Moskvada tanınmış şair-dramaturq Miryusif Mirnəsiroğlunun 85 illiyinə həsr olunmuş musiqili ədəbi-bədii gecə keçirilid. Tədbir Azərbaycan xalqının Zəfər sevincini yaşadığı bir zamanda planlaşdırılması təsadüfi deyildi.
Miryusif Mirnəsiroğlu bu savaş, bu təcavüz üçün dünyaya üsyan edən, şeirlərində nərə çəkən bir şairdi. Və bu Böyük qələbəni görməsə də onun bir gün gələcəyinə, torpaqlarımızın Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi ilə buna nail olacağımızı əminliklə söyləmişdi.
Gecə şairin illər əvvəl 2007 ildə Moskvanın “Bakı” kinoteatrında yaradıcılığının 55 illiyi ilə bağlı qeyd edilmiş tədbirdən çıxarış olaraq qısa film-sujetlə başladı.
Sonra təbdirin təşkilatçılarından olan Moskva Qərb inzibati dairəsi üzrə Azərbaycanlıların Mili Mədəni Muxtariyyətinin sədri Əli Kazımov səhnəyə çıxaraq qonaqları salamladı. Miryusif Mirnəsiroğlu poeziyasının vurğunu olduğunu dilə gətirən Əli Kazımov, belə ədəbi-bədii gecələrin keçirilməsini şairlərimizi, dramaturqlarımızı tanımaq və tanıtmaq baxımından əhəmiyyətli olduğunu söyləyərək tədbiri açıq elan etdi.
Gecədə şairi yaxından tanıyıb onun yaradıcılığına bələd, onunla birgə xatirələri olanlar toplaşmışdılar.
Tədbirdə tarixçi alim, professor, şair Əşrəf Hüseynli, Azərbaycan və Rusiya Yazıçılar Birliyinin üzvü şair Afaq Şıxlı gecənin məruzəçi qonaqları simasında iştirak edirdilər.
Hər iki ziyalı çıxışlarında Miryusif Mirnəsiroğlu poeziyasınının özünəməxsus çalarlarından söz açdırlar.
Şair Əşrəf Hüseynli zaman-zaman Miryusif Mirnəsiroğlu ilə iş və ədəbi yollarının kəsişdiyindən, birgə poeziya söhbətləri etdikərindən bəhs etdi.
Şair Afaq Şıxlı Miryusif Mirnəsiroğlu poeziyasında insana verilən dəyər, insani keyfiyyətlərin aşılanması, İlahi sevgi, Vətən sevgisinin bütövləşdirilməsi xəttinin davam etdirilməsinə diqqət çəkdi.
Gecədə çıxış edənlərdən öz şirin xatirələndən və Miryusif Mirnəsiroğlunun yaradıcığından söhbət açan ziyalılarımızdan –
,,Şəhriyar” ədəbi-mədəni cəmiyyətinin sədri Vasif Məmmədov,
Əhməd Abulov, içtimai xadim,
,,Əhli beyt” dini cəmiyyətin sədri Hacı Nizami Baloğlanov danışdıqları hamıya xoş təsir bağışladı.
Şairin xatirəsinə düzənlənmiş tədbirə qatılan oğlu Miryunis Mirnəsiroğlu Atasının xatirəsinə həsr olunmuş təntənəli tədbirlərə ünvan olan Moskva Azərbaycanlı ziyalılarına dərin minnətdarlıqla sözə başladı:
“Ağam ömürünü Vətənə, millətə, ədəbiyyata, teatra, kinoya sərf edən, bu yolda çalışmaqdan usanmayan və istilada olan torpaqlarımızın yanğısıyla öz ürəyini oda-alova çevirən bir ziyalı idi. Ruhani ailəsində böyüyən, dini, torpağı, Vətəni, imanı bilən biriydi. Və bu gün onun barəsində izlərdən duyduğum sözlərlə onun necə bir şair olduğunu görür və qürurlanıram”.
Və bu gecə o təvazökarlıq edib ön plana çıxmasa da, uzun illər Miryusif Mirnəsiroğlunu tanıtmaqda israrla davam edən, hər fürsətdə onun yaradıcılığının hamıya çatdırılması üçün əmək sərf edən aramızda olan həmyerlimiz hüquqşünas Alşan Zakirov bu gecənin keçirilməsində, atamın əsərlərinin və səsinin vətənin hüdudlardan kənarda eşidilməsində onun rolu və zəhməti böyükdür. Ona və buraya toplaşan hər birinizə təşəkkür edirəm sözləriylə nitqini yekunlaşdırdı.
Gecənin apaprıcıları jurnalstlər – Tünzalə Vəliqızı və Cəfərsadıq Abbasov hər təqdimatdan əvvəl şairin həyatı, yaradıcılığı haqqında görüş iştirakçılaırna məlumat verir, rübailərini ifa edirdilər. Onların səsinə zaldakı iştirakçılar arasından da qoşulan xanımlar oldu.
Gecədə uzun illər imzası Miryusif Mirnəsiroğıuna məxsus olsa da başqa müəllifin adı ilə təqdim olunan məhşur mahnılarının tarixçəsi də xatırlandı.
Gecənin nəğməli qonaqlarından Azərbaycanın tanınmış müğənnisi Fədayə Laçın dillər əzbəri olan Miryusif Mrnəsiroğlunun sözlərinə Bəhram Nəsibovun bəstələdiyi “Şahnaz təsnifi” və “Qal, sənə qurdan” mahnılaırnı ifa etdi. Azərbaycanın Xalq Artisti Sərxan Sərxan milli Vətənpərvilik ruhunda olan mahnıları ilə Miryusif Mirnəsiroğlunu anısına həsr olunmuş gecəyə xüsusi rəng qatdı.

В Москве прошел музыкальный литературно-художественный вечер, посвященный 85-летию известного поэта-драматурга Мирюсифа Мирнасироглу. Неслучайно мероприятие было запланировано в то время, когда азербайджанский народ переживал радость Победы.
Мирюсиф Мирнасироглу был поэтом, который восстал против мира за эту войну, за эту агрессию и ревел в своих стихах. И хотя он не видел этой великой победы, он с уверенностью говорил, что однажды она наступит и что мы добьемся ее под руководством Главнокомандующего наших земель.
Вечер начался с короткометражного фильма-сюжета как отрывка из мероприятия, отмечавшегося в связи с 55-летием творчества поэта в московском кинотеатре «Баку» много лет назад, в 2007 году.
Затем на сцену вышел Али Кязимов, один из организаторов мероприятия, председатель Национально-культурной автономии азербайджанцев Западного административного округа Москвы и поприветствовал гостей. Али Кязимов, выразивший акцент на поэзии Мирюсифа Мирнасироглу, объявил мероприятие открытым, отметив, что проведение подобных литературно-художественных вечеров важно с точки зрения знакомства и представления наших поэтов и драматургов.
Вечером собрались те, кто близко знал поэта, был знаком с его творчеством и делился с ним воспоминаниями.
В качестве приглашенных спикеров вечера в мероприятии приняли участие учёный-историк, профессор, поэт Ашраф Гусейнли, поэт Афаг Шихлы, член Союза писателей Азербайджана и России.
В своих выступлениях оба интеллектуала говорят об уникальных оттенках поэзии Мирюсифа Мирнасироглу.
Поэт Ашраф Гусейнли отметил, что его деловой и литературный пути время от времени пересекались с Мирюсифом Мирнасироглу, и что они вместе вели поэтические беседы.
Поэт Афаг Шихли Мирюсиф Мирнасироглу в своей поэзии обратил внимание на продолжение линии ценности человека, привития человеческих качеств, любви к Богу, интеграции любви к Родине.
Среди выступавших на вечере – наши интеллектуалы, рассказавшие о своих сладких воспоминаниях и создатель Мирюсиф Мирнасироглу –
Васиф Мамедов, председатель литературно-культурного общества “Шахрияр”:
Ахмед Абулов, общественный деятель,
Председатель религиозного общества «Ахлы Бейт» Гаджи Низами Балогланов производил хорошее впечатление на всех, с кем общался.
Его сын Мирюнис Мирнасироглу, принявший участие в мероприятии, организованном в память о поэте, начал свое выступление с глубокой признательности азербайджанской интеллигенции Москвы, ставшей адресатом торжественных мероприятий, посвященных памяти его отца:
«Агам был интеллигентом, который посвятил свою жизнь Родине, народу, литературе, театру, кино, никогда не уставал работать на этом пути и превратил свое сердце в огонь огнем наших оккупированных земель. Это был человек, выросший в духовной семье, знавший религию, землю, Родину и веру. И сегодня я вижу, какой он поэт, и горжусь теми словами, которые услышала о нем из треков».
И хотя сегодня вечером он не вышел на первый план, наш соотечественник-юрист Алшан Закиров, который на протяжении многих лет упорно продвигал Мирюсифа Мирнасироглу и много работал, чтобы донести до всех свое творчество, свою роль в проведении этой ночи и в создании произведений моего отца и голос слышен за пределами страны, и его трудолюбие велико. Свою речь он завершил словами благодарности ему и всем собравшимся здесь.
Ведущие вечера журналисты Тунзале Велигизи и Джафарсадыг Аббасов перед каждым выступлением информировали участников встречи о жизни и творчестве поэта, играли на его рубаи. К их голосу присоединились дамы из числа участниц зала.
В ходе вечера также вспоминалась история известных песен, которые были представлены под именем другого автора, хотя их подпись принадлежала Мирюсифу Мирнасироджуну.
Одна из певчих гостей вечера, известная певица Азербайджана Фдая Лачин исполнила песни “Классификация Шахназ” и “Гал, сане гурдан”, написанные Бахрамом Насибовым на слова Мирюсифа Мрнасироглу, мастера языков. Особый колорит вечеру, посвященному памяти Мирюсифа Мирнасироглу, придал народный артист Азербайджана Сархан Сархан своими песнями в духе национального патриотизма.