abbaszadə, İqbal Məmmədov, Ziyad Səmədzadə qanun layihəsinin əhəmiyyətindən danışıblar, onun ölkə iqtisadiyyatının inkişafına töhfə verəcəyinə əminliklərini ifadə ediblər.
Sonra iclasda iştirak edən maliyyə nazirinin müavini Azər Bayramov, Dövlət Vergi Xidmətinin rəis müavini İlkin Vəliyev deputatların suallarını cavablandırıblar, onların qaldırdıqları məsələlərə aydınlıq gətiriblər.
Qanun layihəsi birinci oxunuşda Milli Məclisin plenar iclasında müzakirəyə tövsiyə olunub.
Sonra İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili gündəliyin ikinci məsələsi olan “Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2023-cü il 14 iyul tarixli 987-VIQ nömrəli Qanununun icrası ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının bəzi qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi (birinci oxunuş) haqqında məlumat verib. O, bildirib ki, bu qanunun icrası ilə əlaqədar 17 qanuna dəyişiklik təklif olunur. Dəyişikliklər ödəniş xidmətlərinin daha da təkmilləşdirilməsinə xidmət edir.
Bu qanun layihəsi də birinci oxunuşda Milli Məclisin plenar iclasında müzakirəyə tövsiyə edilib.
Sonra iclasda ikinci oxunuşda olan “Dövlət rüsumu haqqında” Qanuna dəyişiklik edilməsi barədə iki qanun layihəsinə, həmçinin “Poçt haqqında” Qanuna dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsinə təklif olunan dəyişikliklərə də baxılıb. Hər üç qanun layihəsi Milli Məclisin plenar iclasına tövsiyə olunub.
İclasda Milli Məclisin deputatları Əli Məsimli, Məzahir Əfəndiyev, Dövlət Vergi Xidmətinin Hüquq Baş idarəsinin müdiri Anar Rzayev və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.

The next meeting of the Economic policy, industry and entrepreneurship committee of the Milli Majlis was held on October 13. This was reported to our website by the Press and Public Relations Department of the Milli Majlis.
The chairman of the committee, Tahir Mirkishili, said that 5 issues were included in the agenda of the meeting. The first item on the agenda – the draft law on amending the Law of the Republic of Azerbaijan “On Accounting” (first reading), the chairman of the committee, who informed about the draft law, drew attention to the fact that this draft law will obligate the circle of accounting subjects (legal and natural persons) to conduct accounting in electronic form. was prepared for the purpose of determination. This change will support the conduct of the electronic audit specified in the Tax Code, as well as increase the efficiency in the field of submission of relevant information by the taxpayers mentioned in the project. According to the amendment, large and medium-sized business entities with a high special weight in tax revenues, whose fields of activity are of strategic importance for the state, the share distribution of production approved by law, the main export pipeline and other such agreements or laws, including oil and It is proposed to conduct electronic accounting of taxpayers operating within the framework of the laws on gas and oil and gas activities for export purposes. Article 3.1-1.3 of this law does not apply to the Central Bank of the Republic of Azerbaijan.
Committee members Vugar Bayramov, Elnur Allahverdiyev, Vahid Ahmadov, Mahir Abbaszade, Iqbal Mammadov, and Ziyad Samadzade spoke about the importance of the draft law and expressed their confidence that it will contribute to the development of the country’s economy.
Then Deputy Minister of Finance Azer Bayramov, Deputy Head of the State Tax Service Ilkin Valiyev, who participated in the meeting, answered the questions of the deputies and clarified the issues raised by them.
The draft law was recommended for discussion at the plenary session of the Milli Majlis in the first reading.
Then Tahir Mirkishili, the chairman of the economic policy, industry and entrepreneurship committee, discussed the second issue of the agenda regarding the implementation of the Law No. 987-VIQ of the Republic of Azerbaijan dated July 14, 2023, “On Payment Services and Payment Systems”, about amending some laws of the Republic of Azerbaijan informed about the bill (first reading). He said that 17 laws are proposed to be amended in connection with the implementation of this law. Changes serve to further improve payment services.
This draft law was also recommended for discussion at the plenary session of the Milli Majlis in the first reading.
After that, two draft laws on amending the Law “On State Duty” in the second reading, as well as proposed amendments to the draft law on amending the Law “On Post” were considered. All three draft laws were recommended to the plenary session of the Milli Mejlis.
Deputies of Milli Majlis Ali Masimli, Mazahir Efendiyev, head of the Legal Department of the State Tax Service Anar Rzayev and other officials took part in the meeting.